Eurobasket 2011 - A - csoport - 1. nap

Megkezdődött Litvániában a férfi kosárlabda Európa - bajnokság. Ebben a cikkben (mely folyamatosan frissül) mérkőzésenként beszámolunk az eseményekről.

Litvánia 80 – 69 Nagy-Britannia (19:18; 30:21; 5:18; 26:12)

Nem tettek volna nagy összeget arra a rutinos fogadók, hogy az angolok szereznek majd komoly előnyt ezen a meccsen. Sokat nem kellett várni, Deng és Reinking is beköszönt távolról egy perc alatt. 0-6-al indult a találkozó. Javtokas révén jöttek feljebb, de előbb Jankunas, majd a helyette beálló Songaila gyűjtötte be a második személyijét. Reinking ismét triplázott, Deng újabb 4 pontot tett a közösbe. A 6. perc végén 12:16-re mentek a britek. Ketsutis Kemsura pályára küldte Jasikevicius-t, próbálta mozgatni a csapatot, de a vendégek remekül védekeztek. A veterán irányító a negyed végén 4 pontjával felzárkóztatta csapatát, egy utolsó másodperces kiosztással pedig gólpasszt adott Lavrinovic-nak, aki bedobta a távolit.

Érdekes volt, hogy a litvánok 20, a britek pedig csak 9 kétpontost emeltek fel az első negyedben. (19:18) Jasikevicius lendületben maradt, középtávoli tempója után ismét Lavrinovic-nak adott gólpasszt, egy hármashoz, amit Freeland kettese után egy újabb távoli (3/3) követett a litván magasembertől. 3 perc után 27:22 állt a táblán, Finch időt kért. Pocius és Petravicius kosarai közé Reinking triplája (3/3) ékelődött be a negyed felénél. (31:25) Eredményesen játszottak a hazaiak ebben az időszakban, Deng pedig hosszú idő után újra hozzászólt a meccshez, pont úgy, mint Clark, aki triplájával 5 pontra hozta övéit. (40:35) Technikait kapott a brit pad, 9 ponttal ment el a litván gárda, de Clark ziccerével faragott a hátrányból. (44:37) Újra pályára lépett Jasikevicius, aki beszórt egy üres hármast, majd két büntetőjével 10 pontra hizlalta a litvánok előnyét. A félidőben 49:39-re vezetett Litvánia.

A fordulás utáni első percekben sok pontatlanság tarkította a játékot. 3 és fél percnyi játék után Luol Deng vitt be egy támadópattanó utáni ziccert, 2:8-es rohanást csináltak a britek, Kemzura-tól jött az időkérés. (51:47) Valanciunas is végre pályára került, Songaila majd 6 perces gólcsendet tört meg, 3 perc volt hátra és 53:51-re jöttek fel a kékek. Freeland leindítás utáni ziccere előnyhöz juttatta a vendégeket, rögtön ezt követően Valanciunas támadóhibát vétett. Freeland bedobott két büntetőt amik beállították a negyed végeredményét. (54:57) Más ritmusban folytatták a játékot a hazaiak. Gyorsan fordítottak, nem ízlett a briteknek a zónavédekezés. Jasaitis hármasa, Petravicius ziccere már négy pontos litván előnyt hozott, brit időkérés következett. (65:61) Kalnietis távolija a negyed felénél 7 pontos távolságba vitte a hazaiakat. (70:63) Pontatlanok voltak Deng-ék befejezései, Kaukenas pedig hármast dobott, újra közte 10. (73:63) Jasaitis és Kaukenas egy-egy triplát vállaltak magukra, eldöntötték a meccset, elfáradt a brit gárda. (80:65) Formalitás volt a mérkőzés vége, 80:69.

Litvánok saját maguk számára tették nehézzé a meccset. Sokkal korábban a maguk javára fordíthatták volna a találkozót, ha nem 5 pontot dobnak a 3. negyedben. A britek helytálltak, jól védekeztek, de az egyik csapat ellen sem lesz elfogadható, hogy a kispadtól mindösszesen 2!!! pont érkezik. A végjátékban már az erejével elkészülő vendégeket könnyedén szétdobták Jasikevicius-ék, de más csapat ellen már nem vehetik ennyire könnyen a dolgokat.

Litvánia:

Kaukenas – 16/6 pont, 8-ból 6 mezőnyből, 2 lepattanó, 2 gólpassz

Jasikevicius - 13/6 pont, 9-ből 5 mezőnyből, 2 lepattanó, 4 gólpassz, 2 eladott labda

K. Lavrinovic – 11/9 pont, 3-ból 3 tripla, 6 lepattanó, 1 gólpassz, 1 blokk, 1 szerzett labda

Jasaitis - 11/9 pont, 7-ből 4 mezőnyből, 6 lepattanó, 2 szerzett labda

Nagy-Britannia:

Deng – 25/3 pont, 22-ből 8 mezőnyből, 10 lepattanó, 4 gólpassz, 5 eladott labda, 2 szerzett labda, 2 blokk; 8 kiharcolt fault, 40 játékperc!!

