A spanyolok leselejtezték Szerbiát

A szerbek csoportelsőként, a spanyolok mindössze a 4. helyen jutottak be az Európa-bajnokság kieséses szakaszába. A negyeddöntőben azonban egyáltalán nem számított, mi történt korábban: a kétszeres címvédő rutinos játékosai az első perctől kezdve dominálták a mérkőzést és olyan különbséggel nyertek, ami manapság már egy selejtezőben is ritka. Egyúttal üzentek a mezőnynek: aki Európa-bajnok akar lenni, annak továbbra is őket kell hozzá legyőzni. A szerb válogatottnak egy célja lehet: első hétben végezni, amivel kijutnak a 2014-es spanyolországi világbajnokságra.

Negyeddöntő, 1. mérkőzés:

Szerbia – Spanyolország 60-90 (5-21, 18-27, 14-25, 21-17)

A spanyol válogatott rögtön az első pillanatokban magához ragadta a kezdeményezést: Gasol kettesét és Calderon tripláját Rudy Fernandez tromfolta kintről – két perc alatt 8-0-t repesztettek az ibériaiak. Kalinics szerezte az első szerb pontokat, de a válasz egy 9-0 volt, Fernandez egyszerűen nem tudott hibázni (2-17). A szerbek lassan éledeztek, próbálták stabilizálni a játékukat, ami sikerült is – azonban sorra hagyták ki a büntetőket, így nem tudtak közelebb jönni annak ellenére, hogy Marc Gasol már ekkor két hibánál járt (5-21).

A második negyed közepén elkezdtek beesni a szerb kosarak, úgy tűnt, hogy ebből még egy jó meccs is lehet - a spanyol cseresorból azonban érkezett az első etapban 13 pontot termelő Fernandez Real Madridos csapattársa, Sergio Rodriguez. A szakállas irányító ott folytatta, ahol az utolsó csoportmeccsen abbahagyta az olaszok ellen: ellenállhatatlan volt, összesen 14 egységet szerzett, mellé 4 gólpasszt osztott ki. A szerbek 30-16 után teljesen lefulladtak, a spanyolok egy 13-1-es futással 26 pontra hizlalták az előnyt. Déli szomszédaink kapaszkodtak a félidő végén, 20 pont közelébe kerültek – egy újabb kiegészítő, Aguilar dudaszós hármasával azonban a spanyolok stílusosan zárták le a játékrészt (23-48).

A félidei statisztika árulkodó volt:  a szerbek 26%-kal dobtak mezőnyből, 9 kísérletből egy triplájuk esett be, alulmaradtak a lepattanózásban (17-22), viszont 8 labdát szórtak el a spanyolok négyével szemben. Ellenfelük majdnem 60%-kal (!) dobott a triplavonal mögül (7/12), és csapatjátékukra jellemző, hogy 10 kosarukat is gólpassz előzte meg.

Fordulás után folytatódott a szerb válogatott vesszőfutása, 4 és fél percig nem tudtak betalálni - eközben a spanyolok támadóoldalon is villogtak, újabb tripláik estek be és 10-0-t futottak. Gagics két büntetője után Rudy Fernandez szórt be egy újabb hármast (végül 4/4-gyel zárt), majd csinált egy 2+1-et, erre építve a spanyolok még egyszer meglódultak, 69-29-nél kerek 40 ponttal tartottak előrébb. Ezután elkezdték lehozni a húzóembereiket, ennek köszönhetően a szerbek Katics révén egy kicsit közelebb jöhettek (39-73).

Az utolsó negyed előtt két célja lehetett a spanyoloknak: elérni a 100 pontot, illetve sérülés nélkül lehozni a hátralévő játékidőt. Végül annyira már nem erőltették a pontszerzést, inkább igyekeztek megóvni a testi épségüket, így a szerbek Andjusics vezetésével még egy kicsit közelebb lopóztak a negyed közepén. A meccs vége békés labdázgatásba fulladt, volt 1-2 szép megoldás - ez azonban mit sem változtatott az összképen: a spanyolok végtelenül simán biztosították helyüket a legjobb 4 között, ráadásul a kulcsembereiknek sem kellett kihajtaniuk magukat, ami még sokat érhet a torna legutolsó szakaszában.

Szerbia legjobb dobói: Andjusics 11/6, Katics 11, Micsics 8/3, Gagics 7.

Spanyolország legjobb dobói: Rodriguez 22/6, Fernandez 19/12, Claver 9/3, Aguilar 8/6.