EuroCup: 4. forduló

A héten a negyedik fordulót rendezték az EuroCup sorozatban. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Ebben a fordulóban a múlt héten lejátszott meccsek visszavágóit rendezték. Öt csapat már most a legjobb 16-ba jutott, négy pedig elbúcsúzott a további küzdelmektől. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

A-csoport

CEZ Basketball Nymburk (CZE, 3-1) – BC Rudupis Prienai (LTU, 2-2) 90-66 (14-18, 32-24, 24-14, 20-10)

Alaposan visszavágott múlt heti vereségéért, és újabb győzelmével megerősítette vezető helyét csoportjában a Nymburk. Ezzel szemben a litvánoknak nem megy otthonuktól távol, nagyarányú idegenbeli vereségeikkel nehéz helyzetbe hozták magukat. Ezúttal pedig jól kezdtek, az első negyedben szinte végig vezettek, valamint a második etapban is jól tartották magukat, de félidőben már hazai előnyt mutatott az eredményjelző. Az egyaránt 20-20 pontos Hruban és Benda (jobbra a képen, labdával) vezérelte hazaiak aztán már más felfogásban érkeztek vissza a pályára a nagyszünet után. Rögtön egy 8-0-t produkáltak, ezzel pedig nem tudtak mit kezdeni a végére széteső vendégek, akiknek innentől kezdve nyerniük kell a továbbjutás érdekében.

BC Budivelnik Kijev (UKR, 2-2) – Hapoel Migdal Jerusalem (ISR, 1-3) 84-77 (24-26, 22-18, 16-14, 22-19)

A kvartett másik meccsén is sikerült a revans, a Kijev múlt heti botlása után nem hibázhatott ismét, és nem is tette meg ezt a szívességet riválisainak. Ennek megfelelően is kezdtek az ukránok, rögtön 10-0-val nyitottak, a negyed végére aztán mégis vendégelőnyt regisztrálhattunk. Ezt követően, ha szűken is, de rendre a hazaiak vezettek, egészen az utolsó percekig, mikor fordított a Hapoel (74-77). A házigazdák azonban ugyanúgy zárták le a találkozót, ahogyan azt kezdték, egy újabb 10-0-s széria már a győzelmüket jelentette. Így ha nehezen is, de behúzták ezt a fontos meccset, köszönhetően többek között három kiemelkedő egyéni teljesítménynek: Drozdov (18 pont, 12 lepattanó), Lyons (20 pont, 8 lepattanó), Delaney (22 pont). Jövő héten pedig egy újabb, még ennél is nehezebb feladat vár a Kijevre, a csehek elleni fellépés mindkét gárda számára nagy téttel bír. A Jeruzsálem helyzete nem túl rózsás, de az utolsó szalmaszálba még ők is belekapaszkodhatnak.

A következő forduló programja:

BC Budivelnik Kijev (2-2) - CEZ Basketball Nymburk (3-1) (dec. 5. 18.00)

Hapoel Migdal Jerusalem (1-3) - BC Rudupis Prienai (2-2) (dec. 5. 19.00)

B-csoport

Buducnost Podgorica (MNE, 3-1) – Belgacom Spirou Charleroi (BEL, 0-4) 59-55 (20-23, 15-11, 16-7, 8-14)

Remekül élt lehetőségével, és ismét legyőzte a még nyeretlen Charleroit a Buducnost, ezzel 3-1-re javította mérlegét, és a továbbjutás küszöbére lépett. A belgák ezzel szemben dicstelenül kénytelenek búcsúzni, a tavalyi Euroliga szereplés után immár biztos kiesőnek számítanak. Az összecsapás rendkívül pontszegényre sikeredett, ami a két csapatot tekintve nem meglepő. A hazaiak a harmadik játékrészben tudtak ellépni vendégeiktől egy 9-0-s futással (51-41). A záró negyedben aztán kilenc perc alatt mindössze egy mezőnykosarat engedélyezett számukra a Charleroi, ezzel drámai végjáték (53-51) vette kezdetét. A montenegróiak azonban jól kezelték a helyzetet, triplával majd büntetőkkel nyerni tudtak végül, és jó helyzetbe hozták magukat a csoporton belül.

Gescrap Bilbao Basket (ESP, 4-0) – Lukoil Academic Sofia (BUL, 1-3) 82-60 (17-20, 23-9, 24-18, 18-13)

A Szófia ezúttal sem tudott jelentős ellenállást kifejteni a rendkívül erős spanyolokkal szemben, így ismét sima Bilbao-győzelem született. A hazaiak közül 10 játékos kapott jelentősnek mondható perceket, ők szépen megosztották a terheket egymás közt. Ezzel szemben a vendégoldalról csak a kezdők szereztek pontot, elbukták a lepattanócsatát (43-31), illetve eladtak 20 labdát, nem meglepő tehát a végeredmény. A bolgárok helyzete így nehéz, de azért nem reménytelen, nyerniük kell a hátralévő meccseiket, illetve bízniuk a Bilbao további jó szereplésében, akik immár a második csoportkörben érezhetik magukat.

Belgacom Spirou Charleroi (0-4) - Lukoil Academic Sofia (1-3) (dec. 4. 20.30)

Buducnost Podgorica (3-1) - Gescrap Bilbao Basket (4-0) (dec. 5. 18.30)

C-csoport

BC Triumph Lyubertsy (RUS, 4-0) – VEF Riga (LAT, 1-3) 82-77 (18-22, 23-12, 18-24, 23-19)

Újra győzött a Triumph, így ebben a csoportban is van hibátlan, és már biztosan továbbjutó csapat. A Riga elleni derbi azonban egyáltalán nem volt könnyű, annak ellenére sem, hogy a mérkőzés nagy részében az oroszok irányították a játékot. A vendégek azonban szívósan küzdöttek, a záró negyedben pedig a vezetést is átvették. A hazaiak legjobbja, Tasamin Mitchell (21 pont, 8 lepattanó) viszont végig higgadt maradt, 11 negyedik negyedbeli pontjával szállította a győzelmet csapatának. A lettek ezáltal győzelmi kényszerbe kerültek a további mérkőzéseiken,

Le Mans Sarthe Basket (FRA, 2-2) – Artland Dragons (GER, 1-3) 88-51 (24-17, 19-11, 22-15, 23-8)

Komolyan gondolja a továbbjutást, és jelzésértékű, kiütéses győzelmet aratott a Le Mans német riválisa felett. A két nemzet csatája bármilyen sportágban nagy ütközet, ezúttal ráadásul a 2-2-es mérlegért, és a C-csoport második helyéért is folyt a harc. A hazaiak 14-2-es második negyedbeli futásukkal léptek el először ellenfelüktől (43-28), a különbség aztán még tovább nőtt, KO lett a vége. A franciák közül hatan is kétszámjegyű pontot értek el. Érdekes a helyzet a csoporton beül, a Triumph mögött mindhárom csapatnak van még esélye továbbjutni, a legnagyobb sansz azonban a franciáké, akik ha a záró fordulóban hazai pályán legyőzik a Rigát, biztosan továbblépnek.

VEF Riga (1-3) - Artland Dragons (1-3) (dec. 4. 18.30)

BC Triumph Lyubertsy (4-0) - Le Mans Sarthe Basket (2-2) (dec. 5. 16.30)

D-csoport

BC Azovmash Mariupol (UKR, 0-4) – Banvit BK (TUR, 3-1) 88-95 h.u. (19-19, 24-20, 20-17, 19-26, 6-13)

Megpróbálta megragadni utolsó esélyét az Azovmash, ám – bár ezúttal minden dicséretet megérdemelnek – ez mégsem sikerült, így búcsút inthetnek a sorozatnak. Szoros első félidő után az ukránok szignifikáns előnyt építettek maguknak a harmadik negyedre. Kalin Lucas (20 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz) azonban sorozatban bevágott három triplát, amivel felhozta csapatát. A végig remeklő Lynn Greer (28 pont, 10 gólpassz, 7 kiharcolt fault) egyenlő állásnál (82-82) kihagyta az utolsó dobást, elszalasztva a hazai győzelmet. Jöhetett a hosszabbítás, ahol hét MVP-jének választott Chuck Davis (22 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz, 9 kiharcolt fault) higgadtsága meghozta a Banvit számára oly fontos sikert. A törökök így a jövő héten, hazai pályán nemcsak a továbbjutást, de akár a csoportelsőséget is kiharcolhatják a Valencia ellen.

s. Oliver Baskets Würzburg (GER, 2-2) – Valencia Basket (ESP, 3-1) 89-82 (20-20, 18-21, 24-17, 27-24)

Szépen összeszedte magát a múlt heti megsemmisítő vereség után a Würzburg, és nemcsak helytállt, de le is tudta győzni az addig veretlen Valenciát. Harmadik negyedbeli, 19-5-ös szériájával megához ragadta az irányítást a német csapat, de a vendégek ez még ki tudták egyenlíteni (75-75). Ekkor azonban Jimmy McKinney (21 pontjából 14 az utolsó negyedben, jobbra fehérben) vezetésével 8 megválaszolatlan pontot szerzett a házigazda, ezzel bebiztosították győzelmüket. A németek így ismét versenyben vannak a továbbjutásért, dolguk nem könnyű, de nem is lehetetlen, mindenesetre győzniük kell a soron következő mérkőzéseiken is. A Valencia pedig tovább küzdhet, helyzetük jónak mondható, de oda kell figyelniük, főként a törökök otthonában.

