TBL, 16. forduló: Nyertek a nagyok a szünet után

Az All-Star gála után a hétvégén folytatódott a török bajnokság.

Az alapszakaszfelező All-Star gála után elkezdődött a második kör a török bajnokságban. A Fener, az Efes és a Galata kisebb-nagyobb nehézségek árán tudott nyerni. A közvetlen élmezőnyt követő csapatok rangadóin a Karsiyaka a Banvit, a Darüssafaka pedig a Besiktas otthonában diadalmaskodott. Íme a hétvége összefoglalója!

Fenerbahce Ülker (12-4) – Türk Telekom (7-9) 86-82

Ha nehezen is, de a két kiváló erőcsatár, Nemanja Bjelica (20/3 pont, 9 lepattanó) és Emir Preldzic (18/6 pont, 9 lepattanó) vezérletével legyőzte a Türk Telekomot a Fenerbahce. Akadt gondja jócskán az isztambuli sztárcsapatnak ellenfelével, a Türk Telekom ugyanis szívósan küzdött az egész meccsen. Sőt, a meccs jelentős részében vezettek is, az első negyed végétől a negyedik közepéig előnyben játszottak, köszönhetően elsősorban Josh Carter (23/12 pont, 6 gólpassz) ellenállhatatlan játékának. A végét aztán fizikálisan és fejben is jobban bírták a Fener játékosai, egy 13-2-es rohammal fordítottak és megnyerték a meccset.

Anadolu Efes (12-4) – Royal Hali Gaziantep BSB. (6-10) 77-67

A török bajnokság idei szezonja rögtön egy meglepetéssel kezdődött, hiszen az első fordulóban a Gaziantep legyőzte az Efest. Az isztambuli had most azonban visszavágott ezért a vereségért, a mérkőzést végig kontrollálva fektették két vállra ellenfelüket. Pedig jól kezdett a Gaziantep, 7-0-s rajtjuk után jól sáfárkodtak az első negyedben az előnyükkel. Az Efes a folytatásban átvette a meccs irányítását, majd jól zárta a félidőt is, egy 8-0-s rohammal 40-33-as előnyt szerzett. A vendégek próbálták tartani magukat, de erejük felmorzsolódott a végére, így behúzta a meccset az Efes. Milko Bjelica (16 pont, 6 lepattanó) kiválóan büntetőzött a végén (14/12), mellette Sztratosz Perperoglu (13/6 pont, 7 lepattanó) és a padról beszálló Stephane Lasme (12 pont, 10 lepattanó) voltak a kék-fehérek legnagyobb erősségei. A Gaziantepben Jaka Lakovic (17/9 pont) és Jawad Williams (16/6 pont, 4 lepattanó) voltak a legeredményesebbek.

Usak Sportif (6-10) – Galatasaray Liv Hospital (9-7) 79-86

Nagy hajrá kellett a Galatasaraynak, hogy le tudja gyűrni a jól küzdő, szívós Usakot, erőfeszítéseiket pedig végül siker koronázta. 78-72-re vezetett a végjáték előtt még a hazai gárda, az utolsó percekben azonban mindössze egyetlen pontot tudtak szerezni, így a Galata egy 14-1-es rohammal megfordította a meccset. Carlos Arroyo (17/3 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) jó játékkal tért vissza csütörtöki Euroliga-pihenője után, de a meccs sztárja nem ő, hanem a remek dupla-duplát elérő csupaszív magasember, Patric Young (27 pont, 13 lepattanó, 17/13 mezőnyből) volt. Az Usak elsősorban Eric Buckner (16 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) és Chris Warren (17/9 pont, 4 gólpassz) jó játékával tartotta sokáig nagyon jól magát.

Besiktas Integral Forex (10-6) – Darüssafaka Dogus (12-4) 68-84

Könnyedén győzte le idegenben is a Darüssafaka a Besiktast, ezzel ismét bizonyította az újonc, hogy mennyire jó csapat. Az első perctől kezdve a vendégek vezettek, a Besiktas erejéből mindössze annyira futotta, hogy időnként felzárkóztak és kiegyenlítettek, de előnybe egyszer sem tudtak kerülni. Legutoljára 63-63-nál volt egál az állás, innen azonban hatalmas hajrát vágott ki a Darüssafaka és 21-5 arányban megnyerte a hátralévő játékidőt. Csapatként volt remek az újonc, öt játékosuk is 11 és 15 pont között termelt, eloszlottak tehát a terhek. A leghatékonyabb az index pontok alapján Ersin Dagli (18 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) volt közülük.

Banvit BK (10-6) – Pinar Karsiyaka (10-6) 87-89 h.u.

A Pinar Karsiyaka a szezonban másodszor is szoros meccsen győzte le a Banvit együttesét a Eurocup csapatok rangadóján. A Karsiyaka végig vezetett a mérkőzésen, általában 10, sőt, helyenként 15 pontos különbséggel is (35-50), végül mégis kiharcolta a hosszabbítást a Banvit. A negyedik negyed egyértelműen a hazaiaké volt, 23-14-re nyerték ezt a játékrészt, majd a balikesiriek aznapi legjobbja, Chuck Davis (17/3 pont, 8 lepattanó) túlórára mentette a derbit csapatának. A hosszabbítás aztán ismét a Karsiyakáé volt, akik ezúttal nem adták ki a végén sem az előnyt kezükből. Az izmiriek D.J. Strawberry (23 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz, 4 labdaszerzés), Bobby Dixon (17/6 pont, 6 gólpassz, 3 lepattanó) és Kenny Gabriel (17 pont, 8 lepattanó) vezérletével hozták el az értékes két pontot a tavalyi alapszakaszgyőztestől. A Banvit kezdőjében mindenki 10 pont felett termelt, de ez is kevés volt nekik a sikerez.

Rönesands TED Kolejliler Ankara (6-10) – Istanbul BSB. (6-10) 73-84

Az Istanbul 2-9-es kezdése után szépen magára talált, a Darüssafaka elleni vereség csúfítja csak el az utóbbi öt meccsen aratott négy győzelmes mérlegüket. Az újonc az Ankarát nagyon könnyedén intézte el még idegenben is, a fővárosiaknak esélyük sem volt a győzelem megszerzésére, a meccs nagy részében kétszámjegyű előnnyel gazdálkodhatott az Istanbul. Az egyaránt dupla-duplázó Zack Wright (22/6 pont, 11 lepattanó, 6 gólpassz) és Alex Stepheson (12 pont, 16 lepattanó) nagy stabilitást adott a palánkok alatt csapatának, ketten összesen 12 támadólepattanót szedtek össze, a lecsorgók csatáját pedig így 42-27-re, nagy fölénnyel a vendégek nyerték.

Edirne Eskisehir (2-14) – Tofas Bursa (5-11) 78-80

Kis híján elszórakozta tetemes, 24 pontos negyedik negyedbeli előnyét a Tofas (46-70), ám az Edirne-nek már nem maradt elég ideje a csodaszámba menő fordításhoz. Így is 32-13-ra nyerte meg az utolsó negyedet a házigazda, és könnyen lehet, hogy ha egy perccel tovább tart a találkozó akkor ők örülhetnek. A sportban azonban nincs ha, így a Tofas megőrizte a meccsen egyébként remek játékkal felépített előnyét. Brian Qvale (18 pont, 8 lepattanó) és DaShaun Wood (17/9 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) voltak a Tofas legjobbjai, a hazaiaknál pedig Jerome Randle (29/12 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) és Matt Walsh (21/6 pont, 4 lepattanó) játszottak nagy meccset.

Torku Selcuk Universitesi (7-9) – Trabzonspor Medical Park (8-8) 74-92

Lejátszotta a pályáról a Trabzonspor a Selcukot, így egyetlen csapatként 8-8 győzelemmel és vereséggel rendelkezik és harcol a rájátszásért. Az első negyed végén már 10 ponttal, 26-16-ra vezetett a Paks korábbi EC ellenfele, ezt a fórt pedig a nagyszünet után nem sokkal meg is duplázták (41-61). Innentől már nem történt jelentős változás, magabiztosan őrizte előnyét a Trabzonspor. A vendégek és a mezőny legjobbja a szinte hibátlanul dobó Dwight Hardy (25/15 pont, 12/10 mezőnyből, 6/5 tripla) volt.