Euroliga: Playoffban a Bayern, közel hozzá a Real és a Zenit is

Egylabdás végjáték után, első német csapatként jutottak rájátszásba a bajorok – a Real és a Zenit is lépett efelé egy nagyot, de a madridiak helyzete így sem könnyű – a nagy fordítással életben maradó Valencia és az Efestől hosszabbításban kikapó Baskonia számára is van még reális sansz – a Barca megnyerte az alapszakaszt, a CSZKA kezében van a második hely – a Milano 20 pontos vezetésről kapott ki Hezonjáéktól

Alapszakasz, 33. forduló

Fenerbahce Beko (török, 20-13) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 24-9) 73-82

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Fenerbahce legjobb dobói: Gudurics 19/3, O’Quinn 17/3, De Colo 12/3, Pierre 10/6
A Barcelona legjobb dobói: Kuric 16/12, Davies 13, Mirotic 12/3

TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 18-15) – Anadolu Efes (török, 22-11) 101-111 h.u.

Nagy meccsre volt kilátás a két remek formában lévő gárda, a rájátszásért küzdő Baskonia és a második helyre hajtó Efes között. A várakozásokat pedig maximálisan igazolta a találkozó, amely három és fél negyeden át arról szólt a baszkok számára, hogy utolérjék a rendre elhúzó vendégeiket. Ezt pedig remekül csinálták, hiszen az Efes volt, hogy 15 ponttal is vezetett már (21-36), ám Achille Polonara (23/6 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz) vezérletével fogukat összeszorítva mindig visszajöttek lőtávon belülre. Sőt, a hajrában többször vezettek is, és könnyen lehet, hogy a megszerzett lendületet meglovagolva 10 hasonló meccsből 8-9-et meg is nyertek volna, ám a túloldalon jött az extázisban játszó Shane Larkin (30/18 pont, 9/6 tripla), akivel nem lehetett mit kezdeni ezen az estén. A félidőben mindössze 2 pontnál járó klasszis alaposan elkapta a fonalat, nem tudott hibázni a triplavonalon túlról és extra dobásaival győzelemre és klubrekordot jelentő 111 dobott pontig vezette csapatát. A Baskonia a hosszabbításra fizikálisan és mentálisan is elfáradt, így már nem a saját kezükben van a sorsuk, lehet, hogy a jövő heti valenciai ki-ki meccsük megnyerése is kevés lenne nekik a playoffhoz.

A Baskonia legjobb dobói: Polonara 23/6, Giedraitis 21/3, Peters 15/3, Henry 15, Vildoza 14/6
Az Efes legjobb dobói: Larkin 30/18, Simon 21/15, Micics 16/6, Moerman 14, Sanli 12

Panathinaikosz OPAP (görög, 11-20) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 20-13) 86-83 h.u.

Roppant fájó vereséget szenvedett a második negyedben már 20 ponttal (22-42), és a záró játékrészben is még 14-gyel (49-63) vezető Milano a Panathinaikosz otthonában. A görögök ugyanis becsülettel küzdöttek és a huszáros hajrájukat siker koronázta, így győzelemmel búcsúztak ebben a nem éppen sikeres Euroliga-szezonjukban az OAKA-tól. A rendes játékidő utolsó 7 pontját a Pana szerezte, a hosszabbítást a mezőny legeredményesebbje, Mario Hezonja (17/6 pont) harcolta ki egy Kyle Hineson bemutatott igazán férfias betörés után. A túlóra során pedig Shelvin Mack (11/6 pont, 4 gólpassz) lépett elő a Zöldeknél, aki a 11 pontjából 8-at ekkor tett be a közösbe és szép győzelemre vezette övéit. A Milano ugyanakkor ezzel a vereséggel még pozíciókat is veszíthet és egyébként sem túl jó ómen ilyen leolvadásokkal készülni a rájátszásra.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Hezonja 17/6, Bentil 16/3, Papapetru 14/9, Papajannisz 14, Mack 11/6
A Milano legjobb dobói: Micov 15/9, Punter 13/6, LeDay, Shields 12/6-12/6, Tarczewski 12, Rodriguez 10

FC Bayern München (német, 20-13) – Zalgiris Kaunas (litván, 16-17) 71-70

A Zalgiris alaposan megnehezítette a Bayern München dolgát, ám Vladimir Lucsics (13/3 pont, 6 lepattanó, 2 blokk) végül megnyerte a meccset a bajoroknak, akik így a modernkori Euroliga első német csapataként bejutottak a rájátszásba. A meccs végig nagyon szoros volt, fej-fej mellett haladtak a felek, az egylabdás végjáték utolsó másodperceiben pedig Lucsics döntött, aki 69-70-nél előbb bedobta a két büntetőjét, majd blokkolta Joffrey Lauvergne dobását. Trinchieriék ünnepeltek, a Zalgiris pedig matematikailag is elbúcsúzott a playofftól.

A Bayern München legjobb dobói: Lucsics 13/3, Reynolds 12, Weiler-Babb 11/9
A Zalgiris legjobb dobói: Walkup 16/6, Hayes 12/6, Lauvergne 12, Lekavicius 10/6

Crvena Zvezda mts (szerb, 10-23) – Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 13-18) 76-64

A Maccabi a Barcelona hősies legyőzése után átutazott Belgrádba egy mindenki számára tét nélküli mérkőzésre, és erre már nem tudtak kellőképpen ráhangolódni Wilbekinék. A tel-aviviak most is jól kezdtek (13-21), ám a Crvena Zvezda Jordan Loyd (21/3 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) vezérletével erős második félidőt produkált, így nekik is összejött egy szép becsületgyőzelem a szezon végére.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Loyd 21/3, Dobrics 13/9, Davidovac 11/6, Nnoko 10
A Maccabi legjobb dobói: Dorsey 14/12, Bryant 12/3, Zizic 10

CSZKA Moszkva (orosz, 22-10) – Himki Moszkva (orosz, 4-28) 97-72

Alexej Shved nem lépett pályára a Himki Moszkvában az eheti második meccsükön, akik így megnehezíteni sem tudták a városi rivális dolgát a Leningradka Derbin. A két moszkvai alakulat jelen pillanatban még Mike James távollétében sincs egy súlycsoportban, a CSZKA az elejétől a végéig teljes mértékben uralta a találkozót. Johann Voigtmann (16/3 pont, 9 lepattanó) továbbra is remek formában pattogtat, Itudiszéknak pedig a saját kezükben van a sorsuk, ha a hátralévő két meccsükön legyőzik hazai pályán az ASVEL-t és a Panát, akkor biztosan ők lesznek a másodikak. Mindkettő megoldható feladatnak tűnik.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Lundberg 16/6, Voigtmann 16/3, Eric 14, Hilliard 13/3, Shengelia 11, Clyburn 10
A Himki Moszkva legjobb dobói: Mickey 16, Karaszev 15/6, McCollum 14/3

Zenit Szentpétervár (orosz, 18-14) – LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 12-20) 87-53

A Zenit az elmúlt fordulók vereségei után egy nagyon fontos és még annál is simább győzelmet aratott az ASVEL felett. A szentpéterváriak így elállították a vérzést és csak rajtuk múlik, hogy bejutnak-e a rájátszásba vagy sem. Az utolsó fordulóban a Maccabi, majd egy elmaradt meccs pótlásaként a Pana fog hozzájuk látogatni, és ha mindkettőt sikerrel veszik, akkor biztosan ott lesznek a playoffban. Ami ezt a mérkőzést illeti, az addig is vezető Billy Baron (15/12 pont, 5/4 tripla) és társai a második félidőben vitték be a végső csapást az egész meccsen mindössze 2 triplát bedobó galloknak, méghozzá a harmadik negyed 25-6-os megnyerésével.

A Zenit legjobb dobói: Baron 15/12, Hollins 15/9, Gudaitis 13, Pangos 10/3
Az ASVEL legjobb dobója: Lighty 12

ALBA Berlin (német, 11-22) – Valencia Basket (spanyol, 18-15) 86-90

A Valencia az Olympiakosztól elszenvedett meglepően sima hazai veresége után már az életben maradás súlyos terhével utazott Berlinbe. A spanyolok azonban még ha vérrel-verítékkel is, de kiharcolták a számukra oly fontos sikert, méghozzá 18 pontos hátrányból fordítva. Lényegében az egész meccsen az ALBA vezetett, a Valencia azonban nem adta fel, és az egész meccsen remeklő Klemen Prepelic (24/15 pont, 7 gólpassz, 7/5 tripla) mellé a hajrában csatlakozott Derrick Williams (15 pont, 5 lepattanó) is, aki végül nyerőembernek bizonyult. A rugólábú amerikai ugyanis 9 pontot tartogatott az utolsó percekre, köztük két nagy kosarat (egy zsákolást és egy 2+1-es játékot), melyek akkor egyaránt a vezetés megszerzését jelentették. A Valencia tehát megtette, amit meg kellett, és a jövő héten egy ki-ki meccsen fogadhatják a Baskoniát. A rájátszásba jutáshoz azonban a győzelmen túl a Real vagy a Zenit veresége is kell mindkét csapatnak.

Az ALBA Berlin legjobb dobói: Eriksson 17/12, Fontecchio 16/6
A Valencia legjobb dobói: Prepelic 24/15, Kalinics 17/6, Williams 15, Tobey 12, Van Rossom 10/6

Real Madrid (spanyol, 19-14) – Olympiakosz Pireusz (görög, 15-18) 72-63

A Real Madrid az eltiltott Pablo Laso nélkül is le tudta győzni az Olympiakoszt és megőrizte vezető helyét a playoff-versenyben. A pireusziak megközelíteni sem tudták a két nappal korábbi valenciai teljesítményüket, egyedül Szasa Vezenkov (22/9 pont) tudott felnőni náluk a feladathoz, aki radar alatt egészen pazar szezont tudhat maga mögött. A madridiak sikerét a most is Edy Tavaresre (15 pont, 8 lepattanó, 4 labdaszerzés, 2 blokk) épülő kiváló védekezés hozta meg, hiszen az első negyedben mindössze 11, a félidőig pedig 26 pontot engedélyeztek riválisuknak, támadásban pedig Gabriel Deck (18 pont, 5 lepattanó) volt tarthatatlan. A Real helyzete azonban csak látszólag kényelmes, hiszen a jövő héten a Fenerbahcéhoz utaznak egy kőkemény ütközetre, amit szintén meg kell nyerniük, hiszen az őket üldöző Valencia és Baskonia közül az egyik nyerni fog. És számukra mindegy is, hogy ki, mert mindkettejüktől oda-vissza kikaptak és rosszabbul jönnek ki minden esetleges holtversenyből.

A Real Madrid legjobb dobói: Deck 18, Tavares 15
Az Olympiakosz legjobb dobója: Vezenkov 22/9