Javított a Kubany és a Primorje

Két találkozót játszottak az orosz bajnokságban november első hetének közepén. Szerdán a teljesen felemás képet és játékot mutató Krasznaja Kirilov Szamara fogadta a bajnokságot vereséggel kezdő Lokomotiv Kubanyt, míg a mai napon a kevesebb, mint egy hét múlva Paksra látogató Nyizsnyij Novgorod vendége a vlagyivosztoki Szpartak Primorje volt. Keresztbejátszásnak is tekinthető ez a két mérkőzés, hiszen egy, illetve másfél héttel korábban a csapatok Novgorod-Kubany és Primorje-Szamara felosztásban játszottak egymással. Akkor a Novgorod és a Szamara örülhettek a sikereknek, így a visszavágás vágya fűthette a két vesztes gárdát.

Krasznaja Kirilov Szamara - Lokomotiv Kubany 68-72 (18-22, 13-24, 12-14, 25-12)

A tegnapi összecsapáson a Szamara próbált egymás után két jó meccset összerakni, miután az előző találkozón Vlagyivosztokon verték a Primorjét, de előtte kikaptak (a Khimkitől) és bár a VTB ligába bejutottak, a EuroChallenge selejtezőjéből simán kiestek. A Kubany egy héttel korábban némi meglepetésre kikapott a Novgorodtól, úgyhogy nekik kötelező feladat volt javítani a PBL alsóbb régiójába tartozó Szamara ellen.

A meccsre a hazaiak játéka nyomta rá a bélyegét: abszolút hullámzó volt. Az első negyedben még 9-3-ra mentek Labovicsék, de ezek után három negyeden keresztül mintha pályán sem lettek volna. Rush triplája az első felvonás végén csak annyit eredményezett, hogy nem hét, csak négy ponttal égtek 10 perc játék után (18-22). A második negyed volt a mélypont a hazaiaknak. Három perc kemény munkával ugyan egyenlítettek (28-28), de főleg Lionel Chalmers csodálatos periódusának köszönhetően óriási pofont kaptak a félidőig hátralévő hét percben (31-46).

A harmadik negyedben gyakorlatilag semmi nem változott, csak a játék minősége esett, a vendégek ugyanis az ellenfél szintjére süllyedtek, de hiába "jöttek fel" 11 pontra a hazaiak a harmadik játékrész felénél, a vége megint a Kubanyé volt és már 17 pontos előnnyel abszolút nyugodtan készülhettek az utolsó negyedre. Öt percig nem is volt semmi probléma, hiszen az 50-66-os eredmény megnyugtatónak tűnt, ám ezúttal talán túl megnyugtatónak. Minden hazai játékos betalált ebben a szakaszban és Rush kettese azt jelentette, hogy 1:07-tel a vége előtt már csak két pontra voltak a feltámadástól (64-66). Hogy mégsem lett túl szoros a vége, arról előbb Traoré, majd Chalmers két büntetője gondoskodott, így nagyobb izgalmak nélkül nyert a vendég csapat. Érdekesség, hogy az első találkozón húzóember Sheleketo ma abszolút halvány volt, de nyertek, így valószínűleg ez kevésbé izgatja őket.

Statisztika:

Krasznaja Kirilov Szamara: Rush (17 pont, 3 pattanó), Hayes (16 pont, 6 pattanó), Labovics (13 pont, 8 pattanó), Kolesnyikov (8 pont, 6 pattanó, 3 szerzett labda), Miles (6 pont, 3 pattanó, 3 gólpassz, 4 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault)

Lokomotiv Kubany: Chalmers (17 pont, 5 pattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault), Bykov (15 pont, 4 pattanó, 4 gólpassz, 3 szerzett labda, 7 kiharcolt fault), Traoré (12 pont, 6 pattanó, 2 szerzett labda), Massey (12 pont, 6 pattanó, 3 szerzett labda)

A találkozó részletes statisztikáját az alábbi linken találjátok!

Nyizsnyij Novgorod - Szpartak Primorje Vlagyivosztok 88-89 h.u. (26-21, 13-18, 23-17, 21-27, 5-6)

A mai összecsapást minden bizonnyal árgus szemekkel figyelték Pakson is, hiszen jövő kedden a Novgorod Paksra látogat EuroChallenge csoportmeccsre. A hazaiak 1-2-vel álltak a mérkőzés előtt, legutóbbi találkozójukat megnyerték a Kubany ellen, míg a vendégek egy óriási bravúr után (az Euroligában szereplő UNICS-ot verték 80-73-ra) meglepetésre vereséget szenvedtek otthon a Szamara együttesétől, akik előzetesen legyőzhető ellenfélnek számítottak. A Novgorod tehát főpróbaként is tekinthetett a találkozóra, míg a Primorjének itt volt az esélye, hogy kiköszörülje a csorbát és javítsa kissé meglepő bukását.

