Eb felvezető - A-csoport (Felkészülés)

Ma rajtol a szlovéniai férfi Európa-bajnokság, úgyhogy miután már minden további csoport csapatait megismerhettük közelebbről is, utolsóként bemutatkoznak az A-jelű hatos tagjai is, akiknek már a történelmét átvettük egy korábbi cikkben, most pedig az "örök ezüstös" Franciaország, a Nowitzki nélküli Németország, az igazi ászai távollétében irtózatosan meggyengülő Nagy-Britannia, a Mike Fratello edzette Ukrajna, az "ismeretlen" Belgium, valamint a nagy kiugrási lehetőség előtt álló Izrael felkészülési időszaka, végleges keretei és esélyei kerülnek terítékre!

Franciaország

Hiába nincs ott a mostani keretben Joakim Noah, Mikael Pietrus, Kevin Seraphin, Ronny Turiaf, Roddy Beaubois, Evan Fournier, Pape Sy, Ali Traoré, Fabien Causeur, Yakhouba Diawara, Robert Dozier, Leo Westermann, Rudy Gobert, Livio Jean-Charles és Ian Mahinmi sem, a legutóbb ezüstéremig jutó gallok egyértelműen a csoport legjobbjai és csalódás lenne számukra, ha nem veretlenül masíroznának be a legjobb 12 közé ebből a szextettből. A franciák - bármilyen hihetetlen is leírni - jelenleg több, mint 20(!) olyan játékossal rendelkeznek, akik vagy jelenleg pattogtatnak az NBA-ben, vagy az utóbbi években tették ezt, vagy pedig már elkeltek a drafton, de még nem léptek pályára a ligában, no és persze a kimaradókból is túlzás nélkül össze lehetne rakni egy éremre esélyes alakulatot ebben a mezőnyben.

Kezdjük is azokkal, akik nem lesznek ott a kontinensviadalon: A Chicago Bulls kiváló, francia-amerikai kettős-állampolgárságú centere, Joakim Noah sokat szenvedett sérülései miatt, így nem vállalta be az idei Eb-t, az NBA-veterán Mikael Pietrus csapatot keres a tengerentúlon, az Alba Berlinbe is már sérülten érkező Ali Traoré nem teljesen egészséges, Hanga Ádám új csapattársa, a Laboral Kutxa hátvédje, Fabien Causeur is rehabilitációját csinálja jelenleg. A San Antonio Spurs idei első körös választottja, Livio Jean-Charles az U20-as Eb-n dőlt ki a sorból és a térdét megműtötték, a két NBA-center, Turiaf és Seraphin nem indokolt, csak visszamondta a felkérést, Sy pedig nem is volt most képben, a Utah Jazz által az első kör közepén draftolt Rudy Gobert ugyanakkor műtéten esett át, ő emiatt nem lehet ott Szlovéniában honfitársaival. Diawara szeretne visszakerülni az NBA-be és számára most ez a prioritás, az Indiana Pacers centere, Ian Mahinmi maradt az Egyesült Államokban fejleszteni magát, Dozier gyenge idényt futott, Beaubois-t most nem engedte el a Dallas Mavericks, a tavaly Denverben biztató újonc idényt produkáló Fournier viszont egyszerűen a keretszűkítés áldozata lett, ahogy a Partizan Belgrade irányítója, Leo Westermann is.

Ennek fényében a még mindig erős keret ötös poszton borzasztóan gyenge lesz a lehetőségeihez képest, hiszen a korábbi Charlotte Bobcats-játékos, Alexis Ajinca mellett a valódi benti emberek közül csak az Atlanta Hawks-tól Kínába távozó Johan Petro és a fiatal Joffrey Lauvergne lesznek ott a veterán Spurs-magasember, Boris Diaw mellett, de ez még mindig az A-csoport talán legjobb benti állományának nevezhető, pláne, hogy a bedobók közül a nem alacsony ex-minnesotai Mikael Gelabale is képes lehet bizonyos szerkezetben négyest játszani, no meg a védőként még mindig extra Florent Pietrus is bevethető. A hátvédsor a hiányzók dacára is pokolian erős, hiszen az NBA-döntős San Antonio játékmestere, Tony Parker lesz az abszolút vezér, ő egyébként kisebb térdsérülést szerzett majd egy hónapja, de kiderült, hogy nincs komolyabb baja és már teljesen rendben is van. Mögötte Hanga Ádám vitoriai csapattársa, a kiváló szezont produkáló, de inkább pontszerzőnek, mint játékmesternek tekinthető Thomas Huertel hozhatja majd a labdát, de még Antoine Diot is ott van egyes poszton, továbbá a Spurs leendő másodévese, Nando De Colo is képes ebben a pozícióban nagyot alkotni, bár utóbbira valószínűleg inkább kettesben számít majd Vincent Collet mester. Itt, illetve alacsony-bedobóként jöhet számításba az egészségesen a keret második legjobbjának számító portlandi ász, Nicolas Batum is, valamint az otthon játszó Charles Kahudi is, aki már korábban letette névjegyét a nemzeti csapatban.

A felkészülési mérkőzésekkel - mint eddig mindig a Collet-érában - nem fukarkodott a gall gárda, kezdetként Finnországot verték otthon Parkerék augusztus 2-án (101 - 93), amit követően szűkült a keret, Yannick Bokolo és Edwin Jackson búcsúzott a társaktól, majd négy nappal később Németországban diadalmaskodtak (84 - 89). Ez után egy strasbourgi rendezésű tornán is legyűrték a németeket (74 - 66), ahol Horvátországot nagyon elpáholták a Collet-tanítványok (92 - 60) és zárásként 67 - 79-re kikaptak a bombaerős görög hadtól, de itt három napon belül harmadszor léptek parkettre és Parker csupán 2 pontot tett a közösbe. A szerbeket szintén otthon verték hosszabbítás után (78 - 74), majd ugyanezen torna keretein belül Grúziát is simán elintézték (86 - 71) Antibesben. Augusztus 23-án nagy mumusukkal, a spanyolokkal mérkőztek meg Madridban és 85 - 76 arányban alulmaradtak, de ekkor nem játszott a térdét fájlaló Parker, aztán két nappal később Montpellierben is összecsaptak a felek, de egy ponttal (84 - 85) ott is alulmaradtak a gallok, pedig Parker 28 ponttal tért vissza és még Marc Gasol kosara után meg is nyerhette volna a meccset övéinek, de elrontotta a triplát. Zárásként már Ljubljanában kaptak ki Szlovéniától (70 - 65) augusztus 31-én. Az utolsó keretszűkítésen kisebb meglepetésre kiesett a Nuggets reményteli üdvöskéje, Evan Fournier, valamint a Partizan ifjonca, Leo Westermann, a magasemberek közül pedig a holland állampolgársággal is bíró és a felkészülési találkozókat kifejezetten jól kezdő Kim Tillie.

A megmaradt 12 emberrel is kötelező hibátlanul vennie és megnyernie a csoportkört a gall gárdának, majd erről az ágról a nyolc közé is könnyedén bemasírozni. Talán a négy közé jutás is elvárás lenne Diaw-éktól, ám annyira sebezhetőek a palánk alatt, hogy kimondott aranyesélyesnek most talán nem mondhatóak jelenleg.

A végleges francia keret:

Tony Parker

Nicolas Batum

Boris Diaw

Mikael Gelabale

Alexis Ajinca

Nando De Colo

Johan Petro

Thomas Heurtel

Florent Pietrus

Charles Kahudi

Antoine Diot

Joffrey Lauvergne

Szövetségi kapitány: Vincent Collet

 

Nagy-Britannia

A britek, akik mint az olimpia rendezői, résztvevői, nem kellett, hogy külön kvalifikálják magukat a szlovéniai tornára, magukhoz képest borzasztóan gyenge kerettel kell, hogy kiálljanak és kis túlzással esélytelenek ebben a csoportban - talán egyedül a belgáknál mondhatóak jobbnak ebben a szextettben, s leginkább még Ukrajna ellen lehet némi sanszuk, de az már a torna egyik legkomolyabb meglepetésének minősülne, ha a három abszolút ász, a Chicago Bulls szudáni születésű bedobója, a betegség és csuklósérülés után felépülőben lévő Luol Deng, a még csapatot kereső Pops Mensah-Bonsu és a Portland Trail Blazers újoncként ebben a szezonban viszonylag kevés játéklehetőséget kapó Joel Freeland távollétében esetleg továbbjutna a legjobb 12-be a most már nem Chris Finch által irányított társaság, melynél a korábban a San Antonio Spurs, a Dallas Mavericks és a Portland Trail Blazers padján is segédkező Joe Prunty a szövetségi kapitány, aki legutóbb a Cleveland Cavaliers másodedzőjeként tevékenykedett "civilként", ám már a Brooklyn Nets hasonló beosztású szakvezetője jelenleg.

Vannak viszont ismerősök a 12-es, végleges keretben, hiszen Hanga Ádám volt manresai csapattársa, a legutóbb Görögországban légióskodó Kieron Achara már csapatkapitányként kapott helyet, míg a korábban az NCAA-ben pallérozódó, de jelenleg csapat nélküli Andrew Lawrence is húzóember lehet ebben a társaságban. Eric Boatengre és Daniel Clarkra a magas posztokon várnak komolyabb feladatok, előbbi Mensah Bonsu és Freeland távollétében kissé egyedül lesz, a Zaragoza finomkezű erőcsatára pedig ha visz egy kis kiegyensúlyozottságot játékába, azzal elég jelentősen növeli a britek esélyeit ebben a csoportban. Hanga mostani csapattársát, az U20-as B-divíziós Eb MVP-jét, a Laboral Kutxa első csapatában tavaly még lehetőséget nem kapó Devon van Oostrumot is érdemes kiemelni, ő az említettek mellett szintén ott volt az olimpián tavaly. Viszont az említett hiányzó sztárok mellett nincs már a tapasztalt Nate Reinking a rutinos center, Robert Archibald sem, így az ifjoncoknak is elég komoly feladatuk lesz ebben a britek számára megoldhatatlannak tűnő csoportban.

Érthetetlenül későn, augusztus 15-én játszották az első felkészülési találkozójukat, melyet Finnországban vesztettek el 88 - 66-ra, majd otthon gyalogoltak át rajtuk az Eb-aranyesélyesei, a görögök (62 - 95). 68 - 85-re kaptak ki egy lengyelországi torna keretein belül Svédországtól(!), másnap pedig a házigazda lengyelek is leigázták Acharáékat (85 - 66). Ha eddig még lett volna bármi önbizalmuk a Prunty-tanítványoknak, akkor azt Spanyolországban mind elveszthették, előbb Murciában kaptak ki 80 - 67-re, aztán zárásként 100 - 46-ra Zaragozában. Nyugodtan kimondható, hogy a felkészülési időszak Nagy-Britanniának sikerült messze a legrosszabbul az egész mezőnyben és ezek alapján komoly szakmai fegyvertény lenne, ha ebben a csoportban mérkőzéseket nyernének.

A végleges brit keret:

Andrew Lawrence

Devon van Oostrum

Ogo Adegboye

Justin Robinson

Andrew Sullivan

Kieron Achara

Eric Boateng

Myles Hesson

Garreth Murray

Daniel Clark

Alasdair Fraser

Szövetségi kapitány: Joe Prunty

 

Németország

 

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus