C-csoport: Ferencz- és Pau Gasol-show

A C-csoport utolsó játéknapján Montenegró egy tét nélküli összecsapáson is hozta a kötelezőt a románok ellen. A mieink kifejezetten jól tartották magukat, Hanga Ádám és Kovács Péter nélkül is, az öt triplát beszóró Ferencz Csaba vezetésével 5 pontos hátrányban voltak csak a 32. perc végén - a vége 87-64 lett a spanyoloknak, Pau Gasol pedig az Eb-k történetének legeredményesebb játékosa lett. Horvátország játszi könnyedséggel intézte el Csehországot, 38 ponttal győztek Bogdanovicék.

C-csoport, 5. játéknap

Csehország - Horvátország 69-107 (17-28, 23-26, 20-24, 9-29)

Mindkét csapat tudta már, hogy mi a sorsa, ennek megfelelő hangulatú és sebességű találkozót vívtak egymással. Buva vezetésével 8-0-val kezdtek a horvátok, a csehek a negyedik percben találtak be először. Hruban vezetésével a 6. perc elején feljöttek egy pontra a csehek (9-10), de a horvátok támadójátéka ekkor indult be igazán, Az utolsó három és fél percben Saric és Bogdanovic is belelendültek, Ukic és Kruslin is beszórtak egy-egy hármast, így Svrdlik minden igyekezete ellenére 11 ponttal ellépett Horvátország (17-28). Az első negyedben 0/8-as triplamutatóig jutó csehek pillanatok alatt beszórtak három hármast, fel is jöttek egyszer négy pontra a felvonás elején (26-30), de Bogdanovicot egész egyszerűen nem tudták tartani, a félidő végére Saric is felpörgött, így 14 pontra nőtt a differencia (40-54).

A fordulás után után tartotta magát Csehország, 10 pontra is sikerült lejönniük - ekkor leginkább Auda tartotta bennük a lelket, de a horvátok sokkal több lábon álltak, és ennek a játékrésznek is sokkal jobban bírták a végét, Bogdanovic 2+1-e után 18 pontos előnyük volt 10 perccel a vége előtt (60-78). A záró felvonás egyrészt formalitás volt már csak (bár alapvetően sem sok kedve volt a két gárdának játszani a látottak alapján, a horvátok rutinból hoztak ilyen teljesítményt, a csehek pedig legszívesebben már utaztak volna haza), másrészt Horvátország fölénye ebben a szakaszban vált nyomasztóvá, tükörsimán mentek át a cseheken. Végül 107-69-re, 38 ponttal diadalmaskodtak, így 4-1-gyel végeztek a csoport második helyén, a csehek pedig 1-4-gyel ötödikek lettek.

Csehország legjobb dobói: Auda 19/3, Hruban 15/9, Palyza 12/9.
Horvátország legjobb dobói: Bogdanovic 25/12, Saric 18, Buva 13.

Magyarország - Spanyolország 64-86 (10-22, 19-19, 17-19, 18-27)

Magyarország: Wittmann 5/3, Perl 9/3, Vojvoda 10/6, Allen 5/3, Keller 3.
Csere: Ruják 3/3, Tóth 7/3, Ferencz 17/15, Karahodzsics -, Eilingsfeld 5/3

Spanyolország: Rubio 6/6, Navarro 3/3, San Emeterio 5/3, P. Gasol 20/6, M. Gasol 10.
Csere: Rodriguez 15/12, W. Hernangomez 15, Sastre 2, Vives -, Oriola 3/3, J. Hernangomez 8.

A találkozón Hanga Ádám és Kovács Péter sem léptek pályára kisebb sérülésük miatt. Rosco Allen triplájával még 3-2-re mi vezettünk, aztán a lazán játszó spanyolok Pau Gasol vezetésével 13-3-ra elléptek a negyedik perc közepére. Ezt követően visszább vettek a hispánok, Marc Gasol kifejezetten sok hibával játszott, mi pedig kezdtünk betalálni rámadásban - Allen kosara után Wittmann triplát dobott, majd Tóth Norbert is eredményes volt, tudtuk tartani a 10 pont körüli hátrányunkat (10-18). A negyed második részében egyébként visszaesett a támadójáték elég rendesen, a spanyolok is csak Juancho Hernangomez két kosarával tudtak 12 pontra ellépni (10-22).

A második felvonás elején Rodriguez hármasával és Willy Hernangomez ketteseivel lépett meg Spanyolország 16 ponttal (13-29). Tőlünk három és fél percig csak Ferencz Csaba tripláját írhatták fel a statisztikusok, majd Vojvoda büntetőivel kezdtük megállítani az egyre inkább ellépő spanyolokat (18-30). A felvonás felénél Pau Gasol egy triplával történelmet írt - az Eb-k történetének legeredményesebb játékosa lett, Tony Parkert előzte meg. Ez követően jött Ferencz nagy periódusa, három hármast is szórt a körmendiek vajkezű játékosa, és így hiába büntetőztek a Gasol-testvérek, Perl Zoltán duplája után csak 12 pont volt a hátrányunk a félidőben, egálra lehoztuk ezt a negyedet (29-41).

A fordulás után jó ideig nem sok kosár esett, a két Gasol vezetésével kezdtek megint kicsit meglépni a spanyolok, San Emeterio 16. percben dobott hármasával 17 pontra nőtt a differencia (33-50), sőt, Willy Hernangomez dupláját követően a 28. perc közepén 22 ponttal voltunk lemaradva (35-57). Perl, Eilingsfeld János és Vojvoda tripláinak köszönhetően futottunk azonban egy 11-0-s szakaszt, és bár Rodriguez beszórt a negyed végén egy hármast, így is csak két ponttal veszítettük el ezt a 10 percet, 14 pont volt a hátrányunk (46-60).

A negyedik negyedben még erre is rátettünk egy lapáttal, Ruják, Vojvoda és Ferencz dobtak hármasokat, 9-0-val kezdtük a felvonást, így öt pontra jöttünk fel a 32. perc végére (55-60). Ezt követően azért odaléptek a spanyolok, a két Hernangomez és Rodriguez vezetésével folyamatosan növelték előnyüket - tőlünk Tóth Norbert szórt két kosarat, majd Eilingsfeld is, de a 39. percre 20 pontra nőtt a távolság (62-82). A végeredmény 87-64 lett, de nagyon tisztességes eredményt ért el a magyar együttes, hiszen 8 perccel a vége előtt mindössze 5 pontos hátrányban voltunk, ami még egy tét nélküli összecsapáson is megsüvegelendő ez ellen a spanyol keret ellen.

Montenegró - Románia 86-69 (24-19, 18-11, 24-23, 20-16)

A montenegróiak Djurisic, Radoncic és Pavlicevic pontjaival 8-2-val kezdtek az első bő két percben, de túl sok erőt ők sem mozgattak meg, hiszen a mieink vereségével már eldőlt, hogy a csoport harmadik helyén végeznek. A románok fordítottak is a negyed felére (9-11), majd elég komoly triplapárbaj indult - a montenegróiak két magasembere, Dubljevic és Vucevic is betaláltak, a románoknál pedig Török Rolland hintett be két hármast, 24-19-re vezetett Montenegró 10 perc játék után. A második negyedben Ivanovic és Vranjes triplájával nőtt 10 pont fölé a differencia, és a románok borzasztóan játszottak támadásban, több mint hat és fél perc alatt öt pontra futotta tőlük. A félidő végére ugyan némileg felébredtek Kuti és Paliciuc vezetésével, de a magasemberei által húzott Montenegró tartotta 10 pont fölött fórját (42-30).

A fordulás után sem nagyon változott a játék képe és a különbség sem. A hazaiaktól Mandache és Kuti szerezték a kosarak többségét, a túloldalon viszont jobban eloszlottak a pontok, ott leginkább a fiatal Radoncic, Vranjes és Vucevic szórták a pontokat. A negyed második felében Baciu állt csapata élére, de közelebb nem tudott kerülni Románia, csak a távolságot tudta tartani (66-53). A záró 10 perc során Mandache vezetésével 10 pontra közelítette meg ellenfelét a vendéglátó alakulat, de ekkor beszórt zsinórban három triplát Montenegró, leginkább Djurisicet nem sikerült tartania a hazaiaknak az utolsó negyedben, és így nem volt kérdés a győztes kiléte sem. A montenegróiak végül 86-69-re győzték le Romániát, így 3-2-vel végeztek a csoportban, míg a románok 0-5-tel lettek csoportutolsók.

Érdekességként meg lehet említeni, hogy a románoknál Andrei Mandache 14 ponttal, 10 pattanóval és 11 gólpasszal az Eb-k történetének második tripla-dupláját jegyezte Toni Kukoc után.

Montenegró legjobb dobói: Djurisic 14/6, Radoncic 13/3, Dubljevic 13/3.
Románia legjobb dobói: Kuti 18/6, Mandache 14/6, Baciu 11/3.