Eurobasket 2011 - D - csoport - 1. nap

A mai napon megkezdődött a 2011-es férfi kosárlabda Európa-bajnokság Litvániában. Honlapunkon minden mérkőzésről olvashatnak majd összefoglalót az idelátogatók. Adott nap eseményeit csoportonként egy cikkben gyűjtjük össze, így ebben az írásban a D-csoport 08.31-én játszott találkozóit foglaljuk össze. Írásunk folyamatosan frissül, így megéri naponta többször is benézni.

Oroszország – Ukrajna 73-64

(15-11, 13-13, 25-26, 20-14)

Oroszországot előzetesen a csoport első számú favoritjának kiáltottuk ki, ami az eredményeiket és a játékoskeretüket tekintve nem nagy meglepetés. Az ukrán csapat azonban nem törődött a papírformával, úgy volt vele, hogy ha már itt van az Európa-bajnokságon, akkor megmutatja, hogy nem érdemtelenül került ki. Neki is estek becsülettel az ellenfélnek, és 5-0-ra el is húztak. Az oroszok ekkor észbe kaptak, és gyorsan egyenlítettek, de leszakítani nem tudták az ellenfelet. Az egész negyed során fej-fej mellett haladt a két csapat, majd a végén Kirilenko pontjainak köszönhetően az oroszok zárták előnnyel a negyedet. A második negyedben folytatódott a küzdelmes, harcos meccs. Egyik csapat sem ért el sok pontot, köszönhetően a palánk alatti elhárításnak, amely mindkét félnél jól működött. Ukrajna első számú pontfelelőse ekkor Kravtsov volt, aki szinte egymaga tartotta meccsben csapatát. Aztán Burrt futtából eleresztett hármasával át vették a vezetést az ukránok, ám a nagy medve megrázta magát, és ismét a maga javára fordította az eredményt. Ebben a legtöbb érdeme Fridzonnak volt, aki hat pontot szerzett ebben a játékrészben. A nagyszünetre négy pontos orosz előnnyel vonultak a felek, de látszott, hogy Mike Fratello remekül összerakta a csapatot, és nem esélytelenül jönnek majd ki a második félidőre.

A harmadik negyedben azonban mintha kicsit elaludtak volna keleti szomszédjaink, és Kirilenko vezérletével elkezdték növelni a különbséget az oroszok. Egyszerűen nem volt ember védekezésben a Utah Jazz klasszisára, aki lepattanózott, labdát szerzet, zsákolt. Egyszerűen a játék minden elemében oktatta az ellenfelet. Ráadásul Fridzonban társra is akadt, így a negyed közepére kialakult egy 10 pont körüli különbség, amit tartani is tudtak a játékrész végéig. Bár akadtak fellángolások ukrán oldalon is, elsősorban Berrt részéről, de közelebb lopózni nem tudtak. hogy Lischuk nem játszott rosszul, de mivel Pecherov és Fesenko nagyon gyenge napot fogott ki, a palánk alatt várható ukrán dominancia elmaradt. Ekkor azonban a fél perccel előtte triplát szóró Krhypa beütött egy faultot, majd addig reklamált, amíg a technikai is megérkezett. Kolchenko köszönte szépen, bedobta mind a négyet, majd a technikai miatt járó labdából Lischuk dobott egy kosarat, így fél perc alatt hat pontot faragtak az ukránok, és mindössze három pontos hátrányban mentek a kis szünetre. A negyedik negyedben aztán mintha megijedt volna lehetőségtől Ukrajna, a játékosok sorra ejtették ki a labdát a kezükből, Fridzon pedig köszönte szépen, és triplát szórt az ajándéktámadásból. A következő két percben mindkét csapat emberfelettit védekezett, így mindössze 1-1 pont született büntetőből mindkét oldalon. Ettől kezdve hol itt, hol ott esett egy kosár, de két pontnál közelebb nem tudott kerülni az ukrán csapat. Hiába szórt 4 pontot zsinórban Pecherov, hiába dobott Zabrichenko triplát, mindig jött a válasz Kirilenko-tól, Fridzontól, vagy egy másik orosz játékostól. A végén aztán az ukrán csapat elkezdett kapkodni, így könnyedén növelte kilenc pontosra az előnyt Oroszország. Összességében megállapítható, hogy jó lehet ez az orosz csapat, de ha komoly céljaik vannak, akkor ezeket a 2 perces rövidzárlatokat el kell felejteniük.

Oroszország legjobbjai: Kirilenko (20 pont/11 lepattanó/4 labdaszerzés), Fridzon (12 pont), Shved (10 pont)

Ukrajna legjobbjai: Lischuk (13 pont/4 lepattanó), Kravtsov (12 pont)

Szlovénia - Bulgária 67-59

(17-13, 12-12, 18-15, 20-19)

Előzetesen ezen a találkozón érzett meglepetést a honlapunk, és ha csak 37 percig tart a meccs, akkor igazunk is lett volna. De ne szaladjunk ennyire előre, lássuk, hogyan alakult a találkozó!

Idegesen kezdtek a csapatok, mindkét fél részéről röpködtek a rossz passzok, Lakovic például egymaga három labdát adott el három perc alatt. Összességében azért a szlovén csapatnak ment jobban a játék, és őrizték pár pontos előnyüket. A két csapat védekezése még úgy-ahogy rendben volt, ám főleg a gyenge dobószázaléknak volt köszönhető, hogy a szlovénok ellépni, a bolgárok pedig felzárkózni nem tudtak. Aztán Bulgária egy 6-0-ás sorozattal átvette a vezetést, ám válaszul rögtön jött egy 8-0, amivel hat ponttal ismét déli szomszédjaink voltak előrébb. A második negyedben aztán még illett a találkozóra a „küzdelem dominált” című közhely, mert a játék nem igazán tudott. A játékosok az üres dobóhelyzeteket sem tudták értékesíteni, néha egy-egy bejátszásból sikerült összehozni egy kosarat. A szlovénok néha elléptek, ekkor általában jött egy bolgár roham, amivel látótávolságon belül maradtak. A szlovénok legjobbja ekkor a 8 pontig és 7 lepattanóig jutó Lorbek volt, míg az ellenfélnél a honosított Rowland vitte a prímet a maga 10 pont, 7 lepattanós performanszával.

A harmadik negyedben aztán feljavultak a felek, és bár továbbra sem brillíroztak a csapatok, lényegesen kevesebb hibával játszottak. A szlovének tartották az előnyüket, néha el-elléptek, de a bolgárok minden alkalommal szívósan tapadtak rájuk. Miután Smodis terített betlit mutatott be, a pályára került a nagy öreg, Goran Jagodnik, aki 1-2 szép megmozdulással lázba hozta az övéit. Rajta kívül Lorbek volt az, aki megbízhatóan teljesített, míg az ellenfélnél Videnov zárkózott fel Rowland mellé. A negyedik negyednek végül hét pontos szlovén előnnyel vágtak neki a felek. Ekkor Bulgária megrázta magát, és két perc alatt eltüntette a különbséget, sőt a vezetést is átvette. Lakovic kamu támadófaultját hiába ették meg a bírók, az ajándéklabdát elvesztették, és Rowland dobott 2+1-et belőle. Lakovic minden taktikai megfontolást nélkülözve hajigált, de semmi nem esett be neki, ráadásul ötödik faultja után Smodis még technikait is kapott, így négyet dobhattak a bolgárok. Csak kettő lett jó, és az ellentámadásból szenzációs triplát dobott Lorbek.  Innen aztán nem volt megállás, Lorbek vezérletével előbb visszavették a vezetést, majd el is léptek az ellenféltől. Videnov is kipontozódott, ám míg Smodis kiszállása jót tett az ellenfélnek, az övével gyakorlatilag vége volt a meccsnek. Goran Dragic még megszórta magát a végén, így aki csak az eredményt látja, az azt hiheti, hogy egy sima szlovén sikeren vagyunk túl. Pedig…

Szlovénia legjobbjai: Lorbek (18 pont/9 lepattanó), G. Dragic (13 pont/6 lepattanó/6 gólpassz), Z. Dragic (12 pont/7 lepattanó)

Bulgária legjobbjai: Rowland (20 pont/8 lepattanó/4 labdaszerzés), Videnov (14 pont)

Grúzia - Belgium 81-59

(20-11, 17-13, 21-18, 23-17)

Mint az beharangozó sorozatunkban leírtuk, a belga csapat két nappal ezelőtt, az utolsó felkészülési mérkőzésének első percében elveszítette legjobbját, Axel Hervell-t. A franciák ellen vívott találkozó csúfos vereséggel zárult, de ennél sokkal fájóbb volt az, hogy a belga remények nagyban megcsappantak a továbbjutásra a Real Madrid korábbi klasszisának kiesésével. Pedig ha valamelyik csoportból, hát ebből lett volna rá esély, mivel az orosz-szlovén duó mögött nagyjából négy azonos erősségű gárda pályázik a középdöntőt érő harmadik helyre. A belgát kapásból egy rangadóval, a grúzok elleni csatával kezdtek. Azonban a roppant motiváltan és agilisen játszó Grúzia pillanatnyi kétséget sem hagyott afelől, hogy ezt a meccset be akarja húzni. Már az első negyedben kilenc pontos előnyre tettek szert, amit a félidőre 13-ra növeltek. Elsősorban Sanikidze volt elemében, aki ekkorra már 9 pontnál és 7 lepattanónál járt. A túloldalon az utólag behívott Mbenga vitte a prímet, a maga nyolc pontjával. Azonban az árulkodó adat, hogy a kiemelkedő fizikummal rendelkező center mindössze két lepattanót bírt megkaparintani az egész mérkőzésen.

A második félidőben aztán ott folytatódott minden, ahol az elsőben abba maradt. A grúz centerek akkor szereztek kosarat, amikor csak akartak, nem volt ellenfelük a palánk alatt. Beghin támadásban még úgy-ahogy elvolt, de a védekezése nem jelentett akadályt az ellen magas embereinek. Beszédes adat, hogy a lepattanócsatát 38-21-re Grúzia nyerte, illetve majd 70 százalékkal szórták a ketteseket. A végére Zaza Pachulia is belelendült, egymaga több büntetőt dobott, mint a teljes belga csapat. Az utolsó negyedben már a csak a különbség volt a kérdés, amely végül 22 pontnál állt meg. A grúz csapat roppant biztató játékkal kezdett, ha ezt így tudják folytatni, van esélyük a továbbjutásra. A belga csapatnak pedig nagyon össze kell kapnia magát, ha akar még valamit, bár félő, hogy ez a csapat ebben formában ennél sokkal többre nem képes.

Grúzia legjobbjai: Pachulia (16 pont), Sanikidze (13 pont/11 lepattanó/4 gólpassz), Shengeia (13 pont), V. Boisa (10 pont)

Belgium legjobbjai: Beghin (13 pont/6lepattanó/4gólpassz), Mbenga (12 pont)