Orosz bajnokság - A nyitány

Ezen a hétvégén elrajtolt az orosz bajnokság is és európai kitekintőnkben ezt a sorozatot sem hagyhatjuk figyelmen kívül. Most következő cikkünkben a bajnokság történelméről ejtünk pár szót, majd a PBL-ben résztvevő csapatokat vizsgáljuk meg kicsit tüzetesebben, valamint megnézzük a csonka első forduló három mérkőzését is.



Történelem

Az orosz bajnokságot Szuperliga A néven 1992-ben hozták létre. Korábban természetesen a Szovjetunióban szerepeltek az oroszországi székhelyű csapatok is, a világhatalom felbomlása után az első független orosz bajnokság viszont 1992-re datálódik. Nem túl nagy meglepetés, hogy az első bajnok az azelőtt, akkor és azóta is kirakatcsapat CSZKA Moszkva lett. A gárda egyeduralmát mutatja, hogy a Szuperliga A 19 szezonja alatt mindössze kétszer nem ők lettek a bajnokok, 2001-ben és 2002-ben verte őket a szép emlékű Ural Great Perm, amely azóta csődbe ment és meg is szűnt. Alapszakaszt is csak két további alkalommal buktak még a 90-es évek végén az Avtodor Szaratov ellen, egyébként mindent megnyertek attól függetlenül, hogy az utóbbi években elképesztően erős riválisaik is akadtak.

A történet 2010-ben vett fordulatot, ugyanis a 10 leggazdagabb, legjobb klub kivált az Orosz Kosárlabda Szövetség által rendezett bajnokságból és létrehozták a PBL-t (Orosz Profi Kosárlabda Liga), ami jelenleg a legmagasabb osztálynak számít és a szövetség hatáskörén kívül helyezkedik el. A korábbi első és másodosztály (Szuperliga A és B) egyesült, így most ez a liga (Szuperliga) számít az orosz másodosztálynak. A PBL első bajnoka idén nyáron természetesen szintén a CSZKA Moszkva lett, a döntőben 3-1-re verték a Khimkit, míg a Szuperligát a Szpartak Primorje Vlagyivosztok nyerte. A PBL-be csak öröklés vagy kihalás útján lehet bejutni és a vlagyivosztoki együttesnek rögtön mázlija volt. A kilencedik helyen végző Dinamo Moszkva ugyanis anyagi nehézségekkel küszködött az egész szezon során, ezért kirakták a top ligából, a Primorje pedig le tudta tenni megfelelő garanciákat, építettek egy 7000-es stadiont, így felvették őket a PBL-be.

A csapatok

CSZKA Moszkva

Gyakorlatilag ellenük az égvilágon semmi nem szól. Iszonyatosan jó játékosállomány, megismételhetetlen történelem, önbizalom. Minden azt mutatja, hogy idén is címvédés lesz, persze ehhez lesz 1-2 szava a kihívóknak is. Jonas Kazlauskas edző irányítja továbbra is a gárdát és idén olyan sztárigazolásokkal erősödtek, mint az NBA-ből az öreg kontinensre két évre visszatérő Nenad Krisztics, vagy a szerb válogatott zsenije, a visszavonuló Jon Robert Holden helyére érkező Milos Teodoszics, de Ramunas Siskauskas mellett egy másik litván válogatott, Darius Lavrinovic is a csapat tagja már. Mint említettem, brutálisan erős keret ez, hiszen hozzájuk jön még az orosz válogatott Anton Ponkrasov, Alekszej Shved, Anton Voroncsevics vagy Viktor Khryapa. Ezt a névsort végigolvasva nem meglepő, hogy mindössze egy amerikaival, Jamont Gordonnal operálnak és ő sem húzónév ebben az együttesben. Ha ez sem lenne elég: nem tudni, pontosan meddig, de visszatért nevelőegyesületéhez a lockout idejére az utóbbi évek orosz kosárlabdájának kiemelkedő alakja, Andrej Kirilenko is. Amíg ő van, papíron ezt a gárdát megszorongatni sem tudják, úgyhogy minden esélyük megvan arra, hogy az alapszakaszt könnyen be is húzzák. Kis érdekesség, hogy ez tavaly nem jött össze, a UNICS megelőzte őket, de később ennek nem volt jelentősége, hiszen a rájátszást behúzták. Mivel az Euroligában és a VTB United Ligában is érdekeltek, így kell is a bő játékosállomány.

Khimki Moszkva

Egyértelműen a második legjobb moszkvai csapat és a CSZKA legnagyobb kihívója lehet idén (is). Tavaly összecsaptak a bajnokság döntőjében, ahol 3-1-re a CSZKA volt a jobb, ám korábban a VTB United Liga döntőjét a Khimki nyerte kettő ponttal. Náluk két lockout miatt kiruccanó kosaras is található, méghozzá a válogatott centere, Tyimofej Mozgov az egyik, a másik pedig a sokoldalú Austin Daye. Szintén Amerikából érkezett Chris Quinn is, ám az irányító szerződése nem tartalmaz NBA kilépési lehetőséget. A tavalyi húzóemberek közül maradt a horvát Kresimir Loncar, illetve az orosz válogatott Vitalij Fridzon és Szergej Monya is. Rimas Kurtinaitis edző játékosként mindent megnyert anno és 2009-ben a Lietuvos Rytas-szal is nyert már egy Európa-kupát. Idén egy fokkal fentebb kellett volna vitézkedni, ám az első pofont már megkapták, ugyanis egy viszonylag könnyű ágon sem sikerült bejutniuk az Euroligába, ami bombameglepetésként érhette az együttest, úgyhogy Kurtinaitis most megint az Európa-kupában alkothat. Ha ebből a sokkból időben képesek felállni (és Kirilenko nem marad év végéig), akkor a CSZKA ellenfelei lehetnek.

UNICS Kazany

A UNICS a harmadik tagja annak a triónak, amelyik az utóbbi években meghatározta az orosz kosárlabdát és annak nemzetközi hírnevét öregbítette. 2004-ben már megnyerték a mai Európa-kupa elődjét és ezt tavaly meg is ismételték. Tavaly ráadásul a PBL alapszakaszát is bezsákolták, ám az elődöntőben a Khimki ellenében 2-0-áról kikaptak (úgy, hogy a negyedik meccset idegenben csak egy ponttal bukták), így csak a harmadik helyen végeztek. Idén automatikusan indulnak az Euroligában és természetesen a VTB Ligában is. A top csapatok közül a legtöbb amerikait foglalkoztatják. Lynn Greer, Terrell Lyday és Mike Wilkinson USA útlevéllel lépnek pályára, mellettük Kelly McCarthy orosz, míg Henry Domercant bosnyák állampolgárként kosarazik. Említést érdemel még a tengerentúlon is ismert center Nathan Jawai, a fehérorosz Vladimir Veremeenko és a két volt orosz válogatott, Zahar Pasutyin és Alekszej Szavraszenko.  Nem rendelkeznek annyi ismert névvel, de mégis nagyon masszív keretet alkotnak, ezért amennyiben nem végeznek dobogón, az óriási csalódás lesz.

Lokomotiv-Kubany Krasznodar

A tavaly negyedik helyen végző Kubany idén is azért szállhat leginkább harcba, hogy a top3 csapat mögött ők végezzenek legelőrébb. Ha bejutnak, az elődöntőben akármelyik gárda ellen lépnek pályára, már csak ajándék lesz, ahogy volt ez tavaly is. Szintén több amerikai játékossal is rendelkeznek. Ben Uzoh, Lionel Chalmers és Kelvin Rivers mellett a macedón útlevéllel is rendelkező Jeremiah Massey is a keret tagja. Az új igazolások közül kiemelkedik az NBA-t is megjárt szlovén válogatott center, Primoz Brezec, az orosz válogatott Szergej Bykov, valamint a francia magasember, Ali Traoré. A keret semmiképp sem kutyaütő (ahogyan ez a PBL minden csapatánál elmondható), de azért egy kategóriával az előzőek alatt van. Ha dobogóra kerülnek, az kisebb fajta csoda lenne.

Nyizsnyij Novgorod

Bremer még a Szamara színeibenA 2001-ben alapított gárda rohamléptekben fejlődött az utóbbi években. A 2009-2010-es szezont még a Szuperliga B-ben kezdték el, ám megnyerték a sorozatot és az akkor alakult PBL-be azonnal felvételt nyertek. Főként fiatal orosz és szerb kosarasokra építenek, mint például Boban Marjanovics, Nemanja Protics vagy Szemjon Antonov és mindössze három idősebb húzónévvel van megerősítve ez a fiatal szerkezet. Az amerikai JR Bremer az NBA után Európa szinte össze élbajnokságában játszott, a Novgorod viszont már a negyedik orosz klubja lesz. Mellette mindenképpen kiemelendő a lengyel Michal Ignerski, valamint az orosz Oleg Baranov. Ők hárman képviselik a csapatban a rutint. Újoncként megilletődve kezdtek még tavaly, hiszen csak nyolcadik helyen jutottak be a rájátszásba, de miután a UNICS ellen is csak 1-2 arányban véreztek el a negyeddöntőben, nagy meglepetésre kiütötték a Szpartak Szentpétervárt és a Jenyiszej Krasznojarszkot is, így végül ötödik helyen végeztek a bajnokságban. Rájuk emlékezhetünk mi is, hiszen tavaly a Szolnoki Olajjal egy EuroChallenge csoportban voltak, végül az utolsó helyen végeztek 1-5-tel. Idén főtáblások ugyanebben a sorozatban, valamint helyet kaptak a VTB Liga főtábláján is.

Jenyiszej Krasznojarszk

A tavalyi hatodik helyezett krasznojarszki együttes állomány és eddigi teljesítmény alapján valószínűleg idén annyit tűzhet ki célul, hogy tartsa ezt a hatodik helyet, többet valószínűleg nem. Sikerrel vették ugyan a VTB Liga selejtezőjét és a Krasznaja Kirilov mögött másodikként továbbjutottak, de a PBL-újonc Szpartak Primorje ellen a EuroChallenge selejtezőjének első körében 17 ponttal megégtek, a visszavágóra minimális esélyük maradt csak a továbbjutásra. A gárda vezéregyénisége egyértelműen Lonny Baxter, aki az NBA-t is megjárta és a csapat legponterősebb játékosa. Mellette a két orosz húzóember Andrej Truskin és Szergej Toporov, valamint említést érdemel még az izraeli Afik Nissim. Rájuk kell mindenképpen odafigyelnie az ellenfélnek. Inkább idősebb, rutinosabb játékosokra alapoznak, fiataljaik alig vannak, közülük is a legnevesebb Elmedin Kikanovics, az idei EB-n résztvevő bosnyák válogatott centere.

Szpartak Szentpétervár

A tavalyi év legnagyobb csalódását mindenképpen a szentpétervári sztárcsapat okozta, hiszen nem sikerült bejutniuk először az Európa-kupa mezőnyébe, a EuroChallenge-ben sem jutottak be a döntőbe, az orosz bajnokságban pedig óriási pofont kaptak, hiszen mindössze a hetedik helyen végeztek, így idén is Európa-kupa selejtezőre kényszerültek. Ez a csapat viszont már sem a játékosokat tekintve, sem teljesítményében nem ugyanaz a gárda, hiszen sikerrel vették az akadályt. Tavaly még Henry Domercant, Dijon Thompson, Pero Antics, Smush Parker és Anton Ponkrashov fémjelezték a gárdát, idén viszont nagyot változott a világ. Miha Zupan az egyetlen maradó a nagyobb nevek közül, viszont a Szolnokon 16 ponttal égő együttest erősíti az NBA-ből érkező Patrick Beverly, az izraeliek egyik legjobbja, Yotam Halperin, a montenegróiak kiválósága, Vlagyimir Dragicsevics vagy a görög center, Lukasz Mavrokefalidisz. Ők sötét lovak a bajnokság szempontjából is, hiszen tavaly nagyon leszerepeltek, annál valószínűleg idén jobb teljesítményre lesznek képesek, amennyiben egységet tudnak alkotni. Természetesen a VTB Ligában ők is indulnak.

Krasznaja Kirilov Szamara

Szinte ugyanazt az utat járták be az utóbbi hetekben, mint a Jenyiszej. A tavalyi bajnokság nyolcadik helyén végző együttes gyakorlatilag végigfürödte a VTB Liga selejtezőit, simán jutott a főtáblára, ám a sok meccs visszaütött és egy másik orosz gárda, a Triumph ellen 23-mal kikaptak a EuroChallenge selejtezőjének odavágóján, így ők valószínűleg nem vesznek részt idén a küzdelmekben. Az együttes egyértelműen az amerikai légiósokra épül, van belőlük nem kevés, szám szerint öt. A legnagyobb név csak a lockout idejére tette át székhelyét az öreg kontinensre, ő DeJuan Blair, a Spurs centere. Rajta kívül itt játszik még a Netsből ismert Jarvis Hayes, valamint a Bucks volt játékosa, Joe Alexander is, de említést érdemel Brion Rush és Aaron Miles is. Mellettük talán Jevgenyij Kolesnyikov, valamint a szerb Dragan Labovics lesznek még a húzónevek. Az esélyeiket nagyban befolyásolja Blair maradása, aki Európában ritkán látott fizikummal van megáldva, így a palánkok alatt elképesztően hatékony lehet. Amennyiben teljes szezonos lesz a lockout, úgy a Szamara még meglepetéseket is okozhat.

Triumph Lyubertsy

A tavalyi évben elért tizedik helyezéséből tanultak a moszkvai csapatnál és idén egy amerikai helyett három észak-amerikai játékost foglalkoztatnak, rájuk, illetve három orosz játékosra épül a csapat. Jerry Jefferson, Tywain McKee és Kyle Landry egyértelműen azért érkezett, hogy a tavalyi 5 győzelmes szezont jóval túlszárnyalják. A EuroChallenge selejtezőjének első körében ki is ütötték a fáradt Krasznaja Kirilovot, úgyhogy nagyon úgy néz ki, hogy a nemzetközi porondon is megmutathatják, mit tudnak. Az oroszok közül mindenképpen kiemelendő a 92-es születésű Dmitrij Kulagin és a 18 éves Szergej Karaszev, akik az orosz kosárlabdázás talán legnagyobb csillagai és idén a Triumph-ban bőven lesz lehetőségük bontogatni szárnyaikat (előbbit a tengerentúlon is számon tartják, valószínűleg NBA draftolt lesz az U19-es világbajnokságon mutatott teljesítménye miatt (is)). Amennyiben a bajnokságban a nyolcba kerülnek, már teljesítik a maximális várakozásokat.

Szpartak Primorje Vlagyivosztok

Ahogy már korábban említettük, ők az egyetlen újoncok idén, tavaly a Szuperligát nyerték meg és a Dinamo Moszkva pénzügyi gondjai miatt kerülhettek a PBL-be. Ennek ellenére nem elégedtek meg azzal, hogy a babérjaikon üljenek, hiszen a EuroChallenge selejtezőjének első körében kiütötték a Jenyiszejt, nagyon nagy eséllyel pályáznak tehát a főtáblára. Óriási fórjuk hazai pályájuk, ami Oroszország (és a világ) másik végén, Vlagyivosztokon van. Az utazás ugyan oda-vissza lehet hátrány és előny is, de az első forduló is bebizonyította, hogy otthon bárkire veszélyesek lehetnek. Összesen három külföldijük van: a nigériai Jeleel Akindele, a Virgin-szigeteki Cuthbert Victor, valamint a gárda abszolút húzóembere, az amerikai Torey Thomas. Rajtuk kívül csupa orosz kosarassal vannak teli, ami akár még előny is lehet a későbbiekben, hiszen őket az NBA lockout semmilyen szinten nem zavarja majd. Egyértelműen a nyolc közé jutást tűzhetik ki maximális célul és ebben hazai pályájuk óriási segítség is lehet.

Az első forduló

Három mérkőzést játszottak tegnap, illetve ma, ezzel elindult a PBL második, 2011-2012-es szezonja.

2011. október 6.

Nyizsnyij Novgorod – CSZKA Moszkva 62-79

2011. október 7.

Szpartak Primorje – UNICS Kazany 80-73

Khimki Moszkva – Krasznaja Kirilov 85-79

Az első mérkőzésen csoda nem történt, a CSZKA Moszkva ellen idén kevésszer fog, pedig még Andrej Kirilenko sem lépett pályára. Ma azonban megjött az első bombameglepetés, ugyanis a Primorje otthon megverte az egyik nagy esélyes UNICS-ot. A hazaiaknál Torey Thomas 18 pont, 11 gólpassz, 6 lepattanó, 2 labdalopás. Brutális számsor. A UNICS-nál kiemelendő az egyre inkább öregedő Domercant, aki már tavaly Péterváron és idén a bosnyák válogatottban is eléggé hullámzó teljesítményt nyújtott és akkor még finoman fogalmaztunk és most is 5/15-öt tudott felmutatni a mezőnyből. A forduló záró találkozója ugyan papírforma eredményt hozott, de vért izzadt a Khimki, úgyhogy továbbra sincsenek kint a gödörből. Az Euroligához hasonlóan most is a Quinn-Loncar duó vitte a prímet, a túloldalon pedig szokásos módon Hayes és Blair voltak a legjobbak, ám a végig szoros találkozón nem sikerült borítaniuk a papírformát.

A következő három mérkőzés október 23-án kerül sorra, úgyhogy két és fél hete van mindenkinek feldolgozni az olvasottakat. Részletes statisztikát a bajnokság hivatalos honlapján találtok.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus