EuroCup: 5. forduló

A héten az ötödik fordulót rendezték az EuroCup sorozatban. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

A-csoport

BC Budivelnik Kijev (UKR, 3-2) – CEZ Basketball Nymburk (CZE, 3-2) 72-62 (18-15, 25-9, 15-18, 14-20)

Kulcsfontosságú győzelmet aratott a Kijev saját otthonában, a csoportkört jól kezdő, azóta viszont kissé leeresztő cseh bajnok ellen. Ezzel a két csapat holtversenyben vezeti a csoportot (a Nymburk az egymás elleni eredményt tekintve még így is jobb). Az ukránok Malcolm Delaney (28 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 3 szerzett labda, 12 kiharcolt fault) klasszisteljesítményével harmadszor is megvédték hazai pályájukat, érdekesség, hogy egyedül ő szerzett kétszámjegyű pontot csapatából és így is sikerült ez a bravúr. Delaney vezette azt a 18-0-s második negyedbeli rohamot is, mellyel elléptek a hazaiak, és ami tulajdonképpen eldöntötte a mérkőzést. A csapatok sorsa ezzel saját kezükben van a továbbiakban, győzelmükkel mindketten továbbjutnak, de teljes körbeverés is elképzelhető még ebben a kvartettben. Mindenesetre veresége ellenére is a Nymburk helyzete tűnik a legjobbnak, esetleges győzelmével biztosan csoportelső.

Hapoel Migdal Jerusalem (ISR, 2-3) – BC Rudupis Prienai (LTU, 2-3) 92-79 (25-21, 26-18, 21-17, 20-23)

A csoport másik meccse kísértetiesen hasonlít az előzőhöz. Az izraeliek sikerükkel beérték riválisukat a tabellán, így mindketten továbbjuthatnak még. Ez a találkozó is a második negyedben dőlt el érdemben, onnantól kezdve már biztosan tartotta előnyét a Jeruzsálem, akik egy másodpercig sem voltak hátrányban. Valamint ragyogó teljesítménnyel is találkozhattunk, Courtney Fells (25 pont, 7 lepattanó, 5 gólpassz, 4 labdaszerzés, 1 blokk, 5 kiharcolt fault) elképszető mutatóival kiérdemelte a hét MVP-jének járó elismerést. Ezzel érdekes, késhegyre menő küzdelem várható az A-csoportban a jövő héten, hiszen mindenkinek van még reális esélye a továbbjutásra.

A következő forduló programja:

CEZ Basketball Nymburk (3-2) - Hapoel Migdal Jerusalem (2-3) (dec. 12. 20.30)

BC Rudupis Prienai (2-3) - BC Budivelnik Kijev (3-2) (dec. 12. 20.30)

B-csoport

Belgacom Spirou Charleroi (BEL, 0-5) – Lukoil Academic Sofia (BUL, 2-3) 61-79 (13-29, 15-18, 21-13, 12-19)

Nemcsak saját teljesítményüktől függött a forduló előtt a szófiaiak sorsa, a rájuk eső részt viszont hibátlanul teljesítették a bolgárok. Az eleddig nyeretlen és biztos kieső Charleroi ezúttal is indiszponált, gyenge játékkal „örvendeztette meg” szurkolóit, tulajdonképpen egy másodpercig sem volt esélyük a győzelemre. A Devin Green (22 pont, 7 lepattanó, 8 kiharcolt fault, jobbra a képen) vezette vendégek már a legelejétől koncentráltan, magabiztosan játszva nyertek. Ezt követően másnapra már csak annyi dolguk maradt, hogy szurkoljanak a Bilbaonak, hogy ne ebben a körben kapjanak ki először. Mivel ezt is hatékonyan tették, így az utolsó fordulóban ki-ki meccsen fogadhatják a Buducnostot, ahol is egy 4 pontos győzelem már a továbbjutást jelentené számukra.

Buducnost Podgorica (MNE, 3-2) – Gescrap Bilbao Basket (ESP, 5-0) 66-68 (23-24, 16-19, 18-9, 9-16)

A továbbkerülésért lépett pályára a montenegrói gárda, ám mint az már az előző meccsnél olvasható volt, nem koronázta siker a Buducnost törekvéseit. Pedig nem sokon múlt, jól küzdöttek bombaerős riválisuk ellen. Végig szorosan alakult a mérkőzés, ha egyik csapat 5-6 ponttal ellépett, az már tetemes előnynek számított ezen az estén. Ezt az első félidőben inkább a Bilbao, a másodikban pedig a Podgorica tette meg. Döntő faktornak végül Lamont Hamilton bizonyult, aki 14 pontjából 12-t az utolsó negyedben szerzett, közte egy 2+1-es kombinációt 6 másodperccel a vége előtt, mely pontot tett az összecsapás végére. Ezzel tehát a Bilbao biztosan csoportelső, a Buducnostnak pedig lényegében nyernie kell (legalábbis 2-nél többel nem kikapni) Szófiában.

Lukoil Academic Sofia (2-3) - Buducnost Podgorica (3-2) (dec. 12. 20.30)

Gescrap Bilbao Basket (5-0) - Belgacom Spirou Charleroi (0-5) (dec. 12. 20.30)

C-csoport

VEF Riga (LAT, 2-3) – Artland Dragons (GER, 1-4) 83-72 (27-19, 16-15, 18-20, 22-18)

Mindkét csapat 1-3-mal állt a forduló előtt, így az volt a tét, hogy melyikük marad életben vagy bukik el. Nos, előbbi a Rigának, utóbbi pedig az Artlandnak „sikerült”. Jobban kezdtek pedig a németek, a hazaiak viszont rendezték soraikat, és az első játékrész végén már ők vonulhattak előnnyel pihenőre. Ez pedig ki is tartott nekik, ám a sárkányok mindvégig 10 ponton és lőtávolon belül maradtak. Erejüket azonban felemésztette a felzárkózási kísérletek sora, a vége előtt nem sokall pedig 16 pontosra hízott a lett előny, eldőlt a mérkőzés. Csakúgy, mint az is, hogy ezzel a Riga élet-halál meccset vívhat az utolsó körben a Le Mans ellen, számolgatniuk nem kell, aki ott nyer, az lép tovább.

BC Triumph Lyubertsy (RUS, 5-0) – Le Mans Sarthe Basket (FRA, 2-3) 77-68 (25-11, 18-17, 12-18, 22-22)

Megőrizte hibátlan mérlegét a Triumph, ezúttal is a mérkőzést végig uralva nyert. Rögtön az elején elléptek 18-4-re az oroszok, ezt követően pedig három negyeden keresztül beállt a 10-15-20 pont körüli hazai előny. Az utolsó percben aztán 70-63-ra zárkózott az egyébként jól küzdő Le Mans, ám a vendéglátók ászai higgadtak maradtak és jól büntetőztek, mielőtt még a vendégek elhihették volna, hogy van komoly keresnivalójuk ezen az estén. Tywain McKee (18 pont, 8 lepattanó, 6 gólpassz, 8 kiharcolt fault) ezúttal is csapata legjobbja volt, oroszlánrészt vállalt a győzelemből. A franciák számára nincs ok a kesergésre, ahogy mondani szokás nem ezt a meccset kellett megnyerniük, nem úgy majd a következőt. Ezzel csak megkönnyíthették volna saját helyzetüket, így viszont tehát nyerniük kell hazai pályán a Riga ellen a továbblépéshez.

Artland Dragons (1-4) - BC Triumph Lyubertsy (5-0) (dec. 12. 19.30)

Le Mans Sarthe Basket (2-3) - VEF Riga (2-3) (dec. 12. 20.30)

D-csoport

BC Azovmash Mariupol (UKR, 0-5) – s. Oliver Baskets Würzburg (GER, 3-2) 71-82 (23-27, 14-23, 20-13, 14-19)

Nyert, és jobb helyzetbe hozta magát az utolsó körre a Würzburg, ezzel szemben az Azovmash nem tudott szépen búcsúzni közönsége előtt a sorozattól, továbbra sem nyertek meccset az ukránok. A vendégcsapat ráadásul egy fantasztikus rekordot felállítva diadalmaskodott. A 26/14 tripla egyébként is jó teljesítmény, az unikum viszont Alex King (jobbra a képen) volt ezen az estén. 21 pontját mindössze 7 triplakísérletből, 100 százalékos mutatóval érte el, ez az EuroCup történetében a legtöbb hibátlanul értékesített távoli egy mérkőzésen egyazon játékostól. A meccs különösebb izgalmakat nem hozott, a németek végig vezettek, többször is feljött pár pontra a házigazda, de többre nem futotta erejükből. Az s. Olivernek ezzel nem kell az egyébként sokkal rosszabb egymás elleni eredményét számolgatnia a Banvit ellen jövő héten, „mindössze” le kell győznie őket, és a második körbe léphetnek.

Banvit BK (TUR, 3-2) – Valencia Basket (ESP, 4-1) 70-84 (19-22, 15-20, 27-15, 9-27)

Ahogy várható is volt, a forduló egyik legnagyobb rangadójára került sor Törökországban. Nem okoztak csalódást a csapatok, bár a vége azért elég rendhagyóra sikeredett. Nyert a Valencia, ezáltal pedig biztosan csoportgyőztes, és megszakította a Banvit nagy sorozatát, hiszen a törökök 2010 után, nyolc győztesen megvívott hazai derbit követően volt kénytelen kapitulálni fanatikusai előtt. A spanyolok uralták az első félidőt, nyolcpontos előnnyel vonulhattak pihenőre. A Banvit aztán átvette a mérkőzés irányítását, 65-61-re már ők vezettek. Ekkor azonban a megállíthatatlan Doellman (27 pont, 13/12 mezőnyből) vezérelte Valencia 19-0-t repesztett és nyert végül magabiztosan. Tehát ahogy említettük már, a törökök Németországba látogatnak az utolsó körben, ahol a „győztes mindent visz”.

Valencia Basket (4-1) - BC Azovmash Mariupol (0-5) (dec. 12. 20.30)

s. Oliver Baskets Würzburg (3-2) - Banvit BK (3-2) (dec. 12. 20.30)

E-csoport

Galatasaray Medical Park (TUR, 4-1) – Trefl Sopot (POL, 1-4) 103-82 (25-21, 31-15, 20-26, 27-20)

Matematikailag most vált biztossá, amit tulajdonképpen korábban már mindenki sejthetett, vagyis, hogy a Galata továbbjut, a Sopot pedig kiesik. A török sztárcsapat leckét adott a nagybetűs csapatjátékból, több mutató is figyelemreméltó a teljesítményükben. Kilenc játékosuk is 8 és 14 pont között dobott, emellett pedig kiosztottak kereken 30 gólpasszt is, mely a második legtöbb az EuroCup történetében. A dobás is jól sült, hiszen 18 triplát szereztek mindössze 31 kísérletből, valamint csupán 4 labdát adtak el. Egyébként az együttesen szerezett 18 tripla és 30 assziszt egyazon meccsen belül az eddigi legtöbb a sorozatban. A Galatasarayra a továbbiakban azért biztosan nehezebb feladatok várnak majd, de mindenképpen megsüvegelendő az e heti teljesítményük.

PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS, 3-2) – BC Donetsk (UKR, 2-3) 64-71 (12-14, 21-13, 18-20, 13-24)

A forduló egyik legnagyobb meglepetése fűződik a Donetsk nevéhez. Az előjelek alapján hasonló meccsre volt kilátás, mint a csoport másik összecsapásán, az ukránok azonban szépen összeszedték magukat. Ha pár ponttal is, de rendre a hazaiak jártak előrébb riválisuknál, ez pedig elaltathatta őket a záró játékrészre. Ekkor nagyon beerősítettek a vendégek, egy 18-3-as rohammal 65-56-ra léptek el, és ezt követően már le is zárták a mérkőzést. Leginkább a palánk alatti kettős dupla-duplája, D’or Fischer (12 pont, 13 lepattanó) és Ivan Radenovics (10 pont, 10 lepattanó) dominált az oroszokkal szemben. Ezzel az ukránok az egymás elleni eredményüket is pozitívvá tették, így amennyiben nyernek és a Kuban kikap, akár tovább is juthatnak. Erre aligha számítottak sokan, ám az előny azért még így is a Lokomotívnál van.

BC Donetsk (2-3) - Galatasaray Medical Park (4-1) (dec. 12. 20.00)

Trefl Sopot (1-4) - PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (3-2) (dec. 12. 20.00)

F-csoport

Unics Kazan (RUS, 4-1) – Stelmet Zielona Gora (POL, 3-2) 67-91 (18-21, 23-24, 20-25, 15-21)

Nem kis bravúrt hajtott végre a Zielona sem, hiszen aligha számoltak korábban ezzel a győzelemmel a lengyelek az addig veretlen Kazan otthonában. Ezen az estén azonban jól kijött a lépés számukra, ezt már a meccs elején egy 10-2-es szériával meg is alapozták. Aztán természetesen visszajött a meccsbe az orosz csapat, és rendre ott loholt ellenfele nyakán. A záró játékrészben aztán a házigazdák több labdát is elszórtak, ezt pedig kőkeményen megbüntette a Gora, és végül magabiztosan nyert. Walter Hodge (27 pont, 7 lepattanó) volt a főszereplő, ő repítette csapatát. Ezzel, illetve a Panionios segítségével pedig tovább is jutottak a 16 közé. Sőt, egyenlő állásnál ők lesznek a csoportelsők, jobb egymás elleni mérlegüknek köszönhetően.

Panionios BC Athens (GRE, 1-4) – Telenet Oostende (BEL, 2-3) 101-100 h.u. (21-26, 20-14, 24-19, 24-30, 12-11)

A becsületéért küzdött a Panionios, ebből aztán a forduló legjobb mérkőzése kerekedett végül. Már az elejétől kezdve jól támadt mindkét csapat, pontgazdag meccset láthattak a nézők. A negyedik negyedben 11 pontos hátrányból fordítottak a vendégek, egy 16-3-as futással már náluk volt az előny (73-78). Ám egy percen belül a hazaiak háromszor is betaláltak a triplavonalon túlról, és hosszabbításra mentették a találkozót. A belgák aztán a ráadásban is elléptek, ám 98-100-as állásnál, 3 másodperccel a vége előtt Giankovits újabb hármast dobott, megnyerve csapatának az összecsapást. A Landon Milbourne (26 pont) vezette Panionios ezzel magával rántotta az Oostendet, a két csapatnak az utolsó kör így már csak formaság lesz.

Stelmet Zielona Gora (3-2) - Panionios BC Athens (1-4) (dec. 12. 20.00)

Telenet Oostende (2-3) - Unics Kazan (4-1) (dec. 12. 20.00)

G-csoport

Szpartak Szentpétervár (RUS, 5-0) – KK Cibona Zagreb (CRO, 0-5) 93-60 (26-14, 25-9, 22-17, 20-20)

A veretlen fogadta a nyeretlent a G jelű csoportban, ez pedig sok jót nem sejtetett a vendégek számára, akiknek alighanem csak egy „szükséges rossz” volt ez a szentpétervári kiruccanás. A mérkőzés sok szót nem is érdemel, a Szpartak nagyon simán nyert. Remekül védekeztek, valamint minden játékosuk pályára lépett és pontot is szerzett.

Ratiopharm Ulm (GER, 2-3) – Cholet Basket (FRA, 3-2) 69-71 (15-21, 14-17, 22-12, 18-21)

Ellenkező előjelekkel érkezett a két csapat ehhez az összecsapáshoz, hiszen az Ulm győzelmekkel, a Cholet pedig vereségekkel kezdte a csoportkört. A tendencia aztán megfordult, és tovább folytatódott ezen az estén is. Mindkét csapat a továbbjutásért lépett pályára, a németek a tényleges 16-ba kerülésért, a franciák pedig esélyeik megtartásáért. Ennek megfelelően igazi thriller lett a vége, a negyedik negyed végig kiélezett küzdelmet hozott. Allan Ray (18 pont) büntetőivel az utolsó másodpercben átvette a vezetést a házigazda, ám az időkérés után még Rudy Jomby (11 pont, 8 gólpassz) dobhatott egy triplát a győzelemért, ami be is akadt a dudaszó pillanatában. Az Ulm ettől függetlenül még mindig jó esélyekkel pályázik a folytatásra, a sorsolás ugyanis nekik kedvez, de a Cholet sorsa így is a saját kezében van, nem mindennapi bravúr lenne, ha ilyen kezdés után sikerülne a Szpartakot is legyőzniük.

Cholet Basket (3-2) - Szpartak Szentpétervár (5-0) (dec. 12. 20.00)

KK Cibona Zagreb (0-5) - Ratiopharm Ulm (2-3) (dec. 12. 20.00)

H-csoport

Orleans Loiret Basket (FRA, 1-4) – Crvena Zvezda Diva Beograd (SRB, 5-0) 75-85 (19-22, 24-15, 15-31, 17-17)

Nem tudott nyerni az Orleans a Zvezda ellen, a szerbek nem tették meg azt a szívességet, hogy kiengednek. Pedig mindent megpróbáltak a hazaiak, és tulajdonképpen nem is játszottak rosszul, 12-1-es második negyedbeli futásuk után náluk volt az előny. A nagyszünetben aztán alapos fejmosást kaphattak a vendégek, ugyanis más felfogásban kosárlabdáztak a továbbiakban. Szigorítottak védekezésükön, és alaposan elpáholták ellenfelüket a harmadik játékrészben, mely után újabb sikernek örülhettek. Az Orleans mérlege így 1-4-re módosult ám matematikailag ezzel együtt sem szálltak még el, hiszen a Zvezda (valószínűsíthető) sikere esetén még egy 16 pontos Sassari elleni győzelemmel továbbléphetnek.

Cajasol Sevilla (ESP, 2-3) – Dinamo Banco di Sardegna Sassari (ITA, 2-3) 76-85 (18-25, 13-22, 18-15, 27-23)

Az EuroCup jelenlegi mezőnyének talán legszórakoztatóbb tagja a Sassari. Rendszerint pontgazdag meccseket játszanak, ezúttal viszont eredményesen is tették mindezt, mikor az életben maradásért léptek pályára Sevillában. A spanyolok ezzel szemben ezen a meccsen bebiztosíthatták volna a tavaszi szereplésüket. Ezt azonban a Diener unokatestvérek által vezényelt olaszok másként gondolták, mindkét amerikai fiú alaposan kitett magáért. Drake (31 pont, 9 lepattanó) a pontszerzésben, Travis (11 pont, 10 gólpassz, jobbra a képen) pedig a kiszolgálásban jeleskedett. Hozzájuk csatlakozott még Bootsy Thornton (21 pont, 7 kiharcolt fault) is, így tulajdonképpen ők hárman elintézték a Sevillát nem mindennapi teljesítményükkel. A Sassari tehát saját kezébe vette sorsát, és igencsak jó esélyekkel vág neki a jövő heti záró körnek.

Dinamo Banco di Sardegna Sassari (2-3) - Orleans Loiret Basket (1-4) (dec. 12. 20.00)

Crvena Zvezda Diva Beograd (5-0) - Cajasol Sevilla (2-3) (dec. 12. 20.00)