A Lokomotiv az EuroCup győztese!

Szinte végig vezetve, magabiztosan hódította el az EuroCup trófeáját az orosz Lokomotiv Kuban a spanyol Bilbao ellenében. A Charleroiban rendezett döntőben kontrollált, taktikus játékkal, remek védekezéssel nyerte első európai kupáját a Loko, és csatlakozott ezzel a kontinens elitjéhez.

Uxue Bilbao Basket (ESP) – PBC Lokomotiv Kuban Krasznodar (RUS) 64-75 (17-16, 13-22, 15-16, 19-21)

A Bilbao legjobbjai: Vasziliadisz (16 pont, 6 lepattanó), Rakovics (11 pont, 6 lepattanó)

A Lokomotiv legjobbjai: Hendrix (14 pont, 9 lepattanó, 2 labdaszerzés), Marics (12 pont, 10 lepattanó, 7 kiharcolt fault), Calathes (10 pont, 7 gólpassz, 7 lepattanó)

Nem telt meg csordultig, ám így is remek hangulat uralkodott az RTL Spiroudomeban. A baszk szurkolók voltak többségben, és figyelhették, ahogy Mantas Kalnietis duplájával megadja a mérkőzés alaphangját. Erre Kosztasz Vasziliadisz gyors triplával válaszolt, ám az oroszok nyurga centerduója, Derrick Brown és Richard Hendrix főszereplésével 10-3-ra lépett el csapatuk. Kacikarisz mester gyorsan kérhette is ki első idejét. Az elhangzottaknak volt foganatja, gyors hét ponttal zárkózott a Bilbao, ám kiegyenlíteniük nem sikerült. Lüktető iramú, színvonalas volt a derbi, a tempó azonban a következő percekben kissé alábbhagyott, rontott dobások sora jellemezte az első negyed második felét, mely minimális különbségű Bilbao-vezetéssel ért véget (17-16). A második negyedet Adrien Moerman öt pontja nyitotta, így kissé ellépett a spanyol csapat. Ahogy arra számíthattunk is, a Kuban sem hagyta magát, lőtávolban tartotta magát, köszönhetően az egyébként nem túl acélos Loko-kispadról beszálló Szergej Bikov és Aleksz Marics remek megoldásainak. A negyed derekán aztán a friss MVP, az addig nagyszerűen semlegesített Nick Calathes is megszerezte első kosarát, rögtön egy triplát, és visszavette csapatának a vezetést (28-29). Mindez olyannyira inspirálta övéit, hogy nyolc megválaszolatlan pontot szereztek, közben pedig – ahogy rájuk többnyire jellemző is – szinte tökéletesen védekeztek, bő hat percen keresztül nem kaptak pontot. Szenvedett a Bilbao, gólcsendjüket egy őrült Vasziliadisz-féle „majdnem tripla” törte csak meg, ám így is jelentős előnnyel vonulhatott félidőre a Kuban (30-38). A mérkőzés első felének a hőse – a statisztika által is megerősítve – Hendrix volt, aki 10 pontja mellé 7 lepattanót is gyűjtött már ekkorra.

Nyögvenyelősen, idegesen kezdődött a második félidő, keményen darálták egymást a felek, ám a sípmesterek hagyták érvényesülni a helyenként túlságosan is férfias küzdelmet. Az oroszok nyugodtak meg aztán előbb, és Brown vezetésével, a mérkőzésen először 10 pont fölé kúszott a különbség (31-42). A Bilbao derekasan küzdött, a ritmust továbbra sem találták ugyan, de a gyűrűt igen, és be-betaláltak már a folytatásban. A Loko dörzsölt, ízig-vérig profi kezdője azonban visszavert minden komoly felzárkózási kísérletet, mindig más valaki talált be közülük, így befagyasztották a különbséget a harmadik játékrész hátralevő részében (45-54). Nem játszottak különösebben közönségszórakoztató játékot az oroszok, ám élményszámba ment Pasutyin mester csapatának taktikus, kontrollált kosárlabdája. Egyértelművé vált, hogy gyökeres fordulat szükségeltetik a Bilbao részéről, akár csak egy szoros végjátékhoz is. Brown négy hibával ücsörgött a padon, mindez azonban nem zavarta a krasznodariakat, Calathes világ végéről dobott triplájával szélesre nyílt az olló (45-59). Kacikarisz maga köré gyűjtötte fiait, egy utolsó nagy rohamra vezényelte volna őket. Ám az oroszok úgy tűnt, hogy belemásztak a bilbaói fejekbe, hitehagyott, helyenként durva játékba kényszerítve ellenfelüket. Élvezte a meccset a Kuban, szebbnél szebb támadásokkal szórakoztatta messziről jött szurkolóit, Simas Jasaitis pedig a védjegyének számító hármassal kereken 20 pontosra növelte csapata fórját (45-65). Talán túlságosan is megnyugtatta mindez a Lokomotivot, a Bilbao pedig nem adta fel, így a sírból hozta vissza 8 pontra a derbit. Ez a különbség azonban egy perccel a vége előtt hat is lehetett volna, Milovan Rakovics azonban ajtó-ablak ziccert rontott, így egy két labdás meccs helyett büntetőkkel lezárhatta a meccset az orosz csapat.

Győzött tehát a Lokomotiv Kuban, így zsinórban harmadszor is egy orosz csapat kapitánya(i), ezúttal a Bikov-Szavraszenko páros emelhette magasba a trófeát. Nemcsak a döntő, de az egész szezon alapján is teljesen megérdemelt a sikerük, a legjobb csapat nyerte a 2012/13-as EuroCup sorozatot, akikkel jövőre így az Euroligában is találkozhatunk. A döntő MVP-jének a sok közel egyenlő teljesítmény közül végül Richard Hendrixet választották. IDE KATTINTVA még több kép látható a mérkőzésről, és az azt követő Loko-fiesztáról.