Férfi Egyetemi bajnokság: A Miskolc a TF otthonában, a Közgáz Pécsett hagyta a veretlenségét

Már csak három csapat veretlen a férfiak mezőnyében a Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokságban, amelyben több rangadót is játszottak a héten. A keleti csoportban a veretlenek rangadóján a TFSE hazai pályán remek harmadik negyedével hátrányból fordítva legyőzte a Miskolcot, a nyugatiban pedig szintén makulátlan mérlegű csapatok csatájában a tartalékos Közgáz nagy verésbe "szaladt bele" Pécsett a PTE-PEAC otthonában. Így jelenleg keleten a TF, nyugaton pedig a Mosonmagyaróvár és a Pécs maradt veretlen. A keleti csoportban a Nyíregyháza, nyugaton pedig a SMAFC szerezte meg első győzelmét.

A Hunbasket összefoglalója:

Nemzeti Egyetemi Kosárlabda Bajnokság, férfiak.

7. forduló.

Keleti csoport

Debreceni Medikus SE - Semmelweis Egyetem 81-60 (25-18, 14-13, 20-11, 22-18)

Debrecen, OEC tornaterem, 10 néző V.: Fülöp, Kisházi.

Debreceni Medikus SE: CSOMOR 18/3, ZOVÁNYI 28/3, ALBUKAI 8, WU YUAN 10, Szirbucz 4. Csere: Mugamba 6/6, Nádasi, Zaghlol 4/3, Valner 2, Bajzát 2. Edző: Kovács István.

Semmelweis Egyetem: SZŐKE 15, Hajdú 6/6, KOVÁCS G. 13/3, Msakni 9/3, Kórodi 8/3. Csere: CSIPÁN 6, Székely, Körmöczi 3/3. Edző: Weisz Miklós.

Alsóházi rangadót láthattak a kilátogató nézők, a két egyetem orvosi karán tanuló játékosok csaptak össze Debrecenben. Míg a hazaiak teljes csapattal álltak ki, a vendégek helyzetét több sérülés is nehezítette. Nagy iramban, sok hibával indult a mérkőzés, nem volt jelentős különbség a csapatok között. Míg a hazaiak szekerét elsősorban Csomor Péter  és Zoványi Csaba tolták, addig a vendégek elsősorban a pálya mindkét végén domináló Szőke Péter teljesítményére építettek. Pár ponttal végig a hazaiak jártak előrébb, de a szimpatikusan küzdő vendégek egy pillanatig sem adták fel, és a mérkőzés végéig látótávolságon belül maradtak. Zónavédekezésre váltottak, ami megakadályozta, hogy a debreceniek lendületbe kerüljenek, és pontos távoli dobásokkal szorossá tették a mérkőzést. A fővárosiak részéről a dupla-duplát elérő Szőke 15 ponttal, 14 lepattanóval, 6 gólpasszal emelkedett ki, míg a Medikusok részéről Zoványi volt foghatatlan a 28 dobott ponttal, 6 lepattanóval és 3 szerzett labdával.

Kovács István: - Egy rendkívül szimpatikus vendégcsapat ellen nyertünk ma. Mindenkinek tudtam sok játéklehetőséget adni, aminek örülök, a csapatjátékunk azonban még hagy kívánnivalót maga után.

Weisz Miklós - Támadásban pontatlanok voltunk ma, és sajnos a védekezésben sem tudtuk a hibáinkat kompenzálni. Sokkal jobb teljesítmény kell ahhoz, hogy a győzelemért harcoljunk.

TFSE - Miskolci Egyetem 92-71 (19-25, 21-21, 28-14, 24-11)

Budapest, dr. Koltai Jenő Sportközpont 30 néző. V.: Gombos, Czupi.

TFSE: POLGÁRDY 25/9, Alcser 3/3, POZSIK 4, Mester 4,  RÁTVAY 12. Csere: Csomós 10/3, TARJÁN 13, Boka-Magó, Rátkai 2, DÓCS 16/3, Dékány 3. Edző: Boros Zoltán.

Miskolci Egyetem: ORLICZKI  10/3, Sándor 8/6, KOZÁK 15/3, Ragályi 6, GERŐCS 15. Csere: Tóth J. 9/3, Szőke 4, Molnár B. 2, Lakatos, Velkey 2, Gadus. Edző: Béres Dávid.

Jól kezdett a Miskolc, a hatékony támadással és jó védekezéssel viszonylag hamar nagyobb előnyt szerzett a veretlenek rangadóján. Az első percekben az erős összetételben felálló, de  nem igazán összeszokott TF nem nagyon találta a ritmust támadásban. A második negyedben néhány sikeres akció után közelebb került a TFSE, viszont a védekezésben még mindig voltak hibák, amit a Miskolc elsősorban Kozák Bertalan és a végül 15 pontos, 12 lepattanós dupla-duplát elérő Gerőcs Bálint révén ki is használt és 6 ponttal vezetett a félidő végén.

A harmadik negyedben az első félidőben látotthoz képest sokkal agresszívabb védekezésre váltott a TFSE, aminek következtében szerzett labdákból gyors indításokkal nemcsak utolérte a vendéget, hanem fordított a negyed végére 8 pontos előnyhöz jutott, elsősorban Polgárdy Ádám és a dupla-duplát elérő (13 pont, 14 lepattanó) Tarján  Izsák játékának köszönhetően. A negyedik negyedben fáradni látszott a Miskolc, jó támadójátéka visszaesett, a TFSE főleg triplákkal növelte előnyét, s végül több mint 20 pontos győzelmet aratott.

Boros Zoltán: - Az első negyedben nem nagyon találtuk a támadásunkat és védekezésben is sok hibát vétettünk, úgyhogy a Miskolc abszolút megérdemelten vezetett végig az első etapban. Aztán a második negyedben a támadásunk összeállt, de a védekezésünk még nem, amin tudtunk változtatni a harmadik negyedben, amikor meg tudtuk fordítani valójában a mérkőzést és utána már ezekből tudtunk akár külső, belső dobásokat, illetve gyorsindításokat véghez vinni, úgyhogy jó meccset játszottunk. Gratulálok a Miskolcnak és további sok sikert kívánok nekik.

Béres Dávid: - Először is gratulálok a hazai csapatnak, megérdemelten győztek. Úgy gondolom, hogy az első félidő kiélezett párharc volt, mindkét oldalt voltak nagyszerű megoldások, de a végén elfáradtunk, amit az ellenfelünk kihasznált és ezzel eldöntötte a párharc végét.

SZTE-Szegedi RSC - Eszterházy SC 66-94 (20-27, 22-20, 14-20, 10-27)

Szeged, Szegedi tudományegyetem Topolya sori sportcsarnok, 20 néző. V.: dr. Varga, Utasi.

SZTE-Szegedi RSC: Tráser N. 6, Kovács V. 6, Ónodi 6/3, BELLA 17/3, Kass 11/3. Csere: Hősi 1, Barcsik, Tráser M. 3, Sajgó 8/3, Ratkai 2, Klausz 6. Edző: Gaál Gergő.

Eszterházy SC: GILSZKI 16/6, BOTKA 26/12, Bolla 4, RÉKASI 14, FICSOR 28/6. Csere: Kátai, Albach 2, Kocsis 4, Bajusz, Kovács K. Edző: Klepej Roland.

A mérkőzést a hazaiak kezdték jobban egy 6-0-lal, amiből gyorsan visszajöttek az egriek. A negyed végéig nagy küzdelem zajlott a pályán. Botka Botond dudaszóra dobott félpályás triplájával a negyed végén 7-tel "mentek" a vendégek. A második negyed elején ugyan egyenlítettek a szegediek, de a Gilszki Erik (16 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 3 gólpassz, 19 VAL)-Botka (26 pont, 4 gólpassz, 4 kiharcolt fault, 31 VAL), Rékasi Bojta (14 pont, 13 lepattanó, 5 szerzett labda, 34 VAL)-Ficsor Áron (28 pont, 6 kiharcolt fault, 31 VAL) kvartett vezette vendégek visszatornázták a különbséget, szünetben 42-47 volt az állás. A fordulás után hízni kezdett az egri előny, a Gaál legénység egyre több labdát adott el, vagy a dobások maradtak ki. A vendégek meg éltek a lehetőségeikkel, ami a 3. negyed végére 56-67-es állást hozott. A záró etapra teljesen szétestek a Tisza partiak. Se elől, se hátul, semmi nem jött össze a végül dupla-duplát elérő Bella Ádám (17 pont, 10 lepattanó, 3 gólpassz, 19 VAL) és Kass Ferenc (11 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 16 VAL) vezette hazaiaknak, aminek következtében rohamosan növelte előnyét a vendégcsapat, és végül közel 30 pontos győzelmet aratott.