Freeland - 14 pont, 4 lepattanó, 11-ből 6 mezőnyből

Clark - 15/3 pont, 10-ből 6 mezőnyből, 8 lepattanó, 1 gólpassz, 2 szerzett labda, 4 kiharcolt fault

{youtubejw}ByaFzQ-iTvY{/youtubejw}

Törökország 79 – 56 Portugália (15:9; 24:16; 25:11; 15:18)

Egyik csapat sem okozott csalódást a meccs elején, bár a portugálok egy bravúros kettessel nyitottak. 4 perc elteltével 2-4 volt az állás. A törökök hozták azt a kilátástalan játékot, amihez már hozzászoktunk a felkészülési időszak alatt. Türkoglu az egyik, majd Önan a másik sarokból dobott úgy duplát, hogy rajta állt a hármasvonalon. (6:4) A 7. percben a két hibával játszó Ilyasova-t váltotta Enes Kanter, okos ziccerrel, majd egy jó horogdobással kezdett. De nem tudtak ellépni a fehér mezesek, mert Andrade triplát, Fonseca kettest dobott. Az utolsó percben Türkoglu végre kimérte hol is van a 6,75-ös vonal, beszórta első tripláját. (15:9) Kanter játékba állítása nagy húzás volt 18 pontos előnyre tettek szert a törökök. 3 perccel a negyed vége előtt két szép Evora közelivel feljebb jöttek a bordó mezesek, de Türkoglu hamar lehűtötte őket egy triplával. (36:19) 2 percen belülre fordultak, amikor Miranda is betalált kintről. Az utolsó három luzitán támadás ponttal végződött, jött a török időkérés. (36:22) Ilyasova támadólepattanó utáni ziccerére Miranda-nak volt válasza, stílszerűen, távolról. A negyed végén 12 pont a török előny! (39:27)

Kanter kezdte meg a második félidő pontgyártását. A második perc végén az addig csendesen játszó Ilyasova hintett be egy hármast, 21 ponttal vezettek már. (49:28) A portugáloktól nem volt senki, aki ebben az időszakban be tudott volna találni. Sorozatban 11 mezőnydobást hibáztak el, mire Costa bedobott egy ziccert. Ilyasova pedig már 4 faulttal állt, pedig még több mint 4 perc volt hátra. (53:30) A negyed végére tovább növelték előnyüket Asik-nak, 14 ponttal nyerték a játékrészt. (64:38) A záró negyedben a törökök már kiengedtek vezetésük biztos tudatában. Ezért fordulhatott elő az, hogy a mérkőzés végéhez közeledve 10-0-ás futást is tudtak produkálni a portugálok. Sőt a végén még sikerült is megnyerniük a záró negyedet. A vége 79:56!

Ha jobban védték volna a belső területet a portugálok az első negyedben és jobban dobták volna a ketteseket, akkor simán partiban lehettek volna a törökökkel. Azonban a fordulás után teljesen szétestek, így Ilyasova-ék könnyedén húzták be az első győzelmüket.

Fontosabb statisztikák:

Törökország:

Kanter – 14 pont, 9-ből 7 mezőnyből, 7 lepattanó, 1 eladott labda, 3 kiharcolt fault

Perldzic - 9 pont, 5-ből 3 mezőnyből

Türkoglu – 14/6 pont, 10-ből 5 mezőnyből, 2 kiharcolt fault

Portugália:

Evora – 12 pont, 11-ből 6 mezőnyből, 1 gólpassz, 12 lepattanó, 1 blokk, 1 szerzett, 4 eladott labda

Miranda - 8/6 pont, 2 lepattanó, 3 gólpassz

da Silva - 9 pont, 9-ből 4 mezőnyből, 4 lepattanó, 2 gólpassz, 4 eladott, 1 szerzett labda, 4 kiharcolt fault

{youtubejw}5kotYfJ_RV4{/youtubejw}

Spanyolország 83 – 78 Lengyelország (22:15; 22:16; 17:21; 22:26)

Többen azt várták, hogy a spanyolok hamar otthagyják majd ellenfelüket, de erre a lengyelek nagyon hamar rácáfoltak. Az 5. percben 10-9-re mentek az ibériaiak, a túloldalon Kelati szállította a pontokat. Röpke három perc alatt azonban 12-4-es rohamot produkáltak Pau Gasol-ék, az első 13 spanyol pontból 11-et a center szerzett. Szcoztka gyorsindításból szerzett kosara hozta az 1. negyed végén látótávolságba a hátrányban lévő csapatot. (22:15) A második játékrész elején hiába zárkóztak fel 3 pontra Leonczyk kosarával, újra magukhoz ragadták kezdeményezést a fehér mezesek. Többek között Ibaka sorozatban dobott 6 pontjával ismét nagy rohanást vágtak ki, 11-2-vel mentek el 33-21-re. Kelati és Pau Gasol komoly pontcsatát vívtak, aztán alig több mint 3 perccel a félidő előtt Navarro fejezett be triplával egy gyorsindítást, 15 egységgel vezettek a spanyolok. De a piros mezesek nem adták fel, a negyed végén összekapták a védekezésüket. Az utolsó percre fordulva Szewczyk dobott triplát a sarokból, majd labdát szerzett, indította Koszarek-et aki 2+1-el fejezte be a leindítást. Félidőben 44:31-re vezetett Spanyolország.

A 3. negyed első négy perce kapkodással, rendre pontatlan befejezésekkel telt. (50:36) Kelati és Szewczyk szép összjátéka volt az első szép momentum, ami elindított valamit. A kontrából Navarro hintett újabb triplát, de jött újra Szewczyk 2+1-es akciójával. (53:41) Egy perccel később a center begyűjtötte 4. faultját, cserélni kellett. Szerencséjükre a Reyes-ék hadilábon álltak a büntetőkkel. Azonban a lendületben jövő csapatot hamar lehűtötte két Marc Gasol kosár. (59:44) 1 perc volt hátra, 11 pontra zárkóztak Koszarek-ék, de Lapeta is begyűjtötte 4. személyijét. Sokasodtak center poszton a gondok. De továbbra is mentek előre és Hrycaniuk utolsó másodperces kettesével bejöttek 10 ponton belülre. (61:52) A piros mezesek gondjait megérezve, Scariolo P. Gasol-t és Ibaka-t küldte harcba a 4. negyed kezdetén és zónaletámadást vezényelt. Dobott is egy újabb középtávolit a center, de Kelati újabb 2+1-es játéka, majd rögtön a lengyel labdaszerzés utáni ziccer, rég nem látott közelségbe hozta őket. Scariolo időt is kért. (63:57) A rövid szünet után rögtön megkapta Kelati a 4. hibáját. Pau jött és egy triplával újra növelte a különbséget. Pár percig kizárólag büntetőből volt eredményes mindkét gárda, amit Pamula hármasa tört meg. Alig négy perc volt hátra, amikor Koszarek a támadóidő lejártakor dobott egy bravúros, táblázó kettest (70:65) Mindkét Gasol elhibázott egy-egy büntetőt, Kelati ziccerével 4 pontra jöttek fel a lengyelek, de Navarro ismét triplával fejezett be egy gyorsindítást, de Koszarek visszadobta. Labdát szereztek a lengyelek, befejezték az akciót, de ezt követően Pau Gasol ismét jól oldott meg egy 2+1-es befejezést. A végjátékban már a büntetőké volt a főszerep és a spanyolok megtartották előnyüket. A végeredmény 83:78, győzelemmel kezdett a címvédő!

A közönség a lengyel válogatott mellé állt, lelkesen szurkoltak nekik. Meg is érdemlik a dicséretet, támogatást, mert 15 pontos hátrányból jöttek vissza a meccsbe, meglepték a második félidőben már kizárólag a két Gasol-ra és Navarro-ra támaszkodó spanyolokat. Gortat és Lampe hiányában nagyon szép ez az eredmény. Mi lett volna, ha még a tripláik is ülnek?? Felkötheti a többi csapat a nadrágot. A spanyolok azt játszották, amit kell…az első félidőben. A Gasol testvérek ponterősek voltak, melléjük csak Navarro tudott fellépni. Rubio azon kívül, hogy szakállt növesztett sokat nem tett hozzá a csapat játékához. Kihagyott ziccereket és szürke teljesítményt mutatott.

Spanyolország:

Pau Gasol – 29/3 pont, 12-ből 8 mezőnyből, 16/12 büntető, 7 lepattanó, 2 szerzett labda, 2 blokk, 12 kiharcolt fault

Marc Gasol - 16 pont, 7 lepattanó, 1 blokk, 5 kiharcolt fault

Juan Carlos Navarro – 23/6 pont, 12/11 büntető, 7 kiharcolt fault

Lengyelország:

Kelati – 18/3 pont, 11-ből 6 mezőnyből, 5/5 büntető, 7 gólpassz, 3 lepattanó, 3 szerzett, 3 eladott labda, 5 kiharcolt fault

Koszarek - 19/3 pont, 12-ből 6 mezőnyből, 7/6 büntető, 2 gólpassz, 3 lepattanó, 2 szerzett, 5 eladott labda, 6 kiharcolt fault

Hrycaniuk - 12 pont, 11-ből 5 mezőnyből, 9 lepattanó, 3 eladott, 1 szerzett labda, 5 kiharcolt fault