Serie A : Péntek 13.

13.  fordulót pénteken játszani nem mindig jó előjel. Különösen  nem volt ez jó előjel a forduló 8 vesztese számára. 2011 utolsó bajnoki fordulója nem szűkölködött  hatalmas fordulatokban, az izgalmas végjátékokban, és meglepő eredményekben sem. A forduló klasszikusa a 128.  Varese - Cantu  örökrangadó, az olaszok Zete-Körmendje volt.

A lombard szomszédvárak derbije csak az első negyed végéig volt igazán izgalmas, az észt center Jamar Talts meglepő eredményességének köszönhetően a Varese uralni tudta a negyedet és vezetett a nagy rivális ellen. Giorgi Shermandini nagyszerű centermunkájának, és annak hogy Nicolas Mazzarino újfent sebészi pontossággal(ezúttal 67%-kal) célzott a hárompontos vonalon túlról volt köszönhető az hogy a Cantu a második negyed közepére már átvette a rangadó irányítását, és azt  már ki sem engedte a kezéből. Trinchieri bandája megint bizonyította, Európában is párját ritkító, ahogy csapatként tudnak funkcionálni, és ahogy minden különösebb felesleges sallang, és villogás nélkül is kontrollálni tudnak egy mérkőzést. Ezúttal sem volt kiemelkedő egyéni produkció, de ezúttal is legalább 5 játékos tudott 2 számjegyű indexpontot elérni. A házigazda Cimberio Varese pedig nem rossz csapat, de extrák nélkül ezt a Cantut esélyük sem volt legyőzni, még hazai pályán,  majd 5000 néző hatékony támogatása mellett sem.

Casertában a bajnokságban rendkívül hektikus produkciót nyújtó hazai Pepsi Caserta azt  a Virtus Bolognát fogadta amely az utóbbi hetekben minden várakozást felülmúlóan teljesít. A sérült Andrija Stipanovic hiányában a Caserta továbbra is komoly centerhiánnyal küzd, múlt héten az Avellino ellen ideig óráig eredményes volt, jól működött az alacsony szerkezetű csapat, a Bologna  azonban már készült a déliekből, ellenük hatástalannak bizonyult a 4 kisemberes játék. A Bologna szekerét, ahogy eddig, úgy különösen most is az olasz játékosok húzták. Nem szokványos dolog ez egy olyan ligában ahol a legtöbb esetben nagyítóval is nehéz valódi talján találni a parketten. A Canadian Solar Bologna azonban más utat jár, Werner, Gailius és immár Chris Douglas Roberts is csak kiegészítő emberek, a külföldiek közül Koponen és Sanikidze számít stabil kezdőnek, Casertában a Poeta, Vitali, Gigli trió vitte a prímet. A Pepsi oldalán csak  a veterán, és minő meglepetés, olasz, Alex Righetti 23 pontja érdemel említést, de ő egyedül kevés volt, a Caserta újra kikapott, és hiába a Siena, a Milano és a Cantu legyőzése, komoly veszélybe került a pozíciójuk a legjobb 8 között.

A milánói Mediolanum Forum vendége a liga legponterősebb csapata a Sidigas Avellino volt, a házgazda Emporio Armani Milanonak más célja nem lehetett, mint az hogy valahogy kiköszörülje a hét eleji csúfos Cantu elleni vereséggel a becsületén esett csorbát. Dolgukat nehezítette, hogy legjobbjuk Malik Hairston achilles-ín sérülése miatt legalább egy hónapos kihagyásra kényszerül. De hiába a fogadkozások, a Milano ott folytatta ahol Cantuban abbahagyta: borzalmas védekezés, széteső csapatjáték. Az avellinói támadógépezet pedig nem kegyelmezett, és 12 perc tiszta játékidő után már 17-34, azaz 17 pontos vendégelőnyt jelzett az eredményjelző. A vendégek oldalán ekkor az a svéd Viktor Gaddefors volt elemében aki  ezidáig inkább szürke kiegészítőember volt csapatában. A Milano küzdött és szenvedett, és elsősorban a jól és eredményesen játszó görög Bourousis révén 8 pontra, 39-47-re zárkózott fel a nagyszünetre. A pihenő után a végre húzóemberré előlépő hellén duó (ezúttal Fotsis is értékelhetően teljesített) jóvoltából lépést tudott tartani a   Armani  a Marques Green - Tarquan Dean  páros pontzuhatagával, de érdemi fordulatot nem hozott a hazaiak küzdése. Ekkor azonban Scariolo mester váratlan húzásra szánta rá magát, lehozta a görögöket, lehozta Gentilét, helyükre pedig 3 olaszt (Giachetti, Mancinelli, Rocca) küldött a pályára. Giachetti parkettre küldése azt is jelentette hogy immáron egyszerre 2 irányítóval  a pályán játszottak a hazaiak. Scariolo váratlan húzása telitalálat volt, az itáliai trió csapatuk utolsó 37 pontjából 30-at vállalva, megfordította a meccset, és a 35. percben Mancinelli egymás után szerzett 2 trojkájával már 77-71-re  vezetett a Milano. A  mérkőzés embere a Mézga család Máris szomszédjára "hajazó" Jacopo Giachetti lett, a csereirányító 18 perc alatt 17 pontot szerezve győzelemre vezette csapatát, amely már azt is elbírta hogy Ron Slay és Marques Green révén az Avellino utolsó 4 támadását is triplával fejezte be. Ahogy a múlt héten az EL továbbjutást, úgy ezt a mérkőzést is a sírból hozta vissza az Olimpia Milano, amely ezzel továbbra is tapad a listavezető Monte Paschi Siena-ra.

Apropó Montepaschi Siena, a bajnoknak a trevisoi PalaVerdeben volt jelenése, az alaposan megtizedelt(ezúttal már az izraeli irányító Gai Mekel sem játszhatott sérülése miatt) Benetton ellenében. Az átalakuló, és szezon eleji önmagára már nyomaiban sem nagyon emlékeztető Benetton nem tisztelte nagy nevű ellenfelét és alaposan nekik ugrottak a találkozó elején: 7-0-lás rohammal indított a lelkes házigazda. A 20 éves, és  pár hete még Moore és Mekel mögött csak 3. számú karmesternek számító Andrea De Nicolao ragyogóan fogta össze társait, Jobey Thomas ponterős volt, az utóbbi hetek egyik nagy felfedezettje, a 23 éves román center Moldoveanu pedig számolatlanul gyűjtötte a lepattanókat, a Benetton pedig majd 3 negyeden keresztül szinte fej fej mellett versenyben és meccsben volt Európa egyik legerősebb alakulatával. A Siena klasszisai azonban ezúttal is megrázták magukat és elsősorban Bo McCallebb és  David Andersen révén a rutin és a nagyobb tudás legyőzte a lelkesedést. Nem borult a papírforma, nyert Montepaschi.

Torinói repülőjegyet, és ezzel Coppa Italia Final Eight tagságot is érhet az Acea Roma rendkívül fontos győzelme a szezon meglepetéscsapata az Umana Venezia ellen. A győzelemben oroszlánrészt vállalt a görög válogatott veterán magasembere Michalis Kakiouzis. A 35 éves klasszis 23 pontja (5/5 a hármasvonalon túlról) 11 lepattanója és 3 szerzett labdája, kimagasló 34 indexpontot ért. A vendég velenceiek játékát sem érheti sok kritika, ismét bizonyították méltóak a dicsérő jelzőkre, hiába szedtek össze már ez első negyedben 17 pontos hátrányt (28-11),  alig 10 perc játékperc alatt vissza tudtak kapaszkodni (a zóna védekezésükön nem talált jó ideig fogást a Roma ), és szinte az utolsó percekig izgalmassá tudták tenni az összecsapást.

A Serie A történetének első piemonti derbijét játszották Casale Monferratoban ahol a hazai ligaújonc Novipiu Monferrato az Angelico Biellát fogadta. A Mustafa Shakur érkezése óta szárnyakat kapó Monferrato végig vezetve győzte le forduló előtt még a tabella 3. helyén álló szomszédját. Az ex Washington Wizzard hátvéd ezúttal is csapata legjobbja volt, sőt a liga aktuális pontkirályát, a derbin 18 pontot szerző biellai Aubrey Colemant is felült tudta múlni  20 pontjával.

Vérbeli kiesési rangadó volt a Vanoli Cremona - Fabi Shoes Montegranaro ütközet,  a tétnek megfelelő változatos és végletekig izgalmas küzdelemmel. Von Waferrel együtt átlagban 20 pont is távozott Cremonából, a Vanolinak mást kell már játszania, mert hasonló kaliberű dobógépet nincs lehetősége igazolni.  "Küzdelem és csapatmunka, ez kell bent maradáshoz" - nyilatkozta a fontos mérkőzés előtt Attilio Caja a Cremona mestere, fiai pedig hallgattak rá. Lighty(10) és Roderick(12) összegürizte Wafer korábbi szokásos "huszasát", Marko Milic  21 pontjával és 12 lepattanójával  a Vanoli igazi vezére volt, és a végjátékban az ő rutinjának és higgadtságának köszönhetően nyert a Cremona.

Igazi thrillert láthattak Szardínia szigetén, a Banco Sardegna Sassari sportcsarnokába kilátogató nézők. Az utóbbi hetekben kisebb gödörbe kerülő Dinamo Sassari a Scavolini Pesarot fogadta. A szárdoknál bemutatkozott a csapat legújabb, ebben a szezonban immáron 3. amerikai középjátékosa, Tony Easley. Elődeivel (Keith Benson,Jimmy  Hunter) ellentétben az ő antréja több mint meggyőző volt: 23 pont (85%-os mezőnymutatóval) 11 lepattanó és 5 blokk 38 indexpontja egészen fantasztikus bemutatkozást takart. A végig kiélezett találkozó, egészen drámai végjátékot hozott, 5 másodperccel a vége előtt 84-82-es hazai vezetésnél 2 büntetőhöz jutott a vendéggárda, és az a James White állhatott a büntetővonalra, aki tavaly még a Sassari színeiben lett a liga pontkirálya és a liga egy legjobb kezű játékosának tartják, White az első büntetőt simán bedobta, a második viszont "rövid gondolkodás" után kiperdült a gyűrűből....  Talán a pénteki 13. forduló átka, talán más, de James Whiteot továbbra is szeretik Szardínián.... Nyert a Sassari.