Elkapták a spanyolokat is, nagy bajban az oroszok!

Ma este négy találkozóval zárult a szlovéniai Európa-bajnokság második játéknapja, s most sem maradtunk komoly meglepetés nélkül, hiszen a rendező, ám de nem éremesélyesnek tekinthető Szlovénia két vállra fektette az egyébként jól kezdő címvédőt, Spanyolországot. A meggyengült oroszok nagyon úgy fest, hogy a csoportkört sem élik túl, most az esélyesebb Görögország verte simán Svedéket, ezzel párhuzamosan a franciák megemberelték magukat és kiütötték a tegnap bravúros győzelemmel nyitó briteket. Az est másik nagy rangadóján Litvánia visszavágott a két évvel ezelőtti negyeddöntős kudarcért Macedóniának, így az akkori negyedik helyezett McCalebbék két nap után is nyeretlenek. Jöjjenek a további érdekességek és a részletes beszámolók!

A-csoport:

Franciaország (1-1) - Nagy-Britannia (1-1) 88 - 65 (26-14, 19-23, 26-11, 17-17)

A 16 pontos, 5 gólpasszos Tony Parker főszereplésével gyorsan egyértelművé tették a felállást a tegnap kellemetlen vereséggel startoló franciák, a nyitányon masszív dupla duplával jelentkező ex-Hanga-csapattárs, Kieron Achara pedig pontot sem tudott most szerezni a túloldalon, és rajta kívül a fiatal Lawrence is "besült", ő sem talált a kosárba ma a vezérek közül, így pedig végig csak futott az eredmény után a Prunty-legénység, mely az izraeliek két vállra fektetését követően a tisztes helytállásra sem volt képes a csoport abszolút favoritja ellen.

A fordulás után már gálaelőadás volt a pályán, a britek ifjú reménysége, Hanga Ádám új csapattársa, Devon van Oostrum 13 pontjával jelezte, hogy van keresnivalója ezen az Európa-bajnokságon, mellette pedig a másik ACB-s légiós, Daniel Clark is kitett magáért 16 egységével, illetve 6-ból 4 jó triplájával. A korán eldőlő találkozó után sokat nem változtak az esélyek, a gallok hozták a kötelezőt, Nagy-Britannia számára pedig nem ma ment el a továbbjutás, az egészen biztos. A győztes hadnál ki kell emelnünk az egykori NBA-centert, a még mindig elég fiatal Alexis Ajincát, aki dupla duplával tette le a névjegyét (10 pont, 11 lepattanó) és a mindig hasznos Batumot (17 pont, 4 lepattanó) is.

Franciaország legjobb dobói: Batum 17/6, Parker 16, De Colo 11/9, Gelabale 11/3

Nagy-Britannia legjobb dobói: Clark 16/12, van Oostrum 13/3, Hesson 8

B-csoport

Litvánia (1-1) – Macedónia (0-2) 75 -67 ( 20-15, 19-18, 18-17, 18-17)

A 2011-es EB 4. és 5. helyezettje közül az egyik ma éjjel nagyon nehéz, szinte reménytelen helyzetbe kerülhet, ez volt az egyaránt nyeretlen Litvánia és Macedónia ma esti összecsapásának tétje. A kezdő ötösök nem okoztak meglepetést, egyik mester sem mert kockáztatni, váratlant húzni, hiába mindkét oldalon a rossz kezdés. A torna végső esélyesei közé tartozó litvánokon különösen nagy volt a nyomás, ez pedig már az első percek rendkívül ideges és sok hibával tarkított játékán is nyomott hagyott. A litvánok nagy szerencséjére a macedónok is sok labdát elszórtak ebben az időszakban, McCalebb sem találta a ritmust, fej fej mellett haladtak a csapatok. A negyed végére már kicsit oldódott a litván görcs, Jonas Valanciunas a Szerbia elleni betlijét feledtetve megmutatta nem véletlenül hogy az NBA-ben keresi a kenyerét, a Kazlauskas gárda pedig 5 pontos előnyre (20-15) tett szert.

A macedón válogatott játéka a második negyedben is esetleges, és ötlettelen volt, McCalebb hibát hibára halmozott, Ales Pipan nem tehetett mást, lecserélte indiszponált sztár-játékosát. A honosított klasszis helyett a veterán Vlado Ilievszki kezébe került a karmesteri pálca, aki valamelyest rendbe is tudta szedni társait, de az egyénileg képzettebb litvánok „villanásait” ő sem tudta kordában tartani, Lavrinovicék pedig egy erősen közepes csapatjátékkal 6 pontos előnyt (39-33) tudtak felépíteni az első két negyed után, bár tegyük hozzá, a második negyed utolsó másodperceinek erősen vitatható játékvezető ítéletei is kellettek ahhoz, hogy az amúgy mezőnyből több mint pocsékul (31%) dobó macedón gárda ennyire fel tudjon zárkózni. Talán a nagy tét is tehet róla, de ne szépítsük, nem ez volt az EB legjobb félideje…

A fordulás után sem sokat változott a játék képe, a litvánoknál csak villanások jelezték hogy ők bizony ide éremért jöttek, míg a makedónok továbbra is csak töltöttek és tüzeltek mintsem céloztak volna, de nem adhatták fel, Jesenicében több ezer fanatikus szurkolójuktól támogatva szinte hazai pályán érezhette magát a macedón nemzeti együttes, de hiába éledezett minden makedón Maklebje, a piros mezesek továbbra is igazi vezér nélkül daráltak. A baltiakat megint csak Kalnietis fontos duplái valamint Maciulis eredményes büntetőzése húzta ki az igazán komoly pácból, de Valanciunas az első negyed biztató játéka után teljesen beleszürkült a mezőnybe, és Kleiza valamint Kristof Lavrinovic személyében megint akadtak totális betlit bemutató kulcs játékosaik. A hajrában az örökifjú Vlado Ilievski vezetésével utolsó erejüket is mozgósították Anticsék szorossá, mi több izgalmassá is tették a végjátékot (65-62 két perccel a vége előtt), de ezzel el is lőtték minden puskaporukat, Litvánia izzadságszagú, de nagyon fontos győzelmet szerzett, egy olyan győzelmet amellyel életben tartotta saját esélyeit, de, főleg az EB későbbi szakaszában, a ma mutatottnál lényegesen több kell majd Kazlauskas mester fiai nem akarják idő előtt feladni érmes reményeiket. A 2011-es Európa bajnokság meglepetés csapata pedig ha még nem is tekinthető búcsúzónak, de már holnap este az életben maradásért kell hogy küzdjön az eddig nagyszerű szerbek ellen.

Litvánia legjobb dobói: Kalnietis 17, Maciulis 14, Motiejunas 11/6, Valanciunas 11

Macedónia legjobb dobói: Ilievszki 11/3, Antics 12/6, McCalebb 11

C-csoport

Szlovénia (2-0) - Spanyolország (1-1) 78-69
(9-14, 16-19, 27-18, 26-18)

Teltház fogadta a nap egyértelműen legmagasabban jegyzett rangadóját. Még ha nem is kifejezetten élet-halál mérkőzésre számítottunk – ám elnézve a hangulatot úgy érezhettük, mintha döntőt játszana a két csapat -, hiszen a spanyolok "idegenben" is jóval esélyesebbeknek számítottak, ennek ellenére fantasztikus bravúrt hajtott végre a Goran Dragic fémjelezte szlovén gárda.

A feldobás után Goran Dragic vezénylésével kezdődött a C csoport favoritjai közti összecsapás. Idegesen kezdtek a felek, nem találtak be, hiába pörgött az offenzív játék mindkét oldalon. Uros Slokar két perc elteltével szerezte meg Szlovénia első pontjait, fel is csendült a közel teltházas celjei aréna. Sorra jöttek a rossz dobások, végül Marc Gasol 3 perc után talált be spanyol oldalról. Akadozott a pontszerzés, 5 perc elteltével Rudy Fernández nagy triplája után csupán 7-4-re vezettek Juan Antonio Orenga tanítványai. Majd Jaka Lakovic szintén hatalmas trojkája kellett, hogy másfél perccel az első tíz perc vége előtt 9-9-et mutasson az eredményjelző tábla. Nem sokáig örülhetett a nagyérdemű, Ricky Rubio 2+1-es akciójával újra minimális előnnyel várhatta az utolsó percet a regnáló bajnok. A sok rontott dobás eredményeként 9-14-es performansszal fordulhattak a csapatok a második negyedre.

A szlovén keret rekorder Európa-bajnokság szereplője, Jaka Lakovic büntetőivel kezdődött a második negyed, amelyre Marc Gasol felelt Ricky Rubióval összejátszva. A játék összképe nem változott 12 perc elteltével sem, az intenzív játék sok rontott dobással járt. Majd Alex Mumbrú triplájára a fiatalabbik Lorbek válaszolt. A spanyol edző, Bostjan Nachbar duplája után kénytelen volt időt kérni, két pontra (17-19) olvadt gárdája előnye. Alig 14 perc elteltével a feltüzelt szlovén együttes újra átvette a vezetést (20-19), zavar látszódott Sergio Llull-ékon, amely azt is mutatta, hogy 5 perc alatt csupán 5 egységre voltak képesek. José Manuel Calderon 2 extra triplája törte meg a spanyol kosárcsendet, amire a házigazdák szövetségi kapitánya azonnal időkéréssel felelt. Pattanásig feszültek az idegek, mindkét egylet csúszott-mászott a lepattanóért, amiből számos esés keletkezett. José Manuel Calderónnak azonban továbbra is sült a keze, újabb hárompontosával lélegzetvételnyi előnyhöz juttatva övéit (23-30). Néhány egységnyi spanyol előnnyel térhettek az öltözőbe a felek.

A spanyolok a harmadik etapot a mérkőzés elején felvonultatott játékosokkal kezdték meg (Ricky Rubio, Jose Manuel Calderón, Rudy Fernández, Victor Claver, Marc Gasol), de Jaka Lakovic két pontjával úgy kezdődött a második félidő, ahogy a második negyed. Ám ezután beragadt a folyamatos kosárlabda – és a pontszerzés -, vitatott személyi hibák tarkították az összecsapás ezen szegmensét. Gaspar Vidmar remek kosarával próbálta hűteni a kedélyeket, amelyet Bostjan Nachbar büntetői követtek, újra lőtávolságon belülre kerültek déli szomszédaink (31-34). Egy döntőhöz hasonlító, parázs hangulatú derbi kakaskodásának eredményeképpen Gaspar Vidmar elvesztette egyik első fogát. Hiába teltek a percek, az állandó szabálytalanságok hatására elakadtak a felek a pontgyártásban. Az utolsó négy percben felpörögtek az események, felváltva estek a kosarak, az Ibériai-félsziget kosarasai mehettek némi előnnyel az időkérésre (39-42). De a szaggatott játék egyértelműen a szlovénoknak kedvezett, Muric triplájával hergelte a közönséget a még hangosabb biztatásra. A sorozatos támadólepattanók visszaszerzésével Mirza Begicék újfent visszavették a vezetést egy perccel a harmadik negyed vége előtt (48-47). Őrületes utolsó minutumot produkálva, Zoran Dragic duplájával minimális előnnyel (52-51) ültek le a válogatottak a kispadra.

Az utolsó tíz perc elején Marc Gasol büntetővonal környékéről dobott duplájára, az extázisban kosarazó Zoran Dragic triplával válaszolt. Dobópárbaj alakult ki, nem egészen két perc alatt 5 trojka is bepottyant, a spanyoloknál José Manuel Calderón vitte a prímet. Felváltva vezettek a gárdák, négy perc eltelte után éppen Szlovénia (63-61). Juan Antonio Orenga, látva csapata széteső védekezését több, mint négy perccel a meccs vége előtt magához hívta övéit, szükség is volt a higgadt fejekre. Úgy látszott hatott az intelem, Sergio Llull kétpontosával megint Spanyolország vezetett (67-68). Bár nem sokáig, Nachbar újabb távolival vetette észre magát, majd egy eladott labdából Goran Dragic dobott könnyű ziccert másfél perccel a rendes játékidő vége előtt (72-68). 17 másodperccel az összecsapás finise előtt eldőlt a nap legmagasabbnak beharangozott rangadónak megfelelő mérkőzés sorsa, Szlovénia hatalmas hajrában, megérdemelten ütötte ki a 2009-es és 2011-es Európa-bajnokság végső győztesét (78-69). Spanyolország palánk alatti neves játékosainak hiányzását nem bírta el, Marc Gasolt kénytelen volt 37 percen keresztül volt pályán tartani Orenga szövetségi kapitány.

Szlovénia legjobb dobói: G. Dragic (18 pont), Nachbar (14 pont), Z. Dragic (12 pont)

Spanyolország legjobb dobói: M. Gasol (17 pont),  Calderón (14 pont)