Euroliga: Hangáéknak most az első negyed nem sikerült

Hanga Ádám és csapata, a Baskonia 18 pontos hátrányba került a Panathinaikosz elleni Euroliga-mérkőzés első negyedében, onnan pedig már nem tudta igazán szorossá tenni a találkozót. Az Efes borzasztóan fontos meccset nyert a Fenerbahce ellen, a Zalgiris a Maccabi otthonában, a Bamberg pedig Milánóban diadalmaskodott.

Alapszakasz, 28. forduló

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 16-12) – Panathinaikosz Superfoods (görög, 17-11) 63-72

Lényegében a két nappal ezelőtti, bambergi mérkőzés fordítottja történt ezúttal - akkor a Baskonia lelépte a németeket az első negyedben, most viszont őket hagyta állva a Pana Gist, Calathes és Singleton vezérletével. A spanyolok támadásban teljes csődöt mondtak az első felvonásban, 8 perc után 4 dobott ponttal álltak (4-18), és az itt kialakult 14 pontos differencia még tovább nőtt az első felvonás végére, 18 ponttal álltak jobban a görögök 10 perc játék után. A második negyedben ugyan a védekezését összeszedte a Baskonia, de a támadójátékát csak viszonylag sikerült rendbe tennie, így lényegesen közelebb nem tudott kerülni a Panathinaikoszhoz, végig látótávolságon kívül tartotta ellenfelét a vendég alakulat. Igazából csak a negyedik negyedben volt egy nagyobb felzárkózási kísérlete a hazaiaknak, többször is feljöttek 8 pontra (egyszer 7-re, a 39. percben pedig egyszer 6-ra), de nagyon megszorongatni már nem tudták a Panát - végül 72-63-ra nyertek a görögök.

Hanga Ádám ezúttal 32 és fél perc alatt 13 pontig (5/9 dupla, 1/3 tripla, 0/3 büntető), 5 pattanóig, 3 gólpasszig, 1 szerzett labdáig, illetve 3 beütött és 4 kiharcolt személyi hibáig jutott, ami 14 VAL-t ért összesen - a legeredményesebb és az egyik leghasznosabb volt ezzel a magyar válogatott ásza a Baskoniánál, de ezúttal hiába.

A Baskonia legjobb dobói: Hanga Ádám 13/3, Voigtmann 12, Budinger 11/3.
A Panathinaikosz legjobb dobói: Singleton 18/6, James 11/3, Gist 11/3.

Anadolu Efes (török, 16-12) – Fenerbahce (török, 17-11) 80-77

Most fájhat igazán a Fenerbahce számára a keddi, Maccabi elleni hazai vereségük, hiszen hiába hajráztak nagyot az Efes vendégeként, végül nem sikerült fordítaniuk, így honi riválisuk immár egymeccsnyi távolságba közelítette meg őket, a Baskonia-Pana meccs győztese pedig be is érte őket a tabellán. A másik oldalt tekintve viszont az Efes igazán megkeverte ezzel a sikerével az amúgy sem egyhangú állást, hiszen ők a 4-8. helyek között így még bárhol végezhetnek. A Fener egyébként egyetlen másodpercig sem vezetett ezen a mérkőzésen, a nagyszerű csapatmunkával előrukkoló Efes 10-2-es kezdéssel adta meg a meccs alaphangját, a legnagyobb előnyük pedig a második félidő elején már 17 pont (55-38) is volt.

Ekkor Obradovics mester nem tudott mást tenni, minthogy beállította a bokasérüléssel bajlódó Bogdan Bogdanovicsot (16/6 pont, 4 gólpassz). Ez a húzás aztán telitalálatnak bizonyult, a szerb kiválóság játékán egyáltalán nem látszott, hogy maródi volna, 16 perc játék alatt ugyanennyi pontot termelt, és Bobby Dixonnal (19/6 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) karöltve elkezdték felzárkóztatni a Fenert. Lépésről lépésre közelítették ellenfelüket a vendégek, pedig néhány fújás ráadásul meglehetősen vitatható is volt, ami ellenük irányult, ám Dixon triplájával így is feljöttek 78-76-ra az utolsó percben, majd az Efes labdaeladása után még támadhattak is. Bogdanovics azonban triplát rontott, majd így tett az utolsó másodpercekben, nehéz helyzetből Dixon is, így megmenekült az Efes, kitartott az egész meccsen át őrizgetett vezetésük.

Az Efes legjobb dobói: Dunston 14, Granger 13/3, Brown 10/3, Paul 10/6
A Fenerbahce legjobb dobói: Dixon 19/6, Bogdanovics 16/6, Kalinics 12/3, Mahmutoglu 10/6

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 10-18) – Zalgiris Kaunas (litván, 13-15) 77-93

Nyoma sem volt a keddi, Efes elleni sorsdöntő vereség okozta csalódottságnak a Zalgiris játékán, így a playoffba jutást elbukó litvánok magabiztos győzelmet arattak az újjászerveződött Maccabi vendégeként. A Zalgiris az első félidő végén repesztett egy 10-0-s rohamot, aminek köszönhetően 44-33-as előnyhöz jutottak a nagyszünetben, innentől kezdve pedig már végig kontrolljuk alatt tartották a mérkőzést. Hiába dobott Victor Rudd (16/12 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) vezérletével 14 triplát nagyszerű százalékkal (24/14, 58%) a Maccabi, a festékben olyan elképesztő fölényben volt a kaunasi alakulat, amit nem lehetett ellensúlyozni. A lepattanócsatát 32-24-re megnyerő Zalgiris játékosai ugyanis a hazaiak 14 duplájával szemben 31-et (48/31, 65%) értékesítettek, azaz több mint kétszer annyi pontjuk esett közelről, mint az izraelieknek. Edgaras Ulanovas (20/9 pont) személyében ráadásul most egy nagyszerű vezére is volt a litvánoknak, akiknél Kevin Pangos (15/6 pont, 3 gólpassz, 3 labdaszerzés), Antanas Kavaliauskas (14 pont, 7 lepattanó) és Paulius Jankunas (12 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz) szintén remekül játszott.

A Maccabi legjobb dobói: Rudd 16/12, Landesberg 11/9, Smith 10/6, Simpson 10
A Zalgiris legjobb dobói: Ulanovas 20/9, Pangos 15/6, Kavaliauskas 14, Jankunas 12, Motum 10

EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 7-21) – Brose Baskets Bamberg (német, 10-18) 76-84

Ricky Hickman (20/15 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) és Miroslav Raduljica (19 pont, 9 lepattanó) ketten kevesek voltak a Milanóban, így a Bamberg a fantasztikus első negyedével el is döntötte az olaszok elleni fellépését. A tét nélküli találkozó elején ugyanis egy lehengerlő, 24-2-es rohammal sokkolta az Olimpiát a Bamberg, majd félidő előtt még mindig kereken 20 pont (29-49) volt a németek előnye. A két vezér, Hickman és Raduljica aztán még visszahozták ugyan 5 pontra a Milanót (72-77) két és fél perccel a vége előtt, ám ekkor a vendégek legjobbja, Fabien Causeur (17/6 pont, 8 lepattanó) süllyesztett el egy gyilkos triplát, ami szertefoszlatta a taljánok fordításról szőtt reményeit.

A Milano legjobb dobói: Hickman 20/15, Raduljica 19
A Bamberg legjobb dobói: Causeur 17/6, McNeal 12/3