Euroliga: Nagy tűzijátékkal kezdték a csapatok az újévet

A Milano 111 pontos klubcsúcsot dobott – új üstökös robbant be a Buducsnosztban – a Himki egy 29-2-es rohammal fordított Gran Canarián és épphogy elmaradt az abszolút gólpassz-rekordtól – A Real és az Efes is 90 fölé jutott a Maccabi illetve a Bayern ellen

Alapszakasz, 16. forduló

Anadolu Efes (török, 10-6) – FC Bayern München (német, 8-8) 92-77

Nagyon fontos meccset játszott egymással az Efes és a Bayern München, ahol egy győzelemmel a bajorok beérhették volna a törököket a tabellán. Ez azonban nem történt meg, az Ataman-csapat a legjobb pontszerzője, Rodrigue Beaubois nélkül is meggyőző játékkal diadalmaskodott. Vaszilije Micics (20/12 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó, 5/4 tripla) és Bryant Dunston (16 pont, 4 lepattanó, 2 blokk, 7/6 mezőnyből) lényegében hibátlanul játszottak az első negyedben, csapatuk 27-18-as vezetéséhez ketten együtt 23 ponttal járultak hozzá. Félidőben aztán már 55-36 volt az állás, fordulás után pedig James Anderson (16/9 pont) és Adrien Moerman (14/6 pont, 7 lepattanó) is fellépett Micicsék mellé, mikor a Bayern 10 pont alá zárkózott.

Az Efes legjobb dobói: Micics 20/12, Anderson 16/9, Dunston 16, Moerman 14/6
A Bayern München legjobb dobói: Lucsics 14/9, Djedovics 13/9

Micics remeklése:

A mérkőzés legszebb jelenetei:

AX Armani Exchange Olimpia Milano (olasz, 8-8) – Buducsnoszt VOLI (montenegrói, 3-13) 111-94

Lehengerlő támadójátékkal, klubrekordok sorával hozta a Milano a kötelező győzelmet a Buducsnoszt ellen. Az olaszok nemcsak a 111 pontjuknál nem szereztek még többet, de az egy negyed alatt (36) és az egy félidő során (56) szerzett pontjaik számában is új csúcsot értek el, a 126 indexpont a második, a 16 tripla pedig a harmadik legtöbb az Olimpia Euroliga-történetében. Viharosan kezdtek a taljánok, Mike James (17/3 pont, 8 gólpassz, 3 lepattanó) 10 ponttal és 6 gólpasszal nyitott az első negyedben, amiből 4-et Mindaugas Kuzminskasnak (19/12 pont, 4 lepattanó, 5/4 tripla) kézbesített egyaránt egy-egy triplára. A meccs üde színfoltja volt még a Buducsnoszt múlt héten debütált fiatal centere, Goga Bitadze (23/3 pont, 8 lepattanó, 3 blokk), aki ráadásul a szezon egyik legjobb magasembere, a most is kiváló Arturas Gudaitis (14 pont, 12 lepattanó, 3 blokk) ellen hozott ilyen parádés számokat. Bitadze szezonjának további alakulását érdemese lesz követni, főleg, hogy Alen Omic épp a Milanóba szerződött előle.

A Milano legjobb dobói: Micov 20/6, Kuzminskas 19/12, Bertans 17/15, James 17/3, Gudaitis 14
A Buducsnoszt legjobb dobói: Bitadze 23/3, Cole 17/3, Clark 16/3, Popovics 12/3

Kuzminskas és Bitadze legszebb megmozdulásai:

Real Madrid (spanyol, 13-3) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 5-16) 91-79

Egy félidőt bírt a Maccabi a Real Madrid vendégeként, a címvédő a meccs második felében már egyértelműen az izraeliek fölé kerekedett. Langyosan kezdtek a spanyolok, még két perc sem telt el, hogy beütötték volna mind a 4 mezőnyfaultjakat, ez pedig meggátolta őket abban, hogy a folytatásban is keményebbek tudjanak lenni. A fantasztikusan dobó Michael Roll (23/18 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés, 7/6 tripla) és a mindig jó helyen lévő Alex Tyus (17 pont, 8 lepattanó, 10/8 mezőnyből) főszereplésével így 44-44-re tudta hozni az első félidőt a Maccabi. Fordulás után azonban a nagyszünetben még pont nélkül álló, végül dupla-duplával záró Sergio Llull (11/9 pont, 10 gólpassz), illetve az ismét tanárian játszó Gustavo Ayon (18 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz) és Rudy Fernandez (13/6 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) vezérletével már dominálni tudott a Madrid.

A Real Madrid legjobb dobói: Ayon 18, Fernandez 13/6, Thompkins 12/9, Llull 11/9, Randolph, Campazzo 11/3-11/3
A Maccabi legjobb dobói: Roll 23/18, Tyus 17, Caloiaro 13/3

Ayon domináns teljesítménye:

Herbalife Gran Canaria (spanyol, 6-10) – Himki Moszkva (orosz, 6-10) 70-99

Meglepetésre simán nyerni tudott a Gran Canaria otthonában a Himki Moszkva, és a tabellán elfoglalt helyezés mellett Alexej Shved és Anthony Gill hiánya miatt volt annyira váratlan ez az igen nagy arányú orosz siker. Főleg, hogy a spanyolok még 34-26 arányban vezettek is, ekkor azonban érthetetlen összeomlás következett be részükről, a Himki pedig Dee Bost (20/12 pont, 4 lepattanó) és Jordan Mickey (16 pont, 3 lepattanó, 2 blokk) vezetésével egy elképesztő, 29-2-es rohamit repesztett, amivel 36-55-re módosult az eredmény. A vendégek végül 29 gólpasszal zártak, ami mindössze 1-gyel maradt el az abszolút Euroliga-rekordtól.

A Gran Canaria legjobb dobói: Eriksson 14/3, Strawberry 13/6, Vene 12/6
A Himki Moszkva legjobb dobói: Bost 20/12, Jankins 18/12, Mickey 16