Fenerbache Ülker - a török gigász

A Fenerbahçe férfi kosárlabda szekció az isztambuli székhelyű Fenerbahce multisport klub részlege. Az összes szekció Fenerbahçe Ülkerként ismert, köszönhetően a főszponzor Ülkernek, amellyel 2006-ban kötöttek egy hosszú távú szerződést. A kosárcsapat rendkívül hamar megalakult, a török rajongóknak már 1913-ban volt kiért szurkolniuk, annak ellenére, hogy a ma is ismert, TBL török bajnokság csak 1966-ban kezdődött el. A török sztárgárda a hazai bajnoki illetve Euroliga mérkőzéseit 2012 januárjától az Ülker Sport Arénában játssza. A klub elnöke Aziz Yildirim.

ARÉNA

A Fenerbahçe Nemzetközi Sportkomplexum, vagyis az Ülker Sport Aréna egy többfunkciós fedett aréna, amely az isztambuli Atasehir tartományban található.  Egy meglehetősen új csarnokról van szó, hiszen a Fener az első meccsét tavaly január 25-én játszotta az olasz EA7 Emporio Armani Milano ellen az Euroliga Top 16-ban.

Az aréna területe mintegy 55 000 m2, amely az egyik legnagyobb sportcsarnoknak számít a városban, valamint 13800 fő befogadására alkalmas. A férfi kosárlabda részleg itt rendezi a török bajnokság, illetve az Euroliga hazai mérkőzéseit, de rajta kívül ez a hatalmas aréna ad otthont a női kosárlabda gárdának valamint a röplabda csapatoknak is. Marko Tomas bekerült az aréna történelmébe, hiszen ő szerezte az Ülker első kétpontosát a már említett Milánó elleni mérkőzésen.

A csapat színei: sárga és kék

TÖRTÉNELEM

A kezdetektől a 90-es évek végéig

A Fenerbahce férfi kosárlabda részleget 1913-ban alapították, s azóta számos sikert ért el. Megnyerték a nemzeti bajnoki trófeát 1957-ben, 1959-ben és 1965-ben is, mielőtt megalakult volna 1966-ban a – ma is ismert – TBL bajnokság, vagyis a Török Bajnoki Liga (Turkish Basketball League). Három évben is Euroliga szereplők voltak addig, 1958-ban, 1960-ban és 1966-ban. A bajnoki trófea megszerzésére azonban sokat kellett várniuk a szurkolóknak.

Az 1990-1991-es szezont alapszakasz győztesként zárta a Fenerbahce, méghozzá egy igen impozáns 20/2 győzelem/vereség index-szel. A rájátszás első fordulójában az Eczacibasi csapatán léptek át 2-0-s eredménnyel, az elődöntőben pedig szintén hasonló eredménnyel ütötték ki a Pasabahce csapatát. A döntő izgalmas összecsapást hozott, 5 mérkőzés kellett, hogy bajnokot tudjanak avatni, de 3-2 összesítéssel a Fener emelhette magasban a trófeát Levent Topsakal és Larry Richard vezetésével, míg a Tofas SAS-nak meg kellett elégednie a második helyezéssel.

1992-ben a csapat ismét csatlakozott Európa legnívósabb versenysorozatához, az Euroligához, de rögtön az alapszakasz után ki is esett, nem érte el a Top 16-ot. Így a Fener csak a török ligára fókuszált már, de 1992-ben, 1993-ban és 1995-ben sem találta a megfelelő utat a bajnokság megnyeréséhez. Az 1997-1998-as szezon harmadik helye elég volt, hogy a klub ismét Euroliga szereplő lehessen, olyan játékosokkal, mint Mahmoud Abdul-Rauf, Marko Milic, Zan Tabak, Ibrahim Kutluay vagy éppenséggel Conrad McRae. Ilyen névsorral nem is volt meglepő a jó eredmény, de a Final Fourba már nem tudtak bejutni, a Real Madrid együttese túl nagy falatnak bizonyult a legjobb nyolcas csatájában. A Korac Kupában szintén csak a negyeddöntőig meneteltek a sárga-kék mezes törökök 1996-ban és 2001-ben is.

A 2000-es évek sikerei

A 2004/2005-ös szezon remek lehetőséget tartogatott a török gigászi csapatnak: bejutott az Eurochallenge utolsó négyes csatájába! Azonban hiába „özönlöttek” a török fanatikusok Kijevbe, nem termett sok babér a Fener számára: egy végtelenül simán elbukott elődöntő után, a csalódott gárda a bronzmérkőzésen is fejet hajtott az orosz, Himki Moszkvának. A házigazda BC Kijev megtörte a Fenerbahce lelkesedését az Eurochallenge – vagy akkori nevén FIBA Európa Liga – elődöntőjében. Az ukrán csapat rögtön egy – számára álomszerű - 17-4-es kezdést repesztett, amely már korán arra késztette a törököket, hogy ők rohanjanak az eredmény után. Az első negyedben rettenetesen szenvedett az Ülker, 10 perc alatt úgy ért el 15 pontot, hogy a 15 mezőnybeli kísérletéből mindösszesen 5 volt jó és a 9 büntetőből csupán hármat tudott értékesíteni, míg ukrán ellenfele 26 pontot süllyesztett el a gyűrűjében. A második negyed egy teljesen kiegyenlített tíz percet hozott, felváltva estek a pontok, mindkét együttes 19 egységig jutott. De a Kijev így is 11 pontos előnnyel (45-34) mehetett félidőre. A második félidő a Fenerbahce kosarával kezdődött (45-36), így a törökök tíz ponton belülre zárkózhattak. A Fener játékosoknak többször is sikerült egy számjegyűre csökkenteniük a hátrányukat, de igazán közel sosem férkőztek a kijevi csapathoz. Sőt a harmadik negyed befejezte előtt 18 pontos fórnak örülhetett a 12000 hazai szurkoló (65-47). A negyedik negyedben sem engedett ki az ukrán alakulat és bár két ponttal „elbukta”  azt, a végeredmény így is 16 pontos diadalt ért (88-72). A kijevi mester, Pasquali a győzelmet a jó védekezésben látta és hogy sikerült kikapcsolni a törökök nagyszerű játékosát, Mrsic-t, aki ezen az estén csupán 6 pontot tudott betenni a közösbe, azt is finoman se nevezhető jó statisztikával (1/9 kétpontos vonalról, 1/6 a hárompontosról). Mindezt tette úgy, hogy addig közel 20 pontos átlaggal rendelkezett. Omer Onan 25 pontja ugyan megsüvegelendő teljesítmény, de egyedül nem hozhatta meg csapatának a sikert. A Fenerbahce edzője, Aydin Örs szomorúan nyilatkozott a mérkőzés után, szerinte a rossz kezdet után az egész játékot a felzárkózással töltötték, amibe belefáradtak a játékosai és mikor közelebb férkőztek ellenfelükhöz, nem tudták kihasználni a helyzeteiket.

Az újabb (török) bajnoki címre 16 esztendőt kellett várni! Ám a 2006/2007-es szezon alapszakasza igen sima Ülker fölényt mutatott, a 30 mérkőzésből csupán kettőt(!) veszített el a kék-sárga mezes alakulat. A negyeddöntőben a Darussafaka csapata ellen 3-1-es arányban győztek, így magabiztosan készülhettek a Galatasaray elleni elődöntőre, amely a vártnál jóval könnyedebben sikerült, 3-0-s eredménnyel. A döntőben sem kegyelmeztek az ellenfélnek, az Efes Pilsen gárdáját 4-0-s, kiütéses párharcban kényszerítették térdre. A szezon játékosának választott Willie Solomon a fináléban is elnyerte a legértékesebb játékosnak járó díjat, amihez átlagban 15 ponttal, 3,5 lepattanóval, 6 gólpasszal, 1,3 szerzett labdával segítette csapatát, negatív oldalra 2,5 labdaeladás lett feljegyezve.

A 3. TBL bajnoki cím a következő idényben ismét az isztambuli szupergárdánál „landolt”. Bár az alapszakaszban a vártnál több vereséget szenvedtek (21-9), így csak a harmadik pozícióból vághattak neki a playoff-nak. Az Antalya BSB alakulatán 3-1-es összesítéssel jutottak túl, az elődöntőben pedig a tavalyi finalista Efes csapata várt rájuk. Újabb kiábrándító eredmény született az Efes szurkolók szempontjából, hiszen sima 3-0-s vereséggel kapituláltak a Fener ellen. A Fenerbahce a döntőben a Turk Telekom-mal került össze és csupán egy mérkőzést "átengedve", 4-1 arányban diadalmaskodott. A döntő MVP-jének Omer Onan-t választották meg, aki átlagban 12,8 pontos, 1,2 lepattanós, 0,6 gólpasszos és 1 szerzett labdás performansszal járult hozzá a végső sikerhez. Ebben az idénybe említésre méltó eredményt produkáltak az Euroligában is a kék-sárgák: a negyeddöntőig verekedték magukat a törökök. Ott azonban simán kapituláltak az olasz Montepaschi Siena ellen. Az első mérkőzésen még tartotta magát az Ülker (73-66) Kinsey Tarence, Erden Semih, illetve Mrsid pontjaival, ám a második mérkőzésen az olaszok esélyt sem adtak a gyenge napot kifogó Ülkernek, így 86-65-re leléptették a törököket.

A 2009-2010-es török bajnoki cím megszerzéséhez az Efes Pilsen csapatán keresztül vezetett az út ismét. Az Efes csak megnehezíteni tudta a Fenerbahce dolgát, de a trófeát így is biztosan, 4-2-es arányban szerezte meg az alapszakasz második, isztambuli együttes. A negyed- illetve elődöntőben is 3-0-s arányban gázoltak át előbb a Bornova Beledige, majd a Banvitspor együttesén. A szezon során a Török Kupa elhódításában is sikerrel jártak, második alkalommal nyerték meg ezt a kupasorozatot.

A 2010-2011-es szezontól a Fener nagy tranzakciókat vitt véghez: sikerült megegyezni Engin Atsürrel, Sarunas Jasikevicius-szal, Marko Tomas-szal, Kaya Pekerrel illetve Darjus Lavrinovics-csal. Ilyen csapattal pedig garantált volt a siker: a bajnoki rájátszás sokban hasonlított a 2007/2008-ashoz, a különbség egyik kellemesebb része az volt, hogy az Ülker, mint alapszakasz győztes (27-3) kezdte meg a legjobb nyolcas csatáját és időközben a Török Kupa győztesévé is vált. Az első fordulóban az Antalya BSB csapata ellen tartottak erődemonstrációt, az elődöntőben pedig az Efes ellen nagyon meggyőző játékokkal biztosították a helyüket a döntőben. A Galatasaray ellen sem okoztak csalódást és Omer Onan vezetésével – akit a finálé legértékesebb játékosának is megválasztottak – ismételten elhódították a bajnoki címet.

A következő szezonban sem aprózta el a vezetőség az igazolásokat: Bojan Bogdanovic, Curtis Jerrells, James Gist, Hakan Demirel vagy éppenséggel Thabo Sefolosha – aki az NBA lock-out ideje alatt csatlakozott a klubhoz – öltötte magára az isztambuli csapat mezét. Az Euroligában is meneteltek, nagy esélyük volt bekerülni a rájátszásba, ám egy sajnálatos EA7 Emporio Armani Milano elleni vereség meghiúsította álmaikat és így már biztosan lecsúsztak a nagy lehetőségről, hogy saját közönségük előtt érjenek el kiemelkedő eredményt, ugyanis a 2011/2012-es Final Four-nak Isztambul adott otthont.

A Fenerbahce Ülker Isztambul 2012/2013-as játékoskerete

# 4     Bo McCalebb                            183 cm                      1985
# 7     Omer Onan                               194 cm                      1978
# 9     Baris Ermis                               194 cm                      1985
#10    Romain Sato                             194 cm                      1981
#11    Urosz Tripkovics                       197 cm                      1986
#13    David Andersen                        212 cm                      1980
#14    Kaya Peker                               208 cm                      1980
#16    Can Maxim Mutaf                      193 cm                      1991
#21    Oguz Savas                              213 cm                      1987
#22    James Metacan Birsen               203 cm                      1995
#24    Mike Batiste                              204 cm                      1977

Padról érkezők:
Baris Ermis, Ömer Onan, Emir Preldzic, Ilkan Karaman, Mike Batiste, Urosz Tripkovics, Metecan Birsen, Kaya Peker

Átlagmagasság: 200,16 cm
Átlag életkor: 24,05

2012/2013-as Euroliga idény: központban a Fenerbahce Ülker!

2012 nyarán az Euroliga szerelmesei és szakértői is csak ámultak azon, ami a Fenerbahce háza tájékán történt! Olyan nagyszabású transzfereket vittek véghez, amelyből egyértelműen kiderült: idén komolyan számolni kell velük az Euroligában (is). Négy szezon óta hihetetlen vesszőfutást mutat be a csapat, hogy idén ne így legyen, tavaly nyáron sikerült elcsábítani az olasz sikeredzőt, Simone Pianigiani-t a Montepaschi Sienától. A játékmester nem tétlenkedett sokat, magával hozta a taljánoktól az energiabomba, Európa jelenlegi legjobbjai közt szereplő hátvédet, Bo McCalebb-et és az NBA-t is megjárt, háromszoros Euroliga bajnok, 4-5-ös poszton bevethető David Andersen-t. De a szupersztárok sora itt még nem állt meg: a hosszú évek óta a Panánál játszó – szintén háromszoros Euroliga bajnok, a „gyűrűk urának” tekinthető Mike Batiste játékjogát is megszerezte az isztambuli vezetőség, aki szintén nem érkezett egyedül. Romain Sato, a kettes-hármas poszton is remekül játszó afrikai is engedett a Fenerbahce ajánlatának. De szintén meg kell említeni Baris Ermis és Ilkan Karaman érkezését is, akik nagy segítségére lehetnek a klubnak. (A képen Romain Sato, Mike Batiste, Baris Ermis és Bo McCalebb).

ESÉLYLATOLGATÁS

Talán azt nem kell taglalnunk mit jelentett a török szupergárdának Bo McCalebb megszerzése. Hatalmas potenciált mindenképpen. Egy olyan irányítóról beszélünk, aki hatalmas sebességével könnyen képes megtörni az ellenfél védelmét, aki a pontok előkészítése mellett azok szerzésében is nagyon hatékony, s akinek 183 cm-es magassága sem akadály, hogy zsákoljon. A klubnál bizonyosan eljátszadoztak azzal a gondolattal, milyen remekül fogja kiegészíteni egymást az irányító a triplagyáras Bojan Bogdanovics-csal, Ömer Onan-nal vagy Romain Sato-val. Bojan Bogdanovics fiatal kora ellenére – akit egyébként a Miami Heat draftolt 2011-ben – mára az Euroliga egyik legtermékenyebb játékosává nőtte ki magát, nem meglepő tehát, hogy a sok sztár mellett helyet kapott a kezdő ötösben.

Helyzetjelentés a gyűrű alól

A sztárok száma még nem volt végleges… Egy nagyszerű, tapasztalt duóval lett gazdagabb a klub. Az a tény, hogy sikerült elcsábítani a Panathinaikosz egyik legnagyobb ikonját, Mike Batiste-ot, az egyik legkarizmatikusabb játékost, nem sok jóval kecsegtetett a többi euroligás csapat számára.  David Andersen-ről pedig tudni lehet, hogy nemcsak a palánk alatt tud hatékony lenni, hanem a középtávoli dobások sem okoznak gondot számára. És akkor még nem beszéltünk a török tehetségekről, mint Kaya Peker, Oguz Savas, Emir Preldzic vagy éppenséggel az ifjú Karaman fontos szerepléséről.

…és ami valójában történik, történt:

Nos, mára már tudható, hogy nem volt ott az idei Euroliga rájátszásban a csapat! Ha a szezon elején megkérdeztek volna, kit mondanék biztos Final 4 résztvevőnek, két csapatot mondtam volna: Real Madrid és Fenerbahce Ülker…Az egyikük szépen be is került oda, de az nem a török alakulat volt… Ilyen nevekből álló gárdától ez rendkívüli blamának számít. És itt akkor megejthetünk egy közhelynek tűnő, ám hatalmas igazságot: a nagy nevek még nem biztosítják a jó csapatjátékot. Jelen esetben pedig erről beszélhetünk… Sorra veszítették el nemcsak idegenbeli mérkőzéseiket a Top 16-ban, hanem az otthoni derbiket is! A pontot az i-re a Barcelona által kivitelezett kiütés jelentette: 39 ponttal égett meg saját közönsége előtt az Ülker! Még azon a hétvégén be is nyújtotta lemondását, az olasz edző, Simone Pianigiani. Úgy tűnik a török átok továbbra is tart.

Az egyik legszebb Fenerbahce győzelem a 2012/2013-as Euroliga alapszakaszban

2012. november 1-én az Ülker Aréna adott otthont a hét meccsének titulált Fenerbahce - Panathinaikosz derbinek. Az első negyed az igazi gigászok csatáját hozta, a Bo McCalebb és Bojan Bogdanovic vezette török sztárcsapat csupán két egységnyi fórt (19-17) alakított ki a Diamantidisz és Maciulis fémjelezte PAO-val szemben. A második tíz percben a házigazdák átrohantak a vendég alakulaton, egy 23-12-es negyedet hoztak össze, a jó csapatmunkájuknak köszönhetően. A félidőnél az eredményjelző tábla 13 pontos hazai előnyt mutatott. A nagy áttörés a szünet után sem alakult ki a hatszoros Euroliga győztes Panánál, már 17 ponttal is vezettek Pianigiani legényei. Ukic vezetésével a Panathinaikosz zárkózni látszott, ám nem tudta ledolgozni hátrányát, így 73-64-es arányban a török szurkolók ünnepelhették kedvenceiket. Érdekesség, hogy a Fenerbahce elbírta Mike Batiste (6 pont, 2 lepattanó) és David Andersen (2 pont, 4 lepattanó) gyűrű alatti „gyengélkedését”, habár Ilkan Karaman jó játékára mindenképp szüksége volt a törököknek (12 pont, 7 lepattanó). Hiába tudta megnyerni a gyűrű alatti párharcot a patinás görög alakulat Jonas Maciulis dupla duplájának köszönhetően is (14 pont, 10 lepattanó) valamint „Big Sofo” (7 pont, 7 lepattanó) és Stephane Lasme (7 pont, 8 lepattanó) közreműködésével, a Fenerbahce tetszetős csapatjátéka többet ért ezen az estén.

2013-as Török Kupa Döntő: Fenerbahce – Galatasaray: 63:57

Egy alacsony pontszámú mérkőzésen sikerült negyedszerre is elhódítania a Fenerbahce-nak a Török Kupát. Az első negyedben úgy tűnt, hogy a felek nem engedik nagy előnyre szert tenni a másikat, ám 10 perc eltelte után mégis 21:15-ös előny mutatkozott a Fenernél. De a Galatasaray – főleg Boniface Ndong és Ersin Dagli főszereplésével – nem hagyta válasz nélkül a hazaiak kosarait és 17:08-nál mindösszesen 3 pontnyi különbség volt a két gárda között (32:29). A félidei szünetre is minimális fórral mehetett az isztambuli sztárcsapat. A játék képe a harmadik negyedben sem változott, kevés kosár esett és a Fenerbahce megőrizte minimális előnyét. Az utolsó etapnak 44-41-es állással indultak meg a felek. 48-48-as állásnál az isztambuliak triplaspecialistája Bojan Bogdanovic vállára vette a csapat sorsát és Preledzic segítségével a lefújás előtt néhány pillanattal eldöntötték a rangadót (61-57). A Galatasaray már nem tudott erre érdemileg válaszolni így végül 63-57-es arányban elvesztette a kupadöntőt. David Andersen 21 pontjával elnyerte a döntő MVP-je címet is, mellette még Savas 14 pontja valamint Bo McCalebb 10 pontjára is nagy szüksége volt a Fenerbahce-nak. A Galatasaray reményeit Boniface Ndong 12 illetve Ersin Dagli 10 pontja tartotta életben. (A képen a kupagyőztes isztambuli gárda a trófeával.)

A török bajnokságban is lebőgött azonban a Fener. A legjobb 8 között ugyanis 2-0-val piheni küldte őt a Pinar Karsiyaka, így négybe sem kerültek Pekerék...

2012-2013 (Törökország) – A bajnokságban átlagolt pontok, gólpasszok és lepattanók

#44             Bojan Bogdanovic            14,6 pont             1,7 gólpassz                 2,5 lepattanó
# 7              Omer Onan                      10,9 pont             1,9 gólpassz                 1,7 lepattanó
# 4              Bo McCalebb                   12,2 pont             3,2 gólpassz                 2,3 lepattanó
#55             Emir Preldzic                    9,1 pont              4,6 gólpassz                 4,1 lepattanó
#21             Oguz Savas                     7,6 pont              0,6 gólpassz                 4,1 lepattanó
#13             David Andersen               8,5 pont              0,6 gólpassz                 3,1 lepattanó
#10             Romain Sato                    7,3 pont              0,9 gólpassz                 3,7 lepattanó
#41             Ilkan Karaman                  6,4 pont              0,5 gólpassz                 4,3 lepattanó
# 9              Baris Ermis                      5,2 pont              2,4 gólpassz                 1,4 lepattanó
#24             Mike Batiste                     4   pont               0,4 gólpassz                 2,5 lepattanó
#14             Kaya Peker                      4,6 pont              0,3 gólpassz                 3,8 lepattanó
#12             Ernest Bremer                  3,8 pont              2,2 gólpassz                 0,3 lepattanó
#11             Uros Tripkovics                5   pont               1    gólpassz                 1,5 lepattanó
#22             Metecan Birsen                2,3 pont              0,3 gólpassz                 0,5 lepattanó
#23             Can Mutaf                        1,4 pont              0,4 gólpassz                 2    lepattanó
# 8              Berk Ugurlu                      1   pont               0,5 gólpassz                 0,5 lepattanó

Díjak, kiemelkedő eredmények:

- Nemzetközi:
Euroliga: Negyeddöntő: 2007/2008

Eurochallenge: Negyedik: 2004/2005

Korac Kupa: Negyeddöntők: 1995/1996, 2000/2001

- Nemzeti:
TBL – Török Bajnoki Liga Bajnokai (5): 1990/1991, 2006/2007, 2007/2008, 2009/2010, 2010/2011

TBL – Török Bajnoki Liga Döntősei (8): 1967/1968, 1969/1970, 1970/1971, 1982/1983, 1984/1985, 1992/1993, 1995/1995, 2008/2009

Török Kosárlabda Bajnokság Aranyérmesei (3): 1956/1957, 1958/1959, 1964/1965

Török Kosárlabda Bajnokság Döntősei (5): 1953/1954, 1955/1956, 1957/1958, 1962/1963, 1963/1964

Török Kupa Győztesek (4): 1967, 2010, 2011, 2013
Török Kupa Döntősök (3): 1994, 1997, 1999

Elnöki Kupa Győztesek (4): 1990, 1991, 1994, 2007

Elnöki Kupa Döntősök (6): 1985, 1988, 2008, 2009, 2010, 2011

Föderációs Kupa Győztesek (5): 1954, 1958, 1959, 1960, 1961

GSGM Kupa Győztesek (2): 1987/1988, 1991/1992

Isztambul Liga Győztesei (7): 1954/1955, 1955/1956, 1956/1957, 1962/1963, 1963/1964, 1964/1965,

1965/1966
Isztambul Liga Döntősök (3): 1950/1951, 1953/1954, 1957/1958
Isztambul Liga Harmadik helyezettek (5): 1946/1947, 1947/1948, 1949/1950, 1958/1959, 1959/1960

Kiemelkedő játékosok:

Mustafa Abi, Serdar Apaydın, Ali Limoncuoglu, Efe Aydan, Hüsnü Cakirgil, Engin Atsür, Ömer Aşık, Erdal Bibo, Hakan Demirel, Kemal Dinçer, Zaza Enden, Semih Erden, Zeki Gülay, Güray Kanan, Harun Erdenay, Enes Kanter, İbrahim Kutluay, Can Maxim MutafÖmer Onan, Kaya Peker, Emir Preldžič, Oğuz Savaş, Serkan Erdogan, Mirsad Türkcan, Rasid Mahalbasić, Rasim Başak, Damir Mršić, Bojan Bogdanović, Gordan Giriček, Žan Tabak, Marko Tomas, Levent Topsakal, Larry Richard, Roko Ukić, Šarūnas Jasikevičius, Darjuš Lavrinovič, Bo McCalebb, Marko Milič, Gašper Vidmar, Uroš Tripković, Thabo Sefolosha, David Andersen, Trevor Harvey, Romain Sato, Mark Dickel, Mike Batiste, Dallas Comegys, James Gist, Lynn Greer, Orhun Ene, Curtis Jerrells, Tarance Kinsey, Conrad McRae Devin Smith, Will Solomon, Henry Turner, James White, Pete Williams, Michael Anderson.

Fenerbahce Ülker – Boston Celtics: 97 - 91

2012-ben a Fenerbahce Ülker lett az első török kosárlabda csapat, amely győzni tudott egy NBA-gárda ellen. A mérkőzésre 2012. október 5-én került sor az Ülker Arénában, a legendás Boston Celtics ellen.

Első negyed:
Az Ülker Aréna majdnem teljesen megtelt, néhány perc elteltével a felek fej-fej mellett haladtak (9-8), Romain Sato a 9 pontból ötöt tudhatott magáénak, a másik oldalon Garnett 4 pontot szorgoskodott össze a palánk alatt.

5:43-nál 10 pontos előnyre tett szert a Fenerbahce, tette mindezt úgy, hogy nem engedett pontot dobni a Bostonnak (18-8). A 17-szeres NBA-bajnok azonban nem adta meg magát, nem telt el két perc és az eredményjelző tábla már csak négy egységnyi fórt mutatott a török csapatnak (22-18), köszönhetően Rajon Rondo 3 gólpasszának és Jeff Green 5 pontjának. Az első 12 perc minimális hazai előnnyel ért véget (27-26). Romain Sato 5 ponttal zárta a negyedet, csakúgy, mint Jeff Green, a Boston kiváló játékmestere, Rondo a gólpasszok mellett 7 ponttal is megterhelte a Fener gyűrűjét.

Második negyed:
A játék összképe nem változott, felváltva estek a kosarak. Három és fél perc eltelte után 4 pontos török vezetésnek örülhetett az aréna (39-35). Két perccel a vége előtt 6 ponttal vezetett a Fener (49-43), akinek a szekerét Romain Sato 14 ponttal húzta illetve Oguz Savas 8 pontjára is nagy szükség volt.

A félidőre ismét 10 pontos előnnyel (55-45) mehetett a török gárda. A Celtics a második negyed végére teljesen leeresztett, 14 eladott labda állt a statisztikában és a pick-and-roll figurák sem működtek tökéletesen. Bár Jared Sullinger próbálta menteni a csapatát, ám Sato ihletett formában játszott, már a félidőben 16 pontnál járt.

Harmadik negyed:
5:48-nál még mindig két számjegyű előnyt mutatott az eredményjelző tábla (68-58), annak ellenére, hogy Jason Terry (12 pont) és Jared Sullinger (10 pont) is felvette a mérkőzés ritmusát, valamint Rajon Rondo is közelített a dupla-duplához (7 pont – 7 gólpassz). Azonban a Sato (18 pont) és Bo McCalebb (11 pont, 4 gólpassz) fémjelezte Fenerbahce sem engedett ki. 36 perc eltelte után is a török szurkolók örülhettek, 7 pontos különbséggel ért véget a harmadik negyed (79-72).

Negyedik negyed:
A Fener továbbra is őrizte előnyét, nem egészen 7 perc játék után is előnyben voltak Pianigiani legényei (91-84), köszönhetően elsősorban Romain Sato (21 pont) és a száz fokon égő karmester, Bo McCalebb (20 pont, 4 gólpassz) játékának. Másfél perccel a lefújás előtt a bostoniak felkapaszkodtak 5 pontra (94-89) Jeff Green lelkesedésének eredményeképpen (14 pont, 4 lepattanó).

Végül a végig magabiztosabban kosárlabdázó török sztárgárda megnyerte a találkozót 97-91-es arányban. A Celtics a második félidőben egyszer sem tudta átvenni a vezetést, látszott a csapaton, hogy még nagyon a szezon kezdete előtt tartott.

A legjobb dobók: Romain Sato 24 pont                                  Jeff Green – Jared Sullinger: 16 pont
A legtöbb lepattanót szedők: Sato – Ilkan: 7                            Jared Sullinger: 8
A legtöbb gólpassz: McCalebb: 5                                           Rajon Rondo: 9