Euroliga: A CSZKA még mindig veretlen, az Efes nyeretlen

A Darüssafaka a UNICS otthonában is kifejezetten jól játszott, David Blatt együttese újabb idegenbeli meccset nyert. A címvédő CSZKA 3-0-lal, az ellenük elszenvedett zakó után az Efes 0-3-mal áll. A Milano Pieruszban kapitulált először az idény folyamán. 17 pontos előnyt adott le a 15. percig ihletett támadójátékot játszó Baskonia a Real otthonában, de 8 pontos hátrányból fordítva, a végén Hanga Ádám kulcsmegmozdulásainak köszönhetően győzött a vitoriai együttes 91-87-re.

Alapszakasz, 3. forduló

Real Madrid (spanyol, 2-1) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 2-1) 87-91

Egészen parádésan indított a Baskonia, Tornike Shengelia (14 pont) vezetésével azonnal magukhoz ragadták a kezdeményezést a vendégek, majd a padról beálló Jaka Blazic (21 pont) hozott új lendületet első negyedben dobott 6 pontjával. 10 perc után már 13 egységgel ment a vendég gárda (19-32), ami Johannes Voigtmann (18 pont, 11 pattanó, 26 VAL) és a 7 pontot a második negyedben is pillanatok alatt beszóró Blazic vezetésével lett 17 is a 15. perc közepére (28-45). A vendégek Shengelia vezetésével próbálták meg tartani a rendesen beinduló Realt, de a hazaiak Luka Doncic (15 pont, 24 VAL), Jaycee Carroll (11 pont) és Felipe Reyes (11 pont) révén megkezdték a felzárkózást - Kim Tillie triplája kellett ahhoz, hogy a félidőben 11 ponttal vezessen a 15 percig ihletett támadójátékot bemutató Baskonia (43-54).

A második félidőt 6-0-lal nyitotta a Real, Gustavo Ayon (16 pont) mellett nagyon beindult Sergio Llull (13 pont) is ebben a felvonásban - látótávolságon belülre kerültek, de jó ideig 4-6 pont környékén mozgott a távolság, nem kis mértékben az ekkor három duplát is beszóró Hanga Ádámnak köszönhetően. Egy pontra jött fel a Madrid négy büntetőnek köszönhetően, de Hanga kettese zárta a játékrészt, 3 pontos volt a vendég fór (66-69). Anthony Randolph (9 pont, 13 pattanó) büntetői után a 17 éves szupertehetség, Doncic 2+1-ével volt meg az egál a 32. percben, majd Carrol triplája jelentette a meccs első hazai előnyét a 33. percben (74-71). A vitoriai alakulat főleg elöl fogyott el ebben a szakaszban, de 81-73 után Larkin és Voigtmann kosaraival visszazárkóztak, Blazic pedig 1:08-cal a vége előtt óriási triplát dobott, a semmiből jött vissza a vendég gárda (84-86). Reyes azonnal válaszolt egy 2+1-gyel, de jött Hanga előbb egy floaterrel 41 másodperccel a vége előtt, majd a magyar klasszisnak hátul is volt egy döntő fontosságú megmozdulása - beleütött Llull passzába, ami így Larkinhoz került, 10 másodperccel a vége előtt pedig érkezett Blazic újabb triplája (87-91). Több pont már nem esett a meccsen, így egy borzasztóan fordulatos találkozót nyert meg végül a Baskonia, nem kis mértékben a végén két kulcsjátékot is bemutató Hangának köszönhetően.

Hanga Ádám 30 perc játék alatt 12 pontot szerzett (6/7 dupla, 0/4 tripla, 0/1 büntető), volt még 4 pattanója, 1-1 szerzett és eladott labdája, valamint 2 beütött és 3 kiharcolt faultja, így 10 VAL-lal végzett.

A Real Madrid legjobb dobói: Ayon 16, Doncic 15/6, Llull 13, Carroll 11/6, Reyes 11.
A Baskonia legjobb dobói: Blazic 21/12, Voigtmann 18/3, Shengelia 14, Hanga Ádám 12, Larkin 11/3.

UNICS Kazany (orosz, 0-3) – Darüssafaka Dogus (török, 2-1) 87-94

Nagyon jó játékkal, Brad Wanamaker (22/6 pont, 7 gólpassz) és James Anderson (18/6 pont, 6 lepattanó) vezérletével le tudta győzni idegenben a Darüssafaka a Kazanyt, a meccs végén ráadásul már izgulnivalójuk sem volt a törököknek. Pedig nem így indult a mérkőzés, a kiválóan játszó Keith Langford (22/6 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) és Art Parakhoszki (17 pont, 7 lepattanó, 4 blokk) ugyanis 12-0-s kezdéshez juttatta a Kazanyt. Ekkor Wanamaker és Savas léptek elő a Darüssafakában, az első negyed hajrájában, 28 pontnál már ki is egyenlítettek a vendégek, a nagyszünetig (47-46) pedig fej-fej mellett haladtak a csapatok. A második félidő aztán már egyértelműen az isztambuliaké volt, Wanamakerék mellé feljavult a talán első igazán jó meccsét játszó Anderson is, illetve mintegy X-faktorként Birkan Batuk (12/12 pont, 4/4 tripla) hibátlanul triplázott. El is húzott 78-63-ra a Darüssafaka, ekkor már lényegében eldőlt a mérkőzés.

A Kazany legjobb dobói: Langford 22/6, Parakhoszki 17, Ponkrashov 16/6, Colom 16/3, Kajmakoglu 11/3
A Darüssafaka legjobb dobói: Wanamaker 22/6, Anderson 18/6, Wilbekin 13/6, Batuk 12/12, Savas 10

Anadolu Efes (török, 0-3) – CSZKA Moszkva (orosz, 3-0) 87-93

Nagyot küzdött, ám végül alulmaradt az Efes a CSZKA Moszkvával szemben, így a címvédő továbbra is veretlen, a török alakulat pedig nyeretlen maradt. A klasszis hátvédpáros, Nando De Colo (26 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) és Milos Teodoszics (15/9 pont, 8 gólpassz, 3 lepattanó) ahogy már korábban oly sokszor, most is csapata élére állt és győzelemhez segítette az oroszokat. A végén azért alaposan meg kellett küzdenie a győzelemért a moszkvai sztárcsapatnak, hiszen hiába vezettek a harmadik negyed elején már 15 ponttal is (37-52), elsősorban DeShaun Thomas (16/6 pont) és Derrick Brown (14/6 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 3 blokk) révén magasabb sebességi fokozatba kapcsolt és emelt elsősorban védekezése színvonalán az Efes. A hazaiak többször is kiegyenlítettek, utoljára 82-82-nél, ekkor azonban – „természetesen” De Colo és Teodoszics révén – a meccs következő 7 pontját a CSZKA szerezte, amire már nem volt válaszuk Heurteléknek.

Az Efes legjobb dobói: Thomas 16/6, Brown 14/6, Cotton 12/6
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 26, Teodoszics 15/9, Higgins 13/6, Ayres 10

Olympiakosz (görög, 2-1) – EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 2-1) 91-81

Pireuszban már nem tudott meglepetést okozni a Milano, így két szép győzelem után elszenvedte első vereségét az Olimpia. A Szferopulosz-legénység ezúttal is nagyon meggyőző volt, Vaszilisz Szpanulisz (16/3 pont, 4 gólpassz) és a meccsről meccsre jobban játszó Erick Green (16/12 pont) teljesen megérdemelt győzelemre vezették a görögöket. Az Olympiakosz már a meccs legelején 13-4-es előnybe került, a jól küzdő Milanót azonban nem lehetett lerázni, az ismét összeszedett taljánok rendre egy-két kosárnyi távolságban tartották magukat. A töréspont a harmadik negyed végén következett be, mikor Green beköszönt két triplával, innentől már végig kétszámjegyű volt a különbség és nem történt fordulat.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Green 16/12, Szpanulisz 16/3, Birch 12, Lojeski 10/6, Hackett 10
A Milano legjobb dobói: Simon 16/6, Raduljica 14, Dragic 13/3, Gentile 12