Mivel kezdődött az Eb 3. napja? Két meglepetéssel...

Ma délután az A- és a B-csoport küzdelmeivel folytatódott a szlovéniai Európa-bajnokság csoportköre, ahol mindkét fronton borult a papírforma. Az ukránok három meccs után veretlenek, Mike Fratello fiai két vállra fektették a francia-verő Németországot is, Montenegró pedig a tegnapi pofonból nem tudott felébredni és az első mai délszláv rangadón elbukott a korábban nyeretlen Bosznia-Hercegovina ellen. Jöjjenek a részletek!

A -csoport:

Németország (1-2) – Ukrajna (3-0) 83 - 88 ( 16-15, 14-24, 27-25, 26-24)

Hiába aratott a német válogatott csodaszámba menő győzelmet a nagy esélyes franciák ellen, a tegnapi Belgium elleni fiaskó alaposan lehűtötte a német kedélyeket, így ma az eddig veretlen Ukrajna ellen csak a győzelem tarthatta életben a németek továbbjutási álmait. A mérkőzést álomszerűen kezdték Frank Menz mester tanítványai, az élete első nagy nemzetközi tornáján debütáló Niels Giffey tripláival, és a Bayern München rutinos hátvédjének Heiko Schaffartzkiknek ponterősségével 13-4-re húzott el a német legénység. Az ukránok szakvezetője a legendás Mike Fratello így már a 4. percben kénytelen volt időt kérni, a palánk alatt tétova Natyazsko helyére Kravcov állt be, és a Pistons centere, egy másik immáron ex NBA profival, a honosított Pooh Jeterrel visszahozta a meccsbe a kék-sárgákat (16-15). Német oldalon feltűnő volt Robin Benzig viszonylagos „némasága”, az EB aktuális „gólkirályának” (21,5 pont /meccs) ezúttal nem ültek a dobásai, így a második negyed jelentős részét a padon töltötte, az ukránok pedig feljavuló csapatjátékuknak és hatékony védekezésüknek köszönhetően, szép lassan átvették mind a vezetést, mind a találkozó irányítását. Fél perccel a nagyszünetet jelző dudaszó előtt Szerhij Hladir még egy jó 9 méteres hármassal forgatta meg az tőrt az ellen szívében, 39-30 Ukrajna javára a félidő!

Azt nem tudjuk hogy a szünetben Frank Menz mit mondott tanítványainak, de az biztos hogy valamelyest sikerült felébresztenie legeredményesebb játékosát, Benzinget. De hiába az ekkor már 14 pontig jutó német dobógép fokozott aktivitása, az ukránoknak erre is volt válasza, Natyazskón már nyoma sem volt a találkozón eleji elfogódottságnak, ráadásul a jelenleg még klub nélküli honfitársa, Hladir erősen azon iparkodott hogy az EB-t követően ne legyenek elhelyezkedési gondjai: 14. pontjával már 52-39-re mentek az övéi. A 3. negyed utolsó perceire kissé elfogyott Kravcovék lendülete, hibáikat kihasználva főleg Maik Zirbes eredményességének köszönhetően 7 pontra (57-64) tudott felzárkózni a német gárda. A sportban is elcsépelt közhely: a németek sosem adják fel! Most sem tették, mi több a szenzációsan játszó Schaffartzik vezérletével 3 és fél perccel a vége előtt már 74-73-mas német előnyt mutatott az eredményjelző, komoly hullámvölgybe került ekkor az eddig minden találkozóját megnyerő kelet európai társulat. Persze Mike Fratello fiai nem véletlenül az EB egyik legjobb „végjáték-harcosai”, ráadásul Hladir későbbi (klub)álláskereső prezentációjában is előkelő helyen szerepelhet majd a mai parádés játéka, így végül megérdemelten nyert Ukrajna, amely ezzel a sikerrel továbbra is veretlen az EB-n és elsőként már ott van a legjobb 12 között. A németek pedig továbbjutási esélyeiket illetően már csak a csodában bízhatnak.

Németország legjobb dobói: Schaffartzik 22/9, Benzing 18/6, Giffey 16/12

Ukrajna legjobb dobói: Hladir 25/15, Jeter 19/12, Natyazsko 16/6

B-csoport

Montenegró (1-2) – Bosznia-Hercegovina (1-2) 70-76 (17-13, 20-21, 22-15, 11-27)

Ahogyan sejthető volt, a két délszláv állam kosárcsapata küzdelmes meccset produkált egymással. Aztán ebből a gyürkőzésből simán látszott győztesen kijönni Montenegró, de a végén Bosznia csodát tett. Ám lássuk, mi történt addig!

A bosnyákoknak egyszerűen nem volt más választásuk, mint két fiaskó után megpróbálni nyerni a papíron elvileg valamivel esélyesebb rivális ellen, míg Montenegró az első nap egy pontos sikere után elszenvedett szintén egy pontos vereséget szerette volna feledtetni a harmadik körben.

Bjelicáék kezdtek valamivel jobban, ám Teletovic két hármassal fordította meg az állást, illetve helyezte pozícióba Boszniát. Sőt az első negyedben jó darabig uralta a mérkőzést a még nyeretlen alakulat, de a vége egyértelműen a Vucsevics kosaraira építő Montenegróé volt, s a korábbi 6-10 után az első tíz perc befejeztével már 17-13-ra vezettek Sehovicsék.

A második játékrész azonban ismét bosnyák előrenyomulást eredményezett, és a fordítás is időszerű volt ezáltal. Ám ez a mérkőzés a fordulatokról is nevezetes marad, vagyis következett Montenegró, és a 17-20-as állás nem sokkal a nagyszünet előtt máris 30-24-re változott. Teletovic vitte előre Boszniát, ám a másik oldalon Dubljevics és Rice is vezérré lépett elő ismét.

A meccs második felében már többnyire csak kapaszkodott Bosznia, és arra tellett erejéből, hogy ne nagyon engedje el Montenegrót, ám Pavicsevics tréner együttese kezében tartotta a gyeplőt, s haladt a középdöntő irányába (igaz, az még odébb van, de három forduló után két sikerrel már előre tervezgethet bármelyik csapat).

Ráadásul Stipanovic korai kipontozódásával a magas posztokon is csökkent a bosnyákok variációs lehetősége, ami a harmadik negyedben már egyértelmű montenegrói fölényt hozott.

A két gárda közül a nyeregben lévő Montenegró kicsivel pontosabban dobott gyakorlatilag mindenhonnan, és valamivel jobban szedte a lepattanókat, ami elégnek tűnt ezen a derbin a győzelemhez. Szuad Sehovics nagyon jól működött a rontott dobások utáni labdaszerzésben, és 12 perccel a vége előtt már 13 lepattanónál járt.

Gordic révén a harmadik etap hajrájában még feltámadt Bosznia, mivel a csereirányító majdnem annyi pontot (10) szerzett, mint amennyi percet játszott (12), de az igazi fordulat még nem ekkor, hanem a negyedik negyedben következett.

Vucsevicsék ebben a záró szakaszban 17 pontot dobtak, s csak 4-et kaptak, ezzel pedig (65-66-nál) átvették a vezetést, nem egészen négy perccel a lefújás előtt. Sőt, már öttel is mentek Kikanovicék a teljesen leblokkoló montenegróiak ellen. Rice még visszahozta a reményeket egy lerohanás végén, de nem engedte meg vetélytársának Bosznia, hogy innen visszajöjjön.

Montenegró a találkozó jelentős részében előnyben volt, de a bosnyákok így is behúzták a sikert, az utolsó negyedbeli remek dobószázalékuknak köszönhetően, ami után eléggé megkavarodik a B csoport állása. Montenegró ugyanakkor sajnálhatja, hogy a minapi egy pontos „zakó” után most egy már megnyert derbit bukott el, s így nem 3 győzelemmel áll a csoportban, hanem csak eggyel, mellette pedig két vereséggel.

Montenegró legjobb dobói: Dubljevics 16/6, Rice 13/3, Popovics 9/3

Bosznia-Hercegovina legjobb dobói: Teletovic 18/9, Gordic 17/9, Sutalo 13/9, Djedovic 13, Kikanovic 9