BC Azovmash Mariupol (0-4) - s. Oliver Baskets Würzburg (2-2) (dec. 5. 17.00)

Banvit BK (3-1) - Valencia Basket (3-1) (dec. 5. 18.00)

E-csoport

Trefl Sopot (POL, 1-3) – BC Donetsk (UKR, 1-3) 77-67 (20-17, 14-28, 19-13, 24-9)

Az elmúlt két fordulóban a csoport második felében helyet foglaló két csapat tulajdonképpen elvette egymástól az esélyt a folytatásra, hiszen 1-1 győzelmet szereztek mindketten, ami kevés lesz a két éllovassal szemben. A Sopot ezzel története első EuroCup sikerét jegyezhette, melyet 19 pontos hátrányból szerzett meg. A két félidő teljesen ellentétes képet mutatott, az elsőben az ukránok, a másodikban a lengyelek domináltak, végül utóbbiak jöttek ki jobban ebből.

Galatasaray Medical Park (TUR, 3-1) – PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS, 3-1) 76-52 (21-12, 21-13, 20-15, 14-12)

A két csapatra pont az ellenkezője igaz annak, amit az előzőekben taglalt mérkőzés résztvevőiről írtunk. A két fél egyaránt legyőzte egymást, így fej-fej mellett vezetik az E jelű kvartettet. A Galata „bánkódhat” mégis inkább most, hiszen múlt heti csúfos, 25 pontos vereségük után ezúttal 24 ponttal legyőzték a Kubant, így hajszálnyival ugyan, de rosszabb az egymás elleni mérlegük. Mivel a továbbjutása egyik csapatnak sincs veszélyben, ez is döntő lehet a folytatásban. Ami a mérkőzést illeti, látszott, hogy feledtetni akarják szurkolóikkal a törökök a múlt heti kisiklást, és az elejétől kezdve uralták a mérkőzést, minden negyedet megnyerve revansot vettek riválisukon. Izgalom mégis maradt a végére, az említett különbség miatt. Hawkins (14 pont, jobbra a képen) utolsó másodperces dobását Calathes (19 pont, 6 lepattanó, 6 gólpassz) blokkolta, ezzel maradt jobb összesítésben a Kuban.

Galatasaray Medical Park (3-1) - Trefl Sopot (1-3) (dec. 4. 19.30)

PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (3-1) - BC Donetsk (1-3) (dec. 5. 16.30)

F-csoport

Unics Kazan (RUS, 4-0) – Panionios BC Athens (GRE, 0-4) 82-73 (22-21, 21-15, 26-16, 13-21)

Teljesen más előjelekkel és célokkal várta a két együttes az oroszországi derbit, ugyanis a nyeretlen látogatott a veretlenhez. Ennek fényében a mérkőzés nem is alakult túlságosan izgalmasan, végig vezetve, simán nyertek a hazaiak. Sokkal érdekesebb, ha az egyéni teljesítményeket vizsgáljuk, ugyanis több klasszis performanszt is felfedezhetünk. Vojukasz (17 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz, 3 blokk) és Chatman (12 pont, 9 lepattanó, 9 gólpassz) „majdnem tripla-duplái”, illetve a túloldalon több kategóriában is a forduló legjobbja volt Pappasz (34 pont, 6 labdaszerzés). A csapatokat tekintve ezzel az eredménnyel természetesen a Kazan továbbjutott, a Panionios pedig kiesett.

Stelmet Zielona Gora (POL, 2-2) – Telenet Oostende (BEL, 2-2) 85-61 (25-15, 25-12, 18-20, 17-14)

Hatalmas győzelmet aratott a Gora, hiszen ezzel a diadallal nemcsak beérte győzelmei számában belga ellenfelét, hanem jobb az egymáselleni eredményt tekintve is, mely fontos lehet még a továbbiakban. A csoport másik meccséhez hasonlóan ez a derbi sem tartogatott izgalmakat, a dobásban hatalmasat javuló lengyelek biztosan győzték le az indiszponált Oostendet, akiknek semmi sem sikerült ezen az estén. A mezőny legjobbja a hazaiaknál játszó Walter Hodge (22 pont, 6 gólpassz) volt. Ezzel tehát eldőlt, hogy a továbbjutásért a belgáknak biztosan több győzelemre van szükségük riválisuknál, ez a sorsolás alapján nem is elképzelhetetlen, sok izgalmat tartogat még e két csapatnak a folytatás.

Unics Kazan (4-0) - Stelmet Zielona Gora (2-2) (nov. 28. 16.00)

Panionios BC Athens (0-4) - Telenet Oostende (2-2) (nov. 28. 19.00)

G-csoport

Cholet Basket (FRA, 2-2) – KK Cibona Zagreb (CRO, 0-4) 79-59 (26-15, 12-13, 29-10, 12-21)

A franciák visszahozták reményeiket, miután sikeresen abszolválták a Cibona elleni mérkőzéseket. A múlt heti, szoros meccset ezúttal egyoldalú összecsapás követte hazai pályán. Az elejétől állandósult a 10 pont körüli Cholet vezetés, a harmadik negyedbeli 14-0-s rohanással pedig végképp megroppantották ellenfelüket, akik ezzel el is köszönhetnek az EuroCup idei szezonjától. A Cholet beérte az ugyancsak 2-2-vel álló Ulmot, köztük dől el a második hely sorsa. Erre rögtön a jövő héten sor is kerül Németországban, a franciáknak mindenképpen nyerniük kell.

Ratiopharm Ulm (GER, 2-2) – Szpartak Szentpétervár (RUS, 4-0) 74-77 (16-15, 16-16, 17-19, 25-27)

Izgalmas csatát hozott a rendkívül szimpatikus Ulm és a Szpartak csatája. A találkozó nagy téttel bírt, különösen a németek számára. Ennek megfelelően is álltak a derbihez, kiélezett, fej-fej melletti csatát láthatott a nagyérdemű. 65-65-nél még mindig döntetlenre álltak a felek, ekkor azonban a végig remeklő Mavrokefalidesz (19 pont, 8 kiharcolt fault) 5 pontos előnyhöz juttatta az oroszokat. A németek 1 pontra még visszajöttek, de a vendégek jól büntetőztek, az egyenlítésért dobott tripla pedig célt tévesztett, így nyert és továbbjutott a Szentpétervár. Az Ulmnak azonban így sem kell kétségbe esnie, hiszen amennyiben nyernek a Cholet ellen, biztosan továbbjutnak.

Szpartak Szentpétervár (4-0)  - KK Cibona Zagreb (0-4) (dec. 5. 16.00)

Ratiopharm Ulm (2-2) - Cholet Basket (2-2) (dec. 5. 20.00)

H-csoport

Cajasol Sevilla (ESP, 2-2) – Orleans Loiret Basket (FRA, 1-3) 84-78 (23-18, 10-17, 26-20, 25-23)

Ismét versenybe hozta magát a Sevilla, miután pocsékul kezdte a sorozatot, most újra legyőzte francia riválisát, ezzel immár 2-2-vel áll. Ami a mérkőzést illeti, rögtön magukhoz ragadták a kezdeményezést a hazaiak, majd egy 12-0-val már az Orleans vezetett a félidőben. Ezt követően aztán szorosan alakult az állás, bár végig a hazaiak tartottak valamivel előrébb. A vége előtt egy perccel aztán ismét minimálisra csökkent a különbség, ám a kiválóan játszó Asbury (27 pont, 5 lepattanó) kosaraival biztosította győzelmét a Sevilla. A hispánoknak ez azt jelenti, hogy amennyiben jövő héten legyőzik a Sassarit továbbjutnak, és tét nélkülivé válik a záró forduló.

Dinamo Banco di Sardegna Sassari (ITA, 1-3) – Crvena Zvezda Diva Beograd (SRB, 4-0) 94-97 (20-31, 23-22, 26-25, 25-19)

Minden bizonnyal több összecsapást is megnéznénk még e két csapat részvételével, hiszen a múlt heti pontzuhatag után ezúttal is elkényeztettek minket a mérkőző felek, mind eredményességben, mind pedig izgalmakban. A Zvezda ugyan ezúttal is szinte végig kézben tartotta a vezetést, ám 90-nél utolérte őket a Sassari, pokoli izgalmak következtek. Szavovics (15 pont, 7 lepattanó) – mint végül kiderült – meccsnyerő triplát szerzett, ezt azonban a végig jól játszó Travis Diener (21 pont, 7 gólpassz) még kiegyenlíthette volna az utolsó másodpercben három büntetővel, de mindegyiket elhibázta, így nyert és továbbjutott a Zvezda. A Sassarinak ezzel a második csoportkörbe lépéshez győznie kell mindkét hátralévő meccsén.

Orleans Loiret Basket (1-3) - Crvena Zvezda Diva Beograd (4-0) (dec. 5. 20.30)

Cajasol Sevilla (2-2) - Dinamo Banco di Sardegna Sassari (1-3) (dec. 5. 20.30)