Gaál Gergő: - A statikus zónán sajnos nem tudtunk felülkerekedni. A vendégek megérdemelten nyertek, mi dolgozunk tovább. További sok sikert kívánunk nekik!

Klepej Roland: - Érződött az út és a tegnapi meccs a lábakban, aminek következtében csak a második negyedre sikerült felpörögni. De szerencsére a második negyedben jöttek a triplák és sikerült előnnyel menni a félidőre. A második félidőben a védekezés váltásunknak köszönhetően tovább növeltük az előnyünket. Gratulálok a Szegednek és sok sikert a bajnokság további meccseire.

Nyíregyházi ESE - AKE-Milton Friedmann Egyetem 125-44 (30-6, 35-12, 34-10, 26-16)

Nyíregyháza, Nyíregyházi sportcsarnok, 40 néző. V.: Sallai, Nyíri.

Nyíregyházi ESE: VASKÓ 33/18, VERBÉLYI 16, BÍRÓ BE. 18/6, VERBA 23/6, Bíró Bo. 13/3. Csere: Vámos 8/6, Kabongo 14, Demeter. Edző: Vida Zoltán.

AKE-Milton Friedmann Egyetem: Laszák 20/9, Priszler 3/3, Hutvágner 7, Pesti, Stojkovics. Csere: GERGELY 14/6, Tarsoly, Szabó. Edző: Pálfi Jenő.

A két nyeretlen csapat nagy iramú mérkőzést játszott egymással. Az érezhetően nagyobb tudású hazaiak szerzett labdák és az utáni ziccerekkel elhúztak, majd a folytatásban hárompontosokkal is alaposan "megszórták" lelkes és helyenként ügyesen kombináló ellenfelüket.  Bíró Benedek 18 pontos, 16 lepattanós, 13 gólpasszos tripla-duplával, Vaskó György pedig 33 pontos, 17 gólpasszos dupla-duplával járult hozzá a nyíregyháziak fölényes sikeréhez.

Vida Zoltán: - Örülők az első győzelemnek, aminél rögtön 100 pont fölé tudtunk menni. Taktikai hibáinkat próbáltuk most kijavítani, ami a palánk alatti lepattanóknál meg is mutatkozott.

Pálfi Jenő: - Gratulálok a Nyíregyháza csapatának. Azt gondolom, hogy egy jó mérkőzést tudtunk játszani. Védekezésben van hova fejlődnünk és a támadásoknál is türelmesebbnek kell lennünk.

BME-MAFC - DEAC 80-89 (19-29, 16-24, 22-16, 23-20)

Budapest, Camugo, 30 néző. V.: Szőts, Hartai.

BME-MAFC: Vargovics, POLLÁK Á. 17/9, LÁNG-MITICZKY 16/3, Horváth 4, Pásztor. Csere: TÓTH K. 21, ROZS 14/3, Kósa 8/6, Bartha, Weidinger, Vas. Edző: Weisz-Tiba Klára.

DEAC: POLLÁK B. 13/6, VARGA S. 15/6, VÁRBÍRÓ 12/3, Balázsi 2, CZERMANN 16. Csere: Horváth 2, Orosi 9, Hibján 9/9, VARGA B. 11/3. Edző: Nagy Lajos.

A mérkőzést nagy iramban kezdték a felek. A vendégek magas-alacsony kapcsolata remekül működött. A végül dupla-duplát elérő Czermann Patrik (16 pont, 11 lepattanó) és Varga Sándor (15 pont, 5 lepattanó, 3 kiharcolt fault) kintről és bentről is komoly nyomást helyeztek a hazaiak gyűrűjére. Ezzel egy jó ideig csak Pollák Árpád (17/9 pont, 4 lepattanó, 9 gólpassz) tudta felvenni a harcot magányos hősként hazai oldalról. Aztán amíg debreceni oldalról minden pályán lévő megvillantotta tudását. A BME-MAFC csapatánál a kispadról beszállt Kósa Gergely-Rozs Máté (14/3 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) páros kozmetikázott három szépen elhelyezett triplával, hogy ne legyen ijesztően nagy különbség 10 perc után. A második negyed kezdetén Rozs és Tóth  Kornél (21 pont, 12 lepattanó 3-3 szerzett labda-gólpassz) vette hátára a kissé fejüket vesztett hazaiakat. A vendégek ekkor Varga Boldizsár (11/3 pont 100%-os pontossággal, valamint Pollák Balázs (13/6 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) hathatós közreműködésével "bolondították meg" a hazai védelmet, így félidőben már majdnem 20 ponttal vezettek a debreceniek. Fordulás után a BME-MAFC felbátorodott, és sokkal inkább támadó szellemű játékkal rukkolt elő. Láng-Miticzky Dániel (16/3 pont, 7 kiharcolt fault) fújt riadót csapatának, a Tóth-Rozs duó pedig parádézott a palánk alatt. Ezt azonban a DEAC nem hagyta szó, azaz válasz nélkül. Várbíró Gergő (12/3 pont, 5 lepattanó, 6 kiharcolt fault) agilis támadójátéka, valamint Hibján Máté "gyilkos" triplái miatt csak látótávolba tudta felküzdeni magát a műszakis csapat, igazán közel nem tudott férkőzni ellenfeléhez. A negyedik negyedben a hazaiak minden mindegy alapon a hazaiak össztűz alá vonták a debreceni gyűrűt. Agresszív védekezésből gyors, és pontos támadásokat vezettek, de a DEAC-nál mindig akadt valaki, aki újra, és újra betalált így tartva 10-14 pont közt a különbséget. Legszorosabb a 40. percben volt a találkozó, amikor triplát-duplát-büntetőt, szóval mindent dobtak a hazaiak egy percen belül, és nem érkezett válasz. De ez már csak a szépítéshez volt elég hazai részről, a DEAC gyakorlatilag végig vezetve nyert.

Weisz-Tiba Klára: - Nagy hiba volt ilyen vér nélküli játékkal kezdeni a meccset. Egy teljes félidő kellett ahhoz, hogy rendezzük a sorainkat. Aztán a második félidőre végre beszálltunk mi is a meccsbe. Annak már volt sportértéke. Nem hozhatjuk magunkat ilyen helyzetbe. További sok sikert kívánok a DEAC-nak!

Nagy Lajos: - Gratulálok a srácoknak, egy fizikális összecsapáson sikerült győzni. Egy kis szakaszt leszámítva végig kontrolláltuk a mérkőzést. A BME-MAFC-nak további sok sikert kívánok!

Nyugati csoport:

SMAFC - Ludovika SE 88-66 (24-19, 23-18, 21-15, 20-14)

Sopron, Krasznai Ferenc Sportcsarnok, 50 néző. V.: Hernicz, Rokob.

SMAFC: Török I.  4, KALINCSÁK 21, HEISZENBERGER 20/12, HENCZ 31/3, Szívós 3. Csere: VINICZAY 9/3, Nagy, Fekete, Guricza, Veöreös. Edző: Márkus Tamás.

Ludovika SE: PATAI 22/18, NAGY M. 17, Polgár 6, Sándor 10, Varga 5. Csere: Tóth 6, Barta, Darvas. Edző: Mészáros István.

A mérkőzés elején a hazai gárda villámrajtot vett, és gyorsan 10 pont feletti előnyre tett szert. A budapestiek azonban rendezni tudták a sorokat és a félidőig nagyjából kiegyenlített volt a játék.  Ahogy a mérkőzést, úgy a  3. negyedet is a SMAFC kezdte jobban,  ismét "begyújtva a rakétákat" 20 pont fölé növelte előnyét, és ezzel eldöntötte a maga javára a mérkőzést. A végjátékban már a védekezés alábbhagyott, közönségszórakoztató játékot láthattak a nézők. Végül 22 pontos hazai győzelem született, ami a soproni csapat idei első sikere volt.

Márkus Tamás: - Elképesztően büszke vagyok a fiúkra, hiszen végre sikerült megszereznünk az első győzelmünket. Remélem ezzel lekerül a nyomás a srácok válláról és 2024-ben több győzelemmel örvendeztethetjük meg a szurkolóinkat.

Mészáros István: - Sportszerű mérkőzés volt, ahogy nézem a statisztikát minden negyedben egy picivel jobb volt a Sopron, de ez jelen pillanatban még így van rendjén. Sajnálom, hogy nem tudtunk teljes kerettel kiállni, szerintem tudunk mi még ennél picit jobbak is lenni. Megpróbáljuk a visszavágón kicsit szorosabbá tenni a mérkőzést. Egyébként gratulálok a ellenfélnek, nagyon jó mérkőzés volt.

PTE-PEAC - Közgáz SC és DSK 110-74 (31-19, 38-12, 25-26, 16-17)

Pécs, Ifjúság út 6., 50 néző. V.: Nagy, Fodor.

PTE PEAC: Fülöp 5, NAGY K. 20/18, Schuj 5/3, MEZEI 17, GYŐR 8. Csere: ALTEKRUSE 14/6, Bor 10, BÁNFI 11/3, KELEMEN 13/3, Jolsvai 7, Németh Zs., Halkovics. Edző: Kmézics Zorán.

Közgáz SC és DSK: Papp 10/3, BÉRES 14/6, NAGY G. 15/3, Úr 12, Csikós 4. Csere: Gyürk, Sólyom, Szirák. Edző: Vladár Csaba.

A nyugati csoport listavezetője öt győzelemmel a tarsolyában látogatott Pécsre, így előzetesen jó meccsre volt kilátás. Schuj Máté a hazaiak részéről egyből egy hárompontossal nyitotta meg a mérkőzést, majd Nagy Kevin. is gyorsan hozzátett kettő távolit, megadva ezzel a mérkőzés alaphangulatát. Ekkor még a Közgáz is tudott gyors közeliekkel válaszolni, bár a vendégek már ekkor is többet hibáztak. Fővárosi részről Béres Benedek is jelentkezett egy sarokhármassal amelyre Andreas Altekruse szintén távolról válaszolt. A negyed végére már 12 pontos előnyre tett szert a Pécs. A második negyedben még ennél is magasabb fokozatra kapcsoltak a hazaiak és az agresszív letámadásuknak köszönhetően 10-0 futással kezdett főként Bor Sándor és Bánfi Balázs kosaraira építve. A PEAC az egész mérkőzésen dominált, rengeteg labdát szereztek, Altekruse egymaga ötöt. Az ihletett formát mutató pécsiek 3 perccel a félidő vége előtt már 30 ponttal vezettek, ami nem csoda, hiszen Nagy K. nem kevesebb, mint négy hárompontost hintett csak a második negyedben. Talán csak Papp Dominik a félpályáról elengedett dudaszós hármasa jelentett némi gyógyírt a vendégeknek. A második félidőben belefértek már a közönségszórakoztató látványos passzok, bravúros kosarak és néhány palánkszaggató Kelemen Benjámin zsákolás is pécsi részről, a szépszámú hazai szurkoló legnagyobb örömére. Ez a játékrész már csak formaság volt, a sportszerűen küzdő vendégek is megvillantották tudásukat Nagy Gergely Béres és Úr Mátyás jóvoltából.

