Eurobasket 2011 - A - csoport - 2. nap

Ma további három mérkőzéssel folytatódnak az Európa-bajnokság A-csoportjának küzdelmei. Az ibériai rangadó, mellett a török-brit és a litván-lengyel párharc is pikánsnak tűnik. Kövessétek folyamatosan frissülő cikkünk! Jó szórakozást!

Lengyelország 77 : 97  Litvánia (20-25, 18-28, 14-23, 25-21)

Megfogadták a hazaiak a régi tanácsot, nem léptek bele kétszer ugyan abba a folyóba. Apró jelei voltak hullámzásnak, de az nem volt olyan mértékű, mint tegnap a britek ellen. Az első negyed szorosra sikerült, Kalnietis remekelt, 10 pontot dobott az első tíz percben. A folytatásban állandósult a litván fölény. Songalia például egymaga vitt véghez egy 10-2-es rohamot. A lengyeleknél Kelati próbálta menteni, amit csak lehet, de a félidőben már látszott, hogy ebből nem lesz szoros mérkőzés. 38:53 állt a táblán.

Bár Szewczyk és Kelati kosaraival 8 pontra felzárkóztak a 3. negyed kezdetén, de ennél közelebb már nem tudtak kerülni Jasikevicius-ékhoz. (45:53) A játékrész végéhez közeledve Kalneitis megszerezte első pontjait a második félidőben, melyekkel már 20 pontra duzzasztotta csapata fórját. Sőt, a záró etap elején Delininkaitis triplája, majd Kalneitis újabb kettese már 31 pontos előnyt eredményezett. Ezek után már nyugodtan játszhattak a hazaiak, zsebben volt nekik a mérkőzés. A lengyeleket talán annyi vigasztalhatta, hogy sikerül hozniuk a záró etapot. Litvánia az egész meccs során 69%-os pontossággal dobott mezőnyből, 24 gólpasszt osztottak ki, és 41:19-re nyerték a lepattanócsatát, ami brutális különbség.

Fontosabb statisztikák:

Lengyelország:

Kelati – 16/6 pont, 14-ből 6 mezőnyből, 4 lepattanó

Szewczyk – 10/3 pont, 9-ből 4 mezőnyből, 1 lepattanó

Litvánia:

Kalnietis – 19/6 pont, 8-ből 8 mezőnyből, 6 lepattanó, 1 szerzett, 3 eladott labda, 6 gólpassz

Songalia - 14 pont, 10-ből 7 mezőnyből, 3 lepattanó

Nagy-Britannia 61 : 90 Törökország (10-22, 16-22, 17-20, 18-26)

Nagyon úgy nézett ki, hogy a britekből sokat kivett az tegnap esti, litvánok elleni harc. A törököknek pedig talán leesett, hogy milyen rendezvényen vannak és ott miként is illik játszani. Jobb szó nincs rá, az első negyedben egy az egyben szétdobták Deng-éket. Önan 3, Tunceri és Preldzic 1—1 hármast dobtak, persze emellett még Ilyasova és Asik is be-be talált. 7 és fél perc után szerezték meg a szigetországiak az első mezőnykosarukat. A folytatásban percek alatt eldőlt a mérkőzés sorsa. Türkoglu-ék 3 és fél perc alatt futottak egy 13-1-et, amivel már 23 pontos előnyben voltak (12:35) A negyed végén Luol Deng 6 pontja hozta 20 egységen belülre a két csapat közti szakadékot. Félidőben 26:44!

A folytatásban nem adták alább a különbséget a törökök, a britek pedig már fel is adták a küzdelmet. Sokat elmond a két gárda játéka közötti különbségről, hogy Deng-ék 5, míg Önan-ék 24 gólpasszt osztottak ki. Annak ellenére, hogy elment a meccs, Deng 32 percet játszott, talán azért, mert rengeteg edzőmérkőzésről hiányzott. A Reinking, Clark, Freeland trió egyik tagja sem érte el a 20 játékpercet. Azt meg se említsük, hogy Adegboye csak 11 minutumot pattogtathatott. Ahogy a felkészülési találkozón megfigyelhető volt, ha nem ültek a külső dobások, akkor nagy bajban voltak a britek. Most sem volt ez másként. Összesen egy árva kísérletük akadt be, szembe a törökökkel, akik 44%-al dobtak 10 hármast. Tagadhatatlan, hogy a Preldzic által vezetett csapat megérdemelten nyert ilyen arányban, mert a játék minden elemében felülmúlták a fásult és pontatlan briteket.

Nagy-Britannia:

Luol Deng – 22 pont, 16-ból 6 mezőnyből, 12/10 büntető, 8 lepattanó, 2 szerzett, 1 eladott labda

Johnson – 10 pont, 5/7 mezőnyből, 3 lepattanó, 2-2 szerzett, eladott labda

Törökország:

Preldzic – 17/3 pont, 11-ből 5 mezőnyből, 1 lepattanó, 3 szerzett, 5 kiharcolt fault

Savas - 12 pont, 6-ból 6 mezőnyből, 3 lepattanó, 1 szerzett, 1 eladott labda

Onan – 14/12 pont, 5-ből 4 tripla, 4 lepattanó, 2 gólpassz

A játéknap első találkozóját valószínűsíthető, hogy a portugálok várták jobban. A szomszédos országgal rendre késhegyre menő csatákat vívnak labdarúgásban, viszont aligha számíthattak szoros eredményre a feldobás előtt.

Portugália 73 - 87 Spanyolország (16:26; 20:27; 16:24; 21:10)

A luzitánok pontosan úgy kezdtek, mint tegnap, Miranda triplájával. A Gasol testvérekhez hasonló center hiányában főleg a besegítésekre helyezték a hangsúlyt. Joao Santos két gyors faultja ellenére pályán maradt. Az ő kezdeményezésére váltottak triplát Navarro-val.

Evora egy középtávoli, majd egy támadólepattanó utáni ziccerrel iratkozott fel a táblára, 6 perc elteltével 7 pont volt a spanyol előny! (11:18) Pau Gasol támadópattanó utáni sikeres 2+1-es játéka emelete a különbséget 10 pont fölé. (11:23) A csereként beálló Tavares, 2 perccel a negyed vége előtt elsüllyesztett egy triplát, majd Gasol fölött egy középtávolit, Scariolo időt kért. (16:23) Rudy Fernandez ugrasztotta fel a szurkolókat az utolsó percben. Ibakat megelőzve húzott vissza a gyűrűbe egy lecsorgó labdát. 10 perc után 16:26-ra mentek a piros mezesek. Rudy Fernandez újabb 5 pontja kellett ahhoz, hogy nagyobb távolságban kerüljön a címvédő. Ezt egy labdaszerzés utáni zsákolással P. Gasol fejelte meg a 4. perc kezdetén. (19:35) Tavares két büntetője, gyorsindításos ziccere 10 pontra hozta fel a fehér mezes gárdát a negyed derekára. (25:35) Costa megcibálta az oroszlánok bajszát azzal, hogy bepörkölt egy szép hármast. Calderon után Navarro is visszadobta a portugáloknak. 4 perccel a félidő előtt 28:43-as eredményt állt a táblán. A hátralévő időben megosztoztak a pontokon a csapatok, pár másodperccel a játékrész vége előtt Felipe Reyes növelte a spanyol előnyt, ami a félidőben 36:51!

Pau Gasol folytatta remek szereplését, negyedbeli második kosarával már 18 pontnál járt. A Navarro – Miranda triplapárharcot ismét a spanyol nyerte, 2-1 arányban, bár ebből az egyik gyorsindítás után volt. Pont úgy, mint P. Gasol zsákolása, amivel elérte a 20 pontot. 5 perc után 44:69 volt Spanyolországnak! Tavares-ék jobbára külső kísérletekkel operáltak, de csak Miranda tudott betalálni. Sada első kosara után ismét húsz pont feletti volt a különbség. A negyed hajrájában csak két Tavares büntető jött, melyekre Felipe Reyes-nek két kosár volt a válasza. A záró negyed előtt 52:77-re vezetett a címvédő. Fonseca okos ziccerrel nyitotta a záró játékrész pontjainak sorát, majd Miranda dobta be negyedik tripláját, meg is lett a spanyol időkérés. (57:79) Andrade és Tavares vitték a portugál csapatot, 4 perc volt már csak vissza és a spanyolok cseréi pedig nem találták a ritmust. (66:85) Nagyon nyugalmasra vették a figurát a Reyes-ék, szerencséjük, hogy a fehér mezesek nem használták ki az összes lehetőségüket. Costa triplája állította be a 73:87-es végeredményt.