Euroliga: A Barcelona kiütötte az Efest

Hanga Ádámék végig irányították a törökországi összecsapást, kitűnően dobtak kintről, és végül 24 pontos sikert arattak.

Alapszakasz, 29. forduló

Anadolu Efes (török, 6-23) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 10-19) 83-107

Már az első negyedben is végig a vendégek vezettek, a katalánok irányították a játékot, de annak ellenére, hogy egyszer 7 ponttal meg tudtak lépni, nagyobb előnyt nem tudtak kialakítani (19-23). A második negyedben aztán kiszakadt a triplazsák, Tomic, illetve a Ribas-Koponen-Heurtel-Claver négyes vezetésével végleg leszakította magáról ellenfelét a gránátvörös-kék alakulat, amely a nagyszünetben 21 ponttal állt jobban (34-55). A félholdas gárda a harmadik negyed végén 14 pontra ugyan visszajött (67-81), de mérkőzést már nem tudtak csinálni a találkozóból, miután a hispánok kirakatcsapata 14-0-val indította a negyedik felvonást, ezzel végleg eldöntötte a maga javára az összecsapást. A triplát 61.3%-kal (19/31) dobó, a pattanózást 34-22-re nyerő Barca végül 107-83-ra győzött.

Hanga Ádám valamivel több mint 19 perc alatt 8 pontig (1/3 dupla, 2/6 tripla, 0/1 büntető), 1 gólpasszig, illetve 3 beütött és 1 kiharcolt faultig jutott, ami 0 VAL-t ért összességében.

Az Efes legjobb dobói: Motum 19/9, Weems 17/9, Simon 10/6, McCollum 10/3.
A Barcelona legjobb dobói: Heurtel 20/9, Claver 16/12, Tomic 15.

Himki Moszkva (orosz, 16-13) – Fenerbahce Dogus (török, 21-8) 64-73

Jan Vesely nélkül is nyerni tudott a Fenerbahce a Himki Moszkva vendégeként, így már csak egy jövő heti, Malaga elleni győzelem választja el a címvédőt a biztos második helytől, míg az oroszok ezzel lemondhattak a 4-5. helyekről. Könnyen lehet tehát, hogy pár hét múlva ez a két gárda ismét találkozik egymással, és akkor nem kérdés, hogy a Fener mehet bele önbizalommal felvértezve abba a párharcba. A törökök ugyanis nagyon meggyőző játékot nyújtottak a meccs utolsó részében, egyértelműen dominálták az addig jól helytálló moszkvaiakat. A Fener remekül, 7-0-lal kezdte a mérkőzést, ám ezt követően a Himki is dobott 8 megválaszolatlan pontot és gyorsan fordított. A mérkőzés ilyen kiegyenlített maradt aztán egészen a harmadik negyed végéig, addig csak pár pont volt a csapatok közti differencia.

52-52 után azonban egy 17-5-ös rohammal húzott el a Fener, és Szlukaszék nem adtak esélyt közelebb férkőzni riválisuknak, a hajrában már kijött a felek között az említett minőségbeli különbség, ami a jó és a klasszis csapatok közt megtalálható. A Fener legeredményesebbje Brad Wanamaker (14/3 pont, 4 gólpassz) volt, legjobbja pedig talán Nicolo Melli (12 pont, 10 lepattanó), aki mindig jókor volt jó helyen, és vezérletével a tavalyi bajnok 38-28-ra megnyerte a lepattanócsatát. A Himkiben „természetesen” Alexej Shved (19/15 pont, 8 gólpassz) tündökölt elsősorban, aki az egy szezon során értékesített triplák után a pontok tekintetében is rekordot döntött, jelenleg 628-nál tart, átadva Keith Langford tavalyi csúcsát a múltnak. Shved mellett a szezon során szintén nem először Anthony Gill (12/6 pont, 8 lepattanó) volt az oroszok másik leghasznosabb játékosa.

A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 19/15, Gill 12/6, Thomas 10
A Fenerbahce legjobb dobói: Wanamaker 14/3, Nunnally 12/6, Melli 12, Szlukasz 11/6

Brose Bamberg (német, 11-18) – AX Armani Exchange Milano (olasz, 10-19) 78-83

Nem sikerült győzelemmel búcsúznia a Bambergnek hazai közönségétől erre az Euroliga-szezonra, a Milano ugyanis kisebb-nagyobb meglepetésre győzni tudott Németországban. Az olaszok sikere ugyanakkor mindenképpen megérdemelt, hiszen a meccs nagyobb részében ők vezettek. A találkozó ugyanakkor ennek ellenére is végig szoros volt, 8 pontnál nagyobb különbség egyszer sem alakult ki a felek között, és a Bambergnek is megvolt az esélye a győzelemre. A Milano viszont remekül hajrázott, egy 19-7-es rohammal a hatpontos hátrányukat ugyanekkora előnnyé változtatták a taljánok, amit már nem engedtek ki a kezeik közül. Mindkét oldalon kiegyensúlyozott támadójátékot láthattunk, hazai oldalon öt, a vendégeknél pedig négy játékos jutott el 10 pont fölé, a legeredményesebb játékos pedig messze Daniel Hackett (17/3 pont, 3 lepattanó) volt a maga 17 pontjával.

A Bamberg legjobb dobói: Hackett 17/3, Radosevic 13, Rubit 12, Hickman 11, Musli 10
A Milano legjobb dobói: Micov 14/3, M’Baye 13/3, Cinciarini 12/6, Gudaitis 12

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 16-13) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 13-16) 83-72

Óriási győzelmet aratott a Baskonia a Maccabi felett, amivel a vitoriaiak biztosították helyüket a rájátszásban, az izraeliek viszont idén is lemaradnak róla. A baszkok öröme ráadásul igazán felhőtlen lehet, hiszen ez a siker (és a Himki veresége) egészen a hatodik helyig repítette őket, és ha jövő héten legyőzik a ligautolsó Efest, akkor jó eséllyel meg is tartják ezt a pozíciójukat. Az életéért küzdő Maccabi nem játszott jól, viszont óriásit harcolt, és többször is utolérte a rendre meglógó Baskoniát. Utoljára 53-53-nál, ekkor azonban némileg váratlanul Patricio Garino (11 pont) lépett elő hőssé, aki zsákolásaival a meccs következő 7 pontját szerezte és megadta csapatának a kellő lökést a sikeres folytatáshoz. Persze a Maccabi ezután sem adta fel, ám ekkor már elsősorban a nagyemberek, így Johannes Voigtmann (14/3 pont, 4 lepattanó), Toko Shengelia (9 pont, 7 lepattanó, 3 gólpassz) és Vincent Poirier (9 pont, 9 lepattanó) is rendre hozzászóltak a tánchoz és visszaverték az összes további izraeli próbálkozást, ami után hatalmas ünneplés kezdődött a Fernando Buesa Arenában.

A Baskonia legjobb dobói: Voigtmann 14/3, Garino 11, Beaubois 10/6
A Maccabi legjobb dobói: Jackson 14/6, Parakhoszki 12, Thomas 12/6, Tyus 11, Cole 10/3