Adria Liga: 10. forduló

Az előző hétvégén játszották az Adria Liga 10. fordulóját. A Szolnoki Olaj KK listavezető ellen elszenvedett vereségéről már korábban beszámoltunk. Még ugyanezen a napon tovább folytatta kitűnő sorozatát a bajnokság legjobb formájában lévő együttese, a Crvena Zvezda. A Radnicski jó, míg a Buducsnoszt furcsa sorozata egyaránt megszakadt Montenegróban. A Szkopje idegenbeli diadallal hangolt az e hétvégi, Szolnok elleni "újoncok csatájára". A Split ezúttal is bizonyította, hogy idegenben teljesen más csapat, mint otthon. A Partizan és a Cedevita a vártnak megfelelően nagyon szoros, ám kicsit pontszegény meccset vívott egymással, a szlovén házi rangadó viszont nagyon színvonalasra sikeredett.

Cibona (horvát, 4-6) - Crvena Zvezda (szerb, 6-4) 63-71 (16-21, 10-15, 19-19, 18-16)

Jó hazai kezdést követően elfáradtak a horvátok az első negyed utolsó három percére, 15-12-ről lett az első 10 perc végére 16-21. A második negyed sem alakult jobban a szempontjukból, szinte végig 10 pont körül mozgott hátrányuk, ez maradt a félidő végére is a differencia. Fordulás után három perc alatt egyenlített a Cibona (38-38), ám támadásban itt ki is fújtak erre a szakaszra, a záró felvonás előtt megint 10 pont volt az utóbbi időben bombaformában játszó szerbek előnye. Az utolsó játékrészt ugyan megnyerték a horvátok, ám a Zvezda ebben a periódusban is végig a kezében tartotta az összecsapást, a végén kiengedtek, így nyertek "csak" 8 ponttal. A vendégek sokkal jobban dobtak és több pattanójuk is volt (40-27), így nagyon sok eladott labdájuk is belefért (10-18). A hazaiak újabb veresége Veljko Mrsic állásába került, aki lemondott posztjáról.

A Cibona legeredményesebb játékosa Strawberry lett, a leghasznosabb Hamilton, ők ketten viszont nem sok segítséget kaptak a többiektől. A túloldalon Szavovics és Radivojevics voltak a legjobbak.

Buducsnoszt (montenegrói, 6-4) - Radnicski (szerb, 5-5) 80-78 (19-21, 25-24, 20-17, 16-16)

Kitűnő, fordulatos, élvezetes, színvonalas találkozót játszott egymással a Buducsnoszt és a Radnicski. Az első félidőben mindössze két-háromszor alakult ki nagyobb különbség egyik vagy másik együttes javára. Az első negyedben előbb a hazaiak, majd a vendégek vezettek öt ponttal, végül két egységgel a szerbek voltak jobbak 10 perc után. A második negyedben már héttel is vezettek a montenegróiak, a nagyszünetben mégis a Radnicski ment egyetlen ponttal. Fordulás után egyértelműen magukhoz ragadták a kezdeményezést Gerald Lee-ék, 9 ponttal is elhúztak ellenfelüktől, a vendégek azonban elég komoly önbizalmat szedtek magukra az utóbbi időben, innen is visszajöttek, mindössze két ponttal voltak lemaradva a záró felvonás előtt. Az utolsó negyedben is jobb volt a Buducsnoszt, de a vége büntetőpárbajba ment át, és hiába hibáztak bele többször is a hazaiak az egypontosokba, nem sikerült kihasználnia ezt a vendégeknek, elmaradt újabb bravúrjuk. Mindkét fél pocsékul büntetőzött, a hazaiak gyengén dobtak kintről is és jóval több eladott labdájuk is volt (13-7), ám 41-25-re nyerték a pattanócsatát, a végén két elhibázott büntetőt követően is támadópattanót szedtek, ezek után sikerült egyről két pontosra növelniük előnyüket az utolsó percben (újabb két büntetőt követően).

A Buducsnoszt a Lee - Aleksza Popovics - Bost - Vitkovac négyesre tudtak alapozni mind pontok, mind hasznosság terén, a többiek náluk jóval kevesebbet tettek bele a közösbe. A túloldalon is többfelé oszlott a teher, a legeredményesebbek Csapin, Amaning és Boriszov lettek, ám nagyon hasznosan játszott mellettük Krsztovics, Worthington és Markovics is.

Zadar (horvát, 3-7) - Szkopje (macedón, 5-5) 68-76 (16-24, 16-12, 12-27, 24-13)

Rettenetesen egyoldalú összecsapást vívott egymással a Zadar és a Szkopje. A vendégek már az első negyedben magukhoz ragadták a kezdeményezést, 10 pont is volt az előnyük. A második negyed eleje kabaré jellege öltött, az első 5 percben 2, illetve 4 pontot tudtak összehozni a felek. A félidő vége aztán sokkal jobban sikerült a hazaiaknak, négy egységre tornázták fel magukat, sőt, a fordulást követően már csak két ponttal voltak lemaradva (34-36), innen viszont kaptak egy 22-2-es futást az arcukba (36-58), így a 27. perc közepére eldőlt gyakorlatilag a meccs. A negyedik negyedben még négy pontra azért feljöttek a nagyot hajrázó horvátok (66-70) az utolsó perc előtt, de ennél közelebb nem kerültek a végén a büntetőket értékesítő ellenfelükhöz. A Zadar valamivel jobban dobott, ám a Szkopje jóval jobban pattanózott (33-24), és a horvátok 19 eladott labdával nem is számíthattak másra, mint vereségre.

A hazaiaknál Krasic kiemelkedett, borzasztóan hatékonyan dobott 24 pontot, ám segítséget csak a Prostran - Krastopil - Travis triótól kapott, tőlük is inkább csak közepes produkció érkezett, ez pedig ma édeskevés volt. A túloldalon Bakics és Csekovszki is pazarul kosárlabdázott, Davis, Gecsevszki és Damjan Sztojanovszki segítsége pedig elég volt ahhoz, hogy nagyon magabiztosan zsebeljék be újabb győzelmüket, mielőtt a másik újoncot, az Olajt fogadnák december első hétvégéjén.

Siroki (bosnyák, 4-6) - Split (horvát, 4-6) 101-64 (30-14, 29-16, 16-15, 26-19)

Hogy mennyire kétarcú csapat a Split, azt ezúttal is megmutatta. A pár idősebb játékosból és nagyon sok tehetséges fiatalból álló gárda megalázó vereséget szenvedett Boszniában, ekkora különbségnél pedig azt sem lehet mentőkörülménynek kiemelni, hogy az elmúlt fordulóban elvesztették egyik legjobbjukat, Ivan Mimicát. Már az első negyedben eldőlt a találkozó, villámgyorsan 10 pont környékére tornászta előnyét a forduló MVP-je, Darko Planinic által vezetett Siroki. 10 perc után 16 egységgel, a félidőben pedig már majdnem egy 30-assal voltak jobbak a teljesen széteső horvátoknál. A második félidőben sem változott a játék képe, a bosnyákok nem igazán erőltették már, hogy megalázzák ellenfelüket, a vége így is 37 pontos, kiütéses hazai siker lett. Kis meglepetés, hogy a Split jobb volt a kétpontosok terén, ám a Siroki kitűnően dobott kintről (13/26 triplából), nagyon sok büntetőt dobhattak, és pontosan tették mindent (30/34), sokkal több pattanójuk volt (33-20) és jóval kevesebb eladott labdájuk (9-16).

A már említett Planinic mellett Ramljak és Sutalo emelhető ki, de többen is igen hasznosan játszottak még mellettük is. A horvátoknál a már megszokott fiatal kettős, Dijan és Sobin mellett ezúttal Kruslin nyújtott elfogadható, de a többiek egytől-egyig pocsékul játszottak. Mimicával sem voltak acélosak idegenben, de megoldást kell találniuk erre a problémára, mert nélküle a bokszzsák szerepére sem jók egyelőre.

Partizan (szerb, 8-2) - Cedevita (horvát, 6-4) 58-55 (11-14, 13-14, 13-10, 21-17)

Ahogyan azt várni lehetett, az edzőjét vesztő (és azóta Aco Petrovic-ot kinevező) Cedevita nagyon próbált bizonyítani, hogy több van benne, mint amit a korábbi hetekben mutatott, kis pechjükre ezt éppen a Partizan ellen kellett megtenniük. Ha nagyon finoman akarunk fogalmazni, akkor az első három negyedben a kosárlabda küzdő jellege domborodott ki inkább, elképesztően kevés pontot tudtak összekaparni a csapatok, és bár ez végig szoros meccset eredményezett, helyenként azért már felszisszentek a nézők is a pontszegénység és a meglepően sok technikai hiba miatt. 30 percig majdnem megszakítás nélkül vezettek a vendég horvátok, de ellépni még pillanatokra sem tudtak. A kocka csak a záró felvonás végére fordult. 42-46-ot követően ugyanis öt perc alatt egy 11-0-ás futást csinált a Partizan, ezzel az utolsó három percre hét pontos fórral fordultak, innen pedig már nem volt lehetősége fordítani a Cedevitának. A vendégek jobban dobtak közelről, távolról, büntetőből és a pattanócsatát is megnyerték (25-33), ám 29 eladott labdájuk volt 13 hazaival szemben, ez pedig nem fért bele.

Kiemelni nagyon nehéz egy ilyen meccsen bárkit is, a győztesnél Gordon, Miloszavljevics, illetve az új szerzemény, a bosnyák válogatott Gordic voltak a legjobbak. A túloldalon Andric messze kiemelkedett nemcsak csapattársai közül, de az egész meccsből is. Minimális segítséget kapott Bilantól és Gelabale-tól, a többiek viszont csak hátráltatták csapatukat, ritka gyenge napot fogott ki mindenki.

Krka (szlovén, 5-5) - Olimpija Ljubljana (szlovén, 4-6) 79-76 (28:22, 19-14, 12-20, 20-22)

Nagyon hullámzó meccset játszott egymással a két szlovén Adria Ligás csapat. Az első negyedben hat percig fej-fej mellett haladtak a felek, aztán a hazaiak robbantottak. Hiába húztak el azonban hat ponttal, a második negyed elején egalizált a Union Olimpija - igaz, csak ideig-óráig. 13 és fél perc után, 30-30-at követően alig négy perc alatt egy 17-1-et produkált a Krka, ezzel már szinte kezében érezhette a meccset. Talán kicsit meg is tette, a félidőre mindössze 11 pont maradt 16 egységnyi előnyükből. Bár fordulás után magabiztosan tartotta az előző negyedben kiharcolt fórját a hazai gárda, a harmadik felvonás végére elfogyni látszottak, a vendégek pedig már csak három egységgel voltak lemaradva (59-56). A záró játékrész nagyon szorosan alakult, a fővárosi együttes fordítani is tudott, másfél perccel a vége előtt még ők vezettek kettővel (69-71), ám kaptak egy triplát és egy duplát a következő két Krka labdabirtoklásnál, utána pedig nem tudtak elégszer betalálni a büntetőit jól értékesítő hazaiak ellen. Többedjére kapnak ki hasonló forgatókönyv után az Euroligában is érdekelt szlovének. A Union Olimpija megnyerte a pattanócsatát (29-36) és jóval jobban dobták a ketteseket is, ám büntetőiket nem tudták jó arányban értékesíteni (24/37) és a Krka 10/20-as mutatóval dobta a triplákat.

A hazaiak legjobbja Lorbek volt, de mindenképpen említést érdemel a végén vezetést jelentő hármast dobó Muric és Lucic is, ők hárman húzták a Krka szekerét. A vendégeknél sokkal jobban eloszlottak a szerepek - Baynes és Muric voltak a legjobbak, de sok mindenkit lehetne dicsérni - ez azonban ezen az estén kevésnek bizonyult.