Európa-bajnoki selejtezők: 3. kör

Tegnap a harmadik fordulót rendezték az Európa-bajnoki selejtezőkben Európa-szerte. A grúzok a sírból hozták vissza meccset a portugálok ellen, Montenegró hollandok elleni zakójával, valamint Thomas Klepeisz lengyelek ellen dobott utolsó másodperces kosarával pedig a B és a C csoport is a magyarokéhoz hasonlóan áll. Lettország, Olaszország, Bosznia-Hercegovina és Macedónia már az Eb küszöbén, a magyar légiósok közül pedig a pécsi Martin Pahlmblad volt a legjobb. Lássuk a rövid összefoglalókat!

A csoport

Bosznia-Hercegovina - Izland 72-62 (22-10, 12-17, 22-6, 16-29)

Hullámzó, de összességében azért sima meccset játszott egymással a két gárda. Az első negyedben megszerzett 12 pontos előnyéből 5-öt leadott ugyan a bosnyák együttes  félidőre, ezt követően azonban 16-tal nyerték a harmadik felvonást, így az utolsó 10 percre 23 pontos előnnyel fordultak - az sem számított így, hogy elég rendesen, 13 ponttal bukták el a záró negyedet. A hazaiaknál a Brooklyn Nets játékosa, Mirza Teletovic (29 pont, 12 pattanó) bombaformában van továbbra is, messze kiemelkedett a mezőnyből, míg a túloldal két legjobbja Logi Gunnarsson (18 pont) és Hördur Vilhjälmsson (14 pont) voltak.

A csoport állása:
1. Bosznia-Hercegovina 2gy - 0v   +23
2. Izland                         1gy - 1v    +3
3. Nagy-Britannia           0gy - 2v    -26

B csoport

Bulgária - Izrael 84-100 (22-29, 16-17, 20-34, 26-20)

Kérdés nem volt tegnap, hogy melyik a jobb együttes, az izraeliek az első negyedben kialakított előnyüket tartották a második felvonásban is, a szünet után pedig még 14 egységet rátettek erre, így 30 perc után már 22 ponttal vezettek. A 100 dobott pontnak megfelelően a vendégeknél több nagyon jó egyéni teljesítmény is akadt, 6-an értek el legalább 10 pontot, közülük a legjobbak D'or Fischer (18 pont, 13 pattanó, 3 blokk), a két NBA-s, Omri Casspi (19 pont) és Gal Mekel (16 pont, 7 gólpassz), valamint Raviv Limonad (15 pont) voltak. A hazaiaknál is voltak jól teljesítők, Aleksandar Vezenkov (18 pont, 5 pattanó) és Hristo Zahariev (15 pont, 7 pattanó) emelkedte kki a többiek közül. Hristo Nikolovot nem nevezték.

Montenegró - Hollandia 60-65 (20-15, 16-15, 5-20, 19-15)

A csoport másik meccsén bombameglepetés született. Az első félidőben csak annyi látszódott, hogy az első két meccsét egyaránt hosszabbításban megnyerő Montenegró ezúttal sem tud hengerelni, de fordulás után egészen pocsék harmadik negyedet produkáltak, 15 ponttal vesztették el a felvonást, innen pedig már nem tudtak felállni. Hollandia győzelmével elég erősen életben tartotta továbbjutási esélyeit. A hazaiak legeredményesebbje az ex-szolnoki Szead Sehovics volt (13 pont, 3 pattanó, 5 eladott labda), ő szerzett egyedül legalább 10 egységet, míg a vendégek szekerét leginkább a Roeland Schaftenaar (18 pont,5 pattanó), Arvin Slagter (12 pont, 4 gólpassz, 3 szerzett labda), Nick Oudendag (10 pont, 7 pattanó, 3 szerzett labda) trió tolta. A vendéglátóknál Milos Boriszov nem lépett pályára, Filip Barovicsot pedig nem nevezték.

1. Izrael             2gy - 1v  +22
2. Hollandia       2gy - 1v  +5
3. Montenegró  2gy - 1v  +4
4. Bulgária        0gy - 3v  -31

C csoport

Németország - Luxemburg 109-49 (29-17, 26-18, 27-5, 27-9)

A selejtezők legegyértelműbb meccsén félidőben már 20 ponttal vezettek a németek, de erre még 22-t pakoltak egy negyed alatt, a vége pedig egy 60-as zakó lett luxemburgi szemszögből nézve a dolgokat. A vendégektől egyedül Christopher Jones (12 pont, 4 pattanó) tudott 10 pont fölé jutni, a hazaiaktól öten is megtették mindezt, mind az öten 12 pontot tettek a közösbe (Maik Zirbes, Elias Harris, Andreas Seiferth, Lucca Staiger és Karsten Tadda), Daniel Theis (6 pont, 12 pattanó) a palánkok alatt volt úr, nem volt egy súlycsoportban a két alakulat.

Ausztria - Lengyelország 83-81 (24-26, 21-18, 20-23, 18-14)

Az osztrákok és a lengyelek ennél jóval kiegyenlítettebb összecsapást vívtak, végig fej-fej mellett haladtak szinte. Az utolsó negyed nagy részében is az eddig hibátlan vendégek vezettek, ám Thomas Klepeisz (13 pont) előbb 39 másodperccel a vége előtt két büntetőt értékesített, amivel egyenlítettek a vendéglátók, majd az utolsó másodpercben dobott egy duplát, amellyel a győzelmet is megszerezték - ezzel ez a csoport is ugyanúgy áll, mint a B vagy a mienk, három két győzelemmel álló gárda "öli" egymást. Az osztrákoknál Klepeisz mellett Rasid Mahalbasic (24 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz) és Enis Murati (18 pont) voltak a hősök, míg a lengyelek legeredményesebbje Aaron Cel (14 pont) volt, de nagyon kiegyensúlyozott volt a vendég együttes, a 9 pályára lépőből mindössze egy ember nem dobott kosarat, a többiek mind 7-12 pont között termeltek Celt leszámítva.

1. Németország    2gy - 1v   +72
2. Lengyelország  2gy - 1v   +51
3. Ausztria             2gy - 1v    -3
4. Luxemburg        0gy - 3v   -120

D csoport

Belgium - Dánia 71-50 (12-12, 29-17, 19-12, 11-9)

Egy gyenge első negyed után a belgák érvényesítették a papírformát, 20 perc alatt 19 pontot vertek a nagyon fiatal dánokra, könnyedén diadalmaskodtak. A hazaiak a kezdőiket pihentetni tudták, így végül Loic Schwartz (12 pont, 3 szerzett labda) lett a legeredményesebb Guy Muya (11 pont), Maxime De Zeeuw (11 pont, 9 pattanó) és Lionel Bosco (10 pont, 6 gólpassz) előtt. A túloldalon Darko Jukic (14 pont, 4 pattanó) emelkedett ki a többiek közül.

Fehéroroszország - Macedónia 70-81 (14-28, 24-8, 14-23, 18-22)

Úgy tűnt, hogy ez a mérkőzés hamar eldől, hiszen 14 ponttal vezettek a vendégek már egy negyed után, ám Vitali Liutych (17 pont, 7 pattanó), Aliaksandr Kudrautsau (12 pont) és Kiryl Sitnik (15 pont, 4 pattanó) vezetésével már a szünetre fordítottak a még nyeretlen fehéroroszok. A második félidőben aztán érvényesült a papírforma, Bojan Trajkovski (17 pont, 7 pattanó) és Aleksandar Kostoski (15 pont) vezetésével bedarálta ellenfelét Macedónia, így 100%-os teljesítménnyel vezetik a csoportot. A hazaiaknál az ex-falcós Mikalai Aliakseyeu (6 pont, 2 pattanó, 1 gólpassz) kezdett, de csak 11 percet játszott.

1. Macedónia              3gy - 0v   +20
2. Belgium                   2gy - 1v   +32
3. Fehéroroszország   1gy - 2v     0
4. Dánia                       0gy - 3v   -52

E csoport

Portugália - Grúzia 90-91 h.u. (24-14, 21-12, 19-32, 15-21, 11-12)

A portugálok óriási meglepetést okozhattak volna, hiszen a félidőben már 19 ponttal vezettek José Da Silva (26 pont) vezetésével. Ám ekkor jöttek a grúzok, illetve legjobbjuk Zaza Pachulia (25 pont, 9 pattanó, 7 eladott labda), aki csak a harmadik negyedben 16 egységet szerzett, a rendes játékidő végére pedig ledolgozta hátrányát Grúzia. A hosszabbításban végig jobban álltak, aztán pocsék büntetőzésüknek köszönhetően még maradt némi reménysugár a vendéglátok számára, egyenlíteniük vagy a vezetést átvenniük azonban nem sikerült, így nyertek a grúzok. A vendégeknél Pachulia mellett Tornike Shengelia (20 pont, 5 pattanó), a dupla-duplázó Viktor Sanikidze (10 pont, 13 pattanó) és a főleg a végjátékban és a hosszabbításban eredményes Levan Patsatsia (14 pont) nevét lehet kiemelni. A túloldalon Mário-Gil Fernandes (17 pont, 8 gólpassz) volt Da Silva legnagyobb segítsége, de a második félidőben védekezésben teljesen szétestek a portugálok.

Csehország - Magyarország 66-63 (20-16, 17-18, 15-9, 14-20)

A mérkőzés hosszabb összefoglalóját ezen a linken eléritek!

1. Csehország        2gy - 1v    +28
2. Magyarország   2gy - 1v   +18
3. Grúzia                 2gy - 1v    +11
4. Portugália           0gy - 3v    -57

F csoport

Szlovákia - Svédország 72-75 (26-20, 14-20, 8-24, 24-11)

Az első negyedben még a Peter Sedmák (23 pont) és Nenad Milosevic (17 pont) vezette szlovákok építettek ki maguknak előnyt, ám támadójátékok már a második negyedben kezdett csődöt mondani. Egyenlítettek is a svédek a félidőre, aztán a 16 ponttal megnyert harmadik negyeddel el is rendezték a meccset. Bár a záró felvonásban nagyot küzdöttek a hazaiak, nem volt esélyük még az egyenlítésre sem. A vendégek egyik legjobbja a pályafutását ősztől Pécsett folytató Martin Pahlmblad (14 pont) volt, mellette Anton Gaddefors (13 pont) és Joakim Kjellbom (13 pont, 9 pattanó) voltk a vezérek.

Lettország - Románia 88-65 (20-16, 16-19, 29-18, 23-12)

A csoport másik meccsén meglepően szoros volt a félidő, csak 1-gyel vezettek a lettek, aztán a második félidőben könnyedén érvényesítették a papírformát, mindkét negyedet 11-11 ponttal nyerték, így hibátlanul állnak továbbra is. A hazaiak legeredményesebbje Janis Blums (11 pont) volt, míg a vendégeknél Vlad Moldoveanu (17 pont) és Mihai Silvasan (13 pont) voltak a legjobbak, a vendéglátóknál azonban jóval több hasznos teljesítmény akadt ezen az estén. A románok Török Rollandot nem nevezték erre az összecsapásra.

1. Lettország    3gy - 0v   +55
2. Románia       2gy - 1v   -6
3. Svédország  1gy - 2v   -14
4. Szlovákia      0gy - 3v   -35

G csoport

Olaszország - Svájc 90-60 (22-8, 22-15, 23-24, 23-13)

Borzasztóan könnyedén nyertek az olaszok, hiszen már a félidőben 21 ponttal vezettek a palánk alatt lassan elfogyó Svájc ellen - Clint Capela az oroszok ellen sérült meg, de Greg Brunnert is elvesztették a teljes selejtezősorozatra, ő még az olaszok elleni mérkőzés előtt jelentette be, hogy a válogatott ezen a nyáron ennyi volt számára vállsérülése miatt. A svájciaknál Dusan Mladjan (18 pont) és Marko Mladjan (13 pont, 6 pattanó) voltak a legjobbak, míg az olaszoknál Alessandro Gentile (17 pont, 5 pattanó, 5 gólpassz), Pietro Aradori (17 pont, 5 gólpassz), Achille Polonara (14 pon), Luigi Datome (15 pont) és Andrea Cinciarini (10 pont, 6 gólpassz) is nagyon hasznosan kosárlabdáztak.