Adria Liga: 21. forduló

Az elmúlt hétvégén rendezték az Adria Liga 21. fordulóját. A legnagyobb nyertesek a Buducsnoszt és a Radnicski voltak - természetesen az Olaj mellett, akiknek a meglepően sima sikeréről korábban már beszámoltunk -, akik a Partizan botlását kihasználva feljebb léptek a tabellán - igaz, csak a pillanatnyi állás szerint. Az Igokea javított az elmúlt hetek gyengébb eredményein, a belgrádi szuperrangadón a Partizant egy héten másodszor is legyőző Zvezda pedig üldözi őket továbbra is. A Cedevita újra a hullámvölgy lefelé tartó ágára került, hatalmas sanszot hagytak ki a feljebb lépésre, míg a Split újabb vereségével borzasztóan nehéz helyzetbe került a tabella alján.

Split (horvát, 7-14, 13.) - Krka (szlovén, 9-12, 9.) 61-71 (13-14, 13-22, 22-11, 14-24)

Úgy tűnt, hogy már az első félidőben eldől a találkozó, ugyanis a jól kezdő horvát együttes nem tudta megtartani első percekben szerzett pár pontos előnyét, és a második negyed közepéig egál mérkőzés kezdett egyoldalúvá válni az első félidő hátralévő perceiben, 10 ponttal vezetett a szlovén csapat a nagyszünetben (26-36). Fordulás után nem nőtt tovább viszont a differencia, 6-9 pont között mozgott folyamatosan, és bár 39-47-es állással fordultak a felek a harmadik negyed utolsó három percére, egy 8-0-ás rohammal egalizált a Split a záró felvonás előtt (47-47). A negyedik negyedet is jobban kezdték a vendéglátók, 50-49-et követően viszont kaptak egy 13-0-ás rohanást a Krkától, így öt és fél perccel a vége előtt el is dőlt a meccs.

Győzelmével a Krka végleg fellélegezhet, mivel két győzelemre van minden mögötte álló együttestől - az Olajtól háromra -, a Split viszont óriási bajban van, jelen állás szerint bármelyik közvetlen riválisával is végez holtversenyben az utolsó pozícióban, kiesik, ráadásul egyik meghatározó játékosuk, Filip Kruslin is lesérült.

A meccs teljes statisztikáját itt olvashatjátok!

Buducsnoszt (montenegrói, 13-8, 3.) - Siroki (bosnyák, 7-14, 11.) 65-57 (16-13, 22-14, 16-9, 11-21)

Ez a találkozó is simának indult, hiszen az első negyed felénél 12-4-re vezetett a podgoricai alakulat, ám az első 10 perc után csak hárommal vezettek a montenegróiak (16-13). A második negyedben már egy pontra is zárkózott a Siroki, de 21-20 után egy 17-1-es, hazaiak számára kedvező szakasz következett, és itt végleg elszakadt egymástól a két együttes. A bosnyákok óriási küzdöttek, mert a félidőre feljöttek 11 pontra (38-27) és a fordulást követően már öt egységre is (38-33), de itt teljesen kifogytak, a negyedből hátralévő hét percben mindössze négy pontot dobtak, abból kettőt az utolsó pillanatban - két büntetőnek köszönhetően -, közben azonban 16-ot kaptak, így 18-cal voltak lemaradva a záró szakasz előtt (54-36), ami természetesen már nem tartogatott nagy szenzációkat - 8 ponton belülre csak az utolsó előtt perc végén került a Siroki, simán nyert a Buducsnoszt.

Győzelmükkel a montenegróiak előreléptek a Partizan vereségét kihasználva, és már harmadikak a tabellán - igaz, nekik nagyon kell a meccselőny a riválisokkal szemben, mert a Partizantól kétszer kikaptak, a Radnicskit pedig mindössze két ponttal verték otthon, nagyon könnyen kicsúszhatnak emiatt a Final Fourból. A Siroki nincs vészhelyzetben - a Cibonától ugyan kétszer kikaptak, de a hátsó traktusból kétszer verték az Olajt és a Zadart is, a Splitet pedig egyből egyszer.

Cedevita (horvát, 12-9, 6.) - Szkopje (macedón, 11-10, 8.) 78-80 (22-20, 19-16, 20-20, 17-24)

Azt gondolhattuk vasárnap délután, hogy ez lesz a forduló meccse - végül nem így lett, de nagyon látványos, fordulatos találkozót játszott egymással a két együttes. Az első negyedben végig fej-fej mellett haladtak egymással a felek, és ez igaz volt a második felvonásra is - igaz, ebben a szakaszban folyamatosan a hazaiak voltak előnyben, végül 5 ponttal vezettek 20 perc után (41-36). A nagyszünetet követően előbb megpróbált elszakadni a horvát alakulat, de a macedónok idén először jobbik arcukat mutatták, és visszajöttek egálra a harmadik negyed közepére. 10 perccel a vége előtt mégis úgy tűnt, hogy ha nem is könnyen, de a Cedevita hozza az otthonit, még mindig öttel mentek (61-56). A 33. perc közepén 11-gyel is vezettek az egy héttel korábban a horvát kupa döntőjében elbukó vendéglátók (69-58), de itt mintha megnyugodtak volna kicsit. Egyre feljebb másztak rájuk a vendégek, mígnem a 39. perc közepén útól nem érték őket (76-76). A záró minutumban két-két büntetőt követően az ismeretlenebb Sztojanovszki, Ognjen értékesített egy duplát, amire Tomas már nem tudott válaszolni, így nyert a Szkopje.

Ezzel az eredménnyel gyakorlatilag egyik csapat sem járt jól. Szinte kizárt, hogy a macedónok innen elérjék még a négyesdöntőt, a Cedevita pedig hatalmas lehetőséget hagyott kihasználatlanul, hiszen az előtte álló három csapatból a Radnicski ellen pozitív a pontkülönbsége az egymás elleni meccseket nézve, a Buducsnosztot kétszer megverték, a Partizan ellen pedig mindössze három egységgel kaptak ki az első meccsen, komoly esélyük lenne egy esetleges összevetésben a három együttes ellen.

Crvena Zvezda (szerb, 15-6, 2.) - Partizan (szerb, 13-8, 5.) 84-76 (23-24, 14-22, 23-11, 24-19)

A belgrádi rangadó a vártnak megfelelően nagy csatát hozott. Az első félidőben egyértelműen a vendégek voltak fölényben, nagyjából az ötödik perc közepétől fogva. Az első 10 perc után még csak egy ponttal ment a Partizan (23-24), ám a második negyed első felében egy 12-2-es futással kialakult egy szakadék a két fél között, amely meg is maradt a nagyszünetig (37-46) - bár Davis Bertans vezetésével volt az előny már 15 egység is. Fordulás után négy percig nem történt semmi különös (42-50) a viszonylag kevés ponton kívül, innen viszont a hazaiak egy 13-2-es szakasszal át is vették a vezetést, három pontos előnnyel fordultak a záró felvonásra (60-57). A negyedik negyedben is volt még erő a vendégekben, hiszen a 37. perc kezdetén még ők vezettek hárommal (72-75), innentől azonban elfogytak, a Zvezda pedig bedarálta őket egy 12-1-es meccszárással.

Győzelmével a Zvezda továbbra is tartja két meccses előnyét a Buducsnoszttal és a Radnicskivel szemben. A Partizant már gyakorlatilag kipipálhatják, hiszen kétszer verték a másik belgrádi együttest, a másik két 13-8-as csapattal pedig az utolsó két fordulóban találkoznak másodjára. Kapitális hibáknak kellene történniük, hogy ne jussanak be innen a legjobb négy közé. A Partizan sincs rossz helyzetben a vereség ellenére sem, hiszen a Buducsnosztot kétszer verték, a Radnicskivel szemben pedig az 1-1 ellenére is jobban állnak az egymás elleni kosárkülönbség miatt, így holtversenyben mindkét együttest előznék a végső rangsorban. A formájuk sokkal aggasztóbb viszont, Euroliga-kiesésük óta képtelenek magukra találni.

Igokea (bosnyák, 16-5, 1.) - Zadar (horvát, 7-14, 12.) 90-75 (21-25, 28-16, 22-13, 19-21)

A hétfői záró játéknap simábbik meccse a Boszniában rendezett összecsapás volt. Az első negyedben még volt hullámzás, hiszen 7-0-ás első két perc után az ötödik perc közepén már 9-12 volt az állás, és 10 percet követően vezetett is a vendég alakulat (21-25). A második negyed közepén aztán 29-32 után egy 11-0-ás Igokea-rohammal át is lendültek a korán jött holtponton a hazaiak - ráadásul 43-41-et követően 6-0-át produkáltak a félidő utolsó másfél percében, így már nyolccal mentek a nagyszünet előtt (49-41). Fordulás után aztán folyamatosan nőtt a differencia a listavezető és ellenfele között, a legnagyobb különbség 19 pont volt, és még a záró játékrész előtt is 17-tel mentek a vendéglátók. A negyedik negyedben 9 egységre voltak a legközelebb a horvátok az Igokeától, de ennyire futotta erejükből.

A bosnyákoknak már csak matematikai esélyük van kiesni a Final Fourból, de papírforma szerint két forduló múlva már elviekben sem történhet meg mindez - három meccs előnyük van 5 fordulóval a vége előtt az ötödik helyezett előtt, Macedóniába mennek, majd az Olajt fogadják, és minden ellenfelük ellen jobb az egymás ellenijük. A Zadar egy győzelemre van csak az Olajtól, de nincs olyan nagy gondban. A Cibona ellen elbukták az egymás ellenit kosárkülönbséggel, a Siroki pedig kétszer megverte őket, ám a Splitet és az Olajt is megverték eddig 1-1 találkozásuk során - utóbbit nagyon, előbbit pedig idegenben -, tehát jelenleg elég valószínűtlennek tűnő holtversenyben kellene végezniük az utolsó helyen, hogy kieshessenek.

Radnicski (szerb, 13-8, 4.) - Cibona (horvát, 7-14, 10.) 105-101 kétszeri hosszabbítás után
(21-28, 25-19, 17-23, 19-12, 13-13, 10-6)

A forduló zárómeccse egyben a legjobb összecsapás is lett. Az elején fej-fej mellett haladtak a felek, hol az egyik, hol a másik csapat vezetett, ám az utolsó percek egyértelműen a Cibonának sikerültek jobban, 7-0-ás rohamukkal pont hét egységgel vezettek 10 percet követően (21-28). A második felvonásban nem sok minden változott, 6-10 pont között mozgott a differencia végig, itt viszont a hazaiak zárták jobban a szakaszt, így egyetlen pontra feljöttek a félidőben (46-47). A szokásoknak megfelelően a fordulást követően is egyenlő erők közelmét hozta a mérkőzés, a harmadik negyed utolsó négy percében viszont teljesen beragadt a Radnicski, 61-60 után 10-2-es horvát-futás következett, ezzel újra a Cibonánál volt az első negyed után is ott lévő hét pontos fór. Nem nagyon változott semmi a negyed negyed első perceiben, ám ennek a felvonásnak az utolsó négy percében a vendégek álltak meg teljesen, 71-79-et követően három dobott pont nem volt elég, a liga MVP címére is nagy eséllyel pályázó Alekszander Csapin két büntetőjével egalizáltak a szerbek, jöhetett a hosszabbítás (82-82).

Megint a Cibona volt a kezdeményező, két perccel az első ráadás vége előtt megint ők mentek öttel (89-94), de Csapin négy pontot szerzett az utolsó percben, vezetésével egyenlített a Radnicski, jöhetett a második túlóra is (95-95). Itt már nem volt kérdés, végig a vendéglátók vezettek, és nagyon fontos, ráadásul sírból visszahozott győzelmet arattak.

Ezzel a sikerrel tovább élnek a Radnicski reményei a legjobb négyre, bár a Buducsnoszthoz hasonlóan nekik is nagyon kellene a meccselőny, főleg a Cedevitával és a Partizannal szemben - mindkét együttes ellen 1-1-re végeztek, de bukták az összevetést a kosárkülönbségek alapján. A Cibona láthatóan kicsit jobb formába került a horvát kupagyőzelem után, de amilyen lelki töltetet kaphattak ott, azt el is veszthették ezen a többször is agyonnyert találkozón. Kiesési gondjaik így sem nagyon vannak egyelőre, hiszen a Sirokit kétszer verték, a Zadar ellen 1-1-gyel végeztek, de jobbak egymás elleniben, és ez a helyzet az Olaj esetében is. Ha a következő körben verik a Splitet hazai pályán, akkor gyakorlatilag bent maradtak.