Az olaszok a görögöket is elverték!

Ma négy - igen érdekes - kora esti mérkőzéssel folytatódott a szlovéniai Európa-bajnokság ötödik napja, hiszen a torna egyik meglepetéscsapata, Csehország alaposan elverte a grúzokat, így egy győzelemnyire vannak David Jelinekék a Top 12-be való kerüléstől. A középdöntő-kör már garantált Görögország számára is, így a hellének nem is kockáztatták meg Vaszilisz Szpanulisz játékát a veretlen olaszok ellen és erre rá is fáztak, így biztosan visznek vereséget tovább magukkal. Az A-csoportban ha nehezen is, de legyűrték a franciák az eddig makulátlan ukránokat és átvették a vezetést a szextettben, a legjobb színvonalú derbin pedig Szerbia legyőzte a jól küzdő Lettországot és bérelt egy helyet magának a legjobb 12 közt. Jöjjenek a részletek!

A-csoport:

Ukrajna – Franciaország 71 - 77 (16-14, 20-21, 15-16, 20-26)

A mérkőzést meglepetésre az ukránok várhatták veretlenül, és igazolták is félelmetes hírüket az első percekben, szokásukhoz híven alaposan bekezdtek: Jeter és Hladir remeklésével 10-2-re vezettek. A Spurs irányítója, Tony Parker azonban megrázta magát, pontokat szerzett és jól mozgatta a csapatát, aminek köszönhetően a többi NBA-veterán, Diaw, Batum és Pietrus is betalált, így a kisszünetre minimálisra csökkent a különbség. A 2. negyedben percekig be volt deszkázva a gyűrű – Parker törte meg a kosárcsendet, 2+1-ével először vezetett Franciaország. Mishula, Jeter és Hladir jó megoldásaival azonban az ukránok visszavették a kezdeményezést. Diaw és Batum pontjai tartották ekkor versenyben a franciákat, de a játékot nem ők irányították.

A nagyszünetet követően is folytatódott az adok-kapok, ám amíg az egyik oldalon Gelabale és Petro hozott új elemeket csapata játékába, az ukránok támadásai szép lassan statikussá és kiszámíthatóvá váltak (vagy a franciák kezdtek el jobban védekezni), és a gallok kerültek pár pontos előnybe. A negyed vége felé aztán a franciák vesztették el a ritmust, így az ukránok feljöttek egálra Zabircsenko és Kravcov révén. A 4. negyed elején Pustozvonov, De Colo és Zajcev is beszórt egy triplát, vezettek a lettek – a franciák azonban tovább szigorítottak a védekezésükön, a középtávoli dobásaik beestek, így visszavették a vezetést, míg a túloldalon Kravcovnak 4 faultja miatt le kellett ülnie. Tony Parker a negyed közepén nem tudott hibázni, 9 pontot termelt be, míg az ukránoknál Jeter büntetőből sem tudott betalálni. A rutinos gallok ebben az időszakban egy 15-2-es rohammal végképp átvették a kezdeményezést, és győzelmükkel nagy lépést tettek a csoportelsőség felé. Az ukránok hiába termeltek be 13 triplát 50%-os pontossággal, a végén csak kozmetikázni tudták a vereség mértékét.

Ukrajna legjobb dobói: Jeter 20/12, Mishula 9/9, Lipovij 9/6, Hladir 9/3.

Franciaország legjobb dobói: Parker 28/6, Diaw 15/3, Gelabale 10/6, Batum 8.

B-csoport:

Szerbia – Lettország 80 - 71 (28-15, 10-13, 20-25, 22-18)

Mindkét csapat 2-1-es mérleggel várta az összecsapást – a mérkőzés győztese tehát nagy lépést tehetett a csoportelsőség felé, míg a vesztesnek a továbbjutás is kérdésessé válhatott. Az első negyedben a szerbek az ekkor 13 pontig jutó Nenad Krsztics vezetésével alaposan bekezdtek, alig három perc után 12-2-re vezettek. A letteknek azért kellett kapaszkodniuk, hogy ne kerüljenek rögtön az elején 20 pontos hátrányba, mivel a cserecenter Katics is 7 pontot rámolt be az első etapban. A második játékrészben Bertrans remek alakításaival tízen belülre kerültek a lettek, míg a szerbek alaposan behúzták a féket, a negyed közepén 4 percig nem találtak be – viszont a remek kezdés után a baltiak is hibát hibára halmoztak támadásban, így nagyszünetre nem változott lényegesen az állás.

Fordulás után a szerbek továbbra is jól tudják használni a magasembereiket, Krszticset és Bjelicát nem nagyon lehetett tartani – 44-30-nál úgy tűnt, a szerbek végképp kontrollálni tudják az összecsapást. A lettek azonban igazolták, hogy miért nyertek már két meccset az Eb-n, Janicenoks révén (aki 14 pontot szerzett a 3. negyedben!) futottak egy 8-0-t, majd 50-43 után egy 6-0-t – máris ott loholtak megint a szerbek nyomában. A negyed végére azonban a szerb kinti dobók (Nedovics és Bogdanovics) is felébredtek, így 5 pontot megőrzött előnyéből déli szomszédunk. A 4. negyed elején a lettek még indítottak egy utolsó rohamot, és 2-3 pontnyira fel is zárkóztak – közelebb azonban nem jutottak, mert a fáradó Janicenoks és Blums hiába harcolta ki a büntetőket, ki is hagyták őket, melléjük pedig nem nőtt fel senki. A 34. percben 65-63-nál a szerbek ritmust váltottak, Katics, Markovics és Bogdanovics pontjaival 7-0-s futást hoztak össze. Mejeris triplája és zsákolása még egyszer visszahozta a lett reményeket, de Krsztics hidegvérű büntetőzése majd nagyon fontos labdaszerzése után nem maradtak nyitott kérdések: a szerb válogatott nagy lépést tett a csoport megnyerése felé.

Szerbia legjobb dobói: Krsztics 25, Katics 11, Bjelica 11, Bogdanovics 9/9, Markovics 9/3, Nedovics 9/3.

Lettország legjobb dobói: Janicenoks 18/9, Bertrans 14/3, Blums 12/9, Meiers 10, Berzins 9.

C-csoport:

Csehország (2-2) - Grúzia (1-3) 95 - 79 (26-15, 28-20, 21-19, 20-25)

Bár előzetesen rangadónak vártuk ezt a párosítást is, végül elmaradt a várt nagy harc és az óriási esélyét megragadni igyekvő cseh válogatott bizony könnyedén átgyalogolt a Shengelia, Pachulia páros nélkül is komoly játékerőt képviselő, de a szűk érdemi rotáció nélkül a negyedik mérkőzésére fejben és fizikálisan is elfáradó Grúzián, így Sanikidzéék a bravúros helytállások (és egyben fájó végjátékbeli, talán szerencsétlennek is titulálható) vereségek után 95 pontot engedélyeztek a riválisnak és ezzel eldőlt, hogy nem juthatnak tovább ebből a hatosból, ráadásul holnap még az óriásim lendületben lévő Spanyolország ellen is megmérkőznek.

48-24-nél már sokadik alkalommal "duplázta be" ezen a találkozón a 27 pontos, 10 lepattanós dupla dupláját "nem emberi", 14-ből 12-es mezőnymutatóval összehozó Jan Vesely húzta Csehország a grúzokat. A 15. percben már 16 pontos, 4 lepattanós és 5 gólpasszos számsornál tartó Tomas Satoransky is tarthatatlannak bizonyult a fáradó délkeletiek számára és így már nem maradt ereje a visszakapaszkodásra Grúziának, ilyen arányban is megérdemelten nyert a hatalmas lelkesedéssel és tűzzel játszó cseh válogatott, mely holnap a horvátok ellen egy igazi ki-ki meccsen harcolhatja ki a Top 12-be való kerülést!

Csehország legjobb dobói: Vesely 27, Satoransky 20/3, Jelinek 11/3

Grúzia legjobb dobói: Markoshvili 20/12, Tsintsadze 20, Shermadini 18

D-csoport:

Görögország (3-1) – Olaszország (4-0) 72 - 81 (16-16, 22-20, 18-27, 16-18)

Tétmeccsen utoljára 2012 decemberében egy emlékezetes Cantu-Siena olasz bajnoki után foghatott kezet az olasz új hullámos edzőgeneráció két jelenlegi legmagasabban taksált szakembere Simone Piangiani és Andre Trinchieri, talán akkor a két kiváló mester sem gondolta hogy következő találkozásuk a 2013-as EB D csoportjának első helyéről fog dönteni. A két eddig veretlen gárda pedig a várakozásoknak megfelelő izgalmas, színvonalas és változatos mérkőzést vívott egymással. Az már a kezdetektől látszott hiába híve mindkét oldal a gyors és kombinatív kosárlabdának, a fő hangsúlyt a védekezésre helyezi mindkettejük. A kemény lüktető rangadón az olaszok második negyedbeli megingásait kíméletlenül kihasználta a hellén gárda, és elsősorban Printezisznek valamit az utóbbi két szezonban Milánóban légióskodó Buruszisznak köszönhetően minimális előnyre tettek szert. Meglepő módon olasz oldalon Gentile és Belinelli mellett az a Cinciarini volt a legeredményesebb, aki az EB előtt még csak 3. számú irányítónak számított a Squadra Azzurra keretében.

A folytatásban sem kellett csalatkoznunk, a koperi csarnokot szinte teljesen megtöltő olasz szurkolók (Koper alig 30 km-re fekszik az olaszországi Trieszttől) szinte hazai pályát teremtettek kedvenceiknek. Az azúr kék mezes kedvencek pedig meg is hálálták a fergeteges biztatást, az egyre jobban belelendülő Gigi Datome vezérletével már 10 pontra (61-51) is elhúztak Fociszéktól. Zúgott az „Italia, Italia” a csarnokban, és a Spanuliszt ezúttal is nélkülöző (a taljánoknál a finnek ellen könnyebben megsérülő Travis Diener nem játszhatott) görögök komoly gödörben voltak ekkor. A hellének ugyan próbálkoztak, a Spanuliszt helyettesítő  Nikosz Zizisz 16 pontjával mint csapata legjobbja szomorította egykori sienai klub edzőjét, de talján retesz ekkor már szinte tökéletes hatékonysággal működött, Marco Belinelli és Gigi Datome NBA játékoshoz méltó extra teljesítményt nyújtott támadásban, és Itália továbbra is veretlenül menetel tovább, immáron biztos csoportgyőztesként jutott a középdöntőbe ahová a maximális 4 ponttal érkezik. Új esélyesünk született?

Görögország legjobb dobói: Zizisz 16/6, Perperoglu 12/9, Papanikolau 11/3

Olaszország legjobb dobói: Belinelli 23/6, Datome 19/9, Gentile 16/3