EuroBasket 2011 - D - csoport - 6. nap

Az már biztossá vált, hogy a D-csoportból Oroszország és Szlovénia kiharcolta magának a továbbjutást, ám a harmadik helyért még komoly küzdelem várható ebben a hatosban. Folyamatosan frissülő cikkünkben minden meccsről részletesen beszámolunk.

Ukrajna - Belgium 74-61

(13-16, 30-10, 13-13, 18-22)

Pecherov a legjobb meccsét a végére hagyta Érdekes meccsre volt kilátás a D csoport utolsó találkozóján, több okból is. Egyrészt már egyik csapat sem juthatott tovább, így ebből a szempontból teljesen mindegy volt minden. Másrészt viszont ott lebegett a levegőben, hogy ha nem is magukért, de másik két válogatottért igenis küzdhetnek a felek, mivel egy ukrán győzelem Grúziát, egy belga győzelem pedig Bulgáriát juttatja a középdöntőbe. A tét és a tét nélküliség is jelen volt tehát a mérkőzésen, ami adott eseten igen kellemes elegyet alkothat. A kezdés a belgáknak sikerült jobban, akik Van Rossom öt, és Van Den Spiegel négy pontjával hét egységnyi előnyre tettek szert, viszonylag hamar. Berrt és Lischuk egy-egy büntetetőt tudott csak értékesíteni a nekik megítélt szabaddobások közül, viszont ezután Van Rossom és Faison újabb triplákat süllyesztettek el, amivel már 11 pont volt a különbség. Ekkor jött Kolchenko egy hárompontossal, Fesenko egy duplával, majd Pecherov szintén egy hármassal, és máris csak három volt közte, mikor megszólalt a negyed végét jelző dudaszó. Az ukrán lendületet nem törte meg a rövid szünet, az újrakezdés után rögtön folytatódott a triplazápor, még pedig a már jól ismert Lukashov, Pecherov és Kolchenko jóvoltából. Van Rossom próbálta felrázni a csapatát a dermedtségből, de két duplájára az ihletett formában játszó Pecherov hasonlóképp felelt, majd Kravtsov 2+1-es akciója, Berrt kettese és Pecherov újabb triplája után már 15 pont volt a differencia a tizenhatodik percben. Innentől felváltva estek a kosarak, ám a különbséget nem sikerült csökkentenie Belgiumnak, amely végül 26-43-as állásnál vonulhatott be az öltözőbe félidőben.

A harmadik negyedben sok változás nem állt be a játék képében, hacsak azt nem vesszük annak, hogy Belgium megállította a zuhanást, és stabilizálta a 15 pont körüli hátrányát, egy darabig. Aztán az eddig hallgató Zabirchenko is belelendült, továbbá Berrt is úgy gondolta, hogy itt a végén még előhúz a tarsolyból egy-két szép megmozdulást, így lassacskán a 20 pontot is elérte az ukrán előny. A negyed végén még De Zeeuw két egymást követő támadásban betalált a vonalon túlról, de így is csak 17-re tudta csökkenteni a hátrányt. A negyedik negyedben aztán már minden mindegy alapon kosaraztak a felek, de a „komolytalan” játék is az ukránoknak ment jobban, akik Kolchenko és Pecherov révén közönségszórakoztató találatokat értek el. A túloldalon Lauwers gondolta úgy egyedül, hogy csak kellene még mutatni valamit, ha már a nézők kifizették a belépőjegy árát, így gyorsan el is süllyesztett két triplát egymás után, amivel visszahozta húszra a különbséget. A hátralévő időben még esett pár kosár, főként a belga oldalon,  de komoly jelentőséggel már nem bírtak, így a végső dudaszó megszólalásakor hivatalossá váló ukrán győzelem azt jelentette, hogy hiába a ma délutáni bolgár bravúr, a harmadik továbbjutó helyet Grúzia csípte el.

Ukrajna legjobbjai: Pecherov (15 pont), Kravtsov (13 pont/16 lepattanó), Kolchenko (10 pont)

Belgium legjobbjai: Van Rossom (17 pont/4 gólpassz), Lauwers (13 pont/6 gólpassz), De Zeeuw (10 pont/6 lepattanó)

A mérkőzés statisztikáját ide kattintva érhetik el.

Szlovénia - Oroszország 64-65

(19-16, 21-18, 15-19, 9-12)

Monya kosarával nyertek az oroszokA nap második mérkőzése egyértelműen a csoport legnagyobb rangadója volt, melyet hatalmas várakozás előzött meg. Két veretlen csapat, két akár éremre is esélyesnek tartott gárda találkozott az utolsó fordulóban, hogy eldöntse, ki a legjobb a csoportban. Az Európa bajnokságon eddig meglehetősen akadozó játékot, és felfoghatatlan rövidzárlatokat bemutató szlovén együttes kezdte jobban a találkozót, Lorbek, Ozbolt és Zoran Dragic kosaraival hét pontos előnyre tettek szert, alig nyolcvan másodperc alatt. Ilyenkor szokott előlépni Kirilenko, és most sem volt ez másképp, hiszen egy triplával elkezdte zárkóztatni az övéit, majd a másik NBA menő, Mozgov is csatlakozott hozzá. Lorbek azonban gyorsan betermelt 5 pontot, majd a csapattársak még négyet, így a hatodik percben már kilenccel mentek a zöld mezesek. De hát a presztízs az presztízs, így nem hagyhatták annyiban az oroszok a dolgot, és elsősorban a Vorontsevich-Fridzon duónak köszönhetően három pontra faragták a hátrányt. A második negyed egy Lakovic-Bykov triplaváltással indult, majd felváltva estek a kosarak, aminek köszönhetően Szlovénia őrizte pár pontos előnyét. Khryapa triplát dobott, ám ezután beütött egy faultot, majd – a torna során már másodszor – addig reklamált, amíg megkapta a jól megérdemelt technikai hibáját, amely után Smodis négyből három büntetőt értékesítve visszaállította a négy pontos előnyt. Sőt, Begic és Lakovic rátett még hármat, ám ennyit Mozgov is beemelt röpke 40 másodperc alatt, így tartani tudták a különbséget. A negyedből még hátravolt két szlovén, és egy orosz tripla Ozbolt, Lorbek illetve Shved révén, így a félidőben 40-34 állt az eredményjelző táblán, jelezvén, hogy a szlovén csapat komolyan gondolja azt a csoport elsőséget, és a középdöntőbe is ők akarják továbbvinni ennek a mérkőzésnek a pontjait.

A statisztikákat elnézegetve szinte mindenben egyformán állta két csapat, hiszen egyaránt 16-16 lepattanó és 6-6 eladott labda állt a felek statisztikai lapján, mindössze a hárommal több sikeres szlovén kétpontosban volt különbség. A harmadik negyedben aztán rögtön kezdés után jött két szlovén kosár, és máris 10 pont volt közte. Ezután összekapták magukat kicsit az oroszok, és Ponkrashov, Kirilenko és Vorontsevitch révén is eredményesek tudtak lenni, amire csak Smodis részéről érkezett válasz. Muric triplát szórt, Khrypa duplát, majd Lakovic és Smodis 2-2 büntetőt. A csapatok küzdöttek, harcoltak, de nem nagyon tudtak dűlőre jutni az első hely sorsát illetően. Igaz, hogy stabilan vezettek a szlovénok, de benne volt Oroszország játékában, hogy elkapják a fonalat, és átgázolnak rajtuk. A negyed végén aztán adtak is ebből egy kis ízelítőt, és Antonov vezetésével két pontra csökkentették a hátrányt. A negyedik negyed pedig egész egyszerűen hihetetlen volt. Végig vezetett Szlovénia, de maximum három ponttal, mivel minden egyes találatukra érkezett a felelet a túloldalról. Két perccel a vége előtt, három pontos szlovén előnynél Vorontsevitch beszórt egy közép távolit, amit aztán ipari mennyiségű kihagyott dobás és technikai hiba követett mindkét csapat részéről. Egészen addig ment ez, míg 7 másodperccel a vége előtt egy Fridzon ellen elkövetett fault után időt kért David Blatt, majd az azt követő támadásnál 1 másodperccel a vége előtt az addig mindössze egy pontos Monya be nem dobott védővel a nyakán egy lehetetlen kosarat, amivel az oroszok megnyerték a meccset. Földöntúli izgalmak, remek iram és két jó csapat - nem is kell ennél több egy ilyen remek meccshez!

Szlovénia legjobbjai: Lorbek (14 pont/5 lepattanó), Slokar (5 pont/9 lepattanó)

Oroszország legjobbjai: Vorontsevich (18 pont/5 lepattanó), Khryapa (10 pont)

Grúzia – Bulgária 69-79

(15-19, 22-15, 18-18, 14-27)

Grúzia sorsa a tegnapi ukránok ellenni győzelemmel a saját kezébe került, és így mindössze annyit kellett tennie, hogy a mai meccsen legyőzi Bulgária válogatottját. Ez alapvetően nem tűnt nehéz feladatnak a papíron jobb erőkből álló grúz csapat számára, ám mint tudjuk, egy Európa-bajnokságon soha nem szabad a papírformában bízni, pláne, hogy egy győzelemmel, és a többi eredmény szerencsés alakulásával Bulgária is továbbjuthatott a csoportból, így igen éles meccsre volt kilátás. Neki is estek egymásnak a csapatok, ám komolyabb előnyt egyik sem tudott kiharcolni. Rowland, Pachulia, Sanikidze, Dejan Ivanov – a szokásos húzónevek szerezték felváltva a kosarakat, így 7-7-ig együtt haladt a két csapat. Aztán Markoishvili, Sanikidze és Pachulia révén grúz ponteső zúdult a bolgárokra, akik így pillanatok alatt hat pontos hátrányba kerültek. Tsintsadze értékesített egy büntetőt, ám ekkor érkezett Pavel Marinov, aki egy perc alatt betermelt hét pontot, amelyre nem volt válasza a grúzoknak. Sőt, a két Ivanov testvér is célba juttatott egy-egy duplát, így a dudaszó pillanatában a bolgárok örülhettek négy pontos előnyüknek. A szünetben Igor Kokoshov minden bizonnyal hatásos tanácsokat adott az övéinek, mert két és fél perc alatt csináltak egy 7-2-es rohamot, amivel vissza is vették a vezetést. Ettől a ponttól kezdve felváltva estek a kosarak, és együtt haladtak a felek, mígnem Pachulia és Shengelia révén ismét elléptek a grúzok. A negyed végén még Rowland bevert két triplát, amivel felhozta csapatát, ám Markoishvili kosara után mégis csak a grúz csapat örülhetett jobban a 37-34-es félidei eredménynek.

A harmadik negyed nyitányaként Rowland egy triplával egálra hozta az övéit, így minden kezdődhetett elölről. Sanikidze továbbra is jól játszott, ám az elmúlt meccsen magára találó Ivanov testvérek, és Rowland kosarai által a bolgárok is bemutattak egy-két szép akciót. Komolyan érdekes belegondolni, hogy ha nem játszik a két Ivanov annyira botrányosan az első három meccsen, akkor hogyan alakulhatott volna a csoport végeredménye. Az állás egál körül járt folyamatosan, egyik fél sem tudott ellépni. A két honosított amerikai triplapárbajba kezdett, amelyből végül Haynes és Grúzia jött ki jobban, mert az amerikai a 11. pontjával visszaállította a félidei három pontos különbséget, így továbbra is a nyeregben érezhette magát a grúz csapat. Békésen csordogált a negyedik negyed, felváltva estek itt is, ott is a kosarak, az öt-hat pont körüli előnyt pedig őrizte a Grúz csapat egészen a 36. percig. Ekkor elkezdet szép lassan csökkenni az előny, és a 38. percben a sokadik Rowland triplával Bulgária utolérte a kicsit talán kényelmessé váló grúzokat. Innen aztán már nem volt megállás, a lendületben lévő bolgárok átgázoltak az ellenfélen, és 12-2 arányban nyerték a hátralévő 2,5 percet a teljesen összeomló grúz csapat ellenében. Annyi szerencséje akadt Grúziának, hogy nem lett meg a 14 pont közte, így ha este Ukrajna megveri Belgiumot, akkor Grúzia továbbjut. Ha a belgák győznek, akkor az utolsó negyedben bemutatott hősies bolgár roham továbbjutást érhet Ivanovéknak.

Grúzia legjobbjai: Sanikidze (18 pont/9 lepattanó), Haynes (15 pont), Pachulia (13 pont/6 lepattanó)

Bulgária legjobbjai: Rowland (25 pont), Kaloyan Ivanov (15 pont/9 lepattanó), Dejan Ivanov (12 pont/6 lepattanó)