Litvánia az olaszokat legyűrve elődöntős!

A 2013-as Európa-bajnokság utolsó negyeddöntője igazi csemegének ígérkezett, a felek nem is okoztak csalódást, hatalmas rangadót vívott egymással Litvánia és Olaszország. A kontinensviadal alatt a litvánok szépen lassan belerázódtak a játékba, s már azt a szintet képviselték, melyet keretük és tapasztalatuk alapján el is vártak tőlük. A két évvel ezelőtti, hazai rendezésű tornán nem jutottak be az elődöntőbe, renoméjuk visszanyerésére pedig az alacsony szerkezettel, de igen jól operáló olasz válogatott ellen kellett javítaniuk.

Ám Simone Pianigiani legényei is önbizalommal telve állhattak ki az összecsapásra, utolsó mérkőzésükön a spanyolokat fektették két vállra, hosszabbításban. Izgalmas, végletekig kiélezett, előre megjósolhatatlan kimenetelű mérkőzést vártunk – az utolsó negyedig nem is kellett csalódnunk! Lássuk, miképp alakult a meccs!

Negyeddöntő

Litvánia – Olaszország  81-77 (22-15, 18-24, 17-19, 24-19)

A „2004-es olimpiai elődöntő ismétléseként” is lehetett volna aposztrofálni a mérkőzést, melynek elején Litvánia valósággal „nekirontott” az olasz együttesnek, D. Lavrinovic remek rajtjával 9-2-re elhúztak Kazlauskas mester tanítványai. Hiába jött Cusin önbizalom növelő zsákolása, az olaszok tovább vergődtek, 5 perc eltelte után is 8 pontos előnynek örülhettek Seibutisék. Több mint egy perccel a negyed vége előtt - köszönhetően az olaszok gyenge védelmének is - Kleiza duplájával 10 pontra hízott a litvánok fórja (22-12). Azonban az ifjú Gentile fontos trojkája kozmetikázott az eredményen, tíz perc eltelte után 22-15-re vezetett a Kalnietis fémjelezte balti egylet.

Lépésről lépésre közeledni látszott az olasz csapat, Diener triplája négy pontra hozta fel őket (27-23). De Pocius ragyogó teljesítményt nyújtott a mérkőzés ezen időszakában, szebbnél szebb megoldások érkeztek az ex-madridi játékostól, egy gyönyörű betörését követően Pianigiani mester időkéréssel próbálta felrázni övéit. A szövetségi kapitánynak más okból is főhetett a feje: Datome többször is pihenőre kényszerült, térdproblémákkal küszködött a talján vezér. Az addig kiváló csapatjátékkal előrukkoló litvánok a félidő előtti utolsó percben elbizonytalanodtak, egészen egy pontra megközelítették őket Belinelliék, aki fantasztikus kosárral zárta a második negyedet (40-39). A nagyérdemű látványos, izgalmas, kiegyenlített küzdelmet láthatott, Litvánia az első húsz percben 17-11-re megnyerte a lepattanócsatát, ám, hogy ez az előny az eredményen miért is nem látszott, arra kétszer több eladott labdájuk (8-4) adta meg a választ.

A mérkőzésen először - 43 másodperccel a harmadik etap megkezdése után - vezetettek az azzurik, Datome ziccerével (40-41). Ám jól reagáltak a litvánok a helyzetre, rendezvén soraikat négy perc elteltével négy egységgel mentek (50-46). Nem maradt sokáig így, a játék képe borzasztóan hullámzott, felváltva estek a kosarak és szerezték meg a vezetést a felek – azonban ez nem ment a játék színvonalának romlására, szebbnél szebb kosarakkal kápráztatták el a rajongókat a játékosok. Ismét Belinelli parádés megmozdulása zárta a negyedet és minimális előnnyel rendelkeztek a taljánok, óriási véghajrát ígérve (57-58).

6-0-s etapot repesztettek a litvánok a rendes játékidő utolsó negyedében, nem is váratott sokáig magára az olasz időkérés. Bajban is voltak Gentiléék, öt perc eltelte után sem találtak még be, a szövetségi kapitánynak újfent időt kellett kérnie, mivel Litvánia 12-0-s rohanással kétszámjegyű fórra tett szert (69-58). Zengett is a „Lietuva” rigmus, elúszni látszott Olaszország számára a továbbjutás lehetősége. Belinelli törte meg az átkot, két büntetőjével, több mint hat perc(!) gólcsend után pontot szerzett a kék mezes alakulat. Ám az olaszokat sem abból a fából faragták, akik feladták volna, alig negyven másodperccel a vége előtt, hat pontos hátrányban labdát szereztek, ám Aradori hatalmas hibát vétve „visszaadta” a könnyen megszerzett játékszert, amellyel végképp eldőlt a meccs kimenetele. Datomééknak már csak az eredmény kozmetikázása maradt, Litvánia pedig megérdemelten, nagy csatában jutott be az elődöntőbe, ahol majd Horvátországgal néz farkasszemet a döntőbe kerülésért (81-77).

Litvánia legjobb dobói: Kalnietis 17/3, Seibutis 17, Maciulis 13, Pocius 11/9.

Olaszország legjobb dobói: Belinelli 22/6, Gentile 15/3, Cinciarini 11, Datome 10/6.