Erőt demonstrált a Barca és a Madrid

Egy meglepetés eredménytől eltekintve érvényesültek a papírformák a spanyol bajnokság második fordulójában - kiütéses győzelmet arattak az óriásklubok!

CAI Zaragoza (1-1) – UCAM Murcia (0-2): 84 – 64 (25-20, 19-17, 17-18, 23-9)

Három negyeden keresztül jól tartotta magát a vendég együttes, ám a negyedik etapban felőrölte ellenfelét a Zaragoza, amely hazai pályán szerezte meg első győzelmét. Vendég kosárral indult a találkozó, ám a Tomas Bellás fémjelezte Zaragoza 11-0-ás rohanással felelt (11-2). Facundo Campazzo rázta meg magát: az ex-madridos irányító egymás után 3 triplát pörkölt be, amellyel hosszú idő után újra vendég előnyt mutatott az eredményjelző tábla (11-13). A negyed utolsó percei azonban ismét a hazaiak szája íze szerint alakultak - ötpontos fórral térhettek a kispadra (25-20). A második etapban sem változott a játék képe – a Murcia szorosan ellenfele nyakában lihegett, abszolút nyílt volt a középcsapatok rangadójának titulált összecsapás. Sőt, a harmadik játékrészben a Sadiel Rojas-José Angel Antelo páros kiválóan találta meg az összhangot, amelyet nemcsak támadásban, de védekezésben is kamatoztatott a vendég egylet. A negyedik etapban azonban ellentmondást nem tűrően pattogtatott a Joan Sastre-Henk Norel vezette Zaragoza, négy perc alatt valósággal átrohant riválisán (73-57). A fentmaradó játékrészben még a kozmetikázás sem jött össze Focisz Katszikarisz tanítványainak, akik húszpontos vereséggel hagyhatták el Zaragozát.

A CAI Zaragoza legjobb dobói: Sastre 17, Norel 15, Bellas 13/3
Az UCAM Murcia legjobb dobói: Campazzo 14/12, Rojas 12/12, Antelo 11

Laboral Kutxa (2-0) – Rio Natura Monbus (1-1): 82 – 75 (20-15, 21-28, 15-19, 26-13)

Az obradoiroi csapat ezúttal is kemény ellenállást tanúsított, ám a záró etapban maga javára tudta fordítani a mérkőzés alakulását Hanga Ádám együttese. Ebben oroszlánrészt vállalt a forduló MVP-je, a hatalmas dupla-duplát összeszorgoskodó Jannisz Buruszisz (17 pont, 13 lepattanó, 1 gólpassz, 9 kiharcolt fault – 32 VAL).

A Laboral Kutxa legjobb dobói: Adams 23/15, Buruszisz – Tillie 17/3 – 17/3
A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Caloiaro 17/3, Waczynski – Pustovyi 17/3 – 17

A második forduló MVP-je

Dominion Bilbao Basket (1-1) – Herbalife Gran Canaria (2-0): 59 – 85 (14-13, 19-23, 16-21, 10-28)

A baszkok képtelenek voltak tartani a vendég együttes irányítópárosát (Albert Oliver-Kevin Pangos), amely az utolsó negyedben megpecsételte sorsukat. Megfontoltan, lassú mederben kezdődött az izgalmasnak ígérkező találkozó, amelyen a Shawn James irányította Bilbao Albert Oliver hatalmas utolsó másodperces triplája ellenére is kicsikarta a minimális fórt (14-13). A második szakasz elején fej-fej mellett haladtak a felek (24-24), a negyed vége azonban a pontosabban célzó, palánk alatt is domináló kanári-szigeteki együttes akarata szerint alakult (33-36). A harmadik etapban már tíz ponttal is vezetett a festékben magára találó Alen Omic (9 pont, 12 lepattanó) húzta Herbalife Gran Canaria, de Alex Mumbrú rutinos megoldással hozta közelebb övéit. A záró negyedben azonban összeomlott a baszk gárda, hosszú percekig képtelen volt gyűrűbe találni, amelyet keményen megbüntetett Aito Garcia Reneses legénysége(49-76). A hajrában már csak az volt a kérdés, hány ponttal ég meg a Bilbao a Miribillában.

A Dominion Bilbao Basket legjobb dobói: James 10/3, Bertans – Mumbrú 8/3 – 8/3
A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Oliver 17/6, Pangos 14/6, Báez 12

Valencia Basket Club (2-0) – FIATC Joventut (1-1): 76 – 69 (14-17, 20-11, 20-16, 22-25)

Hullámzó összecsapáson, kemény ellenállással előrukkoló Joventutot sikerült térdre kényszerítenie a Bojan Dubljevics fémjelezte Valenciának. Nagy elánnal vágott bele a találkozóba a Brandon Paul-Goran Suton irányította katalán gárda, amely agresszív játékkal és kemény védekezéssel lepte meg a vendéglátó együttest (14-17). A hazaiak szenvedésének Bojan Dubljevics vetett véget, akit képtelenek voltak tartani a körtében a vendég magasemberek – így a félidőre már a narancsmezesek térhettek jobb szájízzel (34-28). A nagyszünetet követően sem tudott  ellépni riválisától a Valencia; sőt a 23. percben Sergi Vidal révén ki is egyenlített a Badalona (36-36). Még mielőtt bajba kerülhettek volna a hazaiak, Fernando San Emeterio és Rafa Martinez nőttek fel a pontgyártásba – a negyedik játékrész elején már kétszámjegyű fórt mutatott az eredményjelző tábla (56-44). A katalán büszkeség azonban egy percig sem lohadt, de a hazaiaknál mindig akadt olyan játékos, aki továbblendítette alakulatát, így egy küzdelmes, kevésbé látványos, de annál izgalmasabb rangadón kerekedett felül a Joventut együttesén Pedro Martinez legénysége.

A Valencia Basket Club legjobb dobói: Dubljevics 20/3, San Emeterio 13/3, Martinez 11/9
A FIATC Joventut legjobb dobói: Paul 20/12, Suton 16/6, Vidal 10

Iberostar Tenerife (0-2) – Morabanc Andorra (1-1): 81 – 83 (20-27, 19-15, 14-19, 28-22)

A forduló legnagyobb meglepetését szolgálta az Andorra azzal, hogy idegenben tréfálta meg a gyenge védekezéssel felálló Tenerifét. Az eredménnyel ellentétben végig uralta a találkozó menetét az eddigi legjobb teljesítményével előrukkoló Betinho Gomes-Giorgi Shermadini húzta Andorra, bár a végjátékra maradt egy kis izgalom. A kanári-szigeteki együttes későn, csak a hajrában tudott formajavulást felmutatni: Nicolas Richotti és Davin White vették vállukra csapatukat, akik kellőképpen ráijesztettek a vendégekre, hibák sorozatára kényszerítve őket. Még esélye is lett volna hatalmas bravúrral eloroznia a Tenerifének a győzelmet már a tarsolyukban érző vendégektől, de 81-83-es állásnál hat tized másodperccel a rendes játékidő vége előtt Kerry Carter dobása jócskán célt tévesztett. Bár – a meccs egészét tekintve - megérdemelten győzött a vendég alakulat, majdnem elszórakozta a mérkőzést, amelyből ismét leckét kaphatott, hogy egy találkozó addig tart, amíg azt le nem fújják.

Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Rey 14, Sekulic – Beirán 11/3 - 11
A Morabanc Andorra legjobb dobói: Gomes 21/15, Shermadini 17, Clark 12/6

Baloncesto Sevilla (0-2) – FC Barcelona Lassa (2-0): 58 – 97 (17-29, 8-22, 16-23, 17-23)

Bár az utolsó pillanatig becsülettel küzdött a Sevilla, így sem tudta elkerülni, hogy a katalán expressz ne robogjon át rajta – a Barcelona már az első félidő végére akkora előnyt halmozott fel, amely miatt esélye sem volt még csak megszorongatnia sem jóval magasabban rangsorolt ellenfelét a hazai félnek. A gránátvörös-kékek a játék minden elemében domináltak, kiváló statisztikát produkáltak, a két csapat nem volt egy súlycsoportban. Pau Ribas mellett Ante Tomic is hozta a tőle megszokott konstans, hatékony performanszát, a látványról pedig a Carlos Arroyo-Tomas Satoransky-Samardo Samuels triumvirátus gondoskodott. Ha rápillantunk a csapatok hatékonysági mutatóira is meglátszik, hogy csak „egy gárda volt aznap a pályán” (39-122).

A Baloncesto Sevilla legjobb dobói: Bamforth – Miljenovics 9 – 9, Rodriguez 8/6
Az FC Barcelona Lassa legjobb dobói: Ribas 18/12, Tomic 14, Samuels 13

Unicaja (2-0) – Montakit Fuenlabrada (1-1): 81 – 59 (31-14, 16-10, 18-16, 16-19)

Az Unicaja sem izzadt meg különösebben a fővárosi kiscsapat ellen, köszönhetően az első negyedben mutatott koncentrált játékának. Az andalúzok villámrajtot vettek: a hatodik percben már a tizedik pontjánál járó Mindaugas Kuzminskas ellen nem volt ellenszerük Josip Sobinéknak (22-5), akik elképzelés nélkül pattogtattak, így a félidő végére még nagyobb hátrányban tudhatták magukat (47-24). A harmadik szakasz elején ugyan véghez vittek egy 0-9-es rohamot (47-33), de Jamar Smith-szel az élen az andalúzok hamar hűtötték kedélyeiket (65-40). A fentmaradó játékrészben már láthatóan kiengedett a Malaga, ám így sem forgott veszélyben nagyarányú diadala. Az Unicaja remek csapatjátékát mi sem bizonyítja jobban, hogy összes pályára lépő játékosa ponttal járult hozzá a győzelemhez.

Az Unicaja legjobb dobói: Kuzminskas 14/6, Smith 13/9, Gabriel 12/6
A Montakit Fuenlabrada legjobb dobói: Wear 13/9, Sobin 10, Smits 9/9

ICL Manresa (1-1) – Movistar Estudiantes (0-2): 85 – 67 (19-19, 22-14, 24-22, 20-12)

A vártnál jóval nagyobb különbséggel ütötte ki közvetlen riválisát a Manresa, amelynél a kezdő5-ben helyet kapó Jermaine Thomas is produktívan járult hozzá (9 pont, 2 gólpassz, 1 kiharcolt fault) a sikerhez. Ricky Sánchez vezérletével jobban kapta el a rajtot a katalán kiscsapat (14-8), ám a vendégek a Nacho Martin-Vlagyimir Stimac erőcsatárpáros jó megoldásainak köszönhetően kiegyenlítettek a negyed végére (19-19). A második etapban emelt játéka ritmusán a hazai együttes: Chase Simon mellett Jermaine Thomas is eredményes volt periméterről – nyolcpontos fórral térhetett a nagyszünetre Ibon Navarro legénysége (41-33). A fordulást követően megrekedt a katalán támadójáték, amelyet kihasználtak a fővárosiak; egy kosárnyira megközelítették ellenfeleiket (43-40). A hazai mesteredző nem várt tovább az időkéréssel, maga köré hívta tanítványait. Intelmei nyitott fülekre találtak: 16-6-os rohanással megnyugtató előnyt épített ki a festékben kiváló performanszot nyújtó Dejan Musli (16 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz, 5 kiharcolt fault) fémjelezte Manresa (59-46). Jaime Fernández révén ugyan a negyed végén közelebb férkőzött az Estudiantes (59-52), de a katalánok remekül kontrollálták a mérkőzést. Az eredmény után való állandó loholás végképp megtörte a vendégeket, így még egy szoros végjátékra sem voltak képesek Juan Alberto Hernángomezék.

Az ICL Manresa legjobb dobói: Musli 16, Simon 14/6, Grigonis 11/6
A Movistar Estudiantes legjobb dobói: Fernández 12/3, Hernángomez – Stimac – Martin 11/3 – 11 – 11

Retabet Gipuzkoa Basket (0-2) – Real Madrid (1-1): 61 – 94 (26-22, 12-34, 7-13, 16-25)

Ősi riválisához hasonlóan a Királyi Gárdának sem okozott idegenben két vállra fektetnie gyengébb ellenfelét, bár az első negyed után még nem tűnt túl acélosnak, aggódhattak szurkolói...Ám a második negyed elején robbantott a Sergio Rodriguez (17 pont, 8 gólpassz) és Jaycee Carroll irányította bajnokcsapat, néhány perc alatt állva hagyta ellenfelét - 12-34-es etapot repesztve, amellyel el is döntötte a mérkőzés érdemi kérdését. A harmadik szakaszban tovább nyílt a különbség a két gárda között; Lóránt Péter egykori csapatának offenzívája teljesen szétesett, rendkívül pontatlanul tüzeltek a san sebastianiak, ráadásul a lepattanózásban is jócskán alulmaradtak. A záró játékrész sem hozott változást: a Real Madrid könnyed, közönségszórakoztató kosárlabdával húzta be első, önbizalomnövelő bajnoki győzelmét.

A Retabet Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Vrkic 16/3, Lawrence 8/3
A Real Madrid legjobb dobói: Carroll 19/6, Rodriguez 17/6, Nocioni 11/9