EuroChallenge: Negyeddöntő, 2. mérkőzések

A héten a negyeddöntők második mérkőzéseit rendezték az EuroChallenge sorozat rájátszásában. Két párharc véget ért, a Gravelines és a Krylia is hosszabbításban nyert és továbbjutott, míg a Pinar-Párizs és az Oldenburg-Khimki párosítások során döntő ütközet következik. Rovatunkban ezúttal is ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események!

A negyeddöntők során tehát play-off szisztémában, két győzelemig játszanak a csapatok a továbbjutásért. Az első mérkőzéseken történtekről IDE KATTINTVA olvashatnak.

Paris Levallois (FRA) – Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR) 66-72 (16-18, 10-21, 16-19, 24-14)

Keddi, idegenbeli győzelme után a párharc lezárására készült saját pályáján a Párizs. Dolgukat nehezítette, hogy egyik legjobbjuk, Sean May még az első mérkőzésen sérülés miatt kiválni kényszerült a játékból, és ezúttal sem vállalta a szereplést. Hiányában a belső posztokon egyértelműen fölénybe került a Pinar, ezt egyébként remekül ki is használták a törökök (lepattanóarány: 30-43). Meglepetésre elég egyoldalúan alakult a találkozó, végig a vendégek vezettek, mindössze kétszer állt döntetlenre a találkozó. Pedig erre nem sok jel utalt még az első negyedben sem, tapadtak egymáshoz a felek, mindössze pár pont volt a különbség ekkor (16-18). A második negyedben aztán elkezdték bedarálni ellenfelüket a törökök, a már említett palánk alatti fölényt az Abdul Aminu (24 pont, 6 lepattanó, 2 blokk, jobbra a képen) – William Thomas (22 pont, 12/10 mezőnyből, 8 lepattanó, 2 gólpassz, 1 blokk, 8 kiharcolt fault) kettős kőkeményen pontokra is váltotta. Thomas egyébként meglehetősen hasonló számokat produkált kedden is, és újabb remek teljesítményével ismét elnyerte a forduló MVP-je címet, a play-off legjobb játékosa eddig. Ráadásul a héten első játékosként elérte az 500 lepattanós határt az EC történetében, gratulálunk neki. Uralta tehát a meccset a Pinar, előnyük már a 20 pontot is elérte (33-53). Kevesebb mint négy perccel a vége előtt még mindig 13 egységgel vezettek a vendégek, ekkor azonban feltámadtak a franciák, és 21 másodperccel a vége előtt már csak 4 pont volt a hátrányuk. Déjá vu érzése lehetett ekkor a törököknek, hiszen kedden hasonló körülmények között engedték ki kezükből a már-már biztosnak tűnő győzelmet. Ezúttal azonban nem adták el a labdákat, és az idő szűkében beütni kényszerült faultokért járó büntetőket is értékesítették, így le tudták zárni a mérkőzést és egyenlítettek a párharcban. Folytatás kedden, a mindent eldöntő csatát Izmirben rendezik majd.

A párharc állása: 1-1

Joensuun Kataja (FIN) – BCM Gravelines Dunkerque (FRA) 98-102 kétszeri h.u. (19-26, 31-20, 18-23, 15-14, 8-8, 7-11)

Kiütéses verést mért a Gravelines az első meccsen a Katajára, így – bár a különbség természetesen semmit sem számít, a lényeg a győzelem – megfelelő önbizalommal érkezhettek a franciák Joensuu városába, hogy lezárják a párharcot. A hazaiaknak ezzel szemben gyökeres fordulatra volt szükségük, akár csak egy szoros mérkőzés kiharcolásához is. Nos, ez a fordulat bekövetkezett, első lépésként azzal, hogy pályára lépett az első meccset kihagyó Jermaine Flowers (21 pont, 5 lepattanó, 2 gólpassz, 2 labdaszerzés, 6 kiharcolt fault), aki a finnek legjobbja ebben a szezonban. Aztán folytatódott azzal, hogy ezúttal nem ragadtak be a rajtnál, többször is vezettek (15-11), ám a folytatás és a negyed zárása azért a vendégeknek sikerült jobban (19-26). Ezen az estén azonban ez nem törte meg a lappföldieket, a folytatásban gyorsan kiegyenlítettek, majd átvették a vezetést a nagyszünetig. A második félidő rendkívüli csatát hozott, mindössze 5 (!!) pont volt a legnagyobb különbség a csapatok között, akik összességében 21-szer adták át egymásnak a vezetést és 14-szer álltak döntetlenre. Egészen fantasztikus meccset vívtak a felek, de a java még csak ezután következett. Borítékolható volt az egy labdán eldőlő végjáték, ám nem bírtak egymással a csapatok, 83 pontnál az ismét egészen fantasztikusan játszó Dwight Buycks (30 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz, 5 kiharcolt fault, jobbra a képen) egalizált. Következhetett a hosszabbítás, ahol alig engedtek teret egymásnak az együttesek, sok volt a személyi hiba és a büntető is. Nem remegett meg egyik oldal sem, így ez a felvonás is döntetlennel zárult. A második ráadás sem hozott változást, úgy tűnt, nem akar véget érni ez a nemes küzdelem. A végén azonban a hazaiak elrontottak néhány dobást, míg a vendégek továbbra is jól büntetőztek, így ez döntött végül. A Gravelines tehát a Final Fourba jutott (ahol majd a Krylia lesz az ellenfele az elődöntőben), a Kataja pedig szépen halt meg, méltóképpen fejezte be nagyszerű, erőn felüli menetelését a sorozatban.

A párharc végeredménye: 2-0 a Gravelines javára

Telekom Baskets Bonn (GER) – Krasnye Krylia Szamara (RUS) 85-95 h.u. (25-24, 26-24, 20-20, 14-17, 0-10)

Nagy feladat várt a Bonn együttesére, nevezetesen, hogy legyőzze a még mindig veretlen Kryliát, ezzel pedig kiharcolja a harmadik, döntő összecsapást. Nem jelentett túl sok jót számukra a keddi sima vereségük, illetve hogy sérülések miatt a rotációjuk 8 fősre szűkült. A németek azonban masszív csapatot alkotnak a teljes szezon során, és lelkesedésükkel képesek ellensúlyozni hátrányukat, főleg hazai pályán. Mindenesetre már az elején nagyon megugrottak az oroszok (2-8), ám gyorsan rendezték a sorokat a vendéglátók, és a negyed derekán már át is vették a vezetést. Ezt követően szinte az egész meccset uralták a germánok, mindössze az előnyük mértéke ingadozott, hol többel (47-34), hol kevesebbel (55-54), de rendre ők vezettek. Nem engedték leszakítani magukat az oroszok, végig lőtávolban maradtak, a meccs képét tekintve pedig ezzel el is érték céljukat. A negyedik játékrészben aztán egy pillanatra ismét átvették a vezetést (73-75), ám a Telekom innen is fordítani tudott. Bő fél perc volt hátra, mikor 84-80-as állásnál Andre Smith (19 pont, 10 lepattanó, 2 gólpassz) triplával minimalizálta a különbséget. A túloldalon a megítélt két büntetőből csak egy esett be, míg a vendégek az utolsó másodpercben nem hibáztak a vonalról, így a hazai szurkolók döbbenetére hosszabbítás következett. Elfáradtak és talán kissé el is keseredtek a hazaiak, hiszen végig vezettek a mérkőzésen, mégsem tudták behúzni a győzelmet. A ráadásban így aztán már nem kegyelmezett a fizikai és mentális fölényben játszó Krylia, rájuk jellemző módon kihasználták az ellenfél legkisebb megingását is. A mezőny legjobbja, Chester Simmons (24 pont, 6 lepattanó, 3 gólpassz, jobbra a képen) vezetésével egyenesen kivégezték a németeket, még pontot sem kaptak a túlóra öt perce során. Ismét bizonyította tehát erejét a szamarai gárda, akik ezzel bemasíroztak a négyesdöntőbe, és már csak két – ám annál nehezebb – lépésre vannak a tökéletes EC szezontól. A Bonnt sem érheti kritika, hiszen tudásuk legjavát nyújtották, ez pedig most ennyire volt elég.

A párharc végeredménye: 2-0 a Krylia javáral kevesebbel

BC Khimik Juzsnyij (UKR) – EWE Baskets Oldenburg (GER) 66-61 (19-10, 14-17, 15-18, 18-16)

Ugyan a meccs nagy részében vezetve nyerte az Oldenburg az első összecsapást, ám a Khimik is meg-megvillantotta oroszlánkörmeit. Ezúttal viszont győzniük kellett az életben maradáshoz az ukránoknak, és ennek szellemében is kezdték a találkozót (7-0), előnyük pedig rövidesen 10 pont fölé kúszott. Kevés pont esett az egész mérkőzésen, ez pedig a hazaiaknak kedvezett, tudták tartani vezetésüket az első félidőben. A fordulás után továbbra is rozsdásan mozgott a korábban mindig precíz német gépezet, ám szerencséjükre a Juzsnyijnak sem jöttek be ekkor a dobásaik. A negyed második felében azonban feléledt az Oldenburg, a meccsen belül a legjobb periódusukat produkálták ekkor, egy triplával a vezetést is átvették (41-43). Örömük és fellángolásuk azonban nem tartott sokáig, hiszen a Willie Dean (15 pont, 3 gólpassz, jobbra a képen) vezette házigazdák ismét a maguk javára fordították az állást. A végjátékban aztán kissé alábbhagyott az ukránok koncentrációja, két pontra zárkózott fel a vendégcsapat (63-61). Ám a győzelmet nem adták ki kezükből a hazaiak, higgadt büntetőzéssel behúzták a meccset. Következhet tehát a döntő ütközet, kedden, Oldenburgban.