EuroCup Top 16: 1. forduló

A héten a második csoportkör első fordulóját rendezték az EuroCup sorozatban. A létszám megfeleződött, így hetente jelentkező rovatunkban ezúttal elsőként bemutatjuk az újonnan kialakult csoportokat, majd ismertetjük az eredményeket, kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről. Lássuk tehát, hogyan is alakultak az események ezen a héten!

I-csoport: BC Budivelnik Kijev (UKR, A csoport 1., 4-2), KK Buducnost VOLI (MNE, B2, 4-2), BC Triumph Lyubertsy (RUS, C1, 6-0), Banvit Bandirma BK (TUR, D2, 4-2).

Ebből a négyesből talán kiemelkedik az orosz Triumph, akik nem szenvedtek vereséget az idei sorozat alapszakaszában, rendkívül erős játékosállománnyal rendelkeznek. Őket viszont három, szinte azonos képességű és az első körben egyaránt pozitív mérlegű (4-2) csapat követ, minden bizonnyal szoros és színvonalas verseny lesz köztük a továbbjutásért.

J-csoport: CEZ Basketball Nymburk (CZE, A2, 3-3), Uxue Bilbao Basket (ESP, B1, 6-0), VEF Riga (LAT, C2, 3-3), Valencia Basket (ESP, D1, 5-1).

A két spanyol csapat képviseli igazán a minőségi játékerőt ebben a kvartettben, a papírforma az ő továbbjutásukat ígéri. Lebecsülni azonban a másik két vetélytársukat egyaránt hiba lenne, okozhatnak – főleg hazai környezetben – kellemetlen perceket a hispánoknak.

K-csoport: PBC Lokomotiv Kuban (RUS, E1, 4-2), Stelmet Zielona Gora (POL, F2, 3-3), Szpartak Szentpétervár (RUS, G1, 6-0), Cajasol Sevilla (ESP, H2, 3-3).

Ahogy az előző csoportban, úgy itt is a két „honfitárs”, a két orosz csapat tűnik a favoritnak, bár játéktudásban meglévő fölényük nekik talán még nagyobb ellenfeleikkel szemben. Az első szakaszt veretlenül teljesítő Szpartak azonban elvesztette egyik legjobbját, a tavalyi Eurocup szezon MVP-jét, a Houston Rockets-hoz távozó Patrick Beverley-t. Pótlása mindenképpen kulcskérdés lesz a továbbiakban.

L-csoport: Galatasaray Medical Park (TUR, E2, 4-2), Unics Kazan (RUS, F1, 5-1), Ratiopharm Ulm (GER, G2, 3-3), Crvena Zvezda Telekom Beograd (SRB, H1, 5-1).

Vitathatatlanul a Top 16 halálcsoportja, három kivételes képességű csapattal. Az Ulm egy kicsit kilóg közülük, a németek biztosan nem ilyen sorsolásról álmodtak, ám őket sem szabad leírni, hiszen otthonukban képesek bárkit megverni, ahogy ezt bizonyították is már korábban. Egészen biztos, hogy késhegyre menő csatákra kerül majd sor a továbbkerülésért, ahol minden pontnak jelentősége lehet a végelszámolásnál.

I-csoport

BC Budivelnik Kijev (UKR) – Banvit Bandirma BK (TUR) 76-69 (12-15, 19-24, 26-15, 19-15)

Fontos győzelmet aratott a Kijev, tette mindezt egy nagy fordítással. Az első félidőben rendre a Banvit vezetett 10 pont körüli különbséggel, kontrollálták a játékot a törökök. Ám a nagyszünet után egy motiváltabb ukrán csapat lépett a pályára, és a harmadik negyed végére, a meccsen először átvették a vezetést (57-54). Három gyors triplának köszönhetően aztán el is léptek vendégeiktől, a fordítás okozta lélektani előnyt pedig ki tudták használni, és lezárták a meccset. A hazaiak lepattanózásban jócskán felülmúlták ellenfelüket (44-34), Leo Lyons (15 pont, 9 lepattanó) ebben a szegmensben is jól teljesített, csapata legjobbja volt. A túloldalon Chuck Davis (21 pont, 4 lepattanó, 3 blokk) vitte a prímet, társa azonban nem akadt, aki győzelemhez segíthette volna csapatát. A jövőre nézve kulcsfontosságú győzelmet aratott a Budivelnik, hiszen ebben a csoportban a hazai pálya védelme kiemelkedő jelentőségű. A Banvit jövő héten a Buducnost ellen javíthat saját közönsége előtt.

KK Buducnost VOLI (MNE) – BC Triumph Lyubertsy (RUS) 90-69 (24-20, 23-24, 15-9, 28-16)

Rögtön nagy meglepetéssel kezdődtek az I-csoport küzdelmei, így gyorsan meg is cáfolták a csapatok a bevezetőben leírtakat. A Buducnost szenzációs játékkal győzte le az eleddig veretlen Triumphot, a győzelmük ténye mellett főként annak aránya a meglepő. A montenegrói bajnok rögtön az első negyedben 13 ponttal elhúzott, innen azonban még vissza tudott kapaszkodni a Triumph. Sőt, a második félidő első 7 pontját szerezve vezettek is (47-50), ám egy 15-0-s rohammal elléptek a hazaiak, és ez döntőnek bizonyult, végül már-már kiütéses verést mértek az oroszokra. A podgoricai vezér Cedomir Vitkovac (24 pont, 12 lepattanó, 10 kiharcolt fault, 3 labdaszerzés, 3 gólpassz, jobbra a képen) volt, elképesztő, nem klasszikus tripla-duplás teljesítménye a hét MVP-je címet is eredményezte számára. A túloldalon a legjobb ezúttal (is) Tywain McKee (18 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz) volt, mindhiába.

A következő forduló programja:

BC Triumph Lyubertsy (0-1) - BC Budivelnik Kijev (1-0) (jan. 16. 16.30)

Banvit Bandirma BK (0-1) - KK Buducnost VOLI (1-0) (jan. 16. 18.00)

J-csoport

Uxue Bilbao Basket (ESP) – CEZ Basketball Nymburk (CZE) 83-85 (17-19, 19-17, 17-27, 30-22)

A nyitókör másik nagy meglepetése a Nymburk nevéhez fűződik, akik hősies játékkal elhozták a két pontot Bilbaóból. Ezzel a Hanga Ádámmal is hírbe hozott baszkok is elszenvedték első vereségüket az idei EC sorozatban. Az első félidő rendkívül kiegyenlített játékot hozott, mindvégig pár pont választotta csak el egymástól a csapatokat. A harmadik negyedben aztán remekelt a cseh bajnok, hatékony csapatjátékukkal elérték a 10 pontos különbséget. A záró játékrészt azonban 8 megválaszolatlan ponttal kezdte a Bilbao, ismét teljesen nyílttá vált a meccs. Ekkor jött Radoslav Rancik (30 pont, 7 lepattanó), aki szinte egymaga vitte hátán csapatát, és egy győzelmet érő triplával végül eldöntötte az egyébként kiváló meccset. Rancik mellett Drew Naymick (20 pont, 7 lepattanó, 6 kiharcolt fault, jobbra a képen fehérben) a kispadról beszállva játszott nagyszerűen, főként kettejüknek köszönheti a Nymburk a győzelmet.

Valencia Basket (ESP) – VEF Riga (LAT) 86-82 (20-17, 19-28, 28-13, 19-24)

A csoport másik meccséhez hasonlóan szintén remek derbit láthattak a nézők Valenciában. A Riga kis híján megtréfálta a spanyolokat, akik végül hátrányból fordítva nyertek, ezzel 48. hazai Eurocup meccsükön a 46. sikerüket aratták. A Valencia vezetett az első félidő jelentős részében (28-21), ám egy 14-0-s futással a vendégek a maguk javára fordították az állást még a nagyszünet előtt. A folytatásban a különbség a 10 pontot is elérte, de ekkor a házigazdák repesztettek egy nagy szériát, 18-1-re nyerték a harmadik negyed végét. A Riga azonban nem adta fel, három pontra zárkóztak az utolsó percre, ám a hazaiak nem engedték ki kezükből a nagy munkával megszerzett vezetést, és büntetőkkel biztosították sikerüket. Izgalmak mellett kiváló teljesítményekben sem volt hiány, Rafa Martinez (27 pont, 9/8 mezőnyből), Stefan Markovics (10 pont, 11 gólpassz), illetve a túloldalon Earl Rowland (21 pont, 9 gólpassz, 5 lepattanó, 9 kiharcolt fault) játéka is élményszámba ment. Soha rosszabb meccseket ebben a kvartettben (sem)!

VEF Riga (0-1) - Uxue Bilbao Basket (0-1) (jan. 15. 18.30)

CEZ Basketball Nymburk (1-0) - Valencia Basket (1-0) (jan. 16. 18.00)

K-csoport

Stelmet Zielona Gora (POL) – Cajasol Sevilla (ESP) 76-67 (15-17, 17-22, 25-18, 19-10)

Ha már továbbverekedte magát, alaposan megjött a kedve a folytatáshoz is a Zielona Gora játékosainak. Szép győzelmet arattak a Sevilla ellen, ami az első volt a klub számára az Eurocup Top 16-os mezőnyében. A spanyolok kezdték jobban a meccset, hamar tíz pont fölé kúszott a különbség. Egy 13-0-val aztán a maguk javára fordították az állást a lengyelek, amire rögtön érkezett egy 11-0-s válasz vendégrészről, így a Sevilla mehetett nyugodtabban a félidei pihenőre. A folytatásban aztán egy összeszedettebb hazai csapatot láthatott a publikum, előbb kiegyenlítettek, majd folyamatosan ellenfelük fölé kerekedtek. A Sevilla 64-63-ra vezetette utoljára, ekkor azonban 8 pontot, közte két triplát dobtak zsinórban a lengyelek, amivel megtörték riválisukat. Vezérük a remek napot kifogó Walter Hodge (27 pont, 7/7 dupla, 6 gólpassz, 6 kiharcolt fault, jobbra a képen fehérben) volt.

Szpartak Szentpétervár (RUS) – PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (RUS) 70-84 (10-26, 23-18, 19-18, 18-22)

Nincs már veretlen csapat, hiszen harmadikként a Szpartak is kapitulálni kényszerült a héten. Rögtön orosz házi derbivel indult a második csoportkör, a két remek erőkből álló gárda Szentpéterváron csapott össze. Villámrajtot vett a Kuban, ezzel pedig sokkolta a házigazdákat, ám a 10-26-os első negyed után összeszedte magát a Szpartak, és 27-26-ra immáron ők vezettek. Ezzel viszont el is lőtték minden puskaporukat, hiszen egy 9-0-s rohammal visszaállt a vendégelőny. A mérkőzés második fele nem tartogatott már különösebben izgalmakat, a Lokomotiv rutinosan kezében tartotta a meccset, és behúzta ezt az igen fontos győzelmet, mely a végelszámolásnál is biztosan sokat fog számítani. Beverley pótlása tehát egyelőre nem sikerült a szentpéterváriaknak, Lukasz Mavrokefalidesz (20 pont, 9 lepattanó) stabil palánk alatti teljesítménye kevésnek bizonyult. Ezzel szemben a Kuban teljes kezdője kitett magáért, mindegyikük kétszámjegyű pontot ért el, és a játék különböző elemeiben rendkívül hasznos volt mindegyikük. Legjobb statisztikája végül Derrick Brownnak (21 pont, 4 lepattanó, 3 gólpassz) és Aleksz Maricsnak (14 pont, 9 lepattanó, 5 gólpassz, 10 kiharcolt fault) lett.

PBC Lokomotiv Kuban Krasnodar (1-0) - Stelmet Zielona Gora (1-0)(jan. 16. 16.30)

Szpartak Szentpétervár (0-1) - Cajasol Sevilla (0-1) (jan. 16. 17.00)

L-csoport

Galatasaray Medical Park (TUR) – Unics Kazan (RUS) 74-80 (20-16, 16-19, 19-19, 19-26)

A Galata-Kazan rangadó nyitotta a csoport küzdelmeit, ahol is 7500 fanatikusa előtt kapitulált a házigazda. Jobban kezdtek pedig a törökök, végig vezettek az első félidőben, kisebb-nagyobb különbséggel. A félidőre előnyük egyetlen pontra olvadt ugyan, de a nagyszünet után is rendre ők tartottak előrébb. Az oroszok azonban lőtávolban tartották magukat, és az utolsó negyedben robbantottak, egy 11-2-es szériával a maguk javára fordították az állást (69-75). Előnyüket meg is őrizték, higgadt büntetőzéssel pedig lezárták a meccset. Chuck Eidson (23 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó, jobbra a képen) ezúttal is csodálatosan játszott, a győzelem kulcsa volt. A törökök sajnálhatják ezt a meccset (csakúgy, mint azt, hogy elszórakozták a csoportelsőséget és ebbe az igencsak nehéz kvartettbe kerültek), a frissen szerződtetett Carlos Arroyo sem segíthetett rajtuk, vereségükkel rögtön az elején lépéshátrányba kerültek, jövő héten Belgrádban kell javítaniuk.

Ratiopharm Ulm (GER) – Crvena Zvezda Telekom Beograd (SRB) 95-100 (22-23, 17-25, 19-21, 37-31)

Az egész Eurocup sorozat vitathatatlanul egyik legjobb összecsapását játszották Németországban. Tűzijátékot rendeztek a csapatok, ami tulajdonképpen nem meglepő, hiszen egyik gárdától sem álltak távol eddig sem a sokpontos meccsek. Szoros első negyeddel indult a találkozó, majd 9-0-s rohamukkal a szerbek 10 pont körüli előnyt kovácsoltak, melyet megtartottak egészen a félidőig, sőt azon túl is. A záró játékrészben aztán közelített az Ulm (68-71), Igor Rakocsevicsnek (32 pont, 7 kiharcolt fault, jobbra a képen) és Elton Brownnak (18 pont, 10 lepattanó) egész este mindenre volt válasza, így a hősies, 37 pontos német negyed ellenére is be tudták gyűjteni ezt az igen fontos idegenbeli győzelmet. A házigazdák legjobbja a már-már ikonnak számító John Bryant (20 pont, 12 lepattanó) volt.

Unics Kazan (1-0) - Ratiopharm Ulm (0-1) (jan. 16. 16.00)

Crvena Zvezda Telekom Beograd (1-0) - Galatasaray Medical Park (0-1) (jan. 16. 19.30)