EC 2. forduló: Eredmények, érdekességek

A héten a második körrel folytatódtak az EuroChallenge küzdelmei. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Ezúttal sem maradtunk izgalmak nélkül, ismét volt hosszabbítás és nagy fordítás, valamint több kiváló produkció. Csoportrangadókat is rendeztek szép számmal, köztük olyanokat is, melyek során egyazon országok csapatai mérkőztek meg egymással. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

A-csoport

Michelin Etha Engomis Nicosia (CYP) – Tofas SC Bursa (TUR) 57-78 (15-28, 14-14, 19-13, 9-23)

Az első körben vesztes csapatok ütköztek meg egymással Cipruson. Az elmúlt hét török összecsapásán a rövidebbet húzó Tofas begyűjtötte a papírforma szerinti győzelmet, mely kulcsfontosságú volt a továbbjutási reményeik életben tartásához. Az elejét és a végét nagyon megnyomták a vendégek, így magabiztos győzelmet arattak. Ehhez az ukrán-amerikai irányító, Steven Burtt eredményes játékkal (23 pont), a nigériai Elonu pedig dupla-duplával (12 pont, 12 lepattanó) járult hozzá.

Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR) – Krka Novo Mesto (SLO) 79-56 (15-14, 17-11, 18-14, 29-17)

Az EC és a FIBA Europe hivatalos oldala a hét meccseként harangozta be az összecsapást. A törökök a második negyedtől folyamatosan kontrolljuk alatt tartották a meccset, az összes negyedet megnyerve magabiztos győzelmet arattak. Az izmiri alakulat az első körös idegenbeli sikere után ezzel lefektette a sorozatban való jó szereplésének alapjait. A szlovénokra pedig nagy téttel bíró derbi vár jövő héten, ismét Törökországban. A mérkőzés legjobbjai voltak: Sonkol (16 pont), Aminu (11 pont, 9 lepattanó), Dixon (12 pont, 5 gólpassz), illetve Muric (17 pont, 3 labdaszerzés), Lorbek (12 pont, 3 labdaszerzés).

A következő forduló programja:

Michelin Etha Engomis Nicosia (0-2) - Pinar Karsiyaka SK Izmir (2-0) (nov. 20. 19.30)

Tofas SC Bursa (1-1) - Krka Novo Mesto (1-1) (nov. 20. 20.00)

B-csoport

Keravnos Strovolou (CYP) – Joensuun Kataja (FIN) 72-67 (18-16, 14-21, 17-11, 23-19)

Rendkívül kiélezett mérkőzésén szerezte meg idei első győzelmét az EC-ben a Keravnos. Végig kiegyenlített küzdelem folyt a pályán, 10-szer változott a vezető csapat személye. Az utolsó percben aztán végleg a maguk javára fordították a meccset a szigetlakók, köszönhetően higgadt büntetőzésüknek. Legjobbjuk a hazai Pilavas (25 pont, 13/10 mezőnyből) volt, ami egy ciprusi csapat esetében eléggé meglepő, hiszen főként légiósaikra építenek. A finnek közül Flowers (19 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 4 labdaszerzés) volt leginkább dicsérhető, a játék több elemében is.

CSU Asesoft Ploiesti (ROM) – Krasnye Krylia Samara (RUS) 76-79 (10-20, 19-20, 24-29, 23-10)

Szépen összeszedte magát a román bajnok, miután az első körben simán kikapott, illetve ezen a mérkőzésen is volt már 19 pontos hátrányban. Kapaszkodniuk azonban csak a minimális deficitet jelentő különbség eléréséig sikerült, hiszen a végén Burlacu csak az egyik büntetőjét értékesítette. Az oroszok viszont pontokra váltották mindkét kísérletüket, az egyenlítésért dobott tripla pedig sikertelen lett, nyert a Krylia. A győztes csapat legfőbb erőssége volt Simmons (21 pont) és Miles (17 pont, 7 gólpassz), a Ploiesti vezére pedig ezúttal is Tica (19 pont, 7 lepattanó) volt.

Joensuun Kataja (1-1) - Krasnye Krylia Samara (2-0) (nov. 20. 18.30)

Keravnos Strovolou (1-1) - CSU Asesoft Ploiesti (0-2) (nov. 21. 19.30)

C-csoport

Norrköping Dolphins (SWE) – Södertalje Kings (SWE) 64-62 (9-14, 13-20, 17-13, 25-15)

A héten is sor került országon belüli összecsapásokra, a Körmend-Szolnokon kívül a svéd derbi volt az egyik ilyen. Ha eget verő színvonalat nem is, de rendkívüli küzdelmet és izgalmakat tartogatott a mérkőzés. Sokáig a vendégeknek állt a zászló, három perccel a vége előtt még mindig ők vezettek (51-58), ám a delfinek fordítani tudtak egy 9-0-s rohammal. A végjátékban aztán a – részben kihagyott – büntetőké volt a főszerep, így Dino Pita még triplát dobhatott a vendéggyőzelemért. Ez kimaradt, így tovább élnek a Norrköping reményei. Legeredményesebbjük Ayuba (9 lepattanó) tudott lenni, mindössze 11 pontjával, a túloldalon Borg szerzett 19 egységet.

Tampereen Pyrintö (FIN) – BK Ventspils (LAT) 74-89 (16-26, 18-19, 23-15, 17-29)

A végére magabiztosnak tűnő sikert aratott a Ventspils. A vendégek már az elején elhúztak, ám a meccs második felében magára talált a házigazda, és egy 20-0-s szériával fordítaniuk is sikerült (61-60). Ekkor azonban elfogyott az erő és a lendület, a lettek újítani tudtak, az utolsó öt percet 22-9-re nyerték meg, ezzel rövidre zárva a találkozót. A Ventspilsben hatan is kétszámjegyű pontot értek el, a legeredményesebbek Zakis (20 pont) és Meiers (14 pont, 8 lepattanó, 6 kiharcolt fault) voltak. Hazai oldalon az ex-Albacompos duó tett ki magáért, Kenneth Lowe 31 pontot szerzett, Damon Williams pedig egy egészen komplett teljesítményt (10 pont, 14 lepattanó, 7 gólpassz, 8 kiharcolt fault) hozott.

Södertalje Kings (1-1) - BK Ventspils (2-0) (nov. 20. 19.00)

Norrköping Dolphins (1-1) - Tampereen Pyrintö (0-2) (nov. 21. 19.00)

D-csoport

Tartu University Rock (EST) – CS Gaz Metan Medias (ROM) 68-70 (17-18, 16-11, 16-23, 19-18)

Az észtek átkozhatják a szerencséjüket (vagy éppen a végjátékbeli dekoncentráltságukat), hiszen az első körben elszenvedett egypontos vereség után ezúttal két egységgel maradtak alul. A találkozó végig szorosan alakult, fej-fej mellett érkeztek a végjátékba a csapatok. Másfél perccel a vége előtt két, gyors egymásutánban szerzett triplával egalizáltak a hazaiak (65-65), ám Dundjerski keze sem remegett meg 6,75-ön túlról. Büntetőváltás után, 3 pontos román előnynél ismét a vonalról jöhetett a házigazda. Idő szűkében az egyetlen lehetséges megoldás számukra az első dobás értékesítése, a második után pedig a lepattanó visszaszerzése volt. Utóbbi azonban nem sikerült, így nyer a Gaz Metan, akiknek legjobbja a találkozó legeredményesebbje is volt egyben, Michael St. John 17 ponttal.

JDA Dijon Basket (FRA) – BC Khimki Juzsnyij (UKR) 73-76 (19-14, 23-20, 17-21, 14-21)

A Tartuhoz hasonló cipőben jár a Dijon is, hiszen a múlt heti hosszabbításos vereségüket ismét egy pár pontos fiaskó követte. Ez utóbbit ráadásul csak maguknak köszönhetik, hiszen az utolsó hat másodpercben kétszer is eladták a labdát, és 4 pontot kaptak ez idő alatt. 65-65 után, két perccel a vége előtt fordítani tudtak, és több lehetőségük is volt, hogy lezárják a meccset, ám nem éltek vele (ahogy az ukránok sem, ekkor még). A Juzsnyij győzelmében főszerepet vállat Deane (17 pont, 6 gólpassz) és Zavadszkij (14 pont, 7 lepattanó).

CS Gaz Metan Medias (2-0) - BC Khimki Juzsnyij (2-0) (nov. 20. 18.00)

Tartu University Rock (0-2) - JDA Dijon Basket (0-2) (nov. 20. 19.00)

E-csoport

Generali Okapi Aalstar (BEL) – BCMU Pitesti (ROM) 99-68 (25-14, 25-20, 29-20, 20-14)

Hozta a kötelezőt, és magabiztosan, a találkozót végig kézben tartva nyert az Okapi a Pitesti ellen. A hazaiak a látványra is adtak, remekbeszabott zsákolásokkal szórakoztatták a nagyérdeműt. Öten is dupla jegyű pontot értek el a belgáktól, közülük Iona Tofi volt a legeredményesebb (16 pont, 6 lepattanó), Thompson (15 pont, 7 gólpassz) pedig a kiszolgálásban is jeleskedett. A túloldalon Barac emelkedett ki 23 pontjával.

Paris Levallois (FRA) – Belfius Mons-Hainaut (BEL) 84-86 h.u. (23-16, 18-24, 17-16, 13-15, 13-15)

A második kör is tartogatott hosszabbítást, ezúttal is egy francia csapatnak. A belgák nyerni tudtak Párizsban, így a továbbjutás esélyének megtartása szempontjából nagy lépést tettek, előző heti hazai vereségük után. A vendéglátók kezdtek jobban, a Mons-Hainaut egy 12-1-es rohanással viszont felhozta magát a nagyszünetre. Ezt követően végig szorosan alakult az állás, majd 4 pontos hazai fórnál, jó védekezésüknek és egy hatalmas sapkának köszönhetően egalizáltak a vendégek, jöhetett a ráadás. A párizsiak jobban kezdték a túlórát is, ám a belga védelem ismét jól működött, így a maguk javára tudták fordítani az egyébként színvonalas, izgalmakban bővelkedő mérkőzés alakulását. A mezőny legjobbja egyértelműen Quincy Taylor (23 pont, 11 lepattanó, 7 gólpassz, 4 labdaszerzés) volt, aki mellett Brian Qvale (17 pont, 10 lepattanó) tette még a legtöbbet a győzelemért. Hazai részről pedig leginkább Sean May (22 pont, 5 gólpassz) és Andrew Albicy (21 pont, 6 gólpassz, 5 labdaszerzés) dicsérhető.

BCMU Pitesti (0-2) - Belfius Mons-Hainaut (1-1) (nov. 20. 19.30)

Generali Okapi Aalstar (2-0) - Paris Levallois (1-1) (nov. 20. 20.30)

F-csoport

Lami-Véd Körmend – Szolnoki Olaj KK 92-96 (19-28, 18-23, 23-26, 32-19)

Legjobban teljesítők: Ruják (19 pont, 6 gólpassz, 7 kiharcolt fault), Shaw (25 pont), Buljan (20 pont, 9 lepattanó, 11 kiharcolt fault), Simpson (17 pont) illetve Báder (33 pont, 14 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Horváth (21 pont), Kalve (15 pont, 7 lepattanó).

A mérkőzésről részletes beszámoló ide kattintva elérhető!

EWE Baskets Oldenburg (GER) – BC Timisoara (ROM) 84-67 (27-16, 20-21, 15-9, 22-21)

Az első játéknapon a magyarokat legyőző csapatok találkoztak Németországban, ahol esélyeshez méltón nyert az Oldenburg. Jól kezdtek ugyan a temesváriak (1-7), de ezzel el is lőtték puskaporukat, a hazaiak gyorsan fordítottak, majd végig vezetve, magabiztosan hozták a találkozót. Vezérük Ronald Burrell (16 pont, 9 lepattanó) volt, a románok közül pedig Jovanovics szerzett 19 pontot, ezzel a mezőny legeredményesebbje lett, mindhiába.

BC Timisoara (1-1) - Szolnoki Olaj KK (1-1) (nov. 20. 20.00)

EWE Baskets Oldenburg (2-0) - Lami-Véd Körmend (0-2) (nov. 21. 20.00)

G-csoport

SLUC Nancy Basket (FRA) – BCM Gravelines Dunkerque (FRA) 68-80 (23-10, 21-22, 8-20, 16-28)

A franciák összecsapásának első felvonása nemcsak nemzeten belüli ügy, hanem valószínűleg a csoportelsőséget is döntően befolyásoló összecsapás volt. A csoport két legjobb csapata ezúttal Nancyban adott randevút egymásnak. A hazaiak erősen kezdtek, domináltak az első félidőben (44-32). A harmadik negyedtől azonban varázsütésre minden a visszájára fordult, a Gravelines 11-0-s rohamának köszönhetően egyenlő állásról kezdődhetett a záró játékrész. A lendületben lévő vendégeket ekkor már nehéz volt tartani, egy újabb, 15-2-es futással elléptek a házigazdáktól, majd biztosan nyertek, összességében 28 pontot ledolgozva. Igazi csapatmunka volt ez, hiszen 7 és 13 pont között dobott kilenc játékos is. Ha közülük mégis ki kellene emelni valakit, akkor az Camara lenne, hiszen 11 pontja mellé 13 lepattanót is szedett. Haza részről az ex-paksi Sommerville volt a legeredményesebb, 18 egységgel. A Nancy már szombaton visszavághat, hiszen ezúttal bajnokin találkozik majd a két csapat.

Tsmoki-Minszk (BLR) – Pizza Express Apollon (CYP) 93-62 (19-13, 19-16, 29-19, 26-14)

Meglehetősen egyoldalúra sikeredett a csoport „alsóházi rangadója”, hiszen a Minszk könnyedén intézte el ciprusi ellenfelét. A második félidőben robbantottak a hazaiak, és mértek nagyarányú verést az idén még minden fronton nyeretlen ellenfelükre. A limasszoliaknál ismét üde színfoltot jelentett Brandon Brown játéka, aki ezúttal 24 ponttal, 13 lepattanóval és 13 kiharcolt faulttal masszív, de nem klasszikus tripla-duplát ért el. A találkozót – többek között – Pálla Zoltán dirigálta.

Pizza Express Apollon (0-2) - BCM Gravelines Dunkerque (2-0) (nov. 20. 19.00)

Tsmoki-Minszk (1-1) - SLUC Nancy Basket (1-1) (nov. 20. 19.00)

H-csoport

BC Armia Tbilisi (GEO) – Antwerp Giants (BEL) 71-80 (16-15, 22-19, 14-20, 19-26)

A két csapat közül az antwerpeniek tudtak az első körben győztesek után eredni, köszönhetően idegenbeli sikerüknek. Többnyire az Armia vezetett az első félidőben, ám a nagyszünet után a belgák megtalálták a játékuk ritmusát, a záró játékrészben pedig már kifejezetten jól is játszottak, megérdemelten nyertek. Legjobbjuk Bryan Hopkins (24 pont, 6 lepattanó, 8 kiharcolt fault) volt, grúz részről pedig Lamayn Wilson (20 pont, 13 lepattanó, 2 blokk) az, akin a legkevésbé múlt a mérkőzés ilyetén alakulása.

Telekom Baskets Bonn (GER) – Hapoel Holon (ISR) 85-78 (25-17, 23-16, 23-27, 14-18)

A H-csoport rangadóját rendezték Bonnban, a hazai Telekom és az izraeli Holon részvételével. A mérkőzés hasonlóan alakult, mint a fordulóban több derbi is. A németek már 19 egységgel is vezettek a harmadik negyedben, ám a vendégek felkapaszkodtak 4 pontra a végjáték előtt. Lendületük azonban itt el is fogyott, a Bonn újítani tudott, és behúzta a rendkívül fontos győzelmet. Jared Jordan ismét igazi vezér volt a pályán, az amerikai irányító remekül szervezete (12 gólpassz) a játékot, mindez pedig eredményességgel is párosult (20 pont). A túloldalon az első hét MVP-je, Franklin Hassell (18 pont, 12 lepattanó) hiába közelítette meg első körös teljesítményét, a győzelemhez ezúttal ez nem volt elegendő.

Telekom Baskets Bonn (2-0) - BC Armia Tbilisi (0-2) (nov. 20. 19.30)

Hapoel Holon (1-1) - Antwerp Giants (1-1) (nov. 21. 19.30)