Alba Fehérvár-Budapesti Honvéd döntő lesz idén az U18-as bajnokságban

Az Alba simábban, a Honvéd nehezebben, de kiharcolta az U18-as döntőben való részvételt -MAFC-Vasas bronzmeccset rendeznek vasárnap.

A frissebb Körmend játszhat az ötödik helyért

A házigazda Szolnok és a Körmend összecsapásával vette kezdetét a harmadik játéknap, vagyis a keresztjáték és az elődöntők napja. A Tisza-partiak soraiból többen is hiányoztak sérülés miatt, foghíjas kerettel vágott neki a mérkőzésnek a Honti-legénység. Bella Ádám büntetőivel és kosarával indult az összecsapás, Kiss Mátyás kintről válaszolt.  Fej-fej mellett haladtak a csapatok, egyik fél sem tudta akaratát a másikra erőltetni – 19-19-es döntetlennel ért véget az első játékrész.

A folytatásban Kiss Mátyás talált be kintről, amivel addigi legnagyobb előnyéhez jutott a vasi gárda, 27-21-re léptek el a Törpördögök. Pallai ziccerével három pontra visszajött a hazai együttes, de a negyedet a „másik” Kiss, Benedek trojkája zárta – nyolccal vezetett a Körmend nagyszünetben, a tartalékos szolnokiak mindössze tíz pontot szereztek a második felvonásban (37-29).

Takács hárompontosa és duplája nyitotta a harmadik etapot, kezdett ellépni ellenfelétől Kocsis Tamás együttese. Látszott a fáradtság a hazaiakon, a vasiak pedig ki is használták ezt, Takács újabb „tripla-dupla” kombójával 16-tal léptek el – a negyed végén 59-44-es előnyben voltak. A záró felvonásban nem kellett sokáig várni a 20 pontos különbség kialakulására sem, Parcsami talált be (64-44). Bár a házigazdák bevethető emberei becsülettel küzdöttek, nem maradt elég erejük arra, hogy szorossá tegyék az összecsapást – ezzel eldőlt, hogy a Szolnok a 7. helyért játszhat holnap, a Körmend pedig az ötödik pozícióért.

Körmendi Törpördögök – Szolnoki Kosárlabda Akadémia 79-57 (19-19, 18-10, 22-15, 20-13)

Körmend: Kiss M. 18/12, Takács 19/9, Kiss B. 16/6, Monek 3, Balogh M. 9.
Csere: Herczeg -, Vargovics -, Löte -, Parcsami 7, Darázs 7/3, Gyánó -.

Szolnok: Várbíró 2, Pallai 16/3, Bella 12/6, Verba 2, Arabo -.
Csere: Csák -, Ficsór 13, Tóth L. -, Csornai Cs. -, Alcser 4, Csomós 8.

Szoros meccsen győzött a Pécs

A második keresztjáték-mérkőzésen a Pécs és a Debrecen csapott össze. Scherer duplájával indult a derbi, 9-9-ig felváltva estek a kosarak. Innen egy 7-2-es etapot futottak a hajdúságiak, de nem tartott sokáig vezetésük, Fekete Dávid kosarával egy pontra visszajöttek a baranyaiak. Kalassai szórt triplát és büntetőket, a negyedet öttel nyerték a debreceniek (20-25). A második felvonásban teljesen kiegyenlített küzdelem folyt a parketten, Somi és Neuwirth kosaraival úgy tűnt, kicsit meg tud lógni ellenfelétől a Kádár-legénység, de Vukas tempójával három pontra zárkózott a nagyszünethez érve a mecsekaljai együttes (44-47).

A térfélcserét követően lendületesebben kezdtek a debreceniek, Csikai és Kalassai is betaláltak, kilenc pontra hízott előnyük. Neuwirth dobott gyors egymásutánban két ziccert, amivel már 46-59-re is elléptek a hajdúságiak, de nem adta fel a pécsi gárda, Fekete és Borsos tripláival újfent visszajöttek öt pontra a játékrész végére (58-63). Az utolsó tíz percben nagy energiákat mozgósítottak Ivica Mavrenski fiai a fordítás érdekében, de ügyesen tartotta vezetését a Debrecen. Végül a 20 pontot hintő Kalassai vezérletével be is húzták a derbit Kádár Tamás tanítványai, akik így a Körmenddel mérkőznek holnap az ötödik helyért, a Pécs pedig a Szolnokkal csap össze a hetedik helyezés megszerzéséért.

KA Pécs – Debreceni KA 72-79 (22-25, 22-22, 14-16, 14-16)

Pécs: Vukas 8, Scherer 9/3, Váits 16, Fekete 16/9, Herger 6.
Csere: Borsos 11/6, Dervalics 2, Bálint 4, Horváth -.

Debrecen: Neuwirth 17/3, Kurucz 11/6, Kalassai 20/3, Balázsi 6/3, Csikai 14.
Csere: Kanyári -, Somi 4, Turcsik -, Nemes 5/3, Tóth G. 2.

Magabiztos volt az Alba

Az elődöntőkkel folytatódott a program, elsőként az Alba Fehérvár csapott össze a Vasas Akadémiával. Villámrajtot vettek a fehérváriak, két és fél perc játékot követően máris 8-0-ra vezettek – csaknem négy percet kellett várni az első pasaréti pontokra, Bartha volt eredményes büntetőből. Kiválóan védekezett a székesfehérvári együttes, és támadásban is szépen elosztották a terheket – Lukács triplájával és ziccerével tíz pontra növelték előnyüket a negyed végére, végül nyolccal be is húzták az etapot (21-13). Bartha és Meződi találataival igyekezett csökkenteni hátrányát a Vasas, de az Alba okosan, higgadtan kosárlabdázott. Állandósult a 7-10 pont körüli fehérvári vezetés, sőt Kuttor és Kass gyors triojkáival tovább is nőtt. Csipkedte magát Faragó Péter alakulata, de a második játékrészt is elvitte az Alba (43-32).

A harmadik tíz perc Balsay hárompontosával indult, fokozatosan lépett el ellenfelétől Pethő Ákos csapata. A negyed derekán Lukács zsákolásával már a húsz pontot környékezte a differencia, és bár végül nem lépte át azt, így is stabil előnnyel fordulhatott a záró felvonásra az Alba (62-43). Meződi, Horváth és Barha kosaraival egészen 11 pontig visszakapaszkodtak a pasarétiek, három perc alatt ledolgoztak nyolc pontot hátrányukból. Két duplával jelentkezett azonban Seyi, és Kass is aktív maradt – megállította a rohamot a székesfehérvári gárda. Magabiztosan tartotta tíz pont fölötti fórját egészen a lefújásig a Pethő-csapat, megérdemelten győzött az Alba Fehérvár, így ők az első döntősök a tornán – Faragó Péterék a bronzzal vigasztalódhatnak.

Alba Fehérvár – Vasas Akadémia 79-64 (21-13, 22-19, 19-11, 17-21)

Alba: Balsay 13/3, Takács 2, Lukács 26/3, Kuttor 10/6, Seyi 16.
Csere: Góbi -, Birkás -, Kass 12/6, Nagy Z. -, Körmöczi -, Molnár -.

Vasas: Radics 10, Horváth 9/3, Gászner 4, Kódor 2, Bartha 23.
Csere: Hanzély -, Honti 2, Kiss K. 1, Veres -, Jenei -, Kelemen -, Meződi 13/9.

Kármán palánk alatti munkája döntőt ért a Honvédnak

A második elődöntő felért egy budapesti klasszikussal, a MAFC csapott össze ugyanis a Honvéddal. Jobban kezdtek a műegyetemisták, Pfandler és Vantal kosaraival 11-4-re léptek el az első percekben. Dévényi dupláival zárkózott a Honvéd, majd Pfandler és Taján váltottak triplát – jó iramú mérkőzés volt, a nyitónegyedet a frissebben kezdő MAFC nyerte (24-20). A második felvonás Mózer tempójával indult, de hamar észhez kapott a Honvéd – Tarján tripláját Valerio zsákolása követte, máris ott loholt ellenfele nyakán a Losonczy-legénység (26-25). Bár Pfandler még betalált kintről, innentől inkább a piros-fehérek akarata érvényesült - szigorú védekezésre váltottak Kármánék, és az etap nagy részében pár ponttal már ők tartottak előrébb. 9 pontot engedélyeztek a második tíz perc során Vittay Ambrus fiainak a honvédos ifjak, így ha szűken is, de előnnyel zárták az első félidőt (33-35).

A térfélcserét követően folytatódott a küzdelem, kosárra kosár volt a válasz gyakorlatilag az egész játékrész során. Négy pontnál nagyobb különbséggel nem is tudott vezetni a Losonczy-gárda ebben az időszakban, a harmadik tíz perc igazságos döntetlennel ért véget – óriási csatára volt kilátás a záró felvonásban, a két csapat múltjához méltó volt a küzdelem (53-55). A játéknap utolsó negyedhez érkezve a Honvéd tudott sebességet váltani két húzóemberére, Valerióra és Kármánra támaszkodva. Utóbbi közeli találatával nyolc pontra hízott a piros-fehér fór, elérkeztünk az utolsó öt perchez. Vittay mester kért időt, de mindhiába, a belelendülő Kármán két újabb közlei kosarat brusztolt ki. Vantal hárompontosa révén még felcsillant egy reménysugár a MAFC számára, de a Honvéd okosan játszva kézben tartotta a végjátékot – ezzel eldőlt, hogy Alba – Honvéd döntőt rendeznek a Fiú Junior Bajnokságban, a bronzéremért pedig a Vasas csap majd össze a MAFC gárdájával.

MAFC – Budapesti Honvéd 80-86 (24-20, 9-15, 20-20, 27-31)

MAFC: Vantal 9/3, Limpek 7, Herló 11/9, Pfandler 14/9, Dormán 16/3.
Csere: Tóth B. 16/6, Kis B. 2, Bősze -, Mózer 5/3.

Honvéd: Kopácsi 9/6, Béres 2, Dévényi 10, Valerio 18, Kármán 32.
Csere: Tanoh 1, Tarján 12/6, Dénes -, Panic 2.