Eurocup: Elkezdődött a Top 16

Az év végi szünet után elrajtolt a Eurocup második csoportköre, méghozzá a Lokomotiv, a Bayern München, a Hapoel Jeruzsálem, a Valencia és a Malaga igen értékes idegenbeli győzelmeivel. Ryan Boatright a sorozat történetének negyedik legjobb egyéni teljesítményét érte el 51 indexpontjával.

Top 16, 1. forduló

E-csoport

UCAM Murcia (spanyol, 1-0) – Montakit Fuenlabrada (spanyol, 0-1) 87-75

A Murcia magabiztosan, a feldobástól a végső dudaszóig vezetve győzte le a Fuenlabradát az E-csoport éppen aktuális spanyol rangadóján, a négy csapatból három ugyanis az ibériai országot képviseli. A hazaiak a meccs első 14 pontját szerezve vettek villámrajtot, majd végig kontrolljuk alatt tartották a mérkőzést, egyetlen percig sem volt kérdéses, hogy melyik csapat nyeri meg a találkozót. A Murciát ezúttal is a zseniális Facundo Campazzo (18/6 pont, 9 gólpassz) vezette, de Billy Baron (17/9 pont) és Vitor Faverani (16/3 pont, 5 lepattanó) is szépen termelt a házigazdáknál, míg a Fuenlabradában csak Ivan Paunics (22/6 pont) volt kiemelkedő.

Herbalife Gran Canaria (spanyol, 0-1) – Lokomotiv Kubany (orosz, 1-0) 71-86

Kisebb-nagyobb meglepetésre a Lokomotiv Kubany nyerni tudott a Gran Canaria vendégeként. A kisebb meglepetés az eddig mindössze egy vereséget számláló spanyolok két vállra fektetésének ténye volt, a nagyobb pedig annak módja, a szigetlakóknak ugyanis nem volt esélyük a győzelemre. A sorozat eddigi legjobb támadóegységét mindössze 71 dobott ponton és 28%-os (25/7) triplamutatón tartotta a Loko. Az oroszok ezzel szemben Matt Janning (19/12 pont, 4 gólpassz, 5/4 tripla) és Ryan Broekhoff (17/15 pont, 4 lepattanó, 8/5 tripla) révén sorra szórták a hármasokat, így nem adtak esélyt a hispánoknak a fordításra.

A következő forduló programja:
Montakit Fuenlabrada – Herbalife Gran Canaria
Lokomotiv Kubany – UCAM Murcia

F-csoport

Himki Moszkva (orosz, 1-0) – Lietkabelis Panevezys (litván, 0-1) 88-80

A Top16 nyitómeccsén nem született meglepetés, a Himki Moszkva kihasználta erőfölényét és behúzta a Lietkabelis elleni meccsét. Alexej Shved (21/6 pont, 7 gólpassz, 7 lepattanó), Nobel Boungou-Colo (18/6 pont, 5 lepattanó) és Robbie Hummel (18/9 pont, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) egyaránt feltartóztathatatlanok voltak a litvánok számára, E.J. Rowland (10 pont, 9 gólpassz, 6 lepattanó) pedig igazán sokoldalúan teljesített. A Lietkabelisban Lorenzo Williamsre (11/3 pont, 5 gólpassz) ezúttal sem lehetett panasz, illetve jól játszott náluk Ben Madgen (19/15 pont, 4 gólpassz) is. A Himki 20-20 után egy 14-0-s rohammal törte meg a meccs addigi ritmusát és egyben a vendégek ellenállását.

ratiopharm Ulm (német, 0-1) – FC Bayern München (német, 1-0) 57-68

A német bajnokságot hibátlanul (16-0) vezető Ulmot a Eurocupban már le tudta győzni az odahaza harmadik helyen álló (13-3) Bayern München, ezzel nagyon fontos idegenbeli diadalt arattak a bajorok. A Bayern sikeréről a palánkok alatt domináló, hatalmas dupla-duplát hozó Devin Booker (19/3 pont, 15 lepattanó, 3 labdaszerzés), és az ettől nem sokkal elmaradó Max Kleber (15/3 pont, 9 lepattanó, 3 blokk) gondoskodtak. A vendégek egészen pocsék, 12%-os (26/3) triplázásuk ellenére is nyerni tudtak, az Ulmnak ugyanis még ennyire sem ment a dobás (65/18, 28% mezőnyből), történetük második legkevesebb pontját érték el ezzel az 57 egységgel a sorozatban.

Lietkabelis Panevezys – ratiopharm Ulm
FC Bayern München – Himki Moszkva

G-csoport

Nyizsnyij Novgorod (orosz, 1-0) – Zenit Szentpétervár (orosz, 0-1) 113-105

A spanyol és német párharcok mellett orosz különcsatát is rendeztek a héten, ráadásul nem is akármilyen meccset vívott egymással a Nyizsnyij Novgorod és a Zenit Szentpétervár. Mindkét gárda megdöntötte ugyanis a saját pontcsúcsát a sorozatban, a Nyizsnyij 113 pontja pedig 2012 óta a legtöbb a rendes játékidő alatt. Ehhez a rekorddöntő estéhez egy MVP-teljesítmény is párosult, az első két negyedben 10-10 pontot berámoló DeAndre Kane (31/9 pont, 9 lepattanó, 16/13 mezőnyből) ugyanis a forduló legeredményesebb játékosa lett. Ivan Strebkov (18/6 pont, 8 gólpassz, 7 lepattanó) szintén kiemelkedően játszott, az ő vezérletükkel szinte végig kézben tartotta a meccset a Nyizsnyij. Sztefan Markovics (17/3 pont, 5 gólpassz), Kyle Landry (16/6 pont, 6 lepattanó) és Ryan Toolson (16/9 pont) révén azért többször is visszajött a meccsbe a Zenit, ám szoros végjátékot nem tudtak csinálni.

Lietuvos Rytas (litván, 0-1) – Hapoel Bank Yahav Jeruzsálem (izraeli, 1-0) 76-80

Hatalmas győzelmet aratott a Hapoel Jeruzsálem Vilniusban, az izraeliek ugyanis kereken 20 pontos hátrányból álltak fel és fordítottak a Lietuvos Rytas ellen. A David Logan (19/9 pont, 3 gólpassz, 3 labdaszerzés, 3 lepattanó) vezette litvánok viharos kezdésük, majd hasonlóan jó folytatásuk után ugyanis már 34-14-re vezettek. Ezt követően aztán a 26 pontjából 20-at a második félidőben jegyző Curtis Jerrells (26/15 pont, 7/5 tripla) állt a Hapoel élére, aki előbb elkezdte felzárkóztatni remekül triplázó (23/13, 57%) csapatát, majd egy középtávolival és egy újabb hármassal meg is nyerte a meccset a hajrában a vendégeknek.

Zenit Szentpétervár – Lietuvos Rytas
Hapoel Bank Yahav Jeruzsálem – Nyizsnyij Novgorod

H-csoport

Cedevita Zagreb (horvát, 0-1) – Valencia Basket (spanyol, 1-0) 86-89

A Cedevita ásza, Ryan Boatright (37/12 pont, 11 gólpassz, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés, 17/12 mezőnyből) egészen félelmetes, 51 indexpontos teljesítménye ellenére is legyőzte a Valencia a horvátokat. Ez a Eurocup történetének negyedik legjobb egyéni performansza, ám Boatright elrontotta a végén azt a dobást, amivel hosszabbításra mentette volna a találkozót. A sok lúd tehát disznót győzött ezúttal, a Valenciában ugyanis minden játékos szerzett pontot, közülük Bojan Dubljevics (17/9 pont, 4 lepattanó) jegyezte a legtöbbet. A spanyolok a meccs végéhez közeledve egy 13-0-s rohammal léptek meg a Cedevitától, akik még felzárkóztak ugyan, ám kiegyenlíteniük nem sikerült.

ALBA Berlin (német, 0-1) – Unicaja Malaga (spanyol, 1-0) 69-77

Ahogy a Valencia, úgy a Malaga is roppant értékes idegenbeli győzelemmel kezdte meg Top16-os szereplését, a csoport másik spanyol csapata az ALBA Berlint fektette két vállra annak saját pályáján. Az andalúzoknál sem volt kiemelkedő játékos, kiegyensúlyozott teljesítmény viszont annál inkább, öten dobtak 10 és 15 pont között a vendégeknél, a legeredményesebb Jeff Brooks (15/6 pont, 6 lepattanó) volt közülük. A berlinieknél csak Dragan Miloszavljevics (22/12 pont, 5 lepattanó) volt extra, ám segíteni ő sem tudott a germánokon, hiszen a Malaga már az első negyedben elhúzott, és innentől a hazaiak végig csak futottak az eredmény után.

Valencia Basket – ALBA Berlin
Unicaja Malaga – Cedevita Zagreb

A forduló MVP-je:
DeAndre Kane (31/9 pont, 9 lepattanó, 2 gólpassz, 1 blokk, 12/10 dupla, 4/3 tripla, 39 index pont – Nyizsnyij Novgorod)