Nowitzki az év európai játékosa

A német Dirk Nowitzkit választotta az Európai Kosárlabda Szövetség (FIBA Europe) a 2011. év legjobb európai játékosának. Nowitzki pályafutása során másodszor nyerte el a kitüntető címet, miután a FIBA első ilyen díjazásán 2005-ben is győzött. A keddi napon nyilvánsosságra hozott eredmények alapján a német kiválóság a 2011-es Eb legértékesebb játékosának választott spanyol Juan Carlos Navarrót előzte meg.

A 33 esztendős Nowitzki számára a 2011-es naptári év csúcspontja egyértelműen június 12-én volt, amikor csapatával a Dallas Mavericksszel legyőzte az NBA döntőjében a Miami Heat gárdáját. Nowitzki "értelemszerűen" lett a döntő MVP-je is, miután az alapszakaszban nyújtott 23 pontos és 7 lepattanós átlagát is sikerült feltornáznia a playoff során 27.7 pontra és 8.2 lepattanóra (a döntő 6 meccsén 26 pont és 9.7 lepattanó volt az átlaga). A 213 centis Nowitzki ezzel pályafutása első NBA bajnoki címét szerezte, de a Maverickset is története első sikeréhez segítette.

A würzburgi születésű erőcsatár - jó szokásának megfelelően - az NBA idény végeztével sem pihent, így ott volt honfitársaival a litvániai Európa-bajnokságon, ahol 19.5 pont és 6.6 lepattanó volt az átlaga - igaz a német válogatott a csalódást keltő 9. helyen végzett.

Nowitzki, akit méltán tartanak minden idők egyik legjobb európai játékosának abban is rendre példát mutat, hogy a hosszú és fárasztó NBA szezonok után is rendre rendelkezésére áll a német együttesnek. A tavalyi volt pályafutása hatodik Eb-je, de játszott két világbajnokságon és a pekingi olimpián is. Litvániában egyébként az Eb örökranglistájának 2. helyére lépett előre pontszerzésben a görögök legendája, Nikos Galis mögé. De az NBA-ben is már a 21. helyen áll a "minden idők" listáján 23254 ponttal.

A szavazáson a szurkolóknál egyébként a macedónok honosított amerikaija Bo McCalebb végzett az élen, Nowitzki itt "csak" a 4. lett Savanovic és Navarro mögött. Ennél sokkal fontosabb viszont, hogy a szakértőknél magasan szerezte meg az első helyet, miként Navarro is nagy fölénnyel előzte meg a harmadik helyre itt is befutó McCalebbet.

A végeredmény:
1. Dirk Nowitzki (német, Dallas Mavericks / USA)
2. Juan Carlos Navarro (spanyol, Barcelona / ESP)
3. Bo McCalebb (macedón, Montepaschi Siena / ITA)
4. Pau Gasol (spanyol, Los Angeles Lakers / USA)
5. Andrei Kirilenko (orosz, CSZKA Moszkva / RUS)
6. Dimitris Diamantidis (görög, Panathinaikos / GRE)
7. Tony Parker (francia, San Antonio spurs / USA)
8. Dusko Savanovic (szerb, Anadolu Efes / TUR)
9. Nicolas Batum (francia, Portland TrailBlazers / USA)
10. Marc Gasol (spanyol, Memphis Grizzlies / USA)

Az alábbiakban pedig az egyértelműen legendássá váló Nowitzki NBA döntőben nyújtott teljesítményére emlékezünk: