Török Bajnokság: A Besiktas mindent vitt

Az alapszakaszban csupán a negyedik helyet szerezték meg, 2012 tavasza mégis emlékezetes marad a Besiktas számára…

Anadolu Efes – Besiktas 75-82

Kisebb meglepetésre, -vagy éppen nem meglepően, mivel Törökországban az első 4-5 csapat nagyon egymás nyakán lógott- az alapszakaszt a harmadik helyen záró Anadolu Efes illetve a negyedik Besiktas került a döntőbe. A fekete-fehérek Eurochallange győzelmüket követően nagyon nagy formába lendültek. Ennek megfelelően az első idegenbeli mérkőzésen is az történt a pályán, amit ők akartak. A házigazda mindössze az utolsó játékrészben tudta kissé kozmetikázni az eredményt Kerem Tunceri (15 pont 7 gólpassz) és Oliver Lafayette (10 pont 9 gólpassz) irányításával. Csapatként remekül működött együtt a Besiktas, így Pops Mensah Bonsu (18 pont 7 lepattanó), Zoran Erceg (15 pont 6 lepattanó) és Carlos Arroyo (15 pont 4 lepattanó 6 gólpassz) trióján kívül még jó pár nevet fel lehetne sorolni. Előny a milangaziaknál.

alt

Anadolu Efes – Besiktas 71-76

Kerem Tunceri (18 pont), Dusko Savanovic (14 pont 4 gólpassz) és Tarence Kinsey (11 pont 5 lepattanó) vezérletével nem követte el újra azt a hibát az Anadolu, hogy beragadjon a rajtnál. Az első félidőben ennek megfelelően irányítottak a hazaiak, azonban a nagyszünetben hatalmas fejmosásban részesülő vendégek, megkétszerezett erővel tértek vissza. Carlos Arroyo (19 pont) és David Hawkins (17 pont) azt csinált a parketten, amit akart, ráadásul Ersin Dagli (14 pont 10 lepattanó) is úrrá vált a táblák alatt. Fordított és immáron 2-0-ra alakította az állást a Besiktas.

Besiktas – Anadolu Efes 67-69

Talán túl korán gondolta úgy a Besiktas, hogy simán söpréssel fogja lezárni ezt a párharcot. Pláne azok után, hogy az első játékrészt követően 13 ponttal vezettek. Zoran Erceg (17 pont 10 lepattanó) és David Hawkins (16 pont 5 lepattanó) is kissé elaludt a szünetben, így az Efes előhúzta két olyan játékosát, akik az első két mérkőzésen semmit sem mutattak. Kerem Gonlüm (20 pont 7 lepattanó) és Sasha Vujacic (14 pont) megtáltosodva faragták le a differenciát, hogy aztán egy kis szerencsével a végjáték is nekik kedvezzen. 2-1.

Besiktas – Anadolu Efes 81-55

Ha az Anadolu kiegyenlített volna, talán az egy másik irányvonalat ad a párharcnak, így a házigazda kőkeményen (főleg a tábla alatt végigbrusztolva) állt hozzá a meccshez és pillanatnyi levegővételt sem hagyva mosta fel a padlót ellenfelével. A lepattanócsatát 38-17 arányban nyerték, mialatt David Hawkins (23 pont 5 lepattanó 7 gólpassz) rájátszásbeli legjobb mérkőzésével rukkolt ki. Mellette Carlos Arroyo (13 pont) és Pops Mensah Bonsu (12 pont 12 lepattanó) is hozták a kötelezőt. A sörösöknél ellenben csak az előző mérkőzésen is brillírozó Kerem Gonlüm (12 pont) és Sasha Vujacic (10 pont 4 gólpassz) alkotta kettős muzsikált hallgathatóan. 3-1.

Anadolu Efes – Besiktas 84-82 hu

Megint csarnokot váltva, jöhetett egy újabb ki-ki összecsapás. A hazai mester rendesen felforgatta a Kezdő5-öst, hisz Kerem Gonlüm (19 pont 6 lepattanó) és Sasha Vujacic (18 pont 5 lepattanó) is bekerült, ráadásul Kerem Tunceri (12 pont 8 gólpassz) is újra előkerült. A Besiktas azonban nyerni akart. Carlos Arroyo (20 pont 4 lepattanó 8 gólpassz) fantasztikus párharcot vívott Tuncerivel, mellette David Hawkins (18 pont 8 lepattanó) és Ersin Dagli (19 pont 12 lepattanó) is odatette magát. A végjáték csupán a szerencsén múlott, a hazai pálya, pedig a hazai csapatnak segített. 3-2 a Besiktas javára.

Besiktas – Anadolu Efes 80-76

A randevúsorozat leggyengébb mérkőzése zárta le a párharcot. Rengeteg fault, tördelt, szétfújt játék és erőlködés jellemezte a hatodik meccset. Carlos Arroyo (18 pont 5 lepattanó 8 gólpassz) és Ersan Dagli (15 pont 4 lepattanó) húzta az igát az egyik, míg Kerem Tunceri (22 pont 4 gólpassz) és Oliver Lafayette (13 pont 5 gólpassz) a másik oldalon. A Puerto-ricoi és Tunceri parolája megint élményszámba ment, de a Besiktas hozva a hazai kötelezőt 4-2-el nyerte a bajnoki finálét. Gyenge kezdés után, sokáig keresve a megfelelő játékosállományt, végül a Török Kupa és az Eurochallenge elsőség mellett a bajnokságot is megnyerték.