Eurobasket 2011 - Negyeddöntők - 1. nap

A negyeddöntők első napjának főmérkőzésén a litvánok telt ház előtt, remek hangulatban fogadhatták a macedónokat. Az előjelek nem a kisebb csapat sikerét jósolták, Macedónia bebizonyította, hogy az eddigi eredmények nem véletlenek voltak.

Macedónia 67:65 Litvánia (18-20, 12-14, 19-18, 18-13)

Ahhoz képest, hogy előzetesen mindenki arról beszélt, hogy a piros mezeseknek csak akkor lehet esélyük, ha lassítják a játékot, szép adok-kapok alakult ki az első negyedben. A 7. percen 7 pontos előnyben voltak már a hazaiak, ekkor döntött úgy Bo McCalebb, hogy ideje lenne hozzászólnia a meccshez. A játékrész utolsó 7 macedón pontját ő szerezte, ezzel 2 pontra hozta fel csapatát. (18:20) A vendégek csak jó lepattanózásuknak köszönhették, hogy nem tudtak Kalnietis-ék komolyabb fórra szert tenni. A litvánok belső embereit jól levédekezték Antic-ék. Ezen a találkozón fordult elő első alkalommal, hogy Valanciunas beküldése nem tett hozzá semmit a csapat teljesítményéhez. Az eddig pontszerzésben nem igazán jeleskedő Javtokas-tól jöttek a pontok, itt már valószínűsíthető volt, hogy nem lesz egyszerű ez az összecsapás a hazaiak számára. Pedig a második negyedben 4 percig nem tudtak pontot szerezni McCalebb-ék, de Litvánia csak 8 ponttal tudott ellépni. (21:29) A félidő előtti utolsó percek Samardziski-éké volt, sikerült felé csökkenteni a lemaradást a nagyszünetre. (30:34)

Két dolog miatt nem tudott ellépni a harmadik játékrészben Kemzura mester csapata. Az egyik befolyásoló tényező az volt, hogy nagyon hamar összeszedték 5 csapatfaltjukat, sokszor állhattak a büntetővonalra Antic-ék. A másik Vojdan Stojanovski triplái voltak. Az eddig 8 meccsen csupán 8 hármast jegyző játékos nagyon beindult, remek dobásaival tartotta magát a macedón csapat, még úgy is, hogy a magas emberek faltproblémákkal küzdöttek. A negyed második felére fordulva pár pillanatra a vezetést is átvették, de még időben kaptak észbe a litvánok, a tíz perc végére már fordítani tudtak. (49:52) A záró negyed első kosara Songalia sikeres középtávolija volt, de sokáig nem örülhettek az 5 pontos előnynek a fehér mezesek. Vojdan Stojanovski ötödik kísérletéből ötödször talált be triplából. A macedón szurkolók egyre hangosabbak voltak, a litvánok pedig egyre kétségbeesettebbek. Pero Antic az egész találkozó folyamán indiszponált volt támadásban, sokan már fejüket fogták, amikor a negyed derekán a sarokból felemelte ötödik hármasát… sikeres lett, ez volt az első. (55:56) Ismét elérhető közelségbe került számukra az egyenlítés. Songalia és Kaukenas duplái lélegzetvételnyi előnyhöz jutatták a hazaiakat, úgy tűnt, hogy Jasikevicius lecserélésével már megnyeri a meccset Litvánia. (55:60) Bő másfél perc volt hátra, Jasaitis tempója után, Jankunas dobott kifacsarodott helyzetből 2+1-es ziccert, az addig 1 ponttal álló játékos 4 pontos távolságba repítette együttesét. Jankunas közbeszólásával, Bo McCalebb két olyan ziccert dobott be, melyek már súrolták a földöntúli kategóriát, tette mindezt fájós háttal. (63:65) Az utolsó egy percre fordulva Kaukenas hibázott ziccert, hiába szedte össze a támadólepattanót, Jasikevicius később eladta a labdát, pontosabban az oldalvonalon kívülre került vele. Elhibázott macedón dobás, nincs meg az egyenlítés, fordítás, a litvánoknál a labda. De mire megkaphatták volna a várva - várt faultot, el is adták a játékszert. Ilievski-hez került, aki habozás nélkül beszórta a triplát. (66:65) Közel 15 ezer litván szurkolóban kezdett megfagyni a vér. A halmazállapot változás akkor teljesedett be, amikor alig pár másodperccel a lefújás előtt Jasaitis elhibázta a "kidolgozott" támadás befejezését. Még egy Ilievski büntető bement, jöhetett az ünneplés..., a vendég oldalon. Litvánia kiesett, hamar véget ért a hazai álom. Nem hogy döntőbe, a legjobb 4 közé sem jutott be a rendező. Most már csak az vigasztalhatja őket, hogy ha megszerzik az 5.-6. helyek valamelyikét, akkor biztosan ott lesznek a jövő évi, londoni olimpián.

Mindkét csapat gyenge dobóformát mutatott, de mondhatjuk, hogy a védekezés volt helyén itt is, ott is. Az Európa – bajnokság eddig legjobb távoli tüzérei, a litvánok, félidőnként csak 1-1 hármasra voltak képesek, mindezt 15 kísérletből érték el, szemben a macedónok 9/32-es mutatójával. Hiába voltak rotációs és magassági fórban a litvánok, nem tudtak élni a lehetőséggel, még a félidőben a macedónok vezettek a lepattanók terén. A győztes csapatból Gechevski ismét hiányzott, valamint sérüléssel bajlódott McCalebb és Samardziski is. Utóbbiak vállalták a játékos és mint látható volt, nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy Macedónia történelmi sikert arasson azzal, hogy bejutott az Európa-bajnokság elődöntőjébe.

Macedónia legjobbjai: McCalebb 23/3 pont; V. Stojanovski 15/15 pont, 5/5 tripla; Samardziski 7 pont, 10 lepattanó

Litvánia legjobbjai: Kalnietis 9 pont, 9 lepattanó, 4 gólpassz; Javtokas 13 pont, 6 lepattanó

Az egyeneskieséses szakaszban a papíron talán legsimábbnak ígérkező derbivel startolt el a mai nap. Két merőben ellentétes félidő után máris megvan az első négy közé jutó a címvédő Spanyolország személyében.

Spanyolország - Szlovénia 86 - 64 (16-23, 19-8, 36-14, 15-19)

Egy negyednyi csillogás édes kevés - akár ezzel a címmel is illethettük volna a mai első negyeddöntőket, ha a szlovének szemszögégéből nézzük a találkozót. A tornán eddig kritikán alul triplázó délszláv gárda nagyon bekezdett kintről, amikor Lakovic, Lorbek majd Ozbolt is értékesített egy-egy hármast a nyitó játékrészben, még nem nagyon lehetett sejteni, hogy a derbit végül 22,2 százalékos mutatóval zárja távolról Bozidar Maljkovic legénysége, pedig így történt. A kissé álmosan és a szokásosnál sokkal kevésbé harapósan kezdő hispánok csak futottak az eredmény után kezdetben, az ellenfél pedig a megszokott hullámzó játékának éppen csúcspontján volt akkoriban, ám a második 10 percben már elfogyott a muníció Lakovic-éknál. A szlovén irányító gyönyörű karriert tudhat maga mögött, de amit itt az Eb-n előad csapatszervezés címén, az megérne akár egy teljes cikket is, ám most elég, ha megemlítjük, 6-ból 1-es mezőnymutatóval és 2 eladott labdával fejezte be az összecsapást, ami mellé csak 2 gólpassz és egy szerzett labda érkezett a pozitív oldalról. Ám ezzel a számsorral sem tudjuk kifejezni, mennyi kárt okozott ma saját csapatának a korábban éveken keresztül a nagy dobásairól és brilliáns megoldásairól ismert hátvéd.

Természetesen kár lenne csak az ő nyakába varrni a szlovének szereplését, illetve mostani visszaesést, ezt a gárda egészen egyszerűen nem állt össze erre a kontinensviadalra, erről gyakorlatilag minden mérkőzésükön, így most is tanúbizonyságot tettek Lorbekék. A második etapban szerzett 8 pontjukra még némileg magyarázatot is adhat az az erőkifejtés, amit védekezésben mutattak, az ébredező spanyolokat ekkor legalább még komoly erőbedobásra tudták késztetni. A félidő zárása előtt már érezhető volt, hogy teljesen átvette az irányítást a 26 ponttal jelentkező Navarro vezette címvédő, de igazán az volt ámulatba ejtő, ami a fordulás után történt a pályán. A várt palánk alatti fölény kezdett kidomborodni Pau Gasolék oldalán, végül 47 - 32-re nyerték ezt a csatát Sergio Scariolo fiai, a Lakers nagyembere pedig 19 pontos, 16 lepattanós dupla-duplával zárt. Visszakanyarodva az események kronológiai sorrendjéhez, Spanyolország gyakorlatilag lenullázta a harmadik negyed első felében a ritmust váltani képtelen szlovéneket, egy 30 - 7-es futást produkáltak Calderonék, szó szerint le lett tolva a pályáról a szlovén alakulat. A nagy hajrázás után már lazított egy kicsit a spanyol válogatott is, a délszlávok egy-egy partizánakció révén feljöttek több alkalommal 15 pont környékére, de végül teljesen reális különbséggel véreztek el. Nagy csoda lenne, ha ezzel a gárdával, ilyen formában képesek lennének kiharcolni a további helyosztókon az ötödik vagy a hatodik helyet, ami olimpiai selejtezős részvételi helyet garantálna Begic-éknek. A címvédő robog az érmes helyezés felé, a kötelező feladatot két félgőzős és két meghajtott negyeddel is megoldották, most pedig várhatnak az esti meccs győztesére, mint leendő elődöntős ellenfélre.

Spanyolország legjobbjai: Navarro (26 pont, 16-ból 11 mezőny, 8-ból 4 tripla, 4 eladott labda), Pau Gasol (19 pont, 16 lepattanó, 3 blokk, 2 szerzett labda), Calderon (9 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz, 3 szerzett labda)

Szlovénia legjobbjai: Goran Dragic (14 pont, 5 lepattanó), Begic (10 pont, 5 lepattanó)