Az első negyedben végig a hazaiak tartották kezükben a vezetést, de nagyobb különbséget egyáltalán nem tudtak kialakítani, végül 5 pontos fórt sikerült kidolgozniuk. Az első 10 perc három ember külön párharcáról szólt. A Novgorodnál Paunics 9, míg a távolról pontosan tüzelő Ignierski 13 pontig jutott ebben a szakaszban, a túloldalon pedig Cuthbert Victor volt a húzóember, ekkor még 8 pontig jutott (csak), de később is nagy szerep hárult rá (lásd statisztika). Goljakov próbált a segítségére lenni négy pontjával, de Torey Thomas hiába rakott ugyanennyi egységet a közösbe, pocsékul dobott és inkább ártott, mint használt. A második negyedet sokkal jobban kezdték a vendégek és az első öt percben nagyot fordítottak az álláson (29-35). Nem is volt véletlen ez a roham, hiszen ekkor nem egy emberes csapatként működtek, mindenki betalált, aki éppen a támadótérfélen járt. A Novgorodnak kellett egy kis idő, mire összeszedte magát, de megtették, főleg védekezésben és a hátralévő négy és fél perc alatt mindössze négy pontot kaptak, azt is az utolsó percben (mind a négy pont Thomastól jött), ők pedig Paunics vezetésével egyenlítettek (39-39).

A nagyszünet után felébredt a hazaiak amerikaija, JR Bremer is és főként neki köszönhetően nagyon gyorsan kinyílt az olló a két gárda között, két és fél perc játék után 49-40-re már megint a Novgorod vezetett. A negyed hátralévő részében továbbra is irányították a játékot Bremerék, ráadásul Paunics és mellé csatlakozott Panin is pontszerzésben, úgyhogy az utolsó percre az addigi legnagyobb, 11 pontos előnnyel fordulhattak, itt azonban nagyot hibáztak. Nem figyeltek, kettő támadásból öt pontot kaptak, így megint látótávolságban volt a Primorje (62-56). A negyedik negyed elején újabb hazai roham azt mutatta, hogy döntésre akarják vinni a dolgot, Ignierski és a végig hasznosan kosarazó Protics kosaraival 12 pontra duzzadt az előny, amikor Antonov óriási hibát vétett. Dobás közben ütött technikai hibát Goljakovon, aki értékesítette a két sima és a két technikaiért járó büntetőt is, majd négy másodpercre rá dobott egy kettest, újra meccsben voltak a vendégek (68-62). Az ezt követő periódus Protics és Victor külön párharca volt, ám mivel a hazai játékos több segítséget kapott társaitól, így nem nagy mértékben, de megint nőtt a különbség (79-70). Négy perc volt ekkor hátra, de úgy tűnt, mintha a hazaiak azt hitték volna, megvan a meccs, a vendégek pedig nem adták fel. Victor, Savenkov és Thomas kosarai azt jelentették, hogy másfél perccel a vége előtt 81-nél beérték riválisukat. Sőt. 19 másodperccel a vége előtt Victor kapott faultot és mindkét "szabaddobást" a helyére küldte, amivel a teljesen lefagyott hazaiakat szinte kettéroppantotta. A sokkból Ignierski ocsúdott azonban a leghamarabb és csak személyi hiba árán tudták megállítani. Nem remegett meg a keze, így 83-83 után következhetett a hosszabbítás.

A ráadás öt percének elején látszódott, hogy a Novgorod teljesen leblokkolt, kettő perc alatt elbukták gyakorlatilag a győzelem lehetőségét, hiszen előbb Pavlov kettő, majd Baburin egy büntetőjére Zelenszkij 2+1-e tette fel a koronát, így 83-89-re elhúztak a vendégek. Mintha ők is elhitték volna, hogy nem lehet bajuk, ugyanis Baranov, Protics és Bremer kosaraival egy perccel a vége előtt egyetlen pont volt csak a hátránya a hazaiaknak. Victor az utolsó egy percet teljesen méltatlanul játszotta le saját magához képest. Előbb eladta a labdát, majd 0:36-tal a vége előtt ugyan megszerezte Bremertől, de hiába ütöttek oda neki, mindkét javára megítélt büntetőt kihagyta. Nagy mázlija volt, mert Nesterov visszaszedte a pattanót, de ő is kihagyta a hármast, így 11 másodperce maradt a hazai gárdának a győzelemre. Bremer, ahogy az egész találkozón, így most is pontatlan volt, kihagyta a meccs megnyerését jelentő duplát, így a Paks egy lelkileg eléggé demoralizált együttessel kerülhet szembe kedden, míg a Primorje második győzelmét is megszerezte, és ugyan sok nem telt el a szezonból, de játéka alapján abszolút eséllyel pályázik a nyolcba kerülésre.

Nyizsnyij Novgorod: Ignierski (24 pont, 6 pattanó), Paunics (21 pont, 10 kiharcolt fault), Protics (15 pont), Bremer (10 pont, 5 gólpassz, 9 eladott labda), Panin (9 pont, 7 pattanó)

Szpartak Primorje Vlagyivosztok: Victor (28 pont, 13 lepattanó, 4 szerzett labda, 2 blokk, 11 kiharcolt fault), Thomas (15 pont, 5 gólpassz, 2 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), Goljakov (12 pont, 3 gólpassz), Savenkov (6 pont, 10 lepattanó)

A mérkőzés részletes statisztikáját az alábbi linken nézhetitek meg!