Euroliga: Hatalmas Real-blama Moszkvában

A lassan teljesen elfogyó Himki a madridi sztárcsapat ellen szakította meg 17 meccses vereségsorozatát – jön fel az Efes - a Zalgiris megállította az ASVEL-t - száguld a Bayern - süllyednek a görögök.

Alapszakasz, 27. forduló

Panathinaikosz OPAP (görög, 9-16) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 19-8) 77-85

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Panathinaikosz legjobb dobói: Hezonja 21/6, Bentil 14/6, Mitoglu 13/3, Mack 11/9
A Barcelona legjobb dobói: Mirotic 25/15, Higgins 16/6

Zenit Szentpétervár (orosz, 16-10) – ALBA Berlin (német, 9-18) 87-71

Az újabb dupla forduló nyitó meccsén az ALBA Berlin egy bő félidőn át tudta megnehezíteni a Zenit dolgát, az oroszok azonban összekapták magukat és nem hagytak nyitott kérdéseket a végjátékra. A germánok uralták a meccs első felét, majd a nagyszünet után már 11 ponttal is elhúztak (53-64). Ekkor fújtak riadót a szentpéterváriak, akik Kevin Pangos (19/15 pont, 7 gólpassz, 4 lepattanó) vezérletével 13 megválaszolatlan pontot szerezve fordítottak, majd a záró felvonásban mindössze 4 pontot engedélyeztek az elfáradó ALBA-nak.

A Zenit legjobb dobói: Pangos 19/15, Thomas 15/3, Ponitka 14/3, Hollins 13/9, Poythress 11
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Sikma 18/6, Fontecchio 12/12, Lammers 11/3, Lo 10

Himki Moszkva (orosz, 3-23) – Real Madrid (spanyol, 16-11) 78-77

Óriási blamázs érte a Real Madridot az oroszországi minitúrája első állomásán, hiszen a túlzás nélkül mindenkitől kikapó, 17 meccses vereségsorozatban lévő Himki éppen a spanyol sztárcsapat ellen tudta megtörni az Euroliga történetének második legrosszabb szériáját. A likviditási gondokkal is küzdő moszkvaiak november közepe óta nem nyertek meccset, a héten távozott tőlük Dairis Bertans is, és keretükben lényegében három komoly Euroliga-szintű játékos maradt.

Alekszej Shved (22/6 pont, 8 gólpassz, 5 labdaszerzés, 4 lepattanó), Errick McCollum (22/9 pont, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó) és Jordan Mickey (19 pont, 6 lepattanó, 4 labdaszerzés, 3 gólpassz, 2 blokk) azonban alaposan kitettek magukért és megszórták a Realt, ami végül elég lett a bravúrhoz. A meccs végig szorosan alakult, a vendégeknél pedig nem érkezett meg az áttörés a végén sem, így Shved befutás utáni ziccerével és egy remek védekezéssel meglett a Himki önbecsülésének oly sokat számító siker. A Real egészen pocsék formában van, még egy ilyen meccsen sem bírtak el ilyen sok hibát hibát, a 23 eladott labdájuk a második legtöbb a klub történetében. De ne vegyük el a Himkitől sem, hogy milyen jól védekeztek, az ő esetükben a 18 labdaszerzés az új csúcs. Mindenesetre a Realnak ez az elhullajtott pont még biztosan nagyon fog hiányozni a végelszámolásnál, ebben a minden eddiginél sűrűbb mezőnyben a jelenlegi állapotukat figyelembe véve még a playoff-szereplésük sem tűnik biztosnak.

A Himki Moszkva legjobb dobói: McCollum 22/9, Shved 22/6, Mickey 19
A Real Madrid legjobb dobói: Deck 15/3, Carroll 15/15, Tavares 14, Laprovittola 12/6, Causeur 11/6

Anadolu Efes (török, 16-10) – Valencia Basket (spanyol, 14-13) 99-83

Az immár tavalyi önmagát idéző Efes a Fener múlt heti kiütése után újabb jelzésértékű győzelmet aratott, hiszen a szintén kiváló passzban lévő Valencia sem okozott gondot nekik. Illetve csak 20 percen át, hiszen a vendégek remekül kezdték a derbit (6-16) és egészen 53-52-ig szorosan tapadtak az isztambuliakra. A liga egyik legjobb támadógépezete azonban elérte az üzemi hőfokot, a Sertac Sanli (20/9 pont, 3/3 tripla), Rodrigue Beaubois (19/15 pont, 7/5 tripla), Shane Larkin (15/15 pont, 6 gólpassz, 9/5 tripla) trió összesen 13 triplát rámolt be 19 kísérletből. Az Efes nagyrészt nekik hála pedig ismét majdnem 100 pontig és klubrekordot jelentő 18 trojkáig jutott végül, mindezt remek hatékonysággal fűszerezve (31/18, 58%), amivel nem tudott mit kezdeni a Velencia.

Az Efes legjobb dobói: Sanli 20/9, Beaubois 19/15, Micics 16/3, Larkin 15/15, Simon 14/6
A Valencia legjobb dobói: Dubljevics 15/3, Prepelic 13/12, Williams 13/6, Tobey 12/6

Zalgiris Kaunas (litván, 15-12) – LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 12-15) 85-75

Az Efes, a Fener vagy a Milano mellett szépen csendben az ASVEL is a liga egyik legforróbb csapata lett az elmúlt időszakban, akiknek a múlt heti, Barca elleni sikere már igazán nagyot szólt és mindenki felkapta rá a fejét. Most a Zalgiris azonban lehűtötte a gallokat, akik így sorozatban aratott hat győztes meccs után voltak kénytelenek újra kapitulálni. A lyoni alakulat most is sokáig jól játszott, három negyeden át többnyire vezetett is, ám a litvánok két húzóembere, Marius Grigonis (21/15 pont, 7/5 tripla) és Joffrey Lauvergne (18/3 pont, 6 lepattanó) most is csapata élére állt és egy 16-2-es rohamot repesztett. A Zalgiris így 53-55-ről 69-57-re fordított, majd biztosan őrizte az ekkor megszerzett előnyét.

A Zalgiris legjobb dobói: Grigonis 21/15, Lauvergne 18/3, Walkup 12/3, Jokubaitis 10
Az ASVEL legjobb dobói: Yabusele 17/9, Cole 14/6, Lighty 12, Bako 10

Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 10-15) – CSZKA Moszkva (orosz, 18-8) 80-84

Nagyon fontos győzelmet aratott a kissé újjászerveződni kényszerülő CSZKA Moszkva a Maccabi vendégeként, így az Itudisz-csapat továbbra is tartja a lépést az élen Hangáékkal. Az Euroliga egyik klasszikus rangadója egy újabb emlékezetes fejezettel bővült, amely lehetett volna még feledhetetlenebb is, ám a tel-aviviak nem tudták végigcsinálni a fordítást. A CSZKA ugyanis sokáig ellentmondást nem tűrően játszott, egy 16-0-s rohanás után 51-33-ra vezetett a félidőben, a záró játékrészhez közeledve pedig már 21 ponttal (47-68) járt előrébb. Tyler Dorsey (20/15 pont, 7/5 tripla) és a Maccabi azonban ekkor sem adta fel, egyre csak jöttek fel a kiengedő riválisuk nyakára, ám 80-82-nél elfogyott az idejük és a lehetőségük, a CSZKA két jó büntetővel lezárta a találkozót. A győzelmen túl az oroszok a 10 meccset kihagyó Will Clyburn (21/3 pont, 5 lepattanó) jó formában történő visszatérésének is örülhettek.

A Maccabi legjobb dobói: Dorsey 20/15, Hunter 14
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Clyburn 21/3, Hilliard 17/15, Lundberg 12/12, James 10/3

Crvena Zvezda mts (szerb, 7-20) – FC Bayern München (német, 17-10) 76-78

A Bayern München ismét megmutatta, hogy koncentrációban és a kiélezett szituációkban a liga egyik legjobb csapata, hiszen újabb szoros meccset tudtak sikerrel venni a végjátékban a bajorok. Pedig Jordan Loyd (26/6 pont, 6 lepattanó) és a Crvena Zvezda mindent megtett, hogy ne így legyen, amennyire tudták megnehezítették a dolgukat és egészen a hajráig vezettek is. Ám Wade Baldwin (27/9 pont, 14/10 mezőnyből) és az egészen addig pont nélkül álló Vladimir Lucsics (10/6 pont, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) egy sor clutch játékot mutattak be az utolsó percekben, így újabb győzelemmel gyarapította a sort a Bayern.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Loyd 26/6, Walden 15/6, Dobrics 13/3
A Bayern München legjobb dobói: Baldwin 27/9, Reynolds 13, Lucsics 10/6

TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 14-13) – Olympiakosz Pireusz (görög, 11-16) 91-66

Sima győzelmet aratott a Baskonia az Olympiakosz felett, így a baszkok megragadták a lehetőséget, hogy a playoff-helyen álló csapatok nyomában maradjanak, míg a pireusziak nagyon úgy tűnik, hogy idén sem lesznek ott az utószezonban. A kezdéssel nem volt semmi gond vendégrészről, aztán jött egy hatalmas leolvadás tőlük a második negyedben, mikor egy játékrészen belül 23 pontot vert rájuk a Baskonia és 15-25-ről 43-30-ra módosult az eredmény. A vége ráadásul nagyon csúnya is lett számukra, a záró negyedben is elszenvedtek ugyanis egy 23-2-es rohamot a mindössze 15%-kal (27/4) triplázó görögök. A mezőny legjobbja Luca Vildoza (19/12 pont, 8 gólpassz, 4 labdaszerzés) lett a baszkoktól.

A Baskonia legjobb dobói: Vildoza 19/12, Giedraitis 18/9, Polonara 11/3, Jekiri 10
Az Olympiakosz legjobb dobói: Jean-Charles 15/6, Ellis 12, McKissic 10/6

AX Armani Exchange Milano (olasz, 17-10) – Fenerbahce Beko (török, 16-11) 92-100

A parádés formába lendülő, legutóbbi 12 meccséből 11-et megnyerő Fenerbahce dolgát alaposan megnehezítette a Milano, amelyben többen is jó napot fogtak ki támadásban, különösen Kevin Punter, Luigi Datome, Shavon Shields és Sergio Rodriguez villogott. Az egész meccs szorosan alakult, azonban amikor a végjátékban kenyértörésre kellett vinni a dolgot, már csak egy csapat volt a pályán: a törökök az utolsó három percben domináltak, Jan Vesely, Nando De Colo és Marko Guduric megmozdulásaival nem tudott mit kezdeni az olasz kirakatcsapat. A jók közül is kiemelkedett a cseh Vesely, aki 13 pontját 5/7-es mezőnymutatóval és 3/3 büntetővel rakta össze, kis híján tripla-duplázott (10 lepattanó, 8 gólpassz), emellett akadt két szerzett labdája, egy blokkja és 5 kiharcolt faultja is.

A Milano legjobb dobói: Punter 20/9, Datome 16/9, Shields 14.
A Fenerbahce legjobb dobói: De Colo 20/9, Brown 18/9, Guduric 15/9, Pierre 15/3.