TBL 28. forduló: Zsinórban huszadszor nyert a Banvit

A török bajnokság 28. fordulója után az élen a helyzet változatlan, a már biztos első Banvitot a Fener és az Efes követik. A negyedik helyért viszont hatalmas a tülekedés, az eddig befutónak tűnő Besiktas lépéshátrányba került a Galatával szemben a Tofas elleni hazai vereségével, a bursaiaknak ugyanakkor ez a siker jelentheti a playoffot. Jöjjenek a részletek!

A 26. fordulóból elhalasztva
Trabzonspor Medical Park (10-17) – Galatasaray Liv Hospital (16-10) 69-75
A Galatasaray két bajnokija is elmaradt az isztambuliak Euroliga rájátszása miatt, ahol egyébként a Barcelona 3-0-s összesítéssel jutott tovább, de ebben döntő szerepe volt Carlos Arroyo első meccsen összeszedett bokasérülésének is. A puerto ricoi klasszis mostanra viszont már visszatért a pályára, és főszereplésével kiszenvedte a győzelmet a Trabzonspor ellen a Galata, ami nagyon lényeges számukra a negyedik helyért vívott csatában. Egyáltalán nem voltak meggyőzőek a vendégek, az első félidő teljesen kiegyenlített volt, 12-szer adták át a vezetést egymásnak a csapatok. A nagyszünet után aztán állandósította néhány pontos fórját a Galata, a másodosztály tavalyi bajnoka nem tudott fordítani a nem túl színvonalas összecsapáson. Zoran Erceg (19/9 pont, 6 lepattanó) és a már említett Carlos Arroyo (13/6 pont, 6 gólpassz) voltak a címvédő legjobbjai.

28. forduló
Mersin BSB. (7-21) – Banvit BK (27-1) 75-77
A kiesés elől menekülő Mersin útjában a már biztos alapszakaszgyőztes, zsinórban huszadik győzelmére készülő Banvit állt a 28. fordulóban. A balikesiriek teljes kerettel álltak fel, és ha nem is a többször látott ellenállhatatlan játékukat nyújtották, de küzdésből ismét csillagos ötösre vizsgáztak, ami még a playoffban is nagyon jól jöhet számukra. A Mersin vezetett, a Banvit egyenlített. Sokáig ebben a mederben folyt az összecsapás, majd a félidőt 10-2-es szakasszal zárta a hazai gárda, amivel 47-39-es, a meccsen nagynak számító előnyt szerzett magának. Ebből a fordulás után sem engedtek nagyon sokáig, a véghajrá előtt még mindig 70-61 állt az eredményjelzőn. A 2014-es Banvit ellen azonban nem lehet biztosra menni, a listavezető nagy hajrába kezdett, 14-1-es futással fordította ismét a maga javára az állást (71-75), amit már nem is engedett ki a kezéből. E.J. Rowland (22 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) és Sammy Mejia (15/3 pont, 6 lepattanó) hozták a meccset a pocsékul triplázó (16/3, 19%) vendégeknek. A Mersinben Antwain Barbour (14/12 pont, 11 lepattanó), Ali Karadeniz (16 pont, 4 lepattanó) és Gerald Fitch (16/9 pont, 5 gólpassz) gondoskodtak a szoros meccsről.

Usak Sportif (16-11) – Fenerbahce Ülker (22-6) 68-87
A forduló rangadójának indult, aztán egy nagyon sima meccs lett az Usak-Fener találkozóból, a szezon meglepetéscsapata ezúttal nem ért fel a sztárcsapat szintjére. Egy negyedig volt csak szoros az állás, az első játékrészben még többnyire a hazaiak is vezettek. A folytatásban viszont begyújtotta a rakétákat a Fener, tíz pont fölé nőtt a különbség. Hiába nyerte meg végül egy ponttal a második játékrészt az Usak (22-21), a szünet után ismét kétszámjegyű lett a különbség, a végére pedig el is fáradt az újonc, így a különbség mértékét tekintve is sima véget ért a találkozó. Jól járt a labda vendégoldalon, a 21 kiosztott gólpassz is erről tanúskodik, Nemanja Bjelica (19/9 pont, 6 lepattanó, 10/8 mezőnyből) és Luka Zoric (17 pont, 4 lepattanó, 9/7 mezőnyből) pedig a benti extra hatékony játékukkal emelkedtek ki a mezőnyből. Az Usak legeredményesebbje Chris Warren (17/6 pont) volt.

Anadolu Efes (21-7) – Türk Telekom (11-17) 82-77
Csak nagy nehézségek árán tudta legyőzni hazai pályán az Efes a szezon végére összeálló Türk Telekomot. A fővárosiak kiváló ritmusban kezdték el a mérkőzést, 13-4-es, majd 17-6-os előnyt szereztek. Ebből a hátrányból az első negyedben nem is tudott kikecmeregni a kék-fehér gárda, a másodikban viszont többek között egy 7-0-s villámszakasznak köszönhetően már zárkózni tudtak, félidőben már csak három pont volt közte (38-41). A félidő után is lendületben maradt a házigazda, nem nagy rohamokkal ugyan, de szépen lassan átvették a meccs irányítását. 67-60-nál úgy tűnt, hogy megtört a Türk Telekom ellenállása, ám a vendégek ekkor egy 15-2-es futással ismét előnybe kerültek (69-75). Az Efesben viszont volt annyi, hogy ennek ellenére is behúzzák a meccset, az utolsó percekben remek védekezésüknek köszönhetően mindössze két pontot kaptak, így nem borult a papírforma. Az eddig nem éppen húzóembernek számító Cedi Osman (16/9 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz, 4 labdaszerzés, 5/5 mezőnyből), illetve Milko Bjelica (16/6 pont) lettek végül az isztambuliak nyerőemberei. Az ankaraiaktól elsősorban Manny Harris (29/6 pont, 5 lepattanó, 5 labdaszerzés), valamint Luka Bogdanovics (16/3 pont, 7 lepattanó) nyújtottak extrát.

Aykon TED Ankara Kolejliler (11-17) – Galatasaray Liv Hospital (17-10) 78-83
Hatalmas hajrával mentette meg a Galatasaray az Ankara elleni meccset, ezzel a fővárosiak „hivatalosan is” leszerepeltek, elbúcsúztak a rájátszástól. A Galata ezzel szemben nagyon fontos lépést tett a negyedik hely felé a kiizzadt sikerrel, hiszen a kedvező sorsolásuk (Usak és Olin Edirne otthon, Mersin idegenben) miatt könnyen lehet, hogy ezzel megelőzik a Besiktast. A hazaiak a második negyed egy nagyon rövid periódusát leszámítva végig előnyben játszottak, a harmadik etap hajrájában, 66-49-nél pedig már 17 pont volt a csapatok között, eldőlni látszott a találkozó. A bajnok azonban összekapta magát, egy utolsó nagy rohamra indult, erőfeszítéseiket pedig siker koronázta, köszönhetően legfőképpen az öt elsüllyesztett triplájuknak, ami több volt, mint amennyit egészen addig szereztek a meccsen. 29-10-re nyerték az utolsó negyedet a vendégek, a végén higgadtan is büntetőztek, így Ender Arslan (16/3 pont, 5 gólpassz, 12/11 büntető) és Carlos Arroyo (13/6 pont, 4 gólpassz) vezetésével behúzták a meccset. Az Ankara és egyben a mezőny legjobbja Clay Tucker (24/3 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) volt.

Besiktas Integral Forex (17-11) – Tofas Bursa (14-14) 79-85
A forduló meglepetését okozta a Tofas a Besiktas idegenbeli legyőzésével, a fekete-fehér gárda ugyanis már kilences győzelmi szériánál tartott a meccs előtt, és úgy tűnt, hogy megszerzi a negyedik helyet hatalmas hajrájával. Ennek az esélye most csökkent ugyan, de továbbra is megmaradt, viszont a Tofasnak ez a győzelem könnyen lehet, hogy rájátszást ér. Elképesztően hektikus mérkőzés volt ez, hatalmas rohamokkal és leolvadásokkal. Elég csupán a negyedek eredményeit megnézni, az első játékrészben 23-7 arányban sokkolta a vendégcsapat a Besiktast. Ettől az isztambuliak aztán úgy észbe kaptak, hogy egészen elképesztő pontterméssel 37-16-ra hozták a második etapot, amivel félidőben már ők álltak jobban 44-39 arányban. A slusszpoén aztán a végére maradt, 61-52-es hazai vezetés után a Tofas embertelen hajrát nyitott, 33-18-ra nyerte a záró negyedet és végül győztesen jött ki a hullámvasutazásból. Egy ilyen meccsen természetesen remek teljesítményekből sem volt hiány, a Tofasban Chinemelu Elonu (16/3 pont, 13 lepattanó, 7/7 mezőnyből) és Marcus Denmon (15/6 pont, 8 lepattanó, 7 gólpassz), a Besiktasban pedig Doron Perkins (22/3 pont, 10/8 mezőnyből) és Chris Lofton (21/15 pont) hoztak szép számokat.

Trabzonspor Medical Park (11-17) – Pinar Karsiyaka Izmir (16-12) 84-73
Kisebb-nagyobb meglepetésre a Pinar Karsiyaka kikapott a hét közben is pályára lépő Trabzonspor otthonában, így az izmiriek lényegében lemondhatnak a negyedik, még pályaelőnyt jelentő helyről. A kisebb meglepetés ezen a meccsen a hazai győzelem volt, a nagyobb pedig az, hogy egyetlen másodpercig sem tudott vezetni a Karsiyaka, sima meccsen kapitulált. 5-0-lal kezdett az újonc, a negyed vége felé pedig már 25-12 állt az eredményjelzőn. Ezen a hátrányon próbáltak faragni a vendégek, inkább kevesebb, mint több sikerrel. A meccs vége felé aztán közelebb férkőztek, 63 pontnál ki is egyenlítettek, innen viszont egy 9-2-es szériával lépett el ismét a Trabzonspor és megnyerte a meccset. Jack Cooley (16 pont, 12 lepattanó, 2 blokk) és Jerome Randle (18/3 pont, 5 gólpassz) szállították a győzelmet a házigazdának, a Karsiyakán pedig Esteban Batista (19 pont, 16 lepattanó) izmos dupla-duplája sem tudott segíteni.

Olin Edirne (8-20) – Torku Konya Selcuk Universitesi (9-19) 87-93
A végére teljesen összeomló, 40-es, vagy éppen 60-as zakókat beszedő Olin Edirne-nek legalább a Konya elleni, akár kisesésről is döntő meccsre kellett volna összeszednie magát. Ez nem sikerült nekik, 17-15 után már egyszer sem mutatott hazai vezetést az eredményjelző, a Selcuk végig vezetve, magabiztosan nyert. Az Olin szerencséjére a Mersinnek nem sikerült elkapnia a Banvitot, így győzelmek nélkül sem áll kiesőhelyen, egyelőre. A Konyában Troy De Vries (27/12 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) és Derrick Low (20/9 pont, 12 gólpassz, 6 lepattanó) nyújtottak szinte emberfelettit, az Olinon pedig a pontkirály, Darius Washington (23/3 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) ezúttal sem tudott segíteni.

Aliaga Petkim (3-24) – Royal Hali Gaziantep BSB. (12-15)
Elhalasztva a Gaziantep EuroChallenge szereplése miatt, későbbi időpontban rendezik.