Olimpia történeti show a Team USA-től

156 dobott pont, 29 értékesített tripla, egy félidőben dobott 78 pont, egy negyedben elért 49 pont, egy meccs alatt csapatszinten kiosztott 41 gólpassz, 83 pontos különbséggel megnyert mérkőzés, ezen felül 10 bedobott hárompontos és 14 játékperc alatt 37 dobott pont Carmelo Anthony-tól - ezeket a főbb olimpiai rekordokat döntötte ma meg az Egyesült Államok férfi kosárlabda válogatottja több kisebb csúcs vagy csúcsbeállítás kíséretében a londoni olimpia mai zárómeccsén a Nigéria elleni találkozón. Nem mellesleg egy másik történelmi pillanat is eljött az ötkarikás játékok históriájában: először volt egyszerre pályán 10(!), tehát csak az Egyesült Államokban született kosárlabdázó, ami várható is volt, hiszen Nigéria 12-es játékoskeretéből 9-en az USA-ban látták meg a napvilágot...

A-csoport: Egyesült Államok (3 - 0) - Nigéria (1 - 2) 156 - 73

Azok után, hogy az Egyesült Államok válogatottja 27 ponttal győzte le az éremesélyes Franciaországot, majd 47 egységgel bizonyult jobbnak két nappal ezelőtt az Afrika-bajnok Tunéziánál, mindenképpen egyértelműnek tűnt, hogy Nigériával sem lesz egy súlycsoportban a világ legjobb kosárlabdázóinak sorát felvonultató Team USA. Csak, hogy el tudjuk helyezni a nigériai válogatottat a sportág világtérképén felidézhetjük, hogy az Olimpiai Kvalifikációs Tornán júliusban pár napon belül verte tétmérkőzésen a két Aminu és Ike Diogu fémjelezte alakulat a litvánokat, a görögöket és a dominikaiakat, s nem volt esélytelen Oroszország ellen sem. Itt az olimpián a "zöld sasok" eddig legyőzték Tunéziát és egy relatíve nagyobb versébe szaladtak bele Litvánia ellen, de utóbbival szemben sem látszott, hogy kilógna az ötkarikás torna mezőnyéből ez a csapat, mely elsősorban a védekezéséről(!) és szertelen, de nagyon jó egyéni képességekkel megáldott játékosairól ismert.

Az amerikaiak ászainak nyilatkozatai, mely szerint az 1992-es "eredeti Dream Team-mel" érdemes őket egy lapon emlegetni, mindenképp felpiszkálták nem csak a médiát világszerte, de magukat a játékosokat is, akik a legendás társasággal felértek a csúcsra Barcelonában. A rengeteg kritikával és fanyalgással szembetalálkozó jelenlegi Team USA pedig úgy fest, hogy most ért el arra a pontra, hogy nem nyilatkozatháborúval, hanem teljesítménnyel szeretne üzenni a kétkedőknek. 

Csupa-csupa könnyed, laza, mosolygós, de mégis elszánt, nagyon éles és kiválóan koncentráló kosarasok futottak ki a parkettre a férfi kosártorna harmadik játéknapjának zárómeccsén, s rögtön egy 13 - 0-ás rohammal startoltak, mellyel megadták az alaphangot a derbinek - nem úgy, mint két napja, amikor 7-8 percen keresztül hagyták élni a tunéziaiakat. Kobe Bryant nagyjából úgy szórta a kosarakat és olyan dobásféléket választott, melyeket az NBA playoffok sorsdöntő pillanataiban húzott elő a cilinderből az utóbbi másfél évtizedben, Kevin Durant gondolkodás nélkül, hidegvérrel szórta a triplákat, Tyson Chandler pedig kíméletlenül takarított a palánk alatt. Amikor a jobbára csak osztogató LeBron James is egy bődületesen nagy zsákolással indított, mindenki számára nyilvánvalóvá vált: most került csak igazán jó formába az amerikai válogatott, s ezen az estén vélhetően igyekszik magából kihozni a maximumot az összes játékosa - függetlenül attól, amit az ellenfél csinál velük szemben a parketten. 

Ike Diogu volt az egyetlen nigériai, aki tudott élni a másik oldalon (27 pont), s bár az afrikaiak is jó dobóformába kerültek, az Egyesült Államok válogatottja 49(!) ponttal terhelte meg a gyűrűjüket az első 10 percben, mindezt 14-ből 11-es triplamutatóval - mindkét statisztikai csoda a valaha volt legjobb az olimpiai tornák történelmében. Carmelo Anthony pedig csereként érkezve még csak ekkor kezdett belejönni a játékba...

A New York Knicks ásza nem dédelgette a labdát - viszont mindig a legjobb helyzetben kapta meg azt és gondolkodás nélkül meg is célozta vele a gyűrűt, szinte az összes adandó alkalommal. Így történhetett meg, hogy 14(!!!!) játékperce alatt 37 pontot szórt összesen, 12-ből 10-es triplamutatóval. Mondani sem kell, hogy ez a két statisztika is olimpiai rekorddöntést jelent, s bár erre hivatalos statisztika nincs, vélhetően soha senkivel sem esett meg ennek a sportágnak a históriájában, hogy 14 percet vagy kevesebbet kapott volna egy 40 percig tartó mérkőzésen és ez alatt 37 vagy több egységig jutott volna, no meg 10 értékesített hárompontosig...

A félidőben 78 - 45-öt mutatott az eredményjelző - itt is át lehetett írni a korábbi rekordszámot, soha senki nem ért még el az ötkarikás játékokon ennyi pontot az első két negyedben összesen. A félelmetes dobószázalék csak egyre javult és javult, végül összesen 42 kísérletből 29(!) hárompontost értékesített Mike Krzyzewski legénysége, ami csapatszinten újabb olimpiai csúcsdöntést jelentett mind a kísérletek számában, mind pedig a bedobott triplák tekintetében.

Az amerikaiak kispadja 108(!) egységig jutott közös erővel, amihez még csak hasonlót sem látott a kosárlabdavilág - nem csak az olimpiai tornákon, de még csak az egyéb nemzetközi válogatott világversenyeken sem... A nigériaiak küzdöttek becsülettel, az amerikaiak lazábbra vették a figurát védekezésben, de támadásba minden energiájukat a minél gyorsabb kosárszerzésre összepontosították, s tették mindezt félelmetesen jól működő csapatjátékkal: 41 gólpasszt osztott ki csapatszinten a Team USA, aminél többet soha egyetlen másik válogatott sem tudott meghaladni az ötkarikás történelemben, egyszer ért el ugyanennyi asszisztot még 1996-ban, Atlantában az amerikai válogatott.

A mérkőzést - írd és mondd - 156 dobott ponttal és 83 pontos diadallal fejezte be Coach K alakulata, ezek is rekordként vonulnak be az olimpiai történelemkönyvekbe, Carmelo Anthony 37 pontja pedig a legtöbb, amit egy amerikai játékos valaha is elért címeres mezben felnőtt világversenyen.

A nigériai csapatról - minden tiszteletet megadva - nem véletlenül nem írtunk túlzottan sokat, hiszen egy, a tornára abszolút odavaló válogatott bármilyen taktikát próbálhatott védekezésben, lehetett akármennyire kemény, még csak minimálisan sem befolyásolta azt, hogy mit hoz ki magából ellene a Team USA, mely a valaha volt legnagyobb kosárshow-t varázsolta a parkettre az olimpiák történelmében. A 71,1 százalékos dobómutató szintén csúcsdöntést jelent, ahogy külön a kétpontosok 81,1 százalékos pontossággal való értékesítése is, de ennyi triplakísérlete (42) sem volt még egy csapatnak sem a korábbi olimpiákon. Mondani sem kell, hogy Nigéria kirívóan sok eladott labdáját (25) leszámítva minden vonatkozó negatív rekordot pedig mától az afrikai alakulat tart (egy mérkőzésen, illetve egy félidő alatt, valamint egy negyed alatt legtöbb kapott pont, a legtöbb kapott hárompontos, az ellenfél által kiosztott legtöbb gólpassz, legnagyobb különbséggel elvesztett mérkőzs kategóriákban).

Az Egyesült Államok ezzel matematikailag is kvalifikálta magát a negyeddöntőre, míg Nigéria akár be is csúszhat a legjobb nyolc közé, amennyiben legyőzi az argentin vagy a francia együttest és számára kedvezően (de papírforma szerint) alakulnak a további mérkőzések is. Igencsak fura lehet elképzelni, de egy 83 pontos zakó után is az a helyzet, hogy egyáltalán nem lehetetlen, hogy a lelkes afrikai alakulat él is ezen esélyével...

Az amerikaiak találkoznak még Argentínával és Litvániával, a kosárlabda világ pedig felkészülhet arra, hogy egy magasabban jegyzett válogatott ellen is lássa, mire képes a Team USA éles helyzetben, ha a játékosai éppen úgy mennek ki a pályára, mintha az életük függne attól, hogy mennyit hoznak ki magukból az adott mérkőzésen.

Az Egyesült Államok legjobb dobói: Anthony 37, Westbrook 21, Bryant 16

Nigéria legjobb dobói: Diogu 27, Oguchi 11, Ugboaja, Obasohan 8-8

Az A-csoport állása:

1. Egyesült Államok 3 gy - 0 v

2. Franciaország 2 gy - 1 v

3. Argentína 2 gy - 1 v

4. Litvánia 1 gy - 2 v

5. Nigéria 1 gy - 2 v

6. Tunézia 0 gy - 3 v

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus