EuroBasket 2011 - A - csoport - 6. nap

Elérkeztünk az utolsó csoportmeccsekhez, és az A-csoportban még nagyon sok nyitott kérdés akad. Spanyolország és Litvánia már továbbment, ellenben a harmadik továbbjutó helyért öldöklő küzdelmet folytat Lengyelország, Törökország és Nagy-Britannia, bár ez utóbbi csak extrém esetben üdvözülhet meg. Folyamatosan frissülő anyagunkban beszámolunk az összes mérkőzés részleteiről!

Portugália 69:98 Litvánia (16-28, 19-13, 15-27, 19-30)

Miután hatalmas verést kaptak a spanyol armadától vasárnap este, olyan eredményre volt szükségük a házigazdáknak, mely valamelyes kiköszörüli a becsületükön esett csorbát. Illetve vigyázniuk kellett arra, hogy játékosaik közül senki ne sérüljön meg a középdöntőre. A portugálok már tudták, hogy sok keresnivalójuk nincs és nem is lesz, de ennek ellenére (ahogy eddig egyik találkozón sem) most sem adták meg maguk könnyen.

A litvánoknál kezdő volt Valanciunas, de jó ideig váratta hívet első pontjaival. Pocius és Kalnietis vitték a prímet, a luzitán csapatban pedig Evora vállalta magára a meccs első négy mezőnykísérletét. 6 percig kisebb meglepetésre fej – fej mellett haladtak a csapatok. Persze ebben az is jócskán közrejátszott, hogy mindig jókor akadt be egy-egy vendég tripla. 12-12-nél indult be a henger. Jasikevicius néhány perc alatt 6 pontot szorgoskodott össze, aktív részese volt a 4-16-os rohanásnak. Sőt a második játékrész elején tovább növelték előnyüket, viszont utána egy komolyabb rövidzárlat következett. Az egész tornán jól játszó Tavares beállítása új lendületet vitt a portugálok játékába. Nem lehet azt mondani, hogy hiba nélkül tette a dolgát, de 8!! percig képtelenek voltak betalálni mezőnyből Kemzura mester fiai. Az eredménytelenség hozadéka az lett, hogy a portugálok vérszemet kaptak és egálra álltak, 1 percre a nagyszünettől. Kalnietis és Pocius azonban tettek arról, hogy legyen némi fórja csapatuknak, gyorsan bedobtak 1-1 hármast az utolsó 50 másodpercben.

Meglepő eseményekkel kezdődött a második félidő. Silva kihagyott hárompontosánál a reklamáló vendég kispad és Mario Palma is kapott egy technikait. Jasikevicius mind a négy büntetőt értékesítette, majd a tálcán kínált támadást szép és sikeres dobással fejezte be. Újra 10 pont feletti volt a különbség, másodpercek alatt. (35-47) Itt lélekben és játékban is megtörtek a portugálok, túlzás nélkül állítható, hogy szétesett a játékuk. Persze a hazaiak is azon voltak, hogy minél jobban megfogják a gödörbe került csapatot. Centerben Valanciunas-t keresték, sikerrel, majd Songalia lépett helyébe a pontszerzők sorában. Utóbbi a negyed utolsó percére fordulva dobott középtávoli kosarat, amivel már 20 pontra nőtt a litván előny. (48-68) Nem állt be nagy változás az utolsó etapra sem a Tavares-ék játékában. Rendre külső dobásokkal próbálkoztak, melyek csak elvétve találtak célba. A litvánok játszottak, méghozzá okosan. Minden játékosnak adott megfelelő játékpercet Kemzura, egytől-egyig éltek is a lehetőséggel. Nagy szerencséje volt a portugáloknak, hogy az utolsó 2-3 percben már vesztett a koncentráltságából az ellenfelük. Akkor Evora és Andrade kosaraival annyit tudtak elérni, hogy a vége nem lett csúfos, 30 pont feletti vereség. 29 lett a vége, 69:98.

Persze ez a győzelem nem feledtette a litván szurkolókkal a vasárnap esti hatalmas verést, amit a spanyoloktól kaptak. Ellenben új lendületet adhat a szerdán kezdődő középdöntős sorozatra. A portugálok lehetőségeikhez mérten igyekeztek helytállni. Több játékosuk is megmutatta, hogy egy Európa-bajnokságon is képes folyamatos, jó játékkal előrukkolni. Tavares, Evora (aka Mike Batiste), Miranda. Nekik már csak a hazaút marad, de nem hiszem, hogy egy percig is bánkódnának emiatt.

A mérkőzés statisztikáját ide kattintva érhetik el.

Spanyolország - Törökország 57 - 65

(19-10, 19-25, 17-14, 2-16)

Preldzic volt a nyerőemberA kora délutáni brit sikernek köszönhetően a két csapatnak már az égvilágon semmi izgulni valója nem akadt azt leszámítva, hogy ki visz tovább két győzelmet a középdöntőbe. A tegnap a lengyelek ellen betliző törökök hálásak lehetnek Luol Dengnek és kompániájának, hiszen kikaparták nekik a gesztenyét, és továbbjuttatták a csoportból a török válogatottat. Az ennek köszönhető felszabadultság látszott is a rajtuk, és roppant magabiztosan játszottak a spanyol csapat ellen, amely messze nem hozta azt a teljesítményt, amint tegnap a házigazda ellenében láthattunk tőlük, főleg az első félidőben. Ennek ellenére azért nem játszottak rosszul, csak az a szokásos, mindent elsöprő lendület és tűz hiányzott az elején. Persze ebben az is közrejátszhatott, hogy a válogatott talán legjobb játékosa, Pau Gasol a kispadon pihent, hiszen ő már megtette a magáét, és egy nem létfontosságú mérkőzésen nem akarták kockáztatni a játékát. A helyette beugró Ibaka-Reyes páros nem muzsikált rosszul, ám azt el kell ismerni, hogy messze vannak az idősebbik Gasol fivér által képviselt szinttől. Rudy Fernanez és Marc Gasol ellenben a pályán voltak, és gyorsan öt pontos előnyhöz juttatták csapatukat. Türkoglu és Ilyasova, a két NBA-ben pattogtató török játékos felvette a kesztyűt, és nem hagyta, hogy a mérkőzés ilyen korai szakaszában jelentős előnyre tegyen szert az ellenfél. Fernandez és Calderon azonban remekül kosarazott ma, és az ő pontjaiknak is köszönhetően 19-10-re nyerte az első negyedet a spanyol armada. A második negyedben aztán pályára került a törököknél Emir Preldzic, aki elképesztő dobóformát mutatott. Két és fél perc alatt 11 pontot dobott, és három pontra csökkentette a csapata hátrányát. Jót tett a tökök válogatottnak a csereember remeklése, tűzbe hozta az egész csapatot. A gárda harmadik NBA játékosa, Asik is elkezdte a meccset, és több szép kosarat is szerzett ebben a negyedben, amelyek közé egy palánkszaggató zsákolást is beiktatott. A spanyolok egy kicsit lassítottak, többek között Rubio hibáinak köszönhetően. A fiatal játékmester nagyon gyengén teljesített a szezon során a Barcelona színeiben is, de itt az Európa bajnokságon egyenesen használhatatlan. A végén még Navarro vívott egy kis dobópárbajt, ami után egál volt az állás, majd Calderon rátette a slusszpoént egy tripla formájában, így a három pontos spanyol előny mellett vonulhattak pihenőre a csapatok.

A harmadik negyedben aztán Ibaka 5, és Fernandez 2 pontjára Preldzic tudott felelni egy duplával, majd egy triplával, így nem tudott ellépni az ellenfél. Gasol beemelt egy bravúros hármast a dudaszó pillanatában, ám erre Asik két büntetővel, Arslan és a brillírozó Preldzic pedig 1-1 triplával válaszolt, és máris csak egy pont volt a török hátrány. Ekkor a Pau Gasol hiánya miatt viszonylag sok játéklehetőséget kapó Reyes dobott két gyors kosarat, így a negyed végére hat pontos lett spanyol előny, ami a legkevésbé sem vetítette elő azt, ami a negyedik negyedben következett. És hogy mi következet? Hát egy olyan rövidzárlat a spanyolok részéről, amelyre az elmúlt pár évben nem volt példa. A második perc elején Reyes dobott egy duplát, majd ezzel a spanyol gárda befejezte a pontgyártást erre az estére. Egyszerűen hihetetlen volt, hogy mennyire extázisban játszottak a törökök, akik szinte szétrobbantak az energiától, és szétfutották, szétdobták, lekosarazták a pályáról az ellenfelet. Asik és Arslan parádézott, kényére-kedvére szerezte a kosarakat a dermedten álló spanyol játékosok között, és egálra hozták a találkozót. Aztán jött Onan és Türkoglu, és egy-egy triplával megadták a kegyelemdöfést Spanyolországnak. Ezzel mindkét csapat egy győzelmet és vereséget visz tovább a középdöntőbe, de ami ennél is fontosabb az a tény, hogy a győzhetetlennek hitt spanyol armada szobrán megjelent egy elég komoly repedés.

Spanyolország legjobbjai: M. Gasol (12 pont/5 lepattanó), Reyes (11 pont/6 lepattanó), Fernadez (11 pont/4 lepattanó)

Törökország legjobbjai: Preldzic (18 pont/5 lepattanó), Asik (12 pont/8 lepattanó), Türkolgu (12 pont), Arslan (10 pont/6 gólpassz)

Nagy-Britannia – Lengyelország 88-81

(18-17, 21-14, 16-25, 33-25)

Deng 28 pontig jutottA lengyel csapat tegnap óriási bravúrt végrehajtva legyőzte a török válogatottat, és saját kezébe vette a sorsát. Ugyanis ha ma behúzzák a harmadik győzelmüket, akkor továbbjutnak a csoportból, a többi meccs végeredményétől függetlenül. Azonban a briteket nem abból a fából faragták, hogy csak úgy megadják magukat, így a meccs kezdetén rögtön neki is estek az ellenfélnek, és Freeland jó kezdésével 10-2-re el is húztak. Ekkor kicsit észbe kaptak a lengyelek, és a triplát szóró Kelati, valamint Lapeta és Koszarek vezérletével megfordították a meccset. A negyed végén aztán érkezett Archibald, és egy szép ziccerrel egy pontos vezetéshez juttatta az övéit, akik így 18-17-re megnyerték az első játékrészt. A másodikban aztán Deng kezdte a pontgyártást, aki ekkorra már 8 pontnál járt, és nagyon úgy tűnt, hogy ma is ő lesz az első számú vezére a brit válogatottnak. Persze ez a legcsekélyebb mértékben sem volt meglepő, hiszen a Chicago Bulls 26 éves klasszisának személyében tisztelhetjük a torna eddigi gólkirályát. A lengyelek azonban nem hagyták elmenni az ellent, és a remeklő Berisha pontjaival tartották magukat. a 193 centis bedobó a 13 percben már 9 pontnál járt, és kikapcsolása megoldhatatlannak tűnt a lengyelek számára. Mindössze két pont volt ekkor a csapatok közti különbség, és mindkét fél jól láthatóan ideges volt, amiből kifolyólag majd’ három percig senki nem tudott a gyűrűbe találni. Freeland és Clark révén Nagy-Britannia tért előbb magához, és hat pontos előnyre tett szert, amit Hrycaniuk igyekezett csökkenteni. A negyed végén még Deng villantott egy kicsit a klasszisából, így 39-31-es állásnál vonulhattak pihenőre a csapatok.

A harmadik negyedet Freeland 2+1-es akciója nyitotta, amivel 10 pont fölé kúszott a különbség. Ám ekkor Berisha ismét villant egy triplával, majd Koszarek faulttal együtt értékesített egy duplát, ráadásul a plusz büntető is jó volt, így villámgyorsan meg is felezte a különbséget a lengyel csapat. Mindkét oldalon potyogtak a kosarak, ám az öt pont körüli differencia állandósulni látszott egészen addig, míg Hrycaniuk fel nem hozta kettőre az övéit. Próbálkoztak a lengyelek becsülettel, ám Deng valahogy mindig ki tudott brusztolni egy kosarat. A fordulat akkor következett be, mikor Lenzly addig reklamált egy fault után, amíg technikait nem kapott. Koszarek értékesítette mind a négy büntetőt, majd egy duplát is rátett gyorsan, és hosszú idő után először a lengyel csapat birtokában volt az előny. A negyed végén még Deng beszórta 23. pontját is, ám így is egy pontos hátrányban várhatták az utolsó felvonást. A negyedik negyedet két gyors brit kosár, és egy lengyel időkérés vezette fel, majd jött a szokásos adok-kapok, mely után Berisha 17. pontjával 73-73-nál ismét egálra hozta az eredményt Lengyelország. Innen azonban már nem volt megállás, a britek a végül 27 egységig jutó Freeland vezérletével 15-8-ra megnyerték a hátralévő öt percet, és magukkal rántották Lengyelországot is a kiesőzónába. A török válogatott ezzel továbbjutott, a Spanyolország elleni mérkőzésétől függetlenül.

Nagy-Britannia legjobbjai: Deng (28 pont/14 lepattanó/6 gólpassz), Freeland (27 pont/11 lepattanó)

Lengyelország legjobbjai: Berisha (19 pont/4 lepattanó/5 gólpassz), Hrycaniuk (15 pont/7 lepattanó), Koszarek (15 pont/8 gólpassz), Kelati (14 pont/5 lepattanó)