Hiába az USA elleni játék, Csehország kiejtette a törököket

A parádésan játszó csehek legyőzték és ezzel kiejtették a török válogatottat, megvan a németek vigaszsikere, Brazília hibátlanul nyerte a csoportját, Kanada pedig lesimázta Szenegált. Ez történt délelőtt a vb csütörtöki napján.

E csoport

Törökország - Csehország 76-91 (16-22, 19-21, 25-23, 16-25)

Tökéletesen felkészült Csehország. A Team USA számára váratlan és megoldhatatlan feladatot jelentett a török zóna, a csehek viszont tökéletesen tudták, hogy hova kell mozogni, hova kell passzolni, hol kell megbontani a védekezést és mindezt nagyszerűen sikerült is kivitelezniük. Egyénileg ugyan nincsenek tele extra megoldóemberekkel, de az olajozott, tudatos, gyönyörű csapatjátékuk szinte végig működött, sokkal könnyebben szerezték a kosaraikat, mint Törökország - a magasembereik parádéztak (Auda 16 ponttal, 9 lepattanóval és 7/11 jó dobással, Balvín pedig 17 ponttal, 11 lepattanóval és 8/9 jó dobással zárt), Satoransky dobásai ugyan nem ültek, de remekül szervezte a játékot (11 pont, 1/8 mezőnyből, 8/8 büntető, 7 lepattanó, 7 gólpassz), Hruban (18 pont, 4 lepattanó, 4 gólpassz, 8/12 mezőnyből) és Bohacik (15 pont, 6/8 mezőnyből, 4-4 lepattanó és gólpassz) személyében pedig találtak még két játékost, aki a magasokra épített rendszert kiegészítette. Bármit is léptek a törökök, mindig érkezett rá cseh válasz, a rohamokra mindig tudtak reagálni, a végjátékban is higgadtak maradtak, úgyhogy parádés csapatjátékkal, teljesen megérdemelten nyertek, egyúttal jutottak tovább a második körbe.

Elfáradt és kiesett a török csapat. A Team USA ellen egyetlen másodpercre, vagy csak egy kicsit kisebb butaságra voltak az óriási bravúrtól, most azonban talán az ott kiadott extra energia miatt sokkal rosszabbul játszott a gárda. Elsősorban az első két meccsen villogó Ersan Ilyasova jó játéka hiányzott, ő 6 ponttal, 0/9-es (!) mezőnymutatóval zárt, Scott Wilbekin is teljesen eltűnt (5 pont 5 dobásból), Dogus Balbay pontot sem szerzett, Semih Erden csak az első percekben volt értékelhető, így hiába volt jó Cedi Osman (24 pont, 8/4 mezőnyből), Melih Mahmutoglu (14 pont, 4/8 tripla) és Furkan Korkmaz (16 pont, de ő is főleg az elején volt jó), végig csak üldözték maguk előtt a cseheket. Lábon és fejben is lassabbak voltak, a védekezésük csak egy-egy játékra állt össze, úgyhogy a nagy bravúr és a fellegek helyett pár nap alatt oda jutottak, hogy lemaradtak a felsőházról.

Törökország legjobb dobói: Osman 24/9, Korkmaz 16/9, Mahmutoglu 14/12
Csehország legjobb dobói: Hruban 18/6, Balvin 17, Auda 16/3

F csoport

Brazília - Montenegró 84-73 (19-20, 24-18, 23-16, 18-19)

Hibátlan Brazília. A görögök legyőzése után már várható volt, mégis most lett hivatalos, hogy a brazil válogatott 3-0-s mérleggel jutott tovább a következő körbe, hibátlan teljesítménnyel hozta az F csoport első helyét. Ezúttal nem Anderson Varejao (9 pont, 4 lepattanó) és Leandro Barbosa (8 pont, 4 gólpassz) volt a fővezér, irányítóként 16 ponttal, 7/10 jó dobással és 6 gólpasszal előlépett ugyanis Marcelinho Huertas, a palánk alatt pedig 7/7 kísérletét értékesítette (5 támadópattanó mellett) Cristiano Felicio - csapatszinten 50% felett tüzeltek és nagyrészt kézben tartották az összecsapást. A gyűrűt jól védték, a támadójátékuk működött, járatták a labdát, nagyon nem izzadtak meg, de mégis egyértelmű volt a sikerük - kíváncsian várjuk, hogy mire lesznek képesek a második körben. Már csak az a kérdés, hogy Görögország, vagy Új-Zéland megy-e tovább mellettük...

Nyeretlen Montenegró. Négy perccel a vége előtt feljött még egyszer egy pontra a montenegrói csapat, ám itt rohant egy 12-1-et Brazília és végleg eldöntötte a küzdelmet, ebből az ütésből már nem tudott felállni az európai gárda. Nik Vucsevics teljesen eltűnt (13 perc, 8 pont), csak Derek Needham (16 pont, 10 gólpassz, 4/9 tripla) játszott jól, de nem akadt társa, rajta kívül senki sem jutott tíz pont fölé. Az akadozó támadójáték mellett pedig a védekezésük is elég esetlegesre sikerült, nem nagyon tudták megállítani a brazil rohamokat és amikor a dél-amerikaiak feljebb kapcsoltak, akkor mindig könnyedén szereztek kosarakat - Montenegró így 0-3-mal csoportutolsó lett, egyelőre senkit sem tudott legyőzni.

Brazília legjobb dobói: Huertas 16/3, Felicio 14, Sousa 13/6
Montenegró legjobb dobói: Needham 16/12, Dubljevic 10/9, P. Popovic 10/9

G csoport

Németország - Jordánia 96-62 (28-17, 20-19, 18-13, 30-13)

Ezt már nem ronthatták el a németek. Az első két meccsen a német válogatott jelentette a legnagyobb csalódást a vb-n azzal, hogy már ennyi idő alatt ki is esett a gárda, illetve nem jutott be a felsőházba, a Jordánia elleni meccs így maximum vigaszdíjnak volt jó. A teher nélküli germánok ezt könnyedén hozták is, végig domináltak, az utolsó negyedben pedig még egyszer durván megsorozták a már teljesen széteső ellenfelet, így kiütésessé tették a sikerüket. 59%-kal dobtak mezőnyből és 52%-kal vertek be 16 triplát, a tíz pont fölé jutó Kleber-Barthel-Zipser trió mellett a 10 pontos, 11 gólpasszos Schröder is kitett magáért. Jordániának ezúttal nem volt köze a meccshez, a 17 pontos Al Dwairi és a 14-ig jutó Tucker azért hozta a számait, de ez volt az összes pozitívum, amit most felírhattunk a nevük mellé. A németek így 1-2-vel a harmadik, a jordánok pedig 0-3-mal a negyedik helyen végeztek a csoportban.

Németország legjobb dobói: Kleber 18/9, Barthel 13/3, Zipser 12/6
Jordánia legjobb dobói: Al Dwairi 17, Tucker 14/6, Ibrahim 11/9

H csoport

Kanada - Szenegál 82-60 (11-22, 22-10, 26-14, 23-14)

Egy negyed előnyt adott Kanada. Az első játékrészben mintha az öltözőben ragadtak volna a kanadaiak, 11 ponttal elvesztették ezt a tíz percet, ám ezt követően rendezték a soraikat és kérdés nélkül, hatalmas fölénnyel nyerték a meccset - a következő három negyedben összesen 33 pontot vertek ellenfelükre. Kiemelendő Cory Joseph teljesítménye, aki 24 pontot szórt 9/17-es mezőnymutatóval, mellette pedig hátvédpárja, Kevin Pangos (13 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz, 2 szerzett, 0 eladott labda) is remekelt - rájuk építve 12 hármast bombáztak be, de ennél is fontosabb volt, hogy 22 (!) támadópattanót téptek le, összességében 47-32-re nyerték a lecsorgók csatáját. Szenegálnál Faye 14 pontot szerzett, ő jutott egyedül tíz fölé, viszont ebből már 11 megszületett az első negyedben, onnantól csak asszisztált az afrikai csapat a kanadai sikerhez. Pangosék számára egyébként volt még tét, így életben maradhattak az olimpiai kvalifikációs tornát tekintve - 1-2-vel zárták a csoportot a harmadik helyen, míg Szenegál 0-3-mal utolsó lett.

Kanada legjobb dobói: Joseph 24/9, Pangos 13/9, Ejim 11
Szenegál legjobb dobói: Faye 14/9, Sambe 10/6, Ndour 9/3

fotó: fiba.basketball