EuroCup: Negyeddöntő, visszavágók

A héten a negyeddöntők visszavágóit rendezték az EuroCup sorozatban. A hazai pályán játszó korábbi csoportgyőztesek mind nyertek, ám továbbjutásnak csak a Bilbao, a Kijev és a Lokomotiv Kuban örülhetett, míg a Valencia idegenben kaparta ki magának a gesztenyét. Rovatunkban ezúttal is ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események a második mérkőzéseken!

A negyeddöntők során tehát két meccset játszottak a csapatok oda-visszavágós formában, és kupaszabály szerint, a pontarány döntött a továbbjutásról. Az első mérkőzéseken történtekről IDE KATTINTVA olvashatnak.

Uxue Bilbao Basket (ESP) – Ratiopharm Ulm (GER) 101-78 (28-30, 29-17, 21-16, 23-15)

Négy pontos hátrányának ledolgozására készült a Bilbao, erre pedig minden esélyük meg is volt a baszkoknak hazai környezetükben. A csapatok már aligha tudtak újat mutatni egymásnak, így az a gárda örülhetett végül, amelyik rá tudta erőltetni saját stílusát a másikra. Kezdetben ez az Ulmnak sikerült jobban, hiszen az első másfél negyedben többnyire – ha csak pár ponttal is – ők vezettek, ezzel elérték a meccs előtt megfogalmazott céljukat, nem ragadtak be a rajtnál. Az ezúttal is jól játszó, ám sokkal kevesebb teret kapó John Bryantet (21 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz, 6 kiharcolt fault, jobbra a képen fehérben) rendszerint lekettőzték a spanyolok, ám az amerikai ahelyett, hogy elerőlködte volna ezeket a helyzeteket, remekül kiosztotta a labdákat. Ennek meg is lett az eredménye, szőnyegbombázásszerű támadásokat vezettek a németek, szinte csak triplából voltak eredményesek ekkor, az élen Per Günther (19 pont, 6/5 tripla, 3 gólpassz) járt ebben a műfajban. Ám a Bilbao is remekelt támadásban, többnyire palánk alá játszottak a hazaiak, akik rendre megtalálták az üres embereiket. A baszkok egyébként EuroCup rekordot állítottak fel, senki sem dobott még 57 pontot egy félidő alatt a negyeddöntők során. Egyébként az egész mérkőzés, de főleg az első félidő egészen extra színvonalat ütött meg. Várható volt, hogy az a csapat léphet el először nagyobb különbséggel a másiktól, amelyik szigorítani tud védekezésén. Nos, ez a vendéglátóknak sikerült, kifogyott a germánok puskapora, a festéket pedig uralták a Bilbao centerei. Az idei sorozatban talán legjobb meccseiket játszó Nikosz Ziszisz (23 pont) és Lamont Hamilton (21 pont, 9 lepattanó, 2 blokk, jobbra a képen feketében) repítette a hazaiakat, ám a kispadok közti jelentős minőségbeli különbség is egyre inkább megmutatkozott. Egyre nyílt az olló a csapatok között (66-49), mikor pedig zárkózott volna az Ulm, a padról beszálló horvát Fran Pilepic (12 pont) rámolt be zsinórban 8 egységet. Megtört, és talán elfáradt a vendégcsapat, a vége pedig már-már kiütéses vereség lett számukra. Ezzel egy nagyszerű menetelés ért véget részükről némiképp méltatlan módon, hiszen klubtörténeti sikerek sorát érték el ebben az EC szezonban a németek. A Bilbao pedig ott van az elődöntőben, ahol majd a Kijevvel meccselhet.

Továbbjutott: a Bilbao, 182-163-as összesítéssel

BC Budivelnik Kijev (UKR) – Szpartak Szentpétervár (RUS) 73-56 (13-19, 24-9, 17-21, 19-7)

Érdekes visszavágóra volt kilátás Kijevben, hiszen a Szpartak tizenegy pontos előny birtokában érkezhetett az ukrán fővárosban. Ez az a különbség, mely azért jelentősnek mondható, de semmiképpen sem ledolgozhatatlan akár pár perc leforgása alatt sem. Alighanem mindkét csapat abban bízott, hogy jól kapja el a rajtot, és így saját szája íze szerint alakíthatja a későbbiekben az eseményeket. Nos, ez egyértelműen az oroszoknak sikerült (2-8), ám a folytatásban a vendéglátók gyorsan elállították a vérzést és zárkózni kezdtek. Továbbra is a Szpartak vezetett, ám a második negyedben robbantott a Kijev. Artur Drozdov (12 pont, 12 lepattanó, 3 gólpassz) vezetésével uralták a palánkok alatti területet a hazaiak ekkor, illetve jól jöttek ki egy technikai hibából is, aminek következtében 11-0-s szakaszt produkáltak, és átvették a vezetést (24-21). Néhány pontos dobásnak köszönhetően ez az előny még tovább nőtt, az összesítésbeli különbség pár pontra olvadt csupán (37-28). A fordulás után is sokáig befagyott ez a differencia, mígnem Zach Wright (14 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz, 2 blokk) és Lukasz Mavrokefalidesz (21 pont, 4 lepattanó) 9-1-es etapot produkált, közelebb hozva csapatát (52-48). Ebben a mederben folyt az összecsapás, a meccsen a vezetést a Kijev őrizte, a párharc összesítésében pedig rendre a Szpartak állt jobban. A végjáték dönthetett tehát, ami egyértelműen az ukránoké lett. Teljesen összezuhantak a szentpéterváriak, a hazaiak pedig megérezték a lehetőséget. Remekül védekeztek, labdákat szereztek, illetve a feltámadó Malcolm Delaney (17 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz, 3 labdaszerzés, jobbra a képen labdával) főszereplésével extra kosarakat szereztek, – így például egy négy pontos akciót is értékesítettek – ez pedig egy 14-1-es futást eredményezett, mellyel már összesítésben is jobban álltak ellenfelüknél. Erra válasz már nem érkezhetett a túloldalról, így hatalmas sikert aratott a Kijev, melyre talán csak a legvérmesebb szurkolóik számíthattak, hiszen ezen a meccsen belül is többször elúszni látszott számukra a hajó. A Szpartak játékosai valószínűleg nehezen aludtak az éjjel, egy félig megnyert párharcot engedtek ki a kezükből. Az elődöntőben tehát Bilbao-Kijev párosítás következik.

Továbbjutott: a Budivelnik Kijev, 145-139-es összesítéssel

PBC Lokomotiv Kuban Krasznodar (RUS) – KK Buducnost VOLI (MNE) 90-65 (29-16, 16-21, 26-16, 19-12)

Magabiztosan várhatta a visszavágót a Lokomotiv, hiszen 18 pontos, tetemes előnyt tudott szerezni magának egy héttel korábban Podgoricában. A Buducnoston talán csak a csoda, de legalábbis egy extra dobóforma segíthetett volna. Utóbbi rögtön a meccs elején meg is volt nekik, hiszen három triplát is szórtak gyors egymásutánban (7-11). Eztán viszont fordult a kocka, épp ezt a fegyvert fordították az oroszok vendégeik ellen. Összekapták védekezésüket is a hazaiak, így a leindításból szerzett gyors kosarak sem hiányoztak palettájukról. Mindez összességében egy 24-5-ös rohanást eredményezett (31-16). Akinek esetleg kétsége lett volna, az is láthatta ekkor, hogy végérvényesen eldőlt a párharc. Innentől kezdve már csak a becsületükért küzdöttek a montenegróiak, a különbséget sokáig a tíz pontos határ közelében tartották. Ugyanakkor hatalmas előnye birtokában sem lazsálta el a meccset a Kuban, védekezésben továbbra is rendkívül fegyelmezettek voltak a hazaiak, volt egy hat perces szakasza a meccsnek, mikor nem kaptak mezőnykosarat. Mindez pedig szélesre nyitotta az ollót a csapatok közt (83-57), érett egy újabb kiütéses orosz győzelem. Ez be is következett, hiszen a Buducnost játékosai hitehagyottá váltak már ekkorra, semmi sem sikerült nekik, ráadásul egy sokkal jobb ellenféllel álltak szemben. Ezt a nagyarányú győzelmet a triplák alapozták meg az oroszok számára, 11-et is elsüllyesztettek. A legjobb ebben a műfajban, és az egész mezőnyben Simas Jasaitis (23 pont, 7/5 tripla, 5 lepattanó, jobbra a képen) volt, aki teljesítményével a hét MVP-je díjat is kiérdemelte. A Buducnost tehát nagyon simán búcsúzott a sorozattól, míg a Lokomotiv ellenfele a Valencia lesz az elődöntőben, ahol várhatóan sokkal nagyobb küzdelemre késztetik majd őket.

