Női Eb: Nagy győzelemmel kezdtünk, a házigazdák szenvedtek

Csoportunk másik mérkőzésén az olaszok, valamint a D csoportban a társrendező szerbek is nagyon megszenvedtek a sikerért, a lettek simán kikaptak a britektől.

A hunbasket.hu beszámolója a női Európa-bajnokság első napjáról:

Tegnap délben megkezdődött a 2019-es női Európa-bajnokság, amelynek nyitónapján akadt egy-két meglepetés és három nagyon szoros mérkőzés is.

A két lettországi csoport közül az A-ban a házigazda ugyan visszajött még a meccsbe Nagy-Britannia ellen a félidőre, a 14 ponttal elveszített harmadik felvonás azonban végzetes volt Strautmanéék számára, így a Johannah Leedham (24 pont, 4 pattanó, 6 gólpassz, 7 szerzett labda) vezette britek magabiztosan győztek (74-60). Az esti Ukrajna-Spanyolország mérkőzés első negyedében még a végül 38 pontig, 6 pattanóig és 7 gólpasszig jutó Alina Iagupova vezette ukránok álltak jobban, ám a Laia Palau (16 pont, 6 pattanó, 7 gólpassz), Marta Xargay (31 pont) duó által irányított hispánok a két középső felvonást összesen 20 ponttal nyerték, ezzel eldöntötték a találkozó sorsát (77-95).

A szintén Rigában rendezett B csoportban játszották a torna nyitómeccsét, amelyen Svédország 19-2-vel kezdte az összecsapást, ezzel megalapozta a találkozó menetét. Montenegró ugyan 5 pontra feljött a harmadik negyed közepén, 35-30 után azonban a háromkoronások egy 14-0-val lezárták a mérkőzés érdemi részét - a Sopronból jól ismert Amanda Zahui (21 pont, 12 pattanó) vezetésével simán győztek a svédek (67-51). Franciaország az első félidőben szenvedett a csehek ellen, mindössze 28 pontot szerzett, és 7 pontos lemaradásban volt. A harmadik negyed végén aztán elfogytak a csehek, így a franciák Olivia Epoupa (18 pont, 6-6 gólpassz és szerzett labda) vezetésével a felvonás végére egyenlítettek, majd a záró 10 perc során bedarálták ellenfelüket (74-61).

A C csoport házigazdája Nis, és mint arról tegnap olvashattatok már, a magyar válogatott egy végletekig izgalmas mérkőzésen, az összecsapás legvégén fordítva 88-84-re legyőzte Szlovéniát. A csoport másik találkozója is hasonló végjátékot, igaz, sokkal kevesebb pontot hozott. Az első negyed Törökországé, a második Olaszországé volt, de lényegében fej-fej mellett haladtak a felek. A záró 10 perc első felében a törökök tartották előnyüket, 49-44-es vezetésüket követően azonban jött egy 7-0-s olasz roham (49-51). Cantu Köksal hármasával visszavették a vezetést a félholdasok, de az összesen 16 pontig jutó Giorgia Sottana azonnal válaszolt, Törökország hibázott, így a taljánok kezében volt a mérkőzés, amit végül meg is nyertek 57-54-re.

A nagybecskereki D csoportban a Marija Vagyejeva (20 pont, 11 pattanó) vezette oroszok ugyan minimális fölényben játszottak a két páratlan negyedben, a belgák azonban a második felvonásban megalapozták sikerüket, a negyedikben pedig be is biztosították, Emma Meesseman (29 pont, 9 pattanó) vezetésével egészen könnyedén nyertek (54-67). A nap utolsó mérkőzését az egyik házigazda, Szerbia vívta azzal a Fehéroroszországgal, amellyel kétszer is összecsaptunk a múlt hét folyamán, mindkétszer vereséget szenvedtünk. A fehéroroszok itt is bizonyították jó formájukat, szinte végig pariban voltak Szerbiával. A hazaiak az utolsó negyed elején fordítottak, volt 7 pontos előnyük is, de a végén Szonja Petrovics 3 másodperccel a vége előtt beszórt duplája kellett a győzelmükhöz (53-55).