TBL, 21. forduló: A Fenert legyőzve támadt fel a Galata

A török bajnokságban a megfogyatkozott Galatasaray hat emberrel győzte le a címvédőt. A Besiktas hét vereség után tudott ismét nyerni.

Galatasaray Liv Hospital (12-9) – Fenerbahce Ülker (16-5) 92-88

A Galatasaray és a Fenerbahce összecsapása mindig nagy rangadó, ezt bizonyította a mostani meccsük is, mikor a Galata lényegében esélytelenként tréfálta meg a listavezetőt. A két csapat között jelenleg hatalmas a különbség, Carlos Arroyo távozásával a legnagyobb csapást szenvedték el a szezon során a bordó-sárgák, ám ennek ellenére hatalmas szívvel behúzták az időközben európai szinten is topcsapattá váló Fener elleni derbit. Tették mindezt ráadásul hat emberrel, hiszen mindössze egy épkézláb cseréje maradt Ergin Atamannak a kezdőötös mellé. Viszont Zoran Erceg (26/12 pont, 5 lepattanó), Sinan Güler (25/12 pont, 4 lepattanó) és Vladimir Micov (16/6 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) is pazar teljesítménnyel rukkoltak elő, ez pedig elég volt a Fener túldobásához. Az első félidő még kiegyenlített volt, a másodikban azonban már végig a Galata vezetett, miután visszaverték riválisuk minden rohamát. A vendégek legjobbja Andrew Goudelock (19/9 pont, 4 gólpassz) volt, de ő sem tudott segíteni csapatán.

Istanbul BSB. (9-12) – Anadolu Efes (16-5) 64-106

Nem kegyelmezett az Efes az újonc „kistestvér” Istanbulnak, hiszen a vendégek folyamatosan növelték előnyüket, végül pedig 40 pont feletti különbséggel tudták le ez a mérkőzést. Nagyon jól dobott az Efes, az Istanbul helyzetét pedig a 17 eladott labda sem igazán könnyítette meg. A kék-fehérek közül nyolcan is megdobták a 10 pontos határt, akik közül a dupla-duplázó Dario Saric (16 pont, 10 lepattanó), az ehhez nagyon közel álló Thomas Heurtel (11/9 pont, 9 gólpassz), illetve Nenad Krsztics (16 pont) játszottak legjobban.

Darüssafaka Dogus (15-6) – Banvit BK (12-9) 69-67

A védekezés állt a főszerepben a Darüssafaka és a Banvit meccsén, amit végül a hazaiak tudtak behúzni szoros végjátékban. A meccs nagy részében az újonc vezetett, a harmadik negyedben, 46-34-nél volt a legnagyobb a különbség a csapatok között. A Banvit azonban elsősorban Chuck Davis (19/9 pont) révén megtalálta az utat a meccs szorossá tételéhez, így a negyedik negyedben már a balikesiriek vezettek 64-62-re. A Darüssakafa rutinos profijai, Jordan Farmar (15/9 pont, 4 lepattanó), Ersin Dagli (17 pont, 8 lepattanó) vagy a hatalmas mezőnymunkát végző Jamon Lukas Gordon (11/3 pont, 5 labdaszerzés, 5 lepattanó, 4 gólpassz) viszont uralták az utolsó perceket, így továbbra is tapadnak a Fener-Efes duóra.

Pinar Karsiyaka (13-8) – Besiktas Integral Forex (11-10) 79-81

Némiképp meglepő, hogy hétmeccses vereségszériáját a Karsiyaka otthonában tudta megtörni a Besiktas, miután ennél jóval gyengébb ellenfelekkel szemben is elbuktak mostanában. Kis híján ezt a meccset is kiengedték a kezükből, hiszen a negyedik negyed elején még 13 ponttal, 71-58-ra vezettek, innen azonban egy 14-1-es rohammal egyenlített a Karsiyaka. A végén, 77-77-nél azonban John Holland (16/9 pont) szíve a helyén volt, és az ő triplájával lényegében megnyerte a meccset a Besiktas. Holland mellett Scottie Reynolds (18/9 pont, 7 gólpassz) és JaJuan Johnson (16/12 pont) is remekeltek, hárman együtt 12/10-et dobtak a triplavonalon túlról. A Karsiyaka legjobbja Bobby Dixon (18/12 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó, 4 labdaszerzés) volt.

Trabzonspor Medical Park (10-11) – Royal Hali Gaziantep BSB. (9-12) 74-88

Meglepetésre nagyon simán intézte el a Gaziantep a Trabzonsport, a hazaiaknak esélyük sem volt ezen a meccsen. Tavaly a török csapatok közül a Gaziantep vett részt a EuroChallenge négyesdöntőjében, ezen a héten pedig a Trabzonspor igyekszik ugyanide. Ez az összecsapás azonban végtelenül sima volt, a vendégek 30-12-re nyerték az első negyedet, ezzel pedig tulajdonképpen minden el is dőlt. Cory Higgins (21/12 pont, 3 labdaszerzés), Earl Calloway (17/15 pont, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés) és Djorde Gagics (18 pont, 7 lepattanó) remekeltek a Gaziantepben, amivel nem tudtak mit kezdeni a házigazdák.

Rönesands TED Kolejliler Ankara (7-14) – Torku Selcuk Universitesi (9-12) 87-90

Roppant fontos, „hatpontos” meccset játszott egymással az Ankara és a Selcuk, amit végül a konyaiak tudtak megnyerni. Nagyon vékony a választóvonal a nyolcadik, még rájátszást érő pozíció és a kiesőhely között, így most ebben a küzdelemben a Selcuk az előbbihez, az Ankara pedig az utóbbihoz került közelebb. Teljesen megérdemelten nyertek a vendégek, akik a második negyed egy rövid szakaszán kívül végig előnyben játszottak, és a hajrában sem hagyták kiénekelni a sajtot a szájukból. Az egyik oldalon Clay Tucker (20/12 pont, 8 lepattanó) és Matt Gatens (19/9 pont, 4 lepattanó), a másikon pedig Sean Williams (15 pont, 7 lepattanó) és Ernest Bremer (14/9 pont, 8 gólpassz) remekeltek.

Tofas Bursa (7-14) – Türk Telekom (10-11) 67-72

Az Ankara-Selcuk meccshez hasonlóan a Tofas és a Türk Telekom összecsapása is nagy jelentőséggel bírt mindkét fél számára. Ennek a meccsnek a végkimenetele is nagyon hasonlított a másik találkozóéhoz, hiszen a Tofas nem tudta megragadni hazai pályán a lehetőséget és egy közvetlen riválistól szenvedtek vereséget, akik így eltávolodtak tőlük. 59-58 után az utolsó perceket sokkal jobban kontrollálták az ankaraiak és Evren Büker (15/9 pont, 6 lepattanó, 3 labdaszerzés) vezérletével behúzták a győzelmet.

Usak Sportif (8-13) – Edirne Eskisehir (4-17) 103-90

A kiesés elől menekülő Usakra kötelező győzelem várt a ligautolsó Edirne ellen, és nem is hibázott a tavalyi év meglepetéscsapata. Már félidő előtt 20 pont fölé kúszott a különbség (54-33), amit biztosan őriztek a meccs végéig a hazaiak. Chris Warren (22/12 pont, 7 gólpassz), Ibrahim Yildrim (18/12 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) és Eric Buckner (17 pont, 2 blokk, 7/7 mezőnyből) is nagyon jók voltak az Usakban. Az Edirne legnagyobb problémája az volt, hogy a meghatározó emberek jó játéka mellé a padról szinte semmilyen segítség nem érkezett, ezt pedig nem bírták el.