Obradovics, Teodoszics, Kleiza és Zoric is a Fenernél!

Tavaly sem volt gyenge az évad európai bukását és csalódását szolgáltató török Fenerbahce Ülker, de ahogy a Szolnok Magyarországon, úgy az isztambuli szuperklub az Euroligában készül hasonló dominanciára, hasonló játékospolitikai változtatásokkal, illetve játékos- és edzőigazolással. 

A 2012-2013-as évadban mérhetetlen negatív meglepetést szállított a Fenerbahce Ülker azzal, hogy Bo McCalebbel, David Andersennel, Mike Batiste-tal, Bojan Bogdanovic-csal, Romain Satóval, Emir Preldzic-csel a játékoskeretben, valamint (kezdetben) Simone Pianigianival az edzői székben már az Euroliga alapszakasz-csoportkörét is nehezen élte túl, majd a Top 16-os szinten csúnyán elvérzett, ráadásul a török bajnokságban is csak a negyedik helyet szerezte meg az alapszakaszban és a rájátszásban kisöpörte az akkori EuroChallenge-résztvevő Pinar Karsiyaka, így a négybe sem sikerült bejutnia. Az idény közben leváltott olasz mester leváltása után biztos volt, hogy ezen a nyáron először a vezetőedzői poszton próbálja elhozni az elérhető legjobbat a gárda, majd szétrobbantja a kicsit öregecske húzóemberekből álló keretet és kísérletet tesz a szintlépésre, illetve biztosra megy a tavalyi hatalmas blamát követően.

A terv első része sikerült is, a korábban 13 évig a Panathinaikosznál edzősködő, s ez alatt 11 görög bajnoki címet, valamint 5 Euroliga-trófeát elhódító Zseljko Obradovics egy év pihenőt követően nem tudott az NBA-be szerződni, de az isztambuli lehetőségre igent mondott, így tehát július 2-án két évre alá is írt a szerb edzőlegenda, aki a Partizan Belgrade-dal, a Joventut Badalonával és a Real Madriddal is felért már a kontinens csúcsúra (összesen tehát 8-szoros bajnok!). Neki eddig egyedül a Benetton Trevisóval nem sikerült elhódítania az Euroliga aranyérmét, de az olaszokkal a Real után másodszor nyert anno Saporta Kupát, ami akkoriban Európa második legrangosabb nemzetközi kupasorozatának számított...

Július 11-én már egy nagyon fontos intézkedést tett is a Fener vezetőedzőjeként Obradovics, aki maradásra bírta a gárda legfényesebben ragyogó fiatal csillagát, az Euroliga Top 16-os csoportkörének tavalyi legjobb dobóját, Bojan Bogdanovic-ot, akit már majdnem kivásárolt az ő draftjogát birtokló Brooklyn Nets. A horvát ifjonc úgy nyilatkozott, hogy óriási megtiszteltetés számára a legendás edzővel együtt dolgozni és inkább marad még Isztambulban, az NBA úgyis "ráér", pedig a tengerentúlon sem akárki lett volna az edzője Jason Kidd személyében, a keretben pedig olyan neveket sorakoztattak már addigra fel a brooklyniak, mint Deron Williams, Kevin Garnett, Paul Pierce, Brook Lopez, Joe Johnson vagy Andrej Kirilenko, de Bogdanovic, a horvát válogatott abszolút húzóembere maradt 2012-2013-ra. A '89-es születésű Bogdanovic-nak egyébként az isztambuli a negyedik profi klubja a Mostar, a Real Madrid, a Murcia és a Cibona Zagreb után, s harmadik idényét kezdi meg a törököknél.

Ugyan még közel sincsen egyezség, de az Ülkernek nem hogy nem kellett odaadnia a Nets-nek Bogdanovic-ot, hanem könnyen lehet, hogy kap is onnan egy másik délszláv nagyágyút a bosnyák Mirza Teletovic személyében, aki egy éve érkezett az NBA-be az akkor még Caja Laboral névre hallgató vitoriai alakulattól, de nagyon kevés lehetőséget kapott újoncként Amerikában és jelenleg is dolgoznak a kivásárlásán, hogy csatlakozhasson a törökökhöz.

Obradovics a Panathinaikosznál már dolgozott együtt Romain Satóval, de az afrikai bedobóra valószínűleg nem fog számítani a mester, aki már az utolsó athéni idényében sem használta túl sokat a légióst, viszont egy másik korábbi Panás nagy öreget, Mike Batise-ot marasztalja a szakember - annak ellenére is, hogy az amerikai négyes valami elképesztően gyenge szezont produkált első isztambuli idényében és vissza vágyott már Görögországba, hogy ott fejezze be karrierjét. A legújabb információk szerint szinte biztosan marad is Batiste. A veteránok közül az ausztrál-dán Euroliga-legenda, David Andersen viszont új klub után nézhet, rá úgy sem számított már a vezetőség, hogy a ritka gyenge idénykezdetet követően pár fontos mérkőzésen össze tudta magát szedni az előző évadban.

A magasember pótlására nem kellett sokat várni, s bizony még jóval az átigazolási időszak finise előtt járva is úgy tűnik, a Fener bomba erős lesz 2012-2013-ban és az új koncepció alapján inkább fiatal, illetve "prime-korban" lévő klasszisokat igazol keretébe. Két nappal ezelőtt egyszerre jelentették be, hogy a Toronto Raptorstól kivásárolt litván bedobót, Linas Kleizát, valamint a Hanga Ádám új klubjától, a spanyol Laboral Kutxától érkező szerb 3-4-est, Nemanja Bjelicát és a szintén ACB-s Unicaja Malagától kivásárolt Luka Zoric-ot is leszerződteti a Fenerbahce, majd Kleiza korábbi píreuszi csapattársát, Milos Teodoszicsot is megkaparintotta tegnap este az óriási terveket szövögető és feneketlen pénzzsákkal rendelkező isztambuli alakulat.

Már korábban felmerült, hogy a tavalyi gárda legmagasabban jegyzett kosarasa, a macedón-amerikai Bo McCalebb távozhat, aki jó eséllyel az Olimpia Milanóhoz csatlakozik hamarosan, de koránt sincs kizárva, hogy éppen Teodoszics helyére menne a CSZKA Moszkvához, sőt, akár a maradása sem elképzelhetetlen. Bár nehéz lenne azt mondani, hogy egyértelműen jobb játékos a szerb karmester, mint amerikai társa, de az biztos, hogy a macedónok "Makleb"-je egy elég hányattatott szezonon és sok kisebb sérülésen van túl, míg az egyébként vádlisérülésből lábadozó Teodoszics egy sztárokból álló kerethez talán játék-kontroll szempontból jobban passzol, pláne, hogy egy nyelvet beszél az új vezetőedzővel és az érkező/maradó Zoric, Bjelica, Preldzic, Bogdanovic négyesfogattal is...

Az utóbbi két szezont a CSZKA-nál lehúzó, de az Olimpiakosszal már Euroliga MVP-címet is begyűjtő, 1987-es születésű irányító ötödik profi klubja lesz a Fener, melyhez két évre írt alá, csak úgy, mint Obradovics mester. Korábban a szerb FMP Zseleznyik (2004-2005 és 2006-2007), a Borac Csacsak (2005-2006), a görög Olimpiakosz (2007-től 2011-ig) és a CSZKA Moszkva (2011-2013) alkalmazásában álló karmester már két Euroliga döntőben is pályára lépett, de a csúcsra még nem érhetett fel, Moszkvából való távozása pedig akkor is azt jelenti, hogy jelentősen gyengül az egyik fő rivális, a CSZKA, ha esetleg az ahhoz a kerethez annyira nem illő McCalebb érkezne "cserébe" Oroszországba.

Az új érkezők közül talán Luka Zoric-ról beszélnek a legkevesebben, ám ez egyben azt is jelenti szerintünk, hogy a horvát négyes-ötös átigazolása az egyik "legalulértékeltebb" fogása a klubnak. Az 1984-es születésű magasember az utóbbi két évben az Unicaja Malaga legstabilabb embere volt, s a horvát válogatottnak Bogdanovic mellett a másik kimondott húzóembere az új korszakban. Az óriási vándormadárnak számító Zoric már a szlovén Union Olimpijában és a horvát KK Zagrebben is letette névjegyét, de 2001 és 2005 között a Cibona Zagreb profija is volt - igaz fiatalon folyamatosan kölcsönadta őt Drazen Petovic egykori klubja. A földön indokolatlanul sok időt töltő, de sziklakemény nagyember lepattanózásban és pontszerzésben is az egyik legjobb úgymond csapatembere lehet az újjáformálódó Fenernek.

Hasonló posztra érkezik, bár vélhetően hármasban és négyesben is majd jelentős perceket kapó az 1988-as születésű Nemanja Bjelica, aki a szerb válogatott egyik alappillére Teodosziccsal egyetemben. Sokáig szólt arról a fáma nyáron, hogy a jó kezű bedobó esetleg az NBA-be menne a Minnesota Timberwolves-hoz, sőt, az utóbbi időben a Barcelona is kitartóan hívta a Laboral Kutxa légiósát, aki még a Vitoriában való maradással is kacérkodott, de végül csak aláírt az Ülkerhez és csatlakozik a tekintélyes délszláv kontingenssel bíró Fenerhez. Fiatalként még Ausztriában, az Arkadia Traiskirchen alkalmazásában is álló szerb kosaras a Crvena Zvezdában tört be a köztudatba, majd 2010 óta egészen mostanáig a Caja Laboral (majd Laboral Kutxa) játékosa volt. Isztambulban a Zoric, Kleiza, Batiste hármasfogat mellett vélhetően kevesebb játékideje lesz, mint Spanyolországban, ám így is hasznos, fontos tagja lehet az Obradovic-legénységnek.

Az egyetlen, úgymond leszállóívben lévő érkező a litván bedobó, Linas Kleiza, aki tengerentúlon rengeteg sérüléssel és a kevés játékidővel küzdött Torontóban az utóbbi három szezonban, s a Raptors a múlthéten amnesztálta, így pedig inkább az Európába való visszatérés mellett döntött a korábban az Olimpiakosszal 2010-ben már Euroliga döntőző veterán. A maga 28 esztendejével ő sem mondható kimondottan öregnek, de ebben a társaságban már inkább a tapasztaltabbakhoz fog tartozni, arról nem is beszélve, hogy Kleiza már a középiskolát is az Egyesült Államokban fejezte be, majd a Missouri Egyetemen két év NCAA-bevetése is volt. A Denver Nuggets színeiben négy NBA-szezonnal kezdte profi pályafutását és úgy nézett ki, hogy a világ első számú bajnokságában is komoly karriert futhat be, ám a sérülések és az egyéb mentális nehézségek ezt negatívan befolyásolták, de amennyiben túl tudja ezeken tenni magát Kleiza, úgy az Euroliga egyik legfényesebb csillaga is lehet az előttünk álló szezonban, ugyanis a tehetsége és a paraméterei megvannak ehhez a tapasztalata mellett.

A már 35 éves "örökifjú" Ömer Onan visszaigazolása is fontos lépés volt, pláne, hogy törökként ő volt, aki a legtöbbször elő tudott lépni tavaly a cserék közül, ráadásul már 2006 óta folyamatosan a Fener játékosa a hátvéd, aki szintén két szezonra írt alá. Onan első 9 profi szezonját a nagy rivális Anadolu Efesben húzta le, majd jött egy év "kitérővel" 9 év Fenerbahce-tagság - az az egy szezon (2005-2006) is félig-meddig mostani klubja színeiben telt, hiszen pont az akkori nyáron egyesült a Fenerbahce és az Ülker (utóbbihoz ment el egy évre 2005-ben a török válogatott kosaras).

A tavalyi keretből megmaradt fiatalként a török-bosnyák-szlovén hármas(!)-állampolgár Emir Preldzic, aki óriási lendülettel vetette bele magát az előző Euroliga-idénybe, de jött tőle a szokásos hullámzás. Az univerzális "point forward", tehát a labdával a kezében is jól bánó bedobó 2007 óta áll a klub alkalmazásában és Teodosziccsal egyetemben '87-es születésű. A mostani keretben, mely még koránt sem tekinthető késznek, minden bizonnyal bőven lesz lehetősége, pláne, ha előle, mellőle elmegy Sato.

Egy fiatal törököt, Melih Mahmutoglut is igazolt a Fener, aki 23 éves korára már nevet szerzett magának a török bajnokságban, méghozzá kiváló triplavető hátvédként. A nagyobb klubok közül a most címvédő Galatasaray kosarasa is volt már, de tavaly az Erdemirsporban hozott 11,5 pontos átlagot. Vélhetően bevethető kiegészítőembere lesz az Ülkernek. 

A szintén '90-es születésű Ilkan Karaman is tagja maradt az együttesnek, a török válogatottban már tavaly is húzóemberként tündöklő bedobó a megerősödő keret miatt minden valószínűség szerint kiegészítőszerepre lesz kárhoztatva, de a Fenerbahce most "win-now" módba kapcsol az utóbbi évek - s főként a tavalyi - lebőgés alapján.

Megtörik vajon idén a török átok és sikerül legalább a Final Fourba eljutnia a Fenernek vagy bármelyik török klubnak?! A választ még nem tudhatjuk erre a kérdésre, de aligha építkezhetett volna eddig ennél jobban, tudatosabban és hatékonyabban a még nem teljesen kész, ám már így is bombaerős isztambuli óriásklub.

UPDATE!

Délelőtt arról írtunk, hogy a Fenerbahce Ülkernél még a tavalyi (egyébként óriási csalódást nyújtó) keretnél is erősebb, több koncepciót magában rejtő keret formálódik, ahol az irányító Milos Teodoszics, a CSZKA Moszkvától frissen megszerzett szerb szupersztár lesz. Nos, azóta kiderült, hogy Bo McCalebb nem hogy nem megy a helyére az orosz kosárnagyhatalomhoz, de még csak az isztambuli alakulatot sem hagyja el és vele együtt összeállhat egész Európa potenciálisan legerősebb hátvédsora...

A sportando.net portál nem olyan rég lehozta, hogy a macedón-amerikai játékmester távozásával kapcsolatos pletykák nem voltak igazak, s az Euroligában tavaly 13 pontot, 2,7 lepattanót, valamint 2,4 gólpasszt átlagoló kisember a Fenerbahce Ülker színeiben folytatja pályafutását. Mindenképpen érdekes lesz, hogy a nem éppen klasszikus irányítónak számító, de egyes poszton szerepeltetett "Makleb" és a most igazolt Teodoszics hogyan osztják majd meg egymás között a labdát, pláne, hogy a macedón válogatott kedvenc is rengeteget igényli a kezében a játékszert és nem "off-the-ball" hatékony, hanem inkább egy igazi kreatív hátvédnek számít.

A Fenerhez tartozó további hír, hogy Romain Sato, illetve az előző évadban a a Besiktasnál kölcsönben lévő Gasper Vidmar viszont nem lesznek az Obradovics-legénység tagjai a 2013-2014-es idényben, rájuk egész egyszerűen nem tart igényt a szakvezetés.

A török, illetve az európai kosárlabda szerelmeseinek érdemes ízlelgetniük a Milos Teodoszics, Bo McCalebb, Ömer Onan, Bojan Bogdanovic, Emir Preldzic, Ilkan Karaman, Linas Kleiza, Nemanja Bjelica, Mike Batiste, Luka Zoric tízes-fogat fémjelezte Fenerbahce Ülker névsorát, melyet a nyolcszoros Euroliga-győztes hadvezér, Zseljko Obradovics mester vezet majd harcba az előttünk álló idényben.

Az alapszakasz-csoportkörben egyébként a Fener a Barcelonával, a CSZKA Moszkvával, a francia bajnok Nanterre-rel, az Adria Liga-győztes Partizan Belgrade-dal és az ukrán Budivelnik Kijevvel együtt szerepel az A-jelű hatosban, ahonnan majd négy gárda jut tovább a Top 16-ba.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus