Nincs csoda a cseheknél

A kora délutáni első meccseket követően sok minden tisztázódott késő délután. Izrael képtelen volt kihasználni, hogy a németek már tét nélkül léphettek pályára, és vereségükkel biztos, hogy ők sem lesznek ott a következő körben - ezzel együtt Belgium az esti meccsük eredményétől függetlenül ott van.

A B csoportban is világossá vált a helyzet - Mirza Teletovic és Nihad Dedovic főleg a második félidőben extázisban játszott a bosnyákoknál, ám ez sem volt elegendő, a litvánok a sírból visszahozták a meccset, és bár kikaptak, továbbmentek a lettekkel és a szerbekkel. Csehország mindössze egy félidőn át volt ellenfele a horvátoknak, így ők is kiestek, Szlovénia és Spanyolország mellett pedig Horvátország ment tovább a csoportból. A D-jelű hatosban Olaszország hibátlanul zárta az első kört, miután ma is győztek. Nézzük a részleteket!

A-csoport:

Németország (2-3) – Izrael (1-4)  79-76  (12-20, 19-10, 22-19, 26-27)

Az a furcsa helyzet állt elő, hogy az izraeli gárda még továbbjuthatott, a németek viszont már nem, holott mindkettőjüknek csak 1-1 győzelme született eddig. Ebből kiindulva azt várhattuk, hogy előbbi válogatott fog jobban kaparni, míg a csalódott németek vagy teljesen leeresztenek vagy éppen a téthelyzet megszűnése miatt játszanak netán felszabadultan, és eredményesen. A rutinosabb – és valamivel alacsonyabb – kezdőötössel rajtoló Izrael jobban kapta el a meccs elejét, de hamar fordítottak Güntherék. Ám 8-8-at követően megint robbantottak Halperinék, és állva hagyták ellenfelüket (8-15). Sokat mondó adat, hogy az első negyed első felében a germán alakulat alig 30% felett, míg Izrael fiai bőven 80% (!!!) felett dobtak mezőnyből. Menz edző hiába kért időt, sok minden nem változott ezután sem (12-20). Elképesztő adat: Izrael ellen nem fújtak egy személyit sem az első negyedben. Sőt a találkozó 15. percében kapták az első faultjukat Nissimék.

A második negyedben már nyoma sem volt a kiváló izraeli dobóformának, ellenben Staigerék tökéletesen magukra találtak, és végül fordítottak is. Büntetővonalra azonban még mindig nem állhatott oda egy német sem, ami legalábbis érdekesség. Mindenesetre innentől inkább a németek domináltak. Azt lehet mondani összességében, hogy bár Izrael játszott valós tétért (a továbbjutásért), mégis a „csupán” becsületből küzdő germán alakulat volt hatékonyabb. Az utolsó fél percben mégis majdnem csodát tettek Casspiék, s bár a letámadásuk is bejött, csak a küszöbig jutottak, átlépni nem tudtak azon. Günther és Staiger volt a vezérürü a németeknél, de a két magasember, Benzing és a Hanga-csapattárs Pleiss is felzárkózott melléjük, s a triplákat is sokkal jobban dobó, már amúgy is kiesett Németország mai sikerével gyakorlatilag magával rántotta a meccs előtt még reménykedő ellenfelét.

Németország legjobb dobói: Günther 15/9, Staiger 15/9, Pleiss 14, Benzing 12/6.

Izrael legjobb dobói: Casspi 22/3, Eliyahu 16, Halperin 16/3, Pnini 10/3.

B-csoport:

Litvánia (3-2) - Bosznia-Hercegovina (3-2)  72-78  (18-18, 12-13, 22-26, 20-21)

Hatalmas körbeverésre volt esély abban az esetben, ha a bosnyákok megverik Litvániát, amelyben annyi biztos volt, hogy legalább 10-zel nyernie kell Boszniának ahhoz, hogy legyen értelme a számolgatásnak. Amennyiben ezt nem teszik meg, úgy a szerb-litván-lett trió megy tovább.

Az első negyed felemásan indult - előbb Martynas Pocius és Linas Kleiza pontjaival 5-0-ra húzott el Litvánia, de erre kaptak egy 11-2-es futást a túloldalról. Ezután abszolút fej-fej mellett haladtak a felek, képtelen volt fogást találni a két csapat a másikon, három pontnál nagyobb differencia nem alakult ki az első félidő további részében. A két fiatal litván magasnak, Jonas Valanciunasnak és Donatas Motiejunasnak nagyon nem ment, nem találták a ritmust, de ugyanez igaz volt ekkor az inkább csak a többiek kiszolgálására koncentráló Mantas Kalnietisre is. A túloldalon meglepő módon nem Mirza Teletovic, hanem Nihad Dedovic és Elmedin Kikanovic vitték a prímet, de igazából egyik csapatban sem tudott senki sem dominálni, érződött a találkozó súlya. Félidőben egyetlen ponttal mentek a bosnyákok, akiknek ez az előny még egészen biztosan nem ért továbbjutást (30-31).

Fordulás után Rolandas Seibutis és Teletovic kezdtek dobópárbajba - a bosnyák sztár 4 egységet termelt alig több mint 1 perc alatt, a litván játékos viszont 7-et a második félidő első két minutumában. Úgy tűnt, a litvánok kezdik átvenni az irányítást, de mindig volt valaki, aki a bosnyákoknál be tudott találni - hol Teletovic, hol Dedovic, hol Nemanja Gordic, így bár futottak a bosnyákok az eredmény után a negyed első harmadában, tartották magukat, sőt, Teletovic 3+1-es akciójával vissza is vették a vezetést. A litvánoknak hatalmas problémájuk volt, hogy a negyed felére már elérték a bónuszt, így nem nagyon faultolhattak büntetlenül - az ebben a negyedben elképesztően játszó, csak ebben a 10 percben 15 pontig jutó Teletovic folyamatosan ki is használta ezt, így kezdtek a bosnyákok lendületbe jönni, a litvánok pedig teljesen leállni. Extázisba került Bosznia válogatottja, és öt pontos előnnyel várta a negyedik negyedet (52-57).

A záró felvonást is egy elképesztő, 9-10 méterről értékesített Teletovic-tripla indította, de utána mintha kicsit túlpörögtek volna a bosnyákok. Kevesebb mint kettő perc alatt begyűjtötték a 4 csapatfaultot, ráadásul a legjobbak, Teletovic 4, Dedovic pedig 3 személyi hibával álltak már ekkor, ez azonban nem tudta megállítani őket. A litvánok valahol az előző negyed közepén elvesztették a fonalat, és talán fel is villant nekik, hogy itt most ki is eshetnek akár - egyedül Kalnietis tartotta a lelket bennük, de ő sem tudott mit kezdeni a két bosnyák ásszal, akik megállíthatatlanok voltak. A záró szakaszból már csak négy perc volt hátra, amikor 16 ponttal ment Bosznia (58-74), volt azonban még egy fordulat a meccsben. Gordic ugyanis a betörés után a ziccer helyett a hátrapasszt választotta. Ebből egy litván leindítás és sima két pont lett. Az addig mindenben klappoló bosnyák támadások elkezdtek akadozni, Litvánia pedig ha nem is jó játékkal, de szerezte a pontokat folyamatosan - 1:20-szal a vége előtt Linas Kleiza triplájával 9-0-ás rohamot futottak, így hét pont volt mindössze a két gárda közti távolság (67-74). Dedovic két büntetőjére Kleiza kihagyta mindkettőt, mégis pozitív hős lett, ugyanis a lepattanó után a litvánoké lett a labda, ő pedig újabb hármasával eldöntötte a továbbjutást, 20 másodperccel a vége előtt ugyanis csak hat pont volt különbség (70-76). Teletovic két bedobott büntetőjére Pocius csak 1-gyel válaszolt, Teletovic azonban kihagyta a triplát, amellyel 10-zel nyerhettek volna a bosnyákok.

A végeredmény 78-72 lett Boszniának, ám ez továbbjutást biztosan nem ér. Ha a szerbek nyernek, akkor a hármas holtversenyben a lettek +3-mal, a litvánok +2-vel, ők pedig csak -5-tel állnak. Ha a szerbek kikapnak, akkor pedig Szerbia nyeri a minitabellát is, mivel mindhárom válogatottat verte, a másik három csapat pedig 1-2-vel végzett ebben a négyesben - a litvánok -5-tel, a lettek -6-tal, a bosnyákok pedig -15-tel. A litvánok ezzel biztosan továbbmennek a szerbek és a lettek társaságában. Egy győzelmet visznek magukkal, amit utóbbiak ellen arattak, de játékuk nem sok bizakodásra ad okot, jóval kevesebbet teljesítenek a vártnál.

Litvánia legjobb dobói: Kleiza 20/9, Pocius 14, Kalnietis 11/3.

Bosznia-Hercegovina legjobb dobói: Teletovic 31/18, Dedovic 20, Kikanovic 10.

C-csoport:

Horvátország (4-1) – Csehország (2-3)  70-53  (16-17, 16-16, 15-9, 23-11)

A cseheknek nem kellet más a biztos továbbjutáshoz, mint hogy legalább 2 ponttal verjék a horvátokat. Az első félidőben úgy tűnt, van erre esély, miután váltott vezetéssel haladtak a csapatok, de inkább Jan Vesely-ék voltak előnyben némi meglepetésre Pavel Pumprla jó játékának köszönhetően. A túloldalon Ante Tomic vitte a prímet, de mögötte mindenki nagyjából hasonló teljesítményt nyújtott. Az első félidőben ugyan egyetlen ponttal a csehek álltak jobban (32-33), ám a horvátok megpróbáltak egy taktikát, amely később eredményhez is vezetett - Vesely-t nem hagyták dobni mezőnyből, inkább faultolták, mivel a Washington Wizards játékosa köztudottan gyenge büntetőző.

Az első 20 perc végén ez még csak két kihagyott egy pontoshoz vezetett, a második félidő elején azonban gyorsan rájött erre még négy ugyanilyen szitu, majd a meccs végén 1/10-et sikerült felmutatnia a vonalról az NBA-menőnek. A csehek teljesen megálltak a fordulás után, nem kis mértékben ennek is köszönhetően, mert a lendületük abszolút elfogyott, teljesen megálltak és Purmpla mellett egyetlen elfogadható teljesítményt sem érkezett tőlük. A túloldalon igazi csapatmunka folyt, nem emelkedett ki senki, amit jól mutat, hogy Tomic 12 ponttal a legeredményesebb lett a végén, de rajta kívül még négyen érték el a két számjegyű ponttermést. A harmadik negyedben még nem sikerült kiütniük Csehországot, de ez csak idő kérdése volt, a negyedik felvonásban kérdés nem volt, mi lesz a végeredmény.

Ezzel a győzelemmel a horvátok továbbmentek a csoportból, ráadásul 1-1-es mérleget visznek magukkal, mert verték Szlovéniát - a szlovénok meg a spanyolok, a spanyolok pedig a horvátokat. A csehek pozitív meglepetései voltak ennek az Eb-nek, az, hogy az utolsó körre még abszolút reális továbbjutási esélyekkel fordultak, sokkal több, mint amiben bárki is reménykedhetett tőlük.

Horvátország legjobb dobói: Tomic 12, Bogdanovic 11/3, Saric 11/6.

Csehország legjobb dobói: Pumprla 19/9, Vesely 11, Satoransky 9/3.

D-csoport:

Olaszország (5-0)– Svédország (1-4) 82-79 (27-20, 16-28, 20-15, 19-16)

Egy abszolút tét nélküli találkozóval búcsúztak Olaszország és Svédország legjobbjai a D-csoport küzdelmeitől. Az olaszok – meglepetésre – már korábban bebiztosították csoportelsőségüket, számukra a veretlenségük megőrzése lehetett a motiváció. Ám ezzel biztosan nem sokat törődtek előzetesen, amit mi sem bizonyít jobban, minthogy pihentették legjobbjukat, Marco Belinellit a folytatásra is gondolva. A svédek ezzel szemben biztosan utaznak haza az utolsó csoportmeccsük után, de a szép búcsúra még maradt esélyük.

Mindezek eredményeképp két felszabadult csapatot láthatott a koperi közönség, akik nem sokat törődtek a védekezéssel. Szép labdajáratások és távoli dobások jellemezték a találkozó kezdetét, melyből azért a taljánok jöttek ki jobban, a feldobás után sokáig kezükben tartották a vezetést. Ebben a mederben csordogált a mérkőzés, egészen a második negyed közepéig (39-31), mikor az addig is nagyszerűen játszó Jonas Jerebko – Jeffery Taylor NBA-s duó kézbe vette a mérkőzés irányítását. Szebbnél szebb megoldásaiknak köszönhetően csapatuk már előnnyel mehetett a nagyszünetre (43-48).

Fordulás után is a svédek jártak előrébb, tartották tíz pont közeli előnyüket, ám az olaszoknál is akadt egy remeklő páros, Pietro Aradori és Alessandro Gentile gondoskodott róla, hogy csapatuk kiegyenlítsen a harmadik játékrész végére. A háromkoronások fáradni látszottak, bő 7 perc alatt mindössze egyetlen pontot tudtak szerezni, míg az itáliai kispadról többen is jól szálltak be a meccsbe (72-64). A folytatásban aztán zaklatottabbá vált a játék, több buta hiba is borzolta a kilátogató nézők kedélyeit. Ebből aztán a svédek jöttek ki jobban, ismét egál közelbe hozták magukat, következhetett tehát egy szoros végjáték. A meccs végi büntetőpárbajban aztán higgadt tudott maradni Aradori és az itáliai legénység, az egyenlítésért dobott Jerebko-tripla pedig leperdült a gyűrűről.

Győzelmével Olaszország egyedüli csapatként veretlenül zárta az első csoportkört, ez mindenképp megsüvegelendő és egyben meglepő eredmény is. Érdeklődve várjuk a folytatást!

Olaszország legjobb dobói: Gentile 19/3, Aradori 16/6, Cinciarini 12

Svédország legjobb dobói: Taylor 28/6, Jerebko 21/6