Kmézics Zorán: - A mai meccsen az egész csapat egy különleges motivációval játszott. Főleg a támadójátékunk volt bravúros, az ellenfél nem tudott ellenállni a hullámoknak. Támadásban tényleg nagyon jól működtünk és ez volt a mai győzelem kulcsa. Mindenki játszott és nagyon örülök a jó hangulatnak!

Vladár Csaba: Gratulálok a Pécsnek, nagyon jól játszottak! Nagy vereségbe szaladtunk bele, nehéz ilyenkor mit mondani, rendezni kell a sorainkat. Voltak ugyan hiányzóink, de nem szeretném erre fogni, vannak ilyen napok, amikor meg kell hajolni az ellenfél előtt, jobbak voltak.

ELTE BEAC - Mosonmagyaróvár UNI-Győr 63-81 (18-19, 21-27, 7-16, 17-19)

Budapest, BEAC csarnok, 40 néző. V.: Hervay, Molnár.

ELTE BEAC: Jónás, Ipacs 1, MAGDA 14/12, Sipos 3, Bodnár 9/3. Csere: BORSOS 8/3, Nagy 8/3, Szabó, Kiss-Leizer 5/3, Papp 2, Molnár 6, Antal 7. Edző: Csányi Zoltán.

Mosonmagyaróvár UNI-Győr: BAKON 18/3, GARANCZ 14/3, Friedl 5, HÁGEN 22/3, KÁMÁN 17. Csere: Gosztola 5, Dani, Éder, Mester, Piukovits, Varga, Karsai. Edző: Laky Tibor.

Magas hőfokon játszottak a csapatok már a kezdeti szakaszban, aminek köszönhetően élvezetes játék alakult ki. A Mosonmagyaróvár kezdő csapata ellenállhatatlanul játszott, amivel a budapesti egyetemisták még az első negyedben lépést tudtak tartani. Az idő ahogy haladt, azért látni lehetett, hogy a vendégek stabil, kiegyensúlyozott játékát nem tudják az ELTE fiataljai tartani, egyre több hiba csúszott a játékukba. A mosonmagyaróvári csapat aztán a második félidőben védekezést váltott, aminek köszönhetően egyre nagyobbra nyílt az olló, így a végére a nagy kérdések eltűntek, a lepattanó harcot 57-40-re nyerő ezüstérmes vendégektől Hágen Tamás (22 pont, 17 lepattanó) és Kámán Kristóf (17 pont, 14 lepattanó) is "izmos" dupla-duplával járult csapata sikeréhez, ugyanakkor nagy dicséret a budapesti fiataloknak is, mert sok hibával ugyan, de hatalmas küzdőszellemmel játszottak végig.

Csányi Zoltán: - Az eleje kifejezetten tetszett, aztán ahogy az idő haladt, egyre több hibával játszottunk. A palánk alatti játékunk sajnos gyenge volt, - ez némileg magyarázható a sok hiányzóval - nagyon sokszor adtunk lehetőséget ellenfelünknek arra, hogy második vagy harmadik lehetőséggel éljenek. Hihetetlen energiával támadták a gyűrűnket, amit a srácaim egyre kevésbé tudtak lekövetni. Ellenfelünk védekezésével aztán a második félidőben nem tudtunk nagyon mit kezdeni, a csapatjátékunkból „csak” a csapat tűnt el, egyéni megoldásokkal akartunk érvényesülni, türelmetlenekké váltunk, így a vége nem lehetett más, mint ami lett. Ugyanakkor még ebben a kevésbé szép szakaszában a mérkőzésnek is küzdöttek a srácok, folyamatosan arra kényszerítve ellenfelünket, hogy ne nyugodhassanak meg. Igazából mondhatnám, hogy szomorú vagyok, de nem.

Laky Tibor: - Természetesen örülök, hogy hibátlanok maradtunk, a mai mérkőzés jellemzően az alkalmazkodásról szólt, alkalmazkodnunk kellett ahhoz, hogy a megszokott játékstílusunkkal nem jutunk dűlőre. távoli dobásaink nem működtek, meg kellett próbálkoznunk valami mással. A második félidei védekezés váltás meghozta azt a különbséget, ami eredményezte a győzelmünket. Mindkét csapatnak további sikereket kívánok.