"B" csoportos bajnok is lehet U23-ban

A Szolnokon zajló U23-as nyolcas döntő második napján, hétfőn kiderült, hogy a bajnoki címért az alapszakasz első Szombathely és az egyébként "B" csoportos MAFC játszik ma, kedden 17 órától, mivel előbbi újabb sima győzelemmel lépett túl a Honvédon, utóbbi alakulat pedig némi meglepetésre 25 ponttal ütötte ki az első napon még a tavalyi bajnok ellen remeklő Pécset.

Ha már az előző bajnoknál járunk: a Kecskemét második vereségét is elszenvedte - ezúttal a TF alakulata ellen -, akárcsak a házigazda Szolnok - őket a Jászberény szabályszerűen lelépte -, vagyis a Kecskemét és a Szolnok ma éppen egymás ellen játszhat... a 7. helyért...

Az is kiderült a második nap végére, hogy egyelőre csak a fentebb említett címvédő és a házigazda gárda nem nyert még meccset a nyolcas fináléban (ez minimum érdekes), a többiek közül a TF, a Pécs, a Jászberény és a Honvéd egyszer-egyszer, míg a MAFC és a Szombathely kétszer-kétszer is győzött. Aki begyűjti harmadik sikerét is a harmadik napon: az lesz a 2012/2013-as bajnok az U23-as korosztályban. Az esélyek a döntőben a szombathelyiek mellett szólnak, de a MAFC már kiejtett egy papíron erősebb riválist, tehát várjuk ki a végét.

Érdemes végigolvasni a hétfői nap összefoglalóját, mert néhány kiemelkedő egyéni teljesítmény is megemlítésre kerül benne (például Török Rolland - Jászberény, Lakosa Zsolt - MAFC, Halász Ákos - Pécs, Bognár Kristóf - Szombathely, Stefán Dávid - Honvéd...).

Morgen Ferdinánd Emlékbajnokság (2012/2013) - nyolccsapatos döntő (Szolnokon)

Eddigi eredmények

VASÁRNAP:

KTE Kosárlabda Klub - Pécsi VSK-PANNONPOWER 62-69 (15-16, 19-7, 7-19, 21-27)

Budapesti Honvéd SE - TOP COP Security Jászberény  65-63 (17-20, 14-19, 17-17, 17-7)

MAFC - TF-Budapest 53-45 (19-11, 15-8, 14-14, 5-12)

Falco-Szova KC - Szolnoki Olaj KK 60-44 (21-10, 12-15, 14-13, 13-6)

HÉTFŐ:

KTE Kosárlabda Klub - TF-Budapest 68-71 (17-16, 17-19, 15-11, 19-25)

Szolnoki Olaj KK  - TOP COP Security Jászberény 37-64 (6-18, 10-20, 8-12, 13-14)

Pécsi VSK-PANNONPOWER - MAFC 50-75 (13-11, 6-19, 25-19, 6-26)

Falco-Szova KC - Budapesti Honvéd SE 73-51 (15-17, 25-5, 13-14, 20-15)

ÖSSZEFOGLALÓ A MÁSODIK NAPRÓL

Ezúttal három - végeredményét nézve - sima sikert és egy végletekig kiélezett meccset követhettek figyelemmel a helyszínen szurkolók. Lássuk őket időrendben!

A kecskemétiek talán csalódottak lehettek amiatt, hogy biztosan nem védhetik meg már a bajnoki címüket az U23-as bajnokságban, mindenesetre a TF ellen végül azt is elpackázták, hogy legalább az ötödik helynek nekirugaszkodjanak. A fővárosiak ugyanakkor igyekeztek rendesen kihasználni azt, hogy több mint kétszer annyi (!) büntetőt dobhattak, mint vetélytársuk (a Kecskemét 17-szer, a TF 35-ször állhatott oda a vonalra büntetőzni). Igaz, a Kecskemét 8, míg a TF 14 lehetőséget kihagyott (ez valahol jellemző az egész U23-as döntőre, rengeteg az elrontott szabaddobás)... A KTE részéről a Pongó testvérek közül Martin, valamint Gruda és Mészáros termeltek a legjobban, míg a budapestiek közül többen is igen hasznosan kosaraztak, s a végén Oluic, Béres és Debreceni révén szívósan küzdve fordított a TF. Pedig 8 perccel a vége előtt még 57-48-ra vezetett a Kecskemét, de ekkor következett a fővárosi feltámadás. A győztes csapat vezérei ezen a napon a 11 személyit kierőszakoló Moravcsik és a dobást szinte alig hibázó Béres voltak, de a már említett Oluic, Debreceni és Goda is sokat tett a sikerért. A Kecskemét ezzel a vereséggel a végső 7. helyért küzdhet meg, a TF viszont az 5. pozícióért száll harcba. STAT

Ha előzőleg csalódottságról beszéltünk, akkor mit mondjunk a szolnokiak hétfői produkciójára? Tény, hogy a Jászberény, ha igazán összeáll, akkor nagyon erős U23-ban (is) - talán meg is lepődhettünk azon, hogy "sikerült" elbaltázniuk vasárnap a legjobb négybe kerülést... Mindenesetre ez a produkció ettől az Olajtól igen kevésnek tűnik. Nem lehetett a csapattal ezen a tornán Mándoki, aki bizony erős bástyája a Szolnok U23-nak, ám egyfelől vannak még komoly kosarasok a keretben, másfelől az igen atletikus gárdától szinte hihetetlen, hogy 6 - na, bumm, egy rossz negyede lehet bárkinek -, majd 10, aztán ismét csak 8 pontra képes egy-egy játékrész során. Ha udvariasak akarunk lenni, mondjuk azt, hogy félidőre eldőlt a meccs - holott már talán ennél is hamarabb. Bár a szolnoki Csabának nem feltétlenül a lepattanózás az elsődleges feladata, de ő a pontszerzés mellett ebben a műfajban is nagyot alkotott (ez egy dupla-dupla, ami dicséretes), de más nem nagyon volt a gárdában, aki átlag felett teljesített volna. Nem úgy a jászberényieknél! Töröktől már a bajnokság alapszakasza során is kaptunk olykor egészen fantasztikus meccseket az U23-ban (sőt, a felnőtteknél is néha), de ez valóban királyi produkció volt, amit hétfőn művelt: 30 pont, 17 (!) lepattanó, 10 kierőszakolt fault, vagyis elvileg ez egy tripla-dupla! Emellett 43 VAL pont, ami a hasznosságot mutatja. Gratulációnk jár neki! Ám nem csupán ő verte meg a Szolnokot. Molnár is dupla-duplát ért el (13 pont, 11 lepattanó), Szögi hatékonyan támadott, Szolevics pedig  9 pontja mellé 7 alkalommal is labdát lopott (aki ismeri őt tudja, nála ez gyakran előfordul, annyira fürge kosarasról van szó). A lényeg, hogy a meccs alakulásáról felesleges is beszélni, mert elég a táblára nézni. A szolnokiaknak nagyon nem ment a dobás ezen a mérkőzésen (rengeteget kihagytak), a Jászberény kosarasai pedig fickándoztak. A Szolnok a Kecskeméttel játszik a 7. helyért, a JKSE pedig az 5. helyért a TF-fel. STAT

Már a döntőbe kerülés volt a tét a Pécs és a MAFC összecsapásán. Az első negyedben egymás mellett haladtak a felek, de aztán valami történt, hiszen a pécsiek 17-13-as vezetése után Lakosa vezetésével (ő egymás után szórta a kosarakat) 17-27-re változtatta az állást a MAFC (14-0-s rohanás), s ezzel olyan szépen megindult, hogy végül simán megverte a Pécset. Ezen a meccsen is sok büntetőre került sor, s ezen a meccsen is sok maradt ki... A "hazaiak" 25-ből 9-szer tévesztettek, a "vendégek" 35-ből 14-szer. Az is jellemző még erre a korosztályra, hogy viszonylag gyenge százalékban esnek be a hárompontosok. Ezt a többi meccsen is tapasztalhattuk, de ezen is. A pécsiek megpróbálták visszavenni a vezetést, de a fővárosiak tartották előnyüket. Aztán az utolsó negyedben végleg megtört a baranyai alakulat, miután 45-55-nél (bő hét perc volt még hátra, tehát nem dőlt el semmi ekkorra) az addig is visszafogott pécsi kulcsember, a nulla pontos Bíró Olivér kipontozódott. Igaz, ő az elejétől kezdve szépen kapta a fújásokat, így sokat kellett padon tartani a tehetséges játékost. Majd mind az egyébként kiválóan játszó (21 pont, 11 kierőszakolt fault, 5 gólpassz, 7 lepattanó, 29 VAL érték) Halász Ákos, mind a pécsi kispad technikait kapott (a "vétkes" fél persze ezek jogosságát erősen vitatta - nem mi döntjük el, hogy kinek volt igaza, mindenesetre érdekes a dolog...). Jöhettek a MAFC büntetői sorban (ekkor mind bement), majd labdabirtoklás után nem sokkal egy fővárosi tripla Nagy Balázstól, később ismét pécsi kispad elleni technikai hiba, Bödör is kipontozódott, szóval 45 pontnál megállt a PVSK tudománya, és onnantól nem igazán volt esélyük. Ők voltak indiszponáltabbak a kelleténél vagy a játékvezetők? Esetleg mindkét eset fennáll? Maradjon ez költői kérdés. A MAFC együttesében Lakosa Zsolt 23 dobott pontja mellé kiosztott 6 asszisztot is, és 30 VAL értéket mutat a hasznossági szám a neve kellett, ez pedig jóval átlagon felüli produkciót takar. Ám Csapai dupla-duplája (13 pont, 11 lepattanó), Misek ehhez közeli teljesítménye vagy Nagy és Lakits pontjai is kellettek a MAFC döntőbe jutásához. A pécsieknél Halász mellett Bödör egy lepattanó híján dupla-duplát ért el, de Bíró eredményes játékára nagy szükség lett volna még. Horváth sérülésből visszatérve tízig jutott, de összességében az 50 baranyai pont kevéskének tűnik, bármilyen körülményekről is beszélünk. A PVSK a bronzérmet célozhatja meg ma, míg a MAFC az aranyért fog csatázni. STAT

A másik finalista kilétére a SZOVA - Honvéd derbin derült fény. Egyúttal az is kiderült, hogy netán hatalmas meglepetésre lesz-e budapesti "házi döntő" vagy a papíron meglévő esélyét realizálja a szombathelyi alakulat, és megteszi a következő lépést a dobogó legteteje felé. Az első negyedben szépen tartotta magát a Honvéd, sőt, igazából a vasiaknak kellett kapaszkodniuk, hiszen 3-10-re, majd 9-15-re is a fővárosiak vezettek. Hármasokkal jött fel a negyed végére a "Falco", s a második elején is távolról betalálva vette át a vezetést először. Innentől nem volt pardon, a SZOVA egy 25-5-ös (!) második negyedet futott, ami óriási kontrasztot adott az elsőnek. A Honvéd kosarasai eladott labdákkal, kihagyott dobásokkal és begyűjtött személyikkel jelentkeztek leginkább ebben a játékrészben, s ez megpecsételte a sorsukat. A bekeményítő szombathelyieknél a magasember Bognár Kristóf több pozícióból is szerezte pontjait (végül 16 pontig, 9 lepattanóig és 26 VAL értékig jutott 30 perc alatt), de további három vasi játékos is elérte a két számjegyű pontot vagy átlépte azt (Simon és Váradi is közelített a dupla-duplához). Azt is megtehették a szombathelyiek, hogy Perlt ezúttal csak a tiszta játékidő mintegy felében játszassák (22 pont), talán már a döntőre gondolva. A Honvédnál Stefán Dávid kitett magáért. Ő 17 ponttal és 15 lepattanóval (ráadásul igen pontosan célozva), valamint 29 VAL értékkel zárt, amivel a játéknap egyik legkomolyabb játékát tudhatta magáénak. Az első napon is jól játszó Lőrincz volt a másik húzóembere a budapestieknek. A kétszer annyi Honvédos eladott labda és a vasiak második negyedbeli nagy rohanása azonban megtette a magáét: döntőbe jutott a SZOVA (ellenfele a MAFC lesz), míg a Honvéd a harmadik helyért meccselhet a Péccsel.  STAT