Továbbjutott: a Lokomotiv Kuban kettős győzelemmel, 152-119-es összesítéssel

Unics Kazan (RUS) – Valencia Basket (ESP) 71-68 (20-14, 15-17, 19-22, 17-15)

A remek színvonalú „odavágó” után alighanem hasonlóan minőségi visszavágóban bíztak a kosárbarátok, ám ezúttal inkább a küzdelem dominált. Tíz pontos hátrányban volt a Kazan, ennek eltüntetésén fáradoztak az oroszok, míg a Valencia sem játszhatott csupán a különbség őrzésére, az minden bizonnyal végzetes lett volna egy ilyen ellenféllel szemben. Egyik fél sem tudott meglódulni, felállt védelmek ellen nehezen támadott mindkét csapat. A spanyolok jártak előrébb pár ponttal (4-7), mikor Mike Wilkinson (8 pont, 3 lepattanó) beállása lendített sokat a hazaiakon. Az amerikai triplákkal és lepattanókkal járult hozzá csapata jó teljesítményéhez támadásban és védekezésben egyaránt, és mivel négy percig nem kaptak kosarat, így már csak 2 pont volt az összesítésbeli különbség (22-14). A hazaiak palánk alá játszottak inkább, sok volt a személyi hiba, ám a megítélt büntetőkkel nem sáfárkodtak túl jól. A túloldalon is sok volt a hiba, rengeteg hárompontost trafáltak mellé a vendégek, ám a félidő legvégén a fontos kosarak mestere, Pau Ribas (16 pont, 3 gólpassz, jobbra a képen labdával) szinte egymaga zárkóztatta fel csapatát (33-31). A fordulás után aztán kegyetlenül kihasználta az orosz zóna gyengéjét a Valencia, triplákat és hosszú ketteseket rámoltak be egymás után a spanyolok, alaposan el is léptek ekkor (41-49). Az eddigi másfél meccsen támadásban tulajdonképpen semmit sem csináló amerikai-lengyel Thomas Kelati (10 pont, 3 lepattanó) egymaga dobott 10 pontot ekkor, minden sült neki és csapatának is. A folytatásban aztán védekezést váltottak az ekkor már legjobbjuk, a sérülés miatt kieső Terrell Lyday nélküli hazaiak, a hispánok pedig lassítottak tempójukon, ezzel pedig önmagukat is kizökkentették. Továbbra is a pozíciós játékot erőltette a Kazan, ennek következtében pedig rengeteg büntetőt dobhattak (36/29). Jól használták ezt a fegyverüket, így ismét átvették a vezetést az oroszok (54-50), újra nyílt volt a küzdelem. Viszont nem sokáig, hiszen újabb fordulat állt be a meccsen, zsinórban három triplával válaszoltak a vendégek (54-59), így összesítésben ismét szakadéknyi volt a különbség. A folytatásban már érdemben semmi sem változott, szép lassan lecsorgott a maradék idő. A Chuck Eidson (18 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) vezette Kazan legalább a mérkőzést megnyerte, ám a továbbjutásra nem sok esélyük volt, egyszer sem álltak úgy a meccs folyamán, hogy ledolgozták volna hátrányukat. A Valencia ezzel szemben remek taktikát alkalmazott, néhány extra dobásuk is ült, ennek köszönhetően pedig tovább folytathatják a sorozatot, jövő héten a Lokomotiv Kuban-t fogadhatják.

Továbbjutott: a Valencia, 148-141-es összesítéssel

Az elődöntőben tehát Kijev-Bilbao és Valencia-Kuban csatákat rendeznek majd, és a negyeddöntőhöz hasonlóan két meccs és pontarány dönt majd a Charleroiban rendezendő fináléba jutásról.

Az elődöntők menetrendje:

BC Budivelnik Kijev - Uxue Bilbao Basket (márc. 20. és 27.)

Valencia Basket - PBC Lokomotiv Kuban Krasznodar (márc. 20. és 26.)

A forduló MVP-je:

Simas Jasaitis (Lokomotiv Kuban)

A forduló kategóriánkénti legjobbjai:

Pont: 23 – Nikosz Ziszisz (Bilbao Basket), Simas Jasaitis (Lokomotiv Kuban)

Lepattanó: 12 – Artur Drozdov (Budivelnik Kijev)

Gólpassz: 6 – Janis Strelnieks (Szpartak Szentpétervár), Mantas Kalnietis (Lokomotiv Kuban)

Labdaszerzés: 5 – Vladimir Dragicsevics (Szpartak Szentpétervár)

Blokk: 3 – Joshua Carter (Szpartak Szentpétervár), Richard Hendrix (Lokomotiv Kuban), Szergej Liscsuk (Valencia Basket)

(fotók: eurocupbasketball.com)