ACB Liga - 26. forduló

Egy fantasztikus mérkőzésen aratott csodás győzelmet Lóránt Péter együttese a Real Madrid ellen odahaza, míg Hanga Ádám és csapata egy hajszállal maradt le a bravúrról Zaragozában. Szerencsésnek érezhettük magunkat a hétvégén, hiszen Lóriék ”Király-verése” mellett egy másik elképesztő összecsapáson is gyönyörködhettünk, amit a Sevilla és a Bilbao vívott egymással.

A Fókuszban:

Lagun Aro GBC– Real Madrid 98-90

Bejött az időjósok előrejelzése, triplazáporral árasztotta el a Madridot a Lagun Aro, összesen 13-szor voltak eredményesek a házigazdák a 6,75-ön túlról, sokszor lehetetlen helyzetből juttatva a labdát a gyűrűbe. A Baron-Panko-Vidal-Salgado alkotta négyes fogat járt élen a távoli gólok gyártásában, rajtuk kívül csak Papamakariosz talált be egyszer, bár a túloldalt sem kellett félteni a ”külön versenyben”, Carroll és Rodriguez vajkezének köszönhetően a blancók is behintettek tíz triplát. A hazaiak kvartettjét szinte lehetetlen volt megállítani ezen az estén, egymást váltva tolták előre a Lagun Aro szekerét, nem mellesleg mind a négy játékos 17 pont fölött zárta a mérkőzést.

A Realnál leginkább a kisemberek villogtak, Rodriguez és Llull próbálta felpörgetni a madridiak játékát, utóbbi főleg a büntetővonalról volt eredményes (10/12), de a palánk alatt nem találta egyik játékmester sem a kitűnően működő san sebastiani védekezés ellenszerét, amiben a mi fiunknak, Lóránt Petinek is nagy szerepe volt. Sokkal mozgékonyabbak voltak a hazai védők, az óriás Begic csak fék volt a vendégek játékában, egyedül talán Mirotics tett ki magáért a belső posztokon, de egyértelműen Doblasék nyerték a ”nagyok” csatáját a mérkőzésen.

Peti nyolc percet kapott a fantasztikus diadalból, ezalatt megtette a tőle telhető maximumot, pláne úgy, hogy Sito Alonso mester az elsőszámú vezér Andy Panko cseréjeként számol vele, aki most is remek formában pattogtatott. Lóri egy palánk alatt szerzett kétpontossal nyitott, volt egy gyorsindítás utáni zsákolása (2/2-vel zárt mezőnyből) valamint összeszedett egy lecsorgó labdát a támadótérfélen. Gratulálunk Petinek és csapatának a szenzációs győzelemhez!

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Banca Cívica Sevilla – Gescrap Bizkaia Bilbao 108-110 – kétszeri hosszabbítás után

Dupla túlóra, pontrekord, két meccsmentő tripla. A Sevilla két vezére, Luka Bogdanovics (24 pont – közte 6 tripla, 6 lepattanó) és Earl Calloway (19 pont, 7 lepattanó, 9 gólpassz) hiába nyújtott klasszis teljesítményt, a maratoni hosszúságú csata végén mégis a bilbaoiak járhattak örömtáncot. Pedig a rendes játékidő végén már szinte a zsebükben érezhették a győzelmet a házigazdák, ám Mumbru (14 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) kígyótérről behintett hármasa a dudaszó pillanatában az – akkor még nem tudtuk – első hosszabbítást eredményezte. Az extra öt perc végéhez közeledve fordult a kocka és baszkok dőlhettek már majdnem hátra három pontos vezetésüknél, de ekkor English (17 pont, 4 lepattanó) lett a megmentő ember, kiegyenlítve a mérkőzést. A második túlórában az Aaron Jackson (24 pont, 5 lepattanó, 7 gólpassz) és Marko Banics (17 pont, 5 lepattanó) vezérelte vendég együttes meg tudott lógni öt ponttal a Sevillától, innen pedig már nem volt képes visszakapaszkodni a hazai gárda, a Bilbao pedig behúzta a szezon egyik legjobb mérkőzését.

CAI Zaragoza – Assignia Manresa 72-71

Sorozatban harmadik meccsén szenvedett vereséget Hanga Ádám csapata, az Assignia Manresa, miután ma kora délután a szintén a rájátszásért küzdő Zaragoza otthonában kapott ki mindössze egy ponttal. Honfitársunk csereként lépett pályára a találkozón, s leginkább a harmadik negyedben szerepelve összesen bő 15 perc játékidő alatt 5 pontig jutott, amit 1-1 gólpasszal és szerzett labdával egészített ki, 5 VAL-al zárt.

A Carlos Cabezas irányította hazaiak nem igazán tudtak dominálni a mérkőzés folyamán, hol az egyik, hol a másik fél vezetett pár ponttal, így érezhető volt, hogy a végjátékban dől majd el a legfőbb kérdés. Így is lett, a negyedik negyedben Ádám sajnos csak az utolsó pillanatokban kapott lehetőséget, akkor viszont kis híján sikerült megmentenie csapatát, ám nem jött össze a dobásblokkolás az egykori spanyol válogatott kisember ellen, a Zaragoza behúzta meccset ezzel a győztes kosárral, mivel Doellman távoli kísérlete a túloldalon hamvába holt.

Egy kis érdekességként megjegyezhető, hogy azzal nyert a vendéglátó, amivel kikapott nem olyan rég másik honfitársunk, Lóránt Péter csapata ellen - az utolsó fél percben nem végig védekezni akart a Zaragoza, hanem inkább faultolt Javi Rodriguez ellen egy egységnyi előnyben, majd a rutinos játékmester sikeres büntetői után indította Cabezas azt az egy-egyet, amivel végül nyert a hazai alakulat.

A pár hete már teljes kerettel felálló Manresa nagyon küzdött és sokkal jobb játékot mutatott be, mint az utóbbi két hétben, de ez most nem volt elég. Hanga Ádám kettőből egy büntetőt értékesített a második félidőben, a harmadik negyedben pedig két szép egyéni akcióból dobott két kettest, egyetlen triplakísérlete nem esett be a gyűrűbe, mezőnyből 4-ből 2-es mutatóval fejezte be az ütközetet.

Unicaja Malaga – Lucentum Alicante 72-60

Két gödörben lévő együttes találkáján végig vezetve aratott magabiztos győzelmet az egységesebb Malaga. A hazaiak négy játékos is dupla számjegyű ponttermést hozott össze, míg ez a túloldalon csak Ivanovnak és Dewarnak sikerült, de ők is megálltak rögtön tíznél. Az andalúzok nyerőembereinek Luka Zoric (13 pont, 6 lepattanó) és a triplákat kitűnő százalékkal értékesítő (4/5) Kristaps Valters (14 pont) bizonyultak, de a rutinos Freeland és Rodriguez ténykedése mellett nem szabad elszaladnunk a mindössze 20 esztendős Lima teljesítménye mellett, aki 8 pontot és ugyanennyi lepattanót kapirgált össze mindössze 16 percnyi játék alatt.

Valencia Basket – UCAM Murcia 87-80

Rendkívül ellentétes negyedek váltogatták egymást, amiből a Valencia jött ki jobban a harmadik felvonást megnyerve, behúzva a mérkőzést a jóval simább összecsapásra számító szurkolók nagy örömére. Hazai részről öten, míg a Murciából négyen érték el a tíz pontos határt, így igazi csapatunka eredményezte a rendkívül sok szabálytalanságtól tarkított találkozó megnyerését. A vendégeknél Augustine dupla-duplával (12 pont, 10 lepattanó) volt a legjobb, míg a nem rég igazolt Qunicy Douby ponterős játékával (17 pont) nagy hasznára volt ugyan csapatának, de nagyon egy dimenziós játékos benyomását kelti, amivel viszont nem biztos, hogy sokra megy a kiesés ellen küzdő alakulat.

Blancos de Rueda Valladolid – FC Barcelona Regal 86-92 – hosszabbítás után

Ahogy azt vártuk, megszenvedett esélytelenebb ellenfele otthonában a mostanában inkább az Euroliga negyeddöntőre koncentráló Barcelona. A katalánok sokkal nehézkesebben mozogtak a pályán, míg a Valladolid játékosai próbálták pörgetni a játék ritmusát, ami sokáig úgy tűnt, nyerő taktika is lesz a címvédő ellen. Ám a Lorbek-Navarro-Ingles tengely minden rutinját bevetve tartotta a lelket a vendégekben, így végül, ha csak hosszabbításban is, de sikerült kiharcolniuk a győzelmet a sereghajtó otthonában.

Gran Canaria 2014 – Mad-Croc Fuenlabrada 70-65

Ha egy üzlet beindul… Sorozatban harmadik győzelmét aratta a Gran Canaria, amivel már a kanárik is a középmezőny díszes – és szoros – táborát erősítik. Remek kezdés után a második negyedben majdnem elment teljesen a mérkőzés, Neslonék (14 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz) támadójátéka és védekezése is szétesett ekkor, a Fuenlabrada pedig Mike Hall (15 pont, 8 lepattanó) irányításával 25-9-re lelépte tíz perc alatt a házigazdákat. Volt azonban tartása a hazai gárdának, rendezték soraikat és magabiztosan hozva a második félidőt, ha szűkösen is, de behúzták az összecsapást. Négyen jutottak tíz pont fölé a győztes csapatban, közülük is kiemelkedik Xavier Rey masszív dupla-duplájával (12 pont, 12 lepattanó).

Caja Laboral – Asefa Estudiantes Madrid 89-74

A formális bemutatás már meg volt a Cajanál, nekünk viszont még várnunk kell Nocioni debütálásra, aki egykori sikerei színhelyén próbál ismét felérni a csúcsra Európában. A madridiak három negyedig tudták tartani a lépést a jóval esélyesebb baszkokkal,köszönhetően Gabriel (21 pont, 4 lepattanó) és Granger (20 pont) gólerős játékának, de rajtuk kívül nem akadt kiugró teljesítmény a vendégeknél és a 16 eladott labda sem segített az Estudiantesen. A Teletovic-Prigioni-Lampe trióval nem bírtak ezen az estén a fővárosiak – hárman együtt több, mint a csapat pontjainak a felét szerezték - , bár egy, most már nem titkoltan bajnoki álmokat dédelgető együttestől ennél meggyőzőbb produkciót várnánk.

Blusens Monbus Obradoiro – FIATC Joventut Badalona 73-60

Hiába veszítette el a lepattanó harcot az Obradoiro, mégis a palánk alatt nyerte meg a találkozót a hazai együttes, miután 54 pontot szereztek a festékből Lasméék (21 pont, 7 lepattanó, 2 blokk), szemben a katalánok 34-vel. Andres Rodriguez jó munkásemberként a mezőnyben végzett rendkívül hasznos munkát (4 pont, 7 lepattanó, 9 gólpassz, 4 szerzett labda) társai és csapata számára, míg Lasmén kívül a Corbacho, Kendall, Washignton trió felelt a pontokért. A vesztes oldalon Pooh Jeter bizonyult a legeredményesebbnek (18 pont), mellette még Latavious Williams (10 pont, 11 lepattanó, 3 blokk) nyújtott kiemelkedőt, a két húzóember viszont nagyon magára maradt az Obradoiroval szemben.