Papírforma győztesek, de micsoda izgalmak?!

November első hétvégéjén egy találkozóval, majd hétfőn még egy meccsel folytatódtak a küzdelmek az orosz első osztályban, a PBL-ben. A vasárnapi összecsapáson a Kubanyhoz látogatott a UNICS, amelyet kiismerni szinte lehetetlen, ennek megfelelően fix kettesre elég nehéz szívvel lehetett előzetesen számítani. A hétfői igazi rangadónak tűnt már a sorsoláskor is, bár a Khimki Moszkva számított az esélyesnek, főleg otthon, de a tavaly óta teljesen felforgatott szentpétervári alakulatot nem lehetett leírni, hiszen jelenlegi állományuk valamivel jobb egységet alkot, mint a tavalyi, sztárokkal teletűzdelt, de küzdeni szinte képtelen gárda.

Lokomotiv Kubany - UNICS Kazany 48 - 62 (15-17, 9-17, 10-12, 16-14)

Mint a végeredményből látható, a cikk címének második része biztosan nem erre az összecsapásra értendő. Mindkét csapat 1-1-es mérleggel érkezett ehhez a találkozóhoz, de a vendégeknek volt mit feldolgozniuk, hiszen a hét közben a Barcelona saját otthonukban csapta el őket, elég csúnyán. A Kubany, látva az eddigi csapatokat, a legjobb nyolcért fog küzdeni, két idegenbeli meccs után pedig vasárnap mutatkoztak be először hazai közönségük előtt.

Az első negyedben már abszolút érezhető volt a találkozó további alakulása. Főként Nathan Jawainak köszönhetően gyorsan hat pontos előnyre tettek szert a vendégek (3-9), ám ezt a különbséget még Szergej Bikov vezetésével kicsit több, mint egy perc alatt sikeresen annullálták a Kubany játékosai (9-9 négy perc játék után). Innentől kezdve azonban hiába tartották magukat 2-4 ponton belül, érződött, hogy a UNICS nem akar egy olyan meglepetést, mint a Primorje ellen az első mérkőzésükön, ezért végig kezükben tartották az eredmény alakulását. A játékrész végén 15-17-et mutatott az eredményjelző, pedig csak Domercant és McCarthy voltak eredményesek ebben a hat perces periódusban, a hazaiaktól viszont nem érkezett egyetlen teljesítmény sem, amelyet ki lehet emelni. A második felvonás aztán még egyoldalúbb lett és gyakorlatilag el is döntötte az egész összecsapást. Az első két percben még nem is volt probléma, hiszen tartották a differenciát Chalmersék (19-21), ám utána képtelenek voltak a gyűrűbe találni és hiába akadtak ezzel gondok a túl oldalon is, a szünetig hátralévő nyolc percben dobott három pont megpecsételte sorsukat, a UNICS visszafogott teljesítménye ellenére is 36-22-es vezetéssel mehetett pihenni.

Fordulás után sem változott semmit a játék képe, tovább növekedett a különbség, amely 17 pont környékére duzzadt. Iszonyatos pontínség uralkodott mindkét csapaton, mintha még a sokkal jobb vendégek is be lettek volna oltva kosárszerzés ellen. Két perccel a negyed vége előtt 48-29-nél kialakult az addigi legnagyobb űr a két gárda között, a negyed végén pedig még mindig 16 pont volt a UNICS Kazany fórja. Lyday kosarával a záró felvonás második percében először, Veremeenko duplájánál öt és fél perccel a vége előtt pedig másodszor és utoljára alakult ki a 20 pontos különbség (38-58), innentől kezdve már csak a pihenés volt a fontos a vendégeknek, kiengedtek elöl és hátul is, de 14-nél nem engedték közelebb az ezen az estén teljesen reménytelennek tűnő hazaiakat (csak Sabalkin jutott el 50%-os mezőnymutatóig, de ő mindössze 7 pontot tudott összekaparni), a vége 48-62 lett.

Statisztika

Lokomotiv Kubany: Chalmers (12 pont, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 4/11 mezőny), Massey (8 pont, 3 pattanó, 3/8 mezőny), Sabalhin (7 pont, 3/6 mezőny), Bikov (6 pont, 2 gólpassz, 2/8 mezőny), Suhovcov (4 pont, 4 pattanó, 2 gólpassz, 1/4 mezőny)

UNICS Kazany: McCarthy (15 pont, 9 pattanó, 3 gólpassz, 2 blokk, 6 kiharcolt fault, 5 eladott labda), Domercant (11 pont, 5 kiharcolt fault, 4 eladott labda), Veremeenko (9 pont, 3 pattanó, 3 eladott labda), Szamojlenko (6 pont, 4 pattanó, 6 gólpassz), Szavraszenko (6 pont, 8 pattanó, 3 gólpassz)

A mérkőzés részletes statisztikáját az alábbi linkre kattintva találjátok meg.

A találkozó teljes egészében megtekinthető az alábbi linken. (A mérkőzés elindítása után érdemes 1-2 percig megállítani, hogy előre betöltsön, akkor nem akadozik közben.


Khimki Moszkva - Szpartak Szentpétervár 87 - 81  2.h.u. (17-18, 18-24, 16-11, 15-13, 8-8, 13-7)

A moszkvai alakulat lassan, de biztosan kezd formába lendülni azok után, hogy az Euroliga selejtezőjéből szégyenszemre kiestek. A vendégekről egyelőre csak nemzetközi meccsek alapján tudunk, hiszen akár hihető, akár nem, ez volt az első meccsük idén a PBL-ben. November második hetében mondhatni már ideje volt, hiszen mások már négy meccsen is túl vannak. Annyi bizonyosnak látszott, hogy a tavaly óta "elnévtelenedett" játékosállomány (olyan játékosok távoztak, mint Antics, Domercant, Ponkrasov, Parker vagy Thompson) idén jobb egységet alkot és így talán többre is hivatott, mint a tavasszal és nyár elején óriási csalódást okozó együttes.

altGyorsan meg is mutatták, velük komolyan kell számolni. Bár három percnyi játék után 10-7-es hátrányban voltak és ekkor nem sok támadást sikerült kivédekezniük, gyorsan rendezték soraikat és Halperin, Kasirov és a negyed vége felé pedig Mavrokefalidisz kosaraival át is vették a vezetést. Legnagyobb előnyük öt pont volt (13-18), az utolsó 2:40 alatt azonban nem sikerült pontot szerezniük. A túloldalon csapatjáték ment, illetve leginkább nem ment, nagyon akadozott a gépezet és nem sikerült kihasználniuk az ellenfél kosárcsendjét, mindössze négy büntetőt tudtak elsüllyeszteni ez idő alatt, így egy pontos hátránnyal zárták az első 10 percet (17-18). A második felvonás sem indult jól a moszkvaiaknak, Kotisevszkij és Dragicsevics három és fél perc alatt kilenc pontosra duzzasztotta a vendégek fórját (19-28). Két NBA-s, Mozgov és Quinn gyorsan kapcsoltak, de próbálkozásaikat a túloldalon Halperin, Kejru és Zupan büntették, így 16 és fél perc játék után kialakult a félidő legnagyobb különbsége, 11 pont (23-34). A hazaiak nem adták fel (ilyen állománnyal nem is várható, hogy bárki ellen feladják), de próbálkozásaikat állták a péterváriak, szinte minden kosarukra volt válasz a túloldalról, így bár 33-37-nél négy pontra is voltak ellenfelüktől, végül 35-42-es eredménnyel fordultak a csapatok.

Fordulás után ugyanez az állóháború alakult ki. Eleinte tudta növelni kilenc pontra előnyét a Szpartak, de annyi mindenképpen változott a játékban, hogy sokkal nehezebben ment a kosárszerzés mindkét gárdának. A vendégeknél egy újabb 5 perces kosárszünet jött a harmadik negyedben, a túloldal viszont ezt sem tudta volna kihasználni, ha nincs Tyimofej Mozgov. Az 5 perc alatt ugyanis csak ő szerzett pontot, így négy perccel a negyed vége előtt 43-46 állt a táblán. Halperin triplája már úgy kellett a Szentpétervárnak, mint egy falat kenyér, de az addig komolyabb hátrányban lévő hazaiakat már nem tudta megtörni, Mozgov mellé Fridzon nőtt fel és ketten vitték a Khimkit, a negyed végén pedig kettejüknek köszönhetően már mindössze két pont volt a távolság a két gárda között (51-53). A negyedik, elvileg záró játékrész is a harmadik negyed tempójában indult, az első öt percben mindössze 7-7 pontot tudtak szerezni a csapatok és azt is úgy, hogy ennek a periódusnak a végén esett 1-1 hármas. Ekkor Kotisevszkij dobott két büntetőt, amire egy perccel később Planinic válaszolt egy duplával, 60-62-nél pedig már biztosnak tűnt, hogy egy labdás meccs lesz ebből. Két percig egyik együttes sem tudott betalálni a másik gyűrűjébe, de 1:53-mal a vége előtt Zozulin hármasával öt pontos, óriásinak tűnő előnyre tettek szert a vendégek. Az ellentámadásból érkezett a Moszkva legjobbja és Mozgov 2+1-e azonnal visszahozta a hazai reményeket. Halperin triplája kimaradt, Planinicnek pedig odaütöttek, így 40 másodperccel a vége előtt az egyenlítésért dobhatott büntetőket, mindkettőt a helyére rakta, így 65-65-nél úgy indulhattak neki a csapatok a meccsnek, hogy 1-1 lehetősége még biztosan volt mindkettőnek a győzelem megszerzésére. Az előbb még egyenlítő Planinic Mavrokefalidisznek ütöttek oda először, de a görög kihagyta az első büntetőt, egy pontos hátrányban pedig Halperin csinált butaságot (7 másodperccel a vége előtt nem valószínű, hogy azt az utasítást kapta, hogy adja meg az esélyt a Khimkinek a sima győzelemre), a sértett Vjalcev azonban szintén kihagyta az elsőt. A másodikat bedobta és miután Kejru kihagyta a győzelemért a triplát, jöhetett a hosszabbítás (66-66).

altAz első ráadás elején úgy tűnt, hogy a találkozón szinte végig vezető vendégek nem estek össze fejben és nagyon akarják ezt a dialat, három perc alatt Dragicsevics és Beverley 4-4 pontjával már 68-74-re mentek. Másfél perccel a vége előtt kezdte meg a felzárkózást Vjalcev, de ezúttal is csak egy büntetővel, a következő támadás után viszont Kejrunak is elmentek otthonról, azonnal odavert Quinnek, így egy perccel a vége előtt megint egy támadáson belül volt a Khimki (71-74). Kejru megint hibázott és hiába szedte le a támadópattanót Mavrokefalidisz, elvesztette a labdát, jöhettek a hazaiak: Fridzon hármas nem, Mozgov támadólepattanó, kiosztás triplára, Monya hármas igen. A hátralévő időben kosár nem esett, jöhetett az újabb ráadás (74-74)!!! A második hosszabbítás már jóval másabb képet mutatott, a vendégek valószínűleg lélekben és fizikailag is megtörtek kicsit, Mozgov pedig magához ragadta a kezdeményezést, másfél perc alatt dobott öt pontjával hárommal mentek a moszkvaiak (79-76). Ebben az időszakban jött az újabb áramkimaradás Halperinéknél, csaknem négy percig képtelenek voltak betalálni, 46 másodperccel a vége előtt Beverley is csak egy büntetőt tett a helyére (81-77), és Dragicsevics duplájára hárman válasz is érkezett, így fél perccel a vége előtt 86-79-nél eldőlt, hogy nem lesz meglepetés. A vége 87-81 lett, a drukkerek pedig elégedettek lehettek, két-három periódust leszámítva jó, színvonalas és izgalmas összecsapást láthattak.

Statisztika

Khimki Moszkva: Mozgov (23 pont, 8 lepattanó, 2 blokk, 7 kiharcolt fault), Monya (17 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz, 6 kiharcolt fault), Fridzon (12 pont, 5 lepattanó, 3 eladott labda), Quinn (11 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 6 kiharcolt fault), Planinic (9 pont, 4 gólpassz, 2 szerzett labda, 8 kiharcolt fault, 4 eladott labda)

Szpartak Szentpétervár: Mavrokefalidisz (15 pont, 7 lepattanó, 4 kiharcolt fault, 5 eladott labda), Dragicsevics (14 pont, 6/7 mezőny, 4 lepattanó), Halperin (12 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó, 4 szerzett labda, 6 kiharcolt fault, 4 eladott labda), Kotisevszkij (10 pont, 3 szerzett labda, 3 kiharcolt fault), Beverley (8 pont, 2/13 mezőny, 5 gólpassz, 4 lepattanó, 2 szerzett labda, 4 kiharcolt fault, 3 eladott labda)

A mérkőzés teljes statisztikáját az alábbi linken találjátok.

A találkozót teljes egészében az alábbi linken tekinthetitek meg (a második videó). (A mérkőzés elindítása után érdemes 1-2 percig megállítani, hogy előre betöltsön, akkor nem akadozik